N°, 2036, bondag 24 Maart 1907 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. FEUILLETON. Markiezin Sabine. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhoog'ng der porto's. Advertentiëü vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. GEMEEN TE-ONT V ANGER. Burgemeester en "Wethouders van Texel brengen ter algemeene kennis, dat het Kantoor van den gemeente-ontvanger voorloopig is gevestigd ter Gemeente- Secretarie. Texel, den 22 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDBINGH Burgemeester. RUIBING Secretaris. Zware vrachten op de Wegen. Burgemeester en Wethouders van Texel verzoeken bestuurders van vracht wagens beleefd, doch dringend hunne voer tuigen vooral niet met meer vracht te belasten dan 1250 K. G. op den eersten en 7-50 K.G. op den tweeden wagen. Texel, den 22 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 23 MAART 1907. De dagen van nu. Zoo is naar het schijnt, de Lento dan toch gekomen. Precies op den datum welke de kalender daarvoor aangeeft, mochten wij na de nog pas voorafgaande ruwe en gure dagen, ons verheugen in het heerlijkste Lenteweder; blijve dat nu maar wat constant; tooie straks de natuur boom en plant met dat echt frisch lentegroen, toch maar het mooist van al, en brenge het leven en opge wektheid alom. De vogels beginnen alreeds hare nesten te maken en zeker zal 't niet lang meer duren of de smul- gragen die het kunnen betalen, zullen zich kunnen vergasten aan een kievits eitje, want „de Kievit legt in Maart, „al vriest het op z'n staart," zegt een oud rijm; hoeveel te eer dan nog bij mooi lenteweêr. 45 Vrij naar 't Fransch door A. B. Do rol van gastvrouw kwam mij van rechtswege toe een verre van gemakke lijke rol bij zulke gasten. Uiterlijk kalm, rilde ik feitelijk gedurende den geheelen tijd, maar alles is gelukkig uitstekend afge- loopenEen menu, Lucullus waardig, oude wijnen van de fijnste merken, uit stekende bediening. Frans, de zoon van den ouden tuinman, zou volmaakt geweest zijn, als hij maar niet het dwaze idee had gehad zich te laten friseeren. De markiezin, die altijd alles zoo nauw keurig nagaat, had het, dat spreekt van zelf, ook opgemerkt, en kon niet nalaten mij dit te zoggen, tuBschen haar lofspraak door. Want waarlijk zij heeft mij geprezen weer iets om in doannalon dcrGueldry's to plaatsen. In afwachting daarvan schrijf ik ze nu maar hier in mijn dagboek op* „Lieve Sabine, het dinée is welgeslaagd, on go hebt de eer van uw huis wol opge houden, alloon uw beschroomdheid is wel wat groot voor oen jonge vrouw, schuif die een woinig meer op zij op oen anderen 1"n hedi.eo.de dat Ook voor de viering van het derde eeuwsch jaarfeest van den geboortedag van den grooten zeeheld M A.deRuyter, 't welk naar men weet heden, 23 Maart wordt herdacht, zal het kalmer weêr zeer zeker welkom zijn, vooral waar dat feit aanleiding geeft tot feestviering buitenhuis. Dat zal echter niet zoo veelvuldig voorkomen: te Ylissingen heeft men groote voorbereidingen getroffen voor een allegorische voorstelling en optocht. Verder zal daar dien dag de eerste steenlegging plaats hebben door Z. K.H. Prins Hendrik, van de De Ruyterschool welke daar zal verrijzen, terwijl meer andere feestelijkheden daar voor dien dag aan de orde zijn. Uitgesloten zoo hier en daar een rond gang of optocht met de schooljeugd, wordt het feest meer algemeen binnen huis gevierd en wel voornamelijk in de scholenzoo ook hier naar men weet aan iedere school zullen de kinderen worden onthaald; zullen liedjes gezongen worden en een aandenken worden uit gereikt, naar gelang de financiën zulks toelaten en naar door de onderwijzers zal worden beschikt. Wanneer dit num mer onzer courant verschijnt zal een en ander reeds hebben plaats gehad en be hoeven we daarop dus niet meer terug te komen. Te Amsterdam zal de herdenking van den „De Ruyterdag" ietwat meer officieel zijn door de tegenwoordigheid van H.M. de KoningiD en H. M. de Koningin-Moeder benevens vele hoogwaardigheids-beklee- ders, bij de hulde welke in de Nieuwe Kerk aan de Ruyter zal worden gebracht door het nederleggen van kransen en andere vereeringsteekenen op het graf van den zeeheld. Doch niet alleen in ons land, ook in andere landen zijn voorbereidingen ge troffen om deze „de Ruyter-gedenkdag" tot een dag van beteekenis te maken. Zoo zij dan 23 Maart een gedenk- waardigen dag in de geschiedenis van Nederland. De Cocksdorp, 22 Maart. Alhier is aangebracht eene zwarte bakenton, welke in den laatsten storm van het wrak der Iceland (Eierlandsche gronden) is geslagen. gopomadeerd en gefriseerd hoofd geeft hem het aanzien van een kapper." Drommelsche Frans, als hij nu maar anders wil. Oom Fabius blijft nog maar 14 dagen op het kasteel! Veertien dagen is maar kortIk wordt treurig als ik er aan denk Oom Fabius is een goed mensch. Ik houd werkelijk van hem, misschien doet hij het wel niet van mij, ofschoon hij meermalen poogt met mij alleen te praten. Maar doet hij dat missohien enkel om mijne onbe holpenheid te bestudeeren Dat is voor mij een groote vraag. IX. 't Is drukkend weder, geen enkel koeltje waait door het gebladerte. Met een tuinhoed in den hand en een mandje aan den arm, staat een jonge vrouw buiten voor het kasteel en kijkt naar den horizon. De tuinman komt in haar nabijheid. We zullen storm krijgen, donk je ook niet Laurens, vraagt de jonge vrouw. Dat is nog zoo zeker niet, mevrouw Sabine, maar we moeten toch onze voor zorgsmaatregelen er tegen nemen. Ik zal de begonia's en andere bloemen in veiligheid brengen en dan kan ik het weder kalm afwachten. Sabine zuchtte Ik zal dan thuis moeten blijven, het Bij het gisteren gehouden toelatings examen voor de Zeevaartschool te West- Terscheiling slaagde o. m. P. Dros Johz. van hier, voor den cursus-machinisten ter koopvaardij. De leerling A. Dros Dz. vanM.-Eierl. slaagde voor de tweede klasse van den zelfden cursus aan bovengenoemde ifi- richting. Vlieland. Onze plaatsgenooten, de heeren K. Rab en R Kromhout legden met gunstig gevolg examen af voor derde stuurman. 't Gaat maar trekkende. Indertijd vatte men 't plan op, om bij gelegenhefd van den 300en geboortedag van de Ruyter een schip te bouwen, dat geheel naar 't model van de „Zeven Provinciën," het admiraalschip van den zeeheld zou worden gebouwd. Het plan was in het schip een permanente ten toonstelling van Hollandsche kunst en nijverheid te houden en verschillende landen te bezoeken. Het schip zou op den geboortedag van de Ruyter afloopen. Een commissie werd gevormd, doch het benoodigde kapitaal kon niet op tijd worden bijeengebracht, zoodat men nog niet met het op stapel zetten van het schip is kunnen beginnen. Drie man verdronken. Uit IJmuiden wordt aan de Tel. gemeld dat Woensdagmorgen op ongeveer 54°. Noorderbreedte een treurig ongeluk plaats vond op den stoombeuger „Burgemeester Vening Meinesz" Ym. 97. Door een stortzee werden vijf man over boord geslagen, een greep de reeling, drie ver dronken. De omgekomenen waren allen afkomstig van Vlaardingen en ongehuwd. Vrouwelijke koetsier. Gevraagd fatsoenlijke vrouwelijke koetsier (Cochère) flink persoon, goed kunnende rijden en om de geheele ver zorging eener Equipage op zich te nemen. Deze advertentie kwam voor in het N v. d. D. van Woensdag. Of we ook met den tijd medegaan. Geen kosten gespaard! De 4 pokkengevallen, welke zich te Krimpen a/d Lek hebben voorgedaan, hebben het rijk f 900 gekost. den oever van de beek nog wat te zitten werken. Ga maar gerust, mevrouw Sabine. In ieder geval kunt u nog een goed uur van de frissche lucht genieten. U kunt van daar even goed als van hier de wolken zien. Welnu, als de groote donkere wolken rechts naar de heuvels drijft, is er niets te vreezen, als daarentegen de wind op steekt en de wolk naar het bosch drijft, is het zaak de parapluie maar op te steken. Zeer goed, ik zal het dan maar wagen, in ieder geval ben ik toch niet zoo ver van huis, of ik kan nog wel spoedig weder thuis komen. Een smal voetpad volgend bereikte Sabine haar lievelingsplek bij de beek, Daar nam ze plaats op een mot mos be groeide boomstronk, terwijl Bello, haar hond, zeer vertrouwelijk bij haar kwam staan. Het is hier beter dan in huis Bello, zei zij, haar baud zacht over den rug strijkende, we hebben hier een uitgezocht plekje, heerlijke frissche lucht, gezang van de vogels, geur der bloemen en eenzaam heid, terwijl de weg hier dichtbij is, en bovendien nog een groot voorrecht hebben we hier, we zien oom Fabius en Horbert eenige minuten vroeger. Zouden ze langs den weg komen, of zouden ze uitstappen Een duur zaakje. Te Ierseke is een koe aan miltvuur gestorven en op de gebruikelijke wijze door verbranding vernietigd. Dat verbranden is voor het rijk een tamelijk duur zaakje Aan materieel en werkloon komt het op f 52rekent men hieibij ontsmetting en diensten van den veearts, dan kost zulk een geval het rijk ongeveer f 80. (R.N.) Ons vee in Zuid-Afrika. De heer Hs. v. d. Linden, Rijksveearts te Amsterdam, ontving reeds per jongste mail het verzoek met de a. s. najaars verzending voor Zuid-Afrika een 5-tal stuks, zoowel stieren als vrouwelijk fokvee, aan te koopen en mede te ver schepen. Verder deelt de heer Van der Linden mede Het in de laatste jaren uitgezonden Hollandsche vee heeft op aldaar gehouden tentoonstellingen zijn werkelijk verdien den roem, om bij een schoonen vorm het melkrijkste vee ter wereld te zijn, flink gehandhaafd, zoodat ook in verband met rijkelijk gevallen regens, veel vraag naar ons vee verwacht kan worden. Daar de „goedbetalende" Afrikaander evenwel alleen le klasse vee verlangt, dat bovendien ingeschreven is in het stamboek en bekroond op eenige tentoon stelling, zij het wel in het belang van onze fokkers, die aan hem verkoopen willen, met deze wenschen rekening te houden. Slechte tijden. Het wordt voor de inbrekers te Am sterdam hoe langer hoe moeilijker hun nobel handwerk uit te oefenen. De politie aldaar heeft thans een maatregel genomen, die reeds goede resultaten heeft opge leverd. Zoodra n.l. een politiedienaar 's nachts een der bekende beruchte sujetten op straat aantreft, wordt hij medegenomen, gehoord en gefouileerd. Zoo werd reeds heel wat inbrekers materiaal in beslag genomen. De maat regel wordt onverbiddelijk op alle dieven, inbrekers en kwartjesvinders, beruchte personen toegepast en voldoet dermate, dat menigeen van hen zich 's nachts niet meer op straat waagt. niet, maar dat is zeker dat we hier een prachtige observatie-post hebben daar zij ons niet kunD en misloopen, komen ze langs den weg dan kunnen we het rijtuig reeds lang van te voren zien aankomeD, en als ze het voetpad volgen moeten zij hier langs komen en zullen we uit onze schuil hoek te voorschijn komen, tot hun groote verrassing De kolonel houdt ze lang, dat verzeker ik je. Men zou zeggen dat het een koninklijk dejeuner is. Cobanon bracht gister een groote mand boordevol met allerlei be- noodigdheden er voor uit de stad. Maar ga maar eon weinig slapen mijn beest, ik ga nog wat werken of schrijven, maar werken eerst, schrijven komt later wel, mijn dagboek kan wel wachten. Sabine haalde uit haar mandje een wollen sok, bestemd voor een oude arme boeren arbeider, die verschrikkelijk door de jicht geplaagd werd, en begon ijverig te breien, te gelijkertijd scherp luisterende naar de geluiden rondom haar. Een uur verliep op die wijzeeen heerlijk uurtje van rustige kalmte voor SabineMeermalen had zij onder haar werk een blik geslagen naar de wolken door Laurens aangewezen, zonder echter er eenigzins verandering van richting bij op te merken. HÜN

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1