Buitenland. slechts een verreljaars gecontribueerd was. De uitgaven waren voor 5 uitkee- ringen 5 X-f 60 f 300, en aan bodeloon f 15, alzoo f 3,15. Dit gaf oogenschijn- lijk een te kort van f 49,25, doch door de verkregen rente kon dit ruimschoots gedekt worden, zoodat de bezittingen nog waren toegenomen met f 12,98 en op 1 Jan. j.l. bedroegen f 2459.52. Op de rekening werd geen enkele aanmerking gemaakt. Een der leden betoogde, dat het wenschelijk is, dat begrafenis- en ziekenfonds gelijktijdig vergaderen in het vervolg; een ander meende, dat vroeger in het jaar behoorde vergaderd te worden. De directeur zag het noodzakelijke van een en ander niet in. Tot commissaris werd zonder stem ming herkozen de heer Joh. Daalder. Hierna werd de vergadering gesloten. Oudeschild, 2 April. „De Zeven Pro vinciën", was gisterenavond flink gevuld, toen een avondje ten bate van „Texel's Belang" werd gegeven. De heer C. Schaap, afdeelingsvoorzit- ter, opende de bijeenkomst met een opgewekte toespraak, heette allen wel kom en vooral de sprekers van elders. De heer J. de .Jongh trad vervolgens op met dezelfde lezing, ook elders ten beste gegeven „Gierigheid, Spaarzaam heid en Weldadigheid", terwijl de heer J. Daalder Dz. „Een visioen" als bijdrage leverde. Beide sprekers, die hier optre dende van succes verzekerd zijn, hadden ook nu veel bijval. Met groote belang stelling werd geluisterd en luide toe juichingen vertolkten de tevredenheid van 't gehoor. Toen gaven de werkende leden der rederijkerskamer „Tavenu" nog eens „de Ruijter en zijn Loods". Ee mede spelenden hadden 't beste beentje voor gezet, zoodat alle rollen uitnemend wer den vertolkt, 't Fraaie costuum van den admiraal werd ook nu weer bewonderd. Met eene keurige sluitingsrede dankte de voorzitter sprekers en rederijkers, zoomede 't publiek voor de trouwe op komst. Ouderdoms verzekering. Naar men verneemt, is het ontwerp- Ouderdomsverzekering thans bij den Raad van State ingekomen. Volgens betrouwbare inlichtingen wordt daarbij aan werklieden, die den wachttijd vervuld hebben, op 65-jarigen leeftijd eene ouderdomsrente verzekerdeven eens aan hunne weduwen op denzelfden leeftijd. Tegen invaliditeit wordt bij dit ontwerp niet verzekerd, doch, die wegens invali diteit de premie-betaling niet hebben kunnen voortzetten, ontvangen op 65- jarigen leeftijd een rente, waarvan het minimum f 104 'sjaars bedraagt. Overigens loopt het bedrag der rente voor de verzekerde werklieden uiteen, naarmate van hun loonklasse en van het aantal betaalde premiën, terwijl de weduwen-rente op een vast bedrag van f 104 'sjaars betaald wordt. Door overgangsbepalingen wordt ge zorgd voor hen, die bij het in werking treden der wet den zeventigjarigen leeftijd bereikt hebben. Postzegelhandel op straat. De opkoopers te Amsterdam doen nu hun voordeel met het verkoopen van De Ruyter-zegels, zoolang de nieuwe oplaag nog niet is verschenen. Een koopman o.a. posteerde zich Don derdagmorgen voor het postkantoor en verkocht een sorteering voor 10 centen. Een sorteering bestaat uit 3 zegels 1 van 2'/» cent, 1 van 1 cent en 1 van Va cent, totaal 4 centen, zoodat de man op elke drie zegels een zoet winstje maakt van 6 cent of 150 pet. En de menschen verdrongen zich om hem heen, om zegels te kunnen koopen, zoodat de man zijn bijtijds ingeslagen voorraad wel spoedig zal hebben uitverkocht. Ongevraagd ontslag. Uit Amsterdam wordt geschreven Een eervol „genomen" ontslag met een staartje. Het ingang van 16 Febru ari 1907 werd, d.d. 7 Januari, door B. en W. onzer gemeente „eervol" ontslag verleend aan een klerk derde klasse bij de gemeentegasfabriek. De klerk, een jonge man, sedert 3 jaren als klerk derde klasse bij de gemeentegasfrieken werkzaam in vasten dienst, iemand met weinig behoeften, vrucht van zijn sobere opvoeding in een weeshuis, kon van zijn karig salari3 goed rondkomen, er zelfs iets van overhouden. Aan verschillende collega's had hij wel eens geld geleend, kleine sommen, zonder daarvoor eenige vergoeding te vragen. In den loop van 1906 echter, nadat hij zich eens uitge laten had, dat hij wel wat meer rente van zijn geld zou willen ontvangen dan de Rijkspostspaarbank geeft, hadden zich spoedig eenige liefhebbers aangemeld, die ook tegen het betalen van rente geen bezwaar hadden. Door de wijze van terugbetaling in termijnen liep de rente op 10*/o. Te dezer zake is de man eervol door B en W. ontslagen. Hij diende bezwa ren in, hij voerde aan geen kwaad in de zaak te hebben gezien, maar het hielp niet. Kattentrouw. Twee jaar geleden bracht een bewoner van Zuiderwolde een kat, in een zak gebonden, met een schuitje naar Uitdam, op een uur afstand van daar. Dezer dagen nu is het dier den Waterlandschen dijk langs, naar zijn oude woning te Z. teruggekeerd Een andere kat, welke door iemand van Holysloot op dezelfde wijze naar Uitdam was overgebracht, heeft reeds geruimen tijd de gewoonte, nu eens een paar weken in de eene, dan weer in de andere plaats te vertoeven. Kikvorschenjacht. Men schrijft uit Zuiddorpe aan het „Centrum" De warme, verkwikkende zonnestralen der laatste dagen zijn tot op den bodem onzer plassen en slooten doorgedrongen en hebben daar de slapende kikvorschen in hun moddersloot doen ontwaken. Stram en stijf komen ze tot aan de oppervlakte van het water en koeste ren zich in het alles doen herlevende lentezonnetje. Wat een verkwikking, wat een verfrissing na zoo'n langen winterslaap Vol levenslust wordt al dadelijk de jacht op vliegjes, mugjes en meerdere schadelijke insecten begonnen, maar de vijanden onzer kikkertjes zijn ook met de lentewarmte uit België naar het vrije vrije Nederland weergekomen. Gewapend met schepnet en een langen stok, waaraan een groote, stevige rijf bevestigt is, trekken de mannen langs den waterkant en trachten de argelooze pas herleefde kikkertjes te verschalken. Met een schepnet pikken ze er ver scheidene op en doorwoelen daarna met de rijf den modder, om de daaiheen gevluchte of nog Diet goed ontwaakte naar boven te drijven, om ze denzelfden weg te doen opgaan als hun lotgenooten, die reeds in een baalzal opgeborgen zijn. 's Avonds trekken de mannen, geladen met een aardig vrachtje kikvorschen naar hun „logement" terug. Is de voorraad kikkers groot genoeg, dan worden de gevangen diertjes geslacht, netjes verpakt en, voorzien van eeD bewijs van Nederlanderschap, naar Parijs verzonden. Waarom komen deze Belgische „puien vangers" zoo verre van honk hier een wreed en voor den landbouw schadelijk uitoefenen Omdat in België niet enkel het vangen, maar ook het vervoeren van kikkers, waarvan niet overtuigend bewezen is, dat ze uit een ander land herkomstig zijn, verboden en strafbaar is. Arme, nuttige kikvorschen in het vrije, vrije Nederland 1 Hoe vreemd mm kan doen. Een merkwaardige uiting van iets dat wij niet anders dan godsdienstwaanzin kunnen noemen, zend een onzer lezers ons. Hij ontving een brief, waarin een Engelsch gebed. In een Engelsch bij schrift wordt medegedeeld dat dit gebed op verzoek van den Bisschop Lawrence van Maine aan negen personen moest gezonden worden. Hod, die dan op hun beurt weigeren het aan negen personen te zenden, zal een groot ongeluk treffen- Hen, die het aan negen anderen ver. zenden, zal daarentegen een groot geluk te beurt vallen en zullen zij tevens van elk onheil bevrijd worden. Welk nut men met deze plagerij van bjjgeloovigen doen kan, zien wij niet in. (Hdbl.) Hoek van holland. Naar de „N. Crt." meldt, is bij het Ministerie van Waterstaat in overweging het instellen eener commissie tot het beramen van middelen welke in hot vervolg bij strandingen aan den Hoek van Holland, nadering van de landzijde en verbinding van daar met het gestrande vaartuig mogelijk zouden maken. Smokkelwaar. Eene vrouwe uit Winterswijk had zich over de grenzen begeven. Eene hoeveel heid koffiboonen had ze bij zich, die ze wilde binnensmokkelen Ze werd echter door de kommiezen betrapt, en haar geheele voorraad werd mee in beslag genomen. De vrouw werd in voorloo- pige bewaring gebracht en eerst na het betalen van een som van 138 mark word ze weer op vrije voeten gesteld. Stmatboenen op commando. De gemeenteraad van Oud-Beierland heeft bij verordening 't straatboenen verboden en wel zoo streng, dat ook de kleine steentjes geen beurt mogen hebben. Maar tegelijker tijd werd aan Burgem. en Weth. de macht verleend om op tijden wanneer zij het noodig vinden de inwo ners te gelasten de straat te boenen. Zoowel tegen het boeneD op verboden tijd als tegen het niet boenen op de te gelasten dagen wordt straf bedreigd. Hoorn in rep en roer. Donderdagavond in de vorige week werd heel Hoorn op de been gebracht door het gelui der klokken en het uit rukken der brandspuiten. Na een trekke van het eene stadsge deelte naar het andere bleek evenwel dat in de geheele gemeente, zelfs geen begin van brand was geweest En de inwoners èn de brandweer èn de politie waren gefopt door een ge meenteambtenaar, zegt men, die het schijnsel der gasfabriek vergezeld van een opstijgenden rook van de stadsbelt, had aangezien voor een uitslaanden brand en zijn waarschuwingen had uit gezonden Om wat af te koelen. Vermoedelijk als een tegengiftje tegen de wel wat ziekelijk wordende veree- rings-manie, welke onzen tijd zoo lang zamerhand begint aan te kleven kwam tijdens De Ruyterfeesten in de Telegraaf en andere bladen het volgend gedichtje voor Speenhoff over de De Ruyter-feesten Eerst werd Rembrand opgehemeld, Toen werd Bilderdfjk geëerd. Holland heeft zich ziek gehuldigd, Feest gevierd en gedineerd. En nu wordt er met De Ruyter Door 't nageslacht gegeurd; God weet komt na vele eeuwvn Jacob Blazer') aan de beurt. Vroeger jaren kreeg Brittanje Van De Ruyter op zijn kop En dan bracht hij na zoo'n zeeslag Britsehe oorlogschepen op. Maar wanneer men tegenwoordig Hier zoo'n Britsehe kruisor ziet, Is ie opgekocht door sloopers En die vochten daarom niet. Is 'tniet een prachtig teeken Als een volk zijn helden eert, Als het met De Ruyter-olie Rembrandt-boter adverteert. Plechtig viert 't huldefeesten, Drinkt 't hulde bier en wjjn; Jammer dat je voor zoo'n grapje Eerst een plechtig lyk moet zfjn. Als De Ruyter nu nog leefde En hij stapte op zijn vloot En hij schoot met zijn kanonnen Hier of daar een vijand dood, Kwam er gauw een dikke diender En die zei: „kom mee meneer, Naar 'tHof van Arbitrage Vechten is geen mode meer." Vlissingen liep op een hoopje Toen hf) in de toren zat Ieder die Michiel zag klimmen Juichte: „Wat 'nheld wordt dat Als De Ruyter nu nog leefde En hij deed dezelfde mop, Voedde men hem niet voor zeeheld, Maar voor glazenwasscher op. 't Regent ingezonden stukken Vol met muggen-zifterfj, Hoe de naam was van de Ruyter Met een i of met een fj Of hjj wel De Ruyter heette Of alleen maar Adriaan, Straks schrijft iemand in de kranten Och, die knul heeft nooit bestaan. Kapelmeester van het Casino te Rot terdam. Nu komen de anecdoten. Een lezer van de „N. Ct." zendt de volgende „De Ruijter-anecdote De Ruijter was door eenige Spaansche Grandes op een dlné genoodigd en had dat aangenomen. Bij het dessert onderhield een der heeren zich met De Ruijter over de schoonheid en vruchtbaarheid van Spanje. Ten bewijze daarvan nam hij een si naasappel in de hand en zeide met een glaDs van vergenoegen op het gelaat „Die groeien bij ons tweemaal per jaar". De Ruijter nam daarop een Edammer kaasje van den disch (minstens zesmaal zoo groot als een sinaasappel) hield die den spreker onder den neus en zeide „En die groeien bij ons tweemaal per dag" Ministricele crisis. Men meld uit den Haag De Rogeering blijft, behalve de Minister van Oorlog, de heer Staal, die het lid maatschap der Eerste Kamer voor Noord- Holland heeft aangenomen. Kermis met volksteest als toegift! De raad te Hillegom besloot niet alleen dat de kermis zal doorgaan op de gewone wijze, doch bovendien dat er zal zijn een volksfeest en dat daarvoor subsidie zal gegeven worden uit de gemeentekas Van een raadslid. Men schrijft uit Breda aan de „Rsb," „Ons Raadslid, de heer J., die dezer dagen wegens dronkenschap werd inge rekend, is iemand, die nogal niet gauw uit 't veld geslagen is. Toen hij in den amigo zijn roes had uitgeslapen en de agent hem zou uitlaten, herinnerde hij zich plotseling z'n kwali teit en vol waardigheid sprak hij „Nu ik toch hier ben, wensch ik de arrestantenlokalen wel eens te bezich tigen." De verblufte agent dieDde Z.E. Achtbare tot gids. Men verwacht 'n interpellatie over het interieur der arrestantenkamers. Geen huwelijksbeletsel. En we passen zoo goed bij mekaor hij 's krèk 2 jaor ouwer en percies 'n kop grooter dan ik, zei Mieneke. En ik krijg er zoone goeien kêl aon, voegde zij er bij. En Mieneke was zoo blij met haar „Knelis", dat ze haar geluk aan ieder mededeelde, die er maar Daar wilde luisteren. En de meesten deelden in de vreugde van Mieneke. Maar één deelde er niet in. Dat was Hanneke met wie Mieneke altijd samen gewoond had, en die natuurlijk alleen zou achterblijven, wanneer Mieneke den man harer keuze zou volgen. Zij was niets ingenomen met die trouwplannen.. En toen Mieneke haar dan in een vreugde bui weer over haar aanstaand huwelijk begon te spreken, liep de maat over en barstte haar lang opgekropt leed los. Lillik gek ding, zoo klonk het, wa motte gij nog aan trouwe denken 1 Motte gij gaon trouwe Gij bèddet nog drie graode erger dan de dolle koors I Wat dat was kon Mieneke maar niet begrijpen. VaD zulke ziekte had ze nog nooit gehoord. En ze prakkezeerde zich half sulf, maar kon maar niet er achter komen, wat dht was. Op een goeden keer neemt ze dan ook een goed besluit en trekt naar den dokter in het stadje G.... om te hooren, wat dat nu eigenlijk was. Ze vertelt den dokter alles en eindelijk komt er dan ook de vraag uit „wat dat nu eigenlijk was, drie graden erger dao de dolle koorts 1" En of dat ook een huwelijksbeletsel was? Onze dokter krijgt zoo'n verschrikke lijke hoestbui, dat hij zich om moet draaien. Toen die eindelijk bedaard was, vertelde hij Mieneke, dat zij zich niet ongerust behoefde te maken en dat zoo'n ziekte, in het geheel geen huwelijksbeletsel was. Een verrassende ontdekking op weten schappelijk gebied is gedaan, natuurlijk in Amerika. De menschelijke ziel mag onsterfelijk zijn en onzichtbaar, onweeg baar is zij niet meer, want 5 genees- heeren in het ziekenhuis te Boston hebben het kunstwerk volbracht haar gewicht vast te stellen. De wijze, waarop zij dat deden, is zoo eenvoudig, dat men daarbij denken kan aan het ei van Columbus een patiënt lag op het uiterste, de dok toren wogen hem, kort daarop stierf hij, de ziel was het lichaam ontvloden en, weer gewogen, constateerde men, dat het lichaam een half ons minder woog. Dat halve ons was dus het gewicht van de ziel. Als de geleerden het nu maar gelooven willen 1 Toch maar Amerikaanscli. Professor Henderson van de hoogeschool te Chicago, heeft zich verklaard voor de oprichting van een school voor min nende paren. Hy zegt dat var-

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2