N°„ 2040, Zondag 7 April 1907, 20ste Jaargang- Nieuws- en r Advertentieblad. Binnenland, Markiezin Sabine FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. A B O N N E M ELN TEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE R O 0 IJ, ParkstraatBurg op Texel. Schietoefeningen hij Neeltjesnol. Do Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat blijkens ont vangen bericht, de schietoefeningen op de schietbaan bij Neeljesnol, dit jaar zullen aanvangen op 8 Aril a.s. en zullen duren tot ultimo September 1907. Texel, den 27 Maart 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Vuilnis op de wegen. De Burgemeester van Texel verzoekt aan de ingezetenen geen vuilnis, scherven, enz. neer te gooien op openbare wegen, daar deze op verzoek, bij gereedlegging immer door den gemeentereiniger worden weggehaald. Te-el 5 April 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ton Raadhuize 1 fietspomp, gevonden op den Kooger- weg; 1 wantje. TEXEL, 6 APRIL 1907. De Gasfabriek, enz. Maandag zal, naar men weet, de aan besteding plaats hebben voor den bouw van de Aërogeengasfabriek, welke aan den Burg zal verrijzen. Na de concessieaanvraag en de con cessieverlening, is deze aanbesteding de eerste stap tot eene daadwerkelijke uit voering van de bestaande plannen om voorhands den Burg, mogelijk later meer andere plaatsen van Texel, de voordeelen deelachtig te doen worden van den voor uitgang, inzake licht- warmte en kracht- voortbrenging door gas. We zijn er hier zeker niet zoo vlug bijop andere plaatsen is het gaslicht Vrij naar 't Fransch door A. B. 48 Niets? en alios logenstraft dit gezegde, uw bleekheid, uw voortdurend neergeslagen oogen, uw bevende lippen, do toon van uw stem, uw haast om rnjj te ontvluchten Mij te ontvluchten en waarvoor Was het dan oen illusie Ik meende dat ik gedurende de 3 weken die we samen zijn, uw sympathie had verworven, dat ik in óén woord „uw vriend" was geworden. Sabino, heb ik mij bedrogen Langzaam, maar zacht, antwoordde zij Ge hebt u niet vergist, ik hield van u, ik hield voel van U Ge hield veel van mij, zegt ge Mij zelf niet bewust iets te hebben gedaan om mij die genegenheid onwaardig te maken dacht ik, dat ge nog van mij zoudt houden, welnu, aan een vriend vertrouwd men zijn redenen tot vreugde, maar Dog voel moer zijn redenen tot droefheid toe. Komaan Sabino, stort nu uw hart eens voor mij uit. Eu daar zij bleef zwijgen, vervolgde hij Vreest go niet geloofd to zullen wordou oi niet begrepen Ik zal u goloovon en ook begrijpen, Sabino. Denkt go dan, dat al volstrekt geen nieuwigheid meer, en moet het den strijd aanbinden tegen het electrisch lichtkomen wij dus in vergelijking met de bedoelde plaatsen wel wat achteraan, laat ods nu maar niet pruttelenwe krijgen nu ook gas. Volgens de bepalingen in het bestek voorkomend, moet het gebouw den 15 Augustus geheel gereed worden opge leverd en in gebruik kunnen worden genomen. Volgens de teekeniug welke wij van het gebouw zagen zal hetzelve een goed figuur maken. De te houden aanbesteding betrett uitsluitend het gebouw, en daar de overige voor deze zaak benoodigde werk zaamheden, als het leggen van buizen, enz. enz., wel tegelijkertijd zal worden ter hand genomen, is het vermoeden zeker gewettigd, dat aan het einde des jaars, het voor velen nieuwe licht, zijn intrede zal doen. Wij wachten af, of het een blijde ontvangst waardig zal blijken te zijn. Met de totstandkoming van de gas fabriek, (welk zaakje nog al een vluggen gang heeft gemaakt) is het eerste groote werk van beteekenis volgens den mo dernen tijd een feit geworden.en spitsen wij er ons op wat nu zal volgen. Een bad-hotel aan de Koog is alreeds vrij wel verzekerd, evenzoo verbetering van wegenmaar om nu in den tred te blijven is er nog veel meer noodig in het belang van Texel. Wij hoorden dezer dagen mompelen dat het bedrag voor een tramweg zoo goed als bijeen was. Wij vonden die mededeeling wel wat curieus, want er is niet eens een concessie-aanvraag. Is het wonder dat wij dachten aan een April-mop Evenzoo toen in denzelfden geest werd gesproken over de vergrooting van de haven en grootere booten, 'tls werkelijk al te mooi om het te gelooven, en grappenmakers komen met April nog al eens meer opduiken. Intusschen dit blijkt er toch uit, dat de behoefte aan een en ander er mede wordt erkend, en 't moge eene hernieuwde aansporing zijn voor hen, wier onder nemingsgeest, wier invloed en wat meer noodig, een gereede kans geven tot slagen op dit terrein. Men zij het indachtig ik mijn zuster niet ken Meent ge dan, dat ik nadat ik hier ben aangekomen, Diet vele dingen heb opgemerkt Haar heersch- zuchtige en jaloersche aard doet u dik wijls leed. Herbert, die veel te zwak is, ziet maar al te gaarne haar gebreken over het hoofd, enkel om scènes te voorkomen en zijn leven van zorgelooze ledigheid te kunDen vervolgen, zonder te denken aan uw leed. Ik verzeker U, hij zou er zich zeer over vorwonderen, als men hem zei dat ge niet gelukkig waart; en het was mogelijk wel goed, als ge het hem eens zeidet. Uw man heeit waarlijk goede eigODschappen. Hij is goed, edelmoedig, oprecht Dat ie niet waarviel Sabino den spreker buiten zich zelf van verontwaar diging in de reden Goed Edelmoedig Oprechthijhijkom Ontsteld klemde mijnheer de Savigné de hand van Sabino, dzezich wilde losmaken, nog vaster aan zich. Wat heeft Herbert u gedaan, Sabine vroeg hij met klemge gevoelt het, is hot niet zoo nu moot ge spreken Wolnu, ik zal spreken, zei zij vast beraden. De tijd dringt, en het zal ook beter zijn zoomijn brief zal noodeloos worden, U zult dit onderhoud aan mijnheer do Barsannos modedeolon. U zult hom De Cocksdorp, 5 April. Het aantal schoolkinderen te Midden-Eierland, het welk drie jaar geleden 16 bedroeg, is thans 38. De schoolbevolking van De Cocksdorp is in de laatste vier jaar van 64 tot 80 geklommen. Dit is hoofdzakelijk een gevolg van het zich vestigen van Zeeuwsche en Zuidhollandsche gezinnen in Eierland. 71e Crisis. Omtrent den stand der crisis kan het volgende worden medegedeeld Mochten, waar het thans vaststaat, dat generaal Staal bij zijn ontslagaan vrage als minister van oorlog volharden blijft, de pogingen tot reconstructie van het Kabinet op den grondslag zijner be ginselen in zake het blijvend gedeelte slagen, dan zal naar verluidt de plaats van Minister Staal worden inge nomen door den generaal-majoor W. F. Ridder van Rappard, commandant der stelling van Amsterdam. Volgens de laatste berichten zijn de moeielijkheden in bovengenoemden zin opgelost en is alzoo de crisis geëindigd. Verlofdagen miliciens. De Minister van Oorlog heeft bepaald Aan miliciens, die voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijnde, wegens dringende particuliere belangen wenschen één of meer werkdagen met verlof te gaan, kan dit verlof hen, zoo de belangen van den dienst zich daar tegen niet verzetten, worden vergund, mits de betrokkene vrijwillig krachtens art. 112 der Militiewet 1901, evenveel dagen langer onder de wapenen blijve, als hij geheele dagen afwezig zal zijn geweest. Vertrek na afloop van den dienst en terugkeer vóór den aanvang van de hoofdoefening, rekent ten deze niet als verlof. Onderscheidingen voor de redders van de Berlin H. M. de Koningin-Moeder heeft me dailles geschonken aan diegenen, die zich hebben onderscheiden bij de ramp aan den Hoek van Holland. De uitreiking dier eereblijken voor zoover die bestemd waren voor personeel van het Loodswezen geschiedde, op ver zoek van H. M. door het Departement herhalen dat hij een lafaard, een leugenaar, een ellendeling ia Sabine O, verdedig hem niet, dat zou nutte loos zijn. Ik was gister bij de beek aan het voetpad, en wachtte daar uw terug komst van den -kolonel af en... ik heb alles gehoord Mijnbeer de Savigné verbleekte, hij liet de kleine hand van zijn nicht los, maar zei geen woord. Sabine vervolgde daarop, terwijl zij hem goed in de oogen zag en de armen over de borst gekruist -- Van nederige afkomst en zonder be paalde lust om mij zelf te verhoogen, was ik tegen dit huwelijk. De vraag van mevr. de Barsannes, verre van mij te vleien, heeft mij diep gegriefd. Vader zag het woord „oer" waar ik het woord „koop" las. Welnu, als de „wereld" zulke koop handel veroorloofd, ik ben te burgerlijk om dat goed te vinden. Ik wilde mij niet verkoopon, zelfs niet aan uw familie. Men noemde mij „romantisch," men verzekerde mij, dat het niet alleen een geldkwestie was, maar er wel degelijk aohting en per soonlijke genegenheid bij in 't spel kwam, en liohtgeloovige die ik was, ik werd mar kiezin van Barsannos Een titel, een kasteel, een edelman als echtgenoot! En de kleindochter van den van Marine en wel door den inspecteur- generaal van het loodswezen, kapitein ter zee Van Maren Bentz van den Berg, die zich daartoe naar den Hoek van Holland begaf. Deze medaille, eenige jaren geleden door Koningin Emma inge steld, vertoont aan de eene zijde het borstbeeld der Vorstelijke Stichtster en op de keerzijde een reddingsboei drijvende op een onstuimige zee, welke symbolische voorstelling omringd wordt door het op schrift „Voor heldenmoed en naasten liefde." Een Aprilgrap. In een der Schiedamsche dagbladen stond jl. Zaterdagavond een advertentie, vermeldende dat op Maandag 2den Paaschdag madlle. Eleonora Varcy, eerelid der Parijsche Aeronautenclub, met haar bestuurbaren luchtballon „Le Joyeuse" precies te één uur zou opstijgen van het terrein naast de firma Smulders te Schiedam. Duizenden waren tegen één uur nabij dat terrein present, de tram maakte goede zaken, door hen die aan het andere eind der gemeente woonden naar het terrein te brengen, doch toen van een luchtballon niets te zien was, begon men te begrijpen, dat men met een 1 Aprilgrap te doen had. Boor 't mooie weer? Dat de zucht naar vrijheid onder de Veenhuizer bevolking, nog altijd groot is, moge blijken uit het feit, dat Dinsdag wederom 19 (zegge negentien) personen uit die inrichtingen zijn ontvlucht. Zeker wel het record op dit gebied. Heide en boschbranden. Woensdagmiddag is op het landgoed „Oostereng" te Bennekom, door onbe kende oorzaak een heidebrand ontstaan. Een tamelijke uitgestrektheid heide, denneboomen en hakhout brandde kaal. Ook onder 't dorp De Bilt is in een dennenbosch brand ontstaan, die zich door de groote droogte en den feilen wind op een onrustbarende wijze uit breidde. De eene groep hoornen na de andere werd aangetast en daar het gevaar al grooter afmetingen aannam, was men genoodzaakt daar in wijden kring den bodem om te graven en boomen om te hakken. Desniettemin was nog 6 a 8 hectaren dennenbosch afgebrand. boerenarbeider Gueldry was niet gelukkig Waarlijk een vreemde zaak! Wat ontbrak haar dan nog Helaas, de arme had een liefdevol hart, zij had behoefte aan ware genegenheid. Ware genegenheid, een onbekende zaak op Barsannes, waar jaloerschheid, strenge etiquette en trotsch- heid den scepter voeren, O, wat ik heb geleden Maar al worstelde ik ook tegen de markiezin, hem", verschoonde ik altijd Zijn droefgeestigheid, zijn lust voor eenzaam heid, zijn bittere of onverschillige woorden schreef ik toe aan gewonde trots, aan zijn leven zonder eenig doel, en ook aan zijn heerschzucht, in alles beklaagde ik hem, doch ik hoopte hem eindelijk het verledene te doen vergeten en hem eenigzins lust te geven in het doen van goede werken. Ik besohouwde hem als koel, verwaand, ver bitterd, maar kon ik denken dat hij nog zwakker was dan een vrouw en slecht O, houdt mij niet tegen, ik moet spreken, gij hebt het zooeven zelf gezegd, en wat ik nog heb te zeggen zal zeer kort zijn Gister is mij plotseling de sluier van de oogen gevallen, de ontgoocheling was volkomen. Ik heb gemeend het te zullen besterven Maar sterft men van schaamte, van verontwaardiging, van smart Ik moet dus leven. Welnu, leven bij hem, zonder liefde, zonder achting is mfj niet mogelijk, ik ga dus heen {Wordt vervolgd.) TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1