N° 2039, Donderdag 4 April 1907, 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof meek. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Schietoefeningen bij Neelrjesnol. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat blijkens ont vangen beiicht, de schietoefeningen op de schietbaan bij Neeljesnol, dit jaar zullen aanvangen op 8 Aril a.s. en zullen duren tot ultimo September 1907. Texel, den 27 Maart 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 24 Haart. 31 Haart. De voorbije week heeft ons de lente ge bracht. Heerlijk zonnig weder verdreef de sombere ijzige voorjaarsstormen en in veld en bosch ontwaakt het nieuwe leven, dat zich uit in den vroolijken zang der geve derde zangers. Nog enkele dagen en de boomen tooien zich met het frisch groene kleed der Lente, groenende weiden sieren zich met de eerste teere Lentebloemen en heel de schepping zwelt van lentevreugde Lentewoelde en Lentekracht. Zachtjes aan beginnen we onze tuintjes gereed te maken, het zaad voor de vroege vruchten vertrouwden we reeds op hoop van zegen aan den nog killen grond toe, en de tijdelijk gestaakte avondwandelingen worden weer in eere hersteld. Ook in onze vrouwtjes komt weer de geest van nieuw leven varen. De lente lucht en lentezon wekken weer de ver maarde en goede eigenschappen in haar, die onze Hollandsche huismoeders tot de verpersoonlijking van alles wat netheid en reinheid heet, hebben gestempeld. En wj] mannen mogen nu al zuchten „O, die schoonmaakkomen doet ze zeker en dat is maar goed ook, zelfs al mocht ze een weinig bitterheid in den zoeten beker onzer lentevreugd mengen. Niet ieder vermag de lente een opgewekte Lentestemming te brengen. Het harde leven maakt zoo menigeen ongevoelig voor de schoonheid van de herboren schepping en zoo dikwijls stapelen zich de zorgen op in hoofd en hart, ook te midden van de heerlijkste ontwaking van het nieuwe leven. Zullen er ook niet van die bezwaarde gedachten en harten gevonden worden in het nijvere stadje in Twente, waar nog maar steeds onafgebroken voortduurt, die moeiljjke economische strijd tusschen een rijken fabrikant en om recht vragende fabrieksmenschen Inderdaad de vooruitzichten worden er niet rooskleuriger op in Rjjssen. Inzonderheid niet voor de stakende jutewevers die tot nog toe en reeds zoo lang den harden strijd volhouden. Want hard is die strijd zeker voor hen al kwamen ook van buiten in ruime mate de blijken van sympatie en steun, tocb vermocht niets tegen don onver- zettelijkon tegenstand, waardoor het behaion van stoffelijk voordeel reeds lang tot de vrome wenschen der stakers behoort. Hun cisch tot loonsverhooging hebben ze reods lang laten vallen en thans gaat de strijd alleen om de erkenning van het Vereeni- gingsrecht. De firma Ter Horst wil daar van niets weten en ze legt daardoor het bewijs af niet mede te leven met de eischen van onze moderne samenleving. Dat nu is te betreuren, want in een krachtige vak organisatie zoowel van werkgevers als werknemers, kan een zegen liggen voor de betrokken bedrijven. Vakvereenigingen van arbeiders, mits goed geleid, kunnen niet alleen de vakgenooten maar ook het vak ten goede komen en den grondslag vormen voor een samenwerken tusschen patroon en ondergeschikten waarbij een samengaan van beider belangen meer dan anders gevoeld wordt. Ieder die daarvan overtuigd is zal dan ook betreuren dat een strijd als te Rijssen nog noodig is om met het oude regime te breken, dat allang afgedankt behoorde te zijn. We leven in een tijd van automobielen en bliksemtreinen, maar ten opzichte van de oplossing van onze Kabinetscrisis moet haast gedacht worden dat we tot den trek schuitentijd zaliger teruggekeerd zijn. Van week tot week wordt naar de eindelijke ontwarring van dit politiek kluwentje uit gezien, maar tot nog toe bleef alles zooals het nu reeds weken geweest is. De groote politieke bladen vechten gestadig door over dit onderwerp, het eene gerucht volgt het andere, maar de oplossing schijnt met de nachtschuit te komen. Van het buitenland trok in de afgeloopen week allereerst Roemenië onze aandacht. Vrij onverwacht kwamen vandaar berichten tot ons die spreken van een opstand der boeren, die een vrij grooten omvang schijnt aangenomen te hebben. De eerste berichten deden vermoeden dat gedacht moest worden aan een antisemitische beweging, omdat inzonderheid de Joodsche bevolking werd aangevallen. Latere tijdingen maakten evenwel duidelijk dat hier niet zoozeer rassenhaat op den voorgrond treedt, doch het meer betreft een gewapend verzet van de boerenbevolking tegen den bestaanden slechten economischen toestand. De toe standen zijn er voor de boeren niet roos kleurig daar deze gebukt gaan onder groote landeigenaren en woekerachtige geldschie ters. De opstandelingen zijn aan het plunde ren geslagen, landhuizen, zelfs enkele steden zijn door hen verwoest en voor miljoenen vernietigd. De regeering treedt streng op, de staat van beleg is in geheel Opper-Mol- davië afgekondigd en botsingen tusschen de troepen en de opstandelingen bleven niet uit, zoodat er reeds heel wat bloed is gevloeid. De laatste berichten spreken van een terugkeeren der rust, hoewel de opstand nog volstrekt niet bedwongen is. Waar schijnlijk dat als dit overzicht onder de oogen der lezers komt de regeering meester van den toestand zal zijn. Marokko heeft ook weer van zich doen spreken. Maandag bracht de telegraaf de tijding dat de Fransche geneesheer Mau- champ, hoofd van do geneeskundige inrich ting te Marakesj door inboorlingen vermoord is. Neemt men daarbij in aanmerking dat in den laatsten tijd meermalen onheilspel lende berichten inkwamen over de veiligheid der vreemdelingen, dan is het te begrijpen dat Frankrijk met kracht tegen Marokko optreedt. Het meent dat nu maar eens voor goed aan die wanverhouding een einde moet worden gemaakt. Strenge eischen zijn aan den sultan gesteldonder anderen afzetting en gevangenneming van den gouverneur van Marakesj, bestraffing der schuldigen en het doen van schadevergoeding aan de nagelaten betrekkingen van dr. Mauchamp. Om zijn eischen kracht bij te zetten heeft Frankrijk de stad Oudja bezet, zoodat de sultan verstandig zal zijn eieren voor zijn geld te kiezen. Deze kwestie is tevens een punt van bespreking geweest in de Fransche Kamer, die de genomen maatregelen goedkeurde Ook Duitschland en Engeland die kennis werd gegeven van de handelingen der Fransche regeering keurden dezen goed. Of Marokko eindelijk eens met goed gevolg tot rede zal worden gebracht moet de tijd leeren. De voorbije week bracht uit het Czarenrijk de tijding van het overlijden van den procu reur der Heilige Synode, Pobjedonostzef. In dezen is heengegaan iemand van grooten invloed, van onloochenbare beteekenis en uitgebreid gezag. Inderdaad het was geen gewoon man, maar iemand, voor de Rus sische kerk en niet minder voor het Russi sche staatkundig leven van veel gewicht. En toch zal menigeen zijn dood niet als een verlies beschouwen, want hij was de verpersoonlijking der felle reactie die al zooveel ellende over het Russische rijk heeft gebracht. Zijn glorietijdperk was wel die onder den vorigen Czaar Alexander III, die geheel onder zijn reactionairen invloed stond. Zijn karakter kon niet beter aange duid worden dan door het volgende, genomen uit een zijner brieven aan den Czaar, waarin van zijn verzet blijkt tegen net streven der Russische liberalen „Wat men van U eischt, O Czaar en waarmede men uw heilige en orthodoxe ziel kwelt dient slechts om uwe autocratische macht te verkleinen en om U te dwingen die macht af te staan aan een vertegen woordiging. Zij vreezen U en willen daarom uw macht vérkleinen. Maar gij hebt als autocraat en gezalfde des Heeren, de macht te doen naar uw verstand en naar uw hart gij hebt het recht uw onderdanen te dooden en genade te verleenen, gij hebt het recht uw liefde of uw toorn te toonen aan wien gij wilt. Maar gij o Czaar hebt niet het recht den heiligen eed te schenden, dien gij hebt afgelegd voor God, dat gij de autocratie en de orthodoxe leer zult hand haven. Zoo gij het doet zal het orthodoxe geloof ondergaan en de revolutie zegevieren." Na den dood van Alexander III verloor Pobjedonostzef een groot deel van zjjn invloed, De tegenwoordige heerscher zag in dat de reactie het vaderland niet kon redden en in 1906 moest het hoofd der Grieksche kerk zijn ambt neerleggen. Hij viel in ongenade. Maar toch verloochende hij zijn karakter niet en het moet hem leed gedaan hebben te zien dat de Keizer en het rijk een anderen weg kozen dan hij had aangewezen. Zelfs het verdriet den dageraad te moeten zien van een herboren Rusland is hem niet gespaard gebleven, TEXEL, 3 APRIL 1907. De Paaschdagen hebben zich geken merkt door het heerlijkste lenteweder en daarvan is dan ook veelvuldig gebruik gemaakt. Oud en jong toog er op uit om te genieten van hetgeen de Lente biedt, en dat alles was wederom nieuw en aanlokkelijk. De leeuwerikken zongen hoog in de lucht hun blijde'welkomstlied, veel jong wolvee stoffeerde alreeds de weiden en hier en daar werd het oog vergast door de frissche kleurschakeering van de eer stelingen der bloemengaarde, als sneeuw klokjes, crocussen, narcissen en derge lijk; zie, zulk een tafereel, bij een heldere zonneschijn, doet den mensch weldadig aan. De tochtjes strekten zich uit naar het Boschje, naar de Dennen of naar de Koog; ook wel om te dwalen door de binnenwegjes, welke laatsten het voor deel bieden dat geen fietsrijders den wandelaars bemoeilijken en waar men bevrijd is van de stofwolken die op de wegen al weder worden opgejaagd. Wandelaars en fietsrijders, zij allen hebben gebruik gemaakt, en ieder op zijn wijze, van het heerlijke weder, het welk met de Paaschdagen ons deel was, en zeker hebben velen uitgeroepen: „Wel kom lieve Lente". Vergadering „Tex. IJsclub. Omtrent de vergadering van de Tex. IJsclub, welke Vrijdagavond in 'tCafé „den Burg" werd gehouden, doen wij alsnog de volgende mededeeling In deze vergadering werd verslag ge daan over het jaar 1906/1907. Het finan cieel gedeelte van de IJsclub was, volgens dat verslag voordeelig geweest; herinnerd werd aan den gezelligen avond dit jaar gehouden; een woord van waardeering werd gewijd aan wijlen den heer Rab, wiens werkzaamheid als bestuurslid en penningmeester der vereeniging dank baar werden erkend. Tot penningmee ster was benoemd de heer D. Daalder. Tot bestuursleden, periodieke aftreding, werden gekozen de heeren P. C. Koorn, A. Dros, Aug. Keijser en D. Bruin. In de vacature wijlen den heer Rab, werd voorzien door verkiezing van den heer, Groenewold. Besloten werd nog de voorraad hout van de werkverschaffing publiek te yer- koopen. De vergadering was slecht bezocht. Den Hoorn. De school alhier wordt bij 't begin van den nieuwen cursus bezocht door 53 leerlingen, afkomstig uit 32 geziDnen. Oosterend, 2 April. Een visscherman van hier vond j 1. Zaterdag op den zee dijk een gouden of vergulden zijnaald van een kapstel. De visschers van hier en ook van elders klagen erg over de weinige ligplaats die hen gelaten wordt in het Nieuwe- diep. Door de oorlogsschepen wordt bijna alles in beslag genomen. Afdoende zou het zeker zijn, wanneer, evenals te IJmuiden, voor de visschers een afzon derlijke haven werd gemaakt. Zaterdag j. 1. vergaderden in „het Wapen van Amsterdam" het bestuur en de leden van het alhier bestaande Fonds tot uitkeering bij overlijden. De opkomst was zuinig, wat verwacht kon worden, daar de boeren het te druk hadden en de visschers slechts gedeel telijk thuis waren, Nadat de directeur, de heer W. Bak ker Kz., allen welkom geheeten had, werd medegedeeld dat het aantal leden op 1 Jan. 1907 bedroeg 368 volwassenen en 173 tusschen 4 en 18 jaren, welke cijfers een jaar te voren waren 361 en 168. De rekening was als volgtAan contributie ontvangen f 265,75, daar TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1