N°, 20411 Donderdag 11 April 1907, 20ste J aar gang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiëu vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBueg op Texel. Schietoefeningen bij iVeelfjesnol. Do Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat blijkens ont vangen bericht, de schietoefeningen op de schietbaan bij Neeljesnol, dit jaar zullen aanvangen op 8 Aril a.s. en zullen duren tot ultimo September 1907. Texel, den 27 Maart 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Vuilnis op de wegen. De Burgemeester van Texel verzoekt aan de ingezetenen geen vuilnis, scherven, enz. neer te gooien op openbare wegen, daar deze op verzoek, bij gereedlegging immer door den gemeentereiniger worden weggehaald. Texel 5 April 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. STKCMMlftG PASSAGE. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belang hebbenden, dat tengevolge het verrichten van eenige werkzaamheden, de passage over het gedeelte weg, gelegen naast het molenerf aan het einde der Molen straat te den Burg alhier, op 11, 12 en 13 April a. s. gestremd zal zijn voor rijtuigen en vee. Texel, den 8 April 1907, Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester, RUIBING Secretaris. 1 April 7 April. De crisis is voorbij het ministerie-de Meester blijft. Dat was al zoowat het belangrijkste nieuws dat de voorbije week ons kwam brengen, 't Feit op zich zelf was zeker wel belangrijk genoeg om wat leven in de politieke brouwerij te wekken, maar alles liep zóó kalmpjes, zonder de minste sensatie af, alsof 't de doodgewoonste zaak der wereld was. Wel flikkerde even de belangstelling in de kwestie op voor 'n oogenblikje, de bladen gingen er voor het laatst nog enkele pennestreekjes aan wijden doch de gebruikelijke „levende belangstel ling" was er toch niet meer. Daar lag de zaak naar aan. De oplossing liet zoo lang op zich wachten, 't was bekend, dat de pogingen om 'n spiksplinternieuw kabi net te vormen, alle schipbreuk hadden geleden, van nieuwe pogingen werd in de laatste dagen niet meer gewaagd, zoodat men er zich op kon voorbereiden dat het oude Kabinet wel op zijn schreden zou terugkeeren, temeer omdat minister Staal bjjtijds door de Staten van Noord-Hol land in de Eerste Kamer onder dak was gebracht De beslissing kwam dus niet onverwacht. De juiste redenen die het Kabinet-de Meester deden besluiten op zijn ontslag aanvrage terug te komen zijn nog wel niet bekend en te dien opzichte zal de officieele ministerieele verklaring in de eerstvolgende Kamerzitting moeten worden afgewacht, doch we zullen wel niet zoo ver mis zijn als we aannemen dat een der reden waB de mogelijkheid op te treden met een minister van oorlog die de voet stappen van generaal Staal op den weg naar militaire bezuiniging zal willen druk ken, Want van den titularis wordt gezegd dat hij de richting van zijn voorganger zal blijven volgen. Of het kabinet daarmede gehandeld heeft in den geest van de meerderheid der Eerste Kamer is een andere vraag. Veel zal even wel af hangen van de wijze waarop de nieuwe minister de beginselen van zijn ambtsvoorganger de beginselen die het geheele ministerie huldigt zal trachten door te voeren. De toekomst zal moeten leeren of generaal majoor W. F. ridder van Rappard, het beter met de heeren klaar speelt dan generaal Staal. De Paaschweek begint in de laatste jaren zoowat een bijzondere beteekenis te krijgen, n.l. doordat ze ons tal van belangrijke vergaderingen pleegt te brengen. Ook nu was dit weder het geval. Zoo zagen we in de voorbije week te Amsterdam niet minder dan drie congressen bijeenkomen In de aula der universiteit hielden de Neder- landsohe philologen hun vijfde congres, in „Eensgezindheid" vergaderde de Nationale Vrouwenraad, terwijl in het American- hotel het congres voor lager handelsonder wijs, uitgaande van de Nationale vereeni- ging voor Handelsonderwijs, werd gehouden. En niet alleen in onze hoofdstad werd ver gaderd, ook in andere steden. Zoo viel Haarlejn de eer te beurt de al- gemeene vergadering der Sociaal-democra tische Arbeiderspartij te mogen ontvangen, terwijl Utrecht de 29e algemeene vergade ring van „De Unie" en school met den Bijbel en de 15e algemeene vergadering van den schoolraad voor scholen met den By bel binnen zijn muren zag houden en Leiden de gastvrouw van het lie Ned. Natuur en geneeskundig congres mocht zijn. 't Gaat niet aan van al deze congressen hier een verslagje te geven, niet alleen omdat onze ruinite te beperkt is, maar ook omdalj er veel bij zou zijn dat onze lezers al weinig zou interesseeren. Toch wenschen we een dezer congressen niet geheel stilzwijgend foorbij te gaan, n. 1. dat der Soc. Dem. Arbeiderspartij. Dat congres toch was in meer dan een opzicht belangrijk, inzonderheid om dat daar voor- loopig een strijd die hoe langer hoe meer in de partij naar voren geschoven werd, tot een einde kwam. Die strijd raakte niet den buitenkant der partij, maar haar innerlijk wezen, We bedoelen het geschil tusschen de Marxisten en de Revisionisten. Eerstgenoemden Dr. Gorter, Van der Goes, Mevr. Roland Holst en anderen zich noemende de Nieuwe Tijdgroep, naar het blad de „Nieuwe Tijd" waarin ze hun meeningen verkondigen wenschen bij de beschouwing van alle maatschappelijke verschijnselen en taktische vragen rekening te houden met hetgeen daaromtrent door Marx geleeraard werd. De Revisionisten aan wier hoofd Troelstra staat wenschen daarentegen voor de arbeiders binnen te halen wat er te halen is en de wetenschap pelijke grondslag der sociaal-democratie niet op den voorgrond te brengen omdat de arbeider aan do wetenschap toch maling heeft en meer belang stelt in practische resultaten, 't Kamerlid Schaper heeft de verhouding, in zijn rede op het congres, ongeveer als volgt aangegeven„De eene groep, wil het proletariaat met één for- schen greep de staatsmacht in handen gevon. Parlementaire arbeid is dus bijzaak, eigenlijk klein geknutsel. Trachten door overreding iets tot stand te brengen is haast burgerlijk idealisme. Dat is de Nieuwe Tijdgroep. De andere groep ziet de in bezitneming der Staatsmacht nog in een ver verschiet. Ze wil met alle macht binnenhalen wat bereikbaar is om de groote massa te hel pen. Ze wil ook in het parlement agitatie voeren, doch vooral door het krachtig na jagen van hervormingen." Met deze groep bedoelde de heer Schaper de revisionisten. Beide groepen stonden in den laatsten tijd zoowat op voet van oorlog met elkaar en daar zou op dit congres een einde aan gemaakt worden. En er is een eind aan gemaakt ook, althans zoo lang het duurt. De Marxisten en Revisionisten hebben de strijdbijl begraven en zijn als broeders ge scheiden, waarmede echter de principieele kwestie niet verdwenen is. De strijd moet over zijn. „Schwamm d'r über". Voor 't buitenlandsch gedeelte van ons overzicht rest ons maar weinig ruimte meer wat echter geen bezwaar is daar er weinig van de buitenlandsche gebeurtenissen valt te vertellen, Frankrijk heeft zich in de afgeloopen week druk gemaakt over de zoogenaamde onthullingen uit Montagninis brieven. Zooals men weet werden, toen den 11 December van het vorige jaar de Fransche katholieken de scheiding van kerk en staat niet wenschten te aanvaarden, beslaggelegd op de correspondentie die de aartsbisschop Montagnini met 's Pausen secretaris Merri del Val over de kwestie had gevoerd. Een commissie van 24 personen werd aangewe zen deze stukken te onderzoeken omdat men meende een heele valk gevangen te hebben, want er liepen geruchten dat er heel wat compromitteerends voor de kerk voor den dag zou komen. In de voorbije week nu brachten ver schillende Fransche bladen uittreksels uit deze Montagnini-papieren maar de sensa- tioneele onthullingen brachten ze niet. Afgaande op hetgeen gepubliceerd werd lijkt ons de heele drukte nog weinig meer dan een storm in een glas water, waarom we meenen er vooreerst nog maar niet te veel aandacht aan te moeten schenken. Tegen veler verwachtingen in bevindt de Russische Doema zich nog in het land der levenden. Thans is ze bezig de be grooting te behandelen. Een teer punt, de proefsteen voor de houding der regeering. Hoewel de afgevaardigden zich betrekke lijk kalm houden natuurlijk vielen er af en toe wel wat harde woorden—staat het nog te bezien of ze de begrooting zullen goedkeuren. De regeering evenwel maakt zich daarover weinig druk en heeft den balsturige heeren te verstaan gegeven dat, goedgekeurd of niet, de begrooting toch zal worden uitgevoerd. Wel 'n eigenaardig standpunt, m^iar daarvoor is men in Rus land. Sommigen beweren dat de regeering de Doema maar praten laat om straks als het haar begint te vervelen en de heeren 't te bont maken, ze zonder complimenten naar huis te zenden. Anderen zijn van meening dat de Doemaontbinding voor de deur staat zoo gauw maar de nieuwe leening, die Rusland bezig is in Frankrijk te plaatsen, volteokend is. Hoe het zij, dat de Doema het lang zal maken lijkt velen zeer twijfelachtig. In de Russische hofkringen rekent men daar stellig niet op en, naar verluidt, is reeds een dictatuur in voorbereiding. Ook wordt verteld, dat de Czaar niet ongenegen is tot den weg der vadren terug te keeren en na de ontbinding de geheele hervorming van 1906 ongedaan te maken om terug te keeren tot den zuiver autocratischen en bureaucratischen regeeringsvorm. 't Lijkt dus niet zeer hoopvol voor de Doema. Het zwaard van Damocles hangt haar nog steeds boven het hoofd. o—o TEXEL, 10 APRIL 1907. De aanbesteding van den bouw eener Gasfabriek, Maandagmorgen alhier ge houden, leidde niet tot afdoening; door dien de inschrijvingen de begrooting overtroffen, werd het werk niet gegund. Hoe nu zal worden gehandeld kan nog niet met zekerheid worden gezegd, doch de aanbesteder verzekerde ons dat zulks op den- bouw niet van invloed zal wezen, zoodat kan worden verwacht dat het gebouw toch ter bepaalder tijd gereed zal zijn. Ingeschreven werd, door R. Daalder Texel f 13989 J. Spruijt, Helder 9400 Gebr. v. d. Ster, 9000 A. Krijnen, 8980 Gebr. van Pelt, 8900 A. van Pelt, 8500 Gerrit Kuip, Blokker 8640 J.J. van Wessem, Texel 8400 C. Huisman 8383 Gebr. van Os, Helder 8383 De begrooting was f 7500. Oudeschild, 8 April. Tot het afdoen vau eenige huishoudelijke aangelegen heden, vergaderde in de „Zeven Provin ciën" Zaterdagavond het onderling be grafenisfonds „Steunt Elkaar." Omtrent eene opmerking over 't benoodigd druk werk, werd medegedeeld, dat de zorg daarvoor was opgedragen aan Penningm. en Secretaris. Betreffende het voorstel een eigen lijkkleed aan te schaffen ont spon zich een langdurige discussie. Na gehouden stemming bleek dit voorstel geen meerderheid te hebben verkregen. Ook over het voorstel tot uitbreiding van het bestuur werd lang en breed geredekaveld. Thans kon dit niet, wijl 't in strijd zou zijn met de statuten, 't Bestuur wilde aan het verlangen te gemoet komen, door uit en door de leden eene commissie van bijstand te kiezen. Deze beide punten zullen nader worden overwogen en in de Septembervergade- ring, zoo mogelijk, worden afgedaan. Oosteeend, 8 April. De Visscherij- vereeniging „Betracht het Goede" hield Zaterdag j.l. hare jaarvergadering in het lokaal van den heer Koppen. Het aan tal aanwezigen was tamelijk bevredigend. Be heer J. Burger Pz. opende de bij eenkomst met den wensch, dat er nut en harmonie van de vergadering zou mogen uitgaan. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd, werd de rekening gehouden en nagezien. De kas sloot met een batig saldo van f 16,196. Alles werd in de beste orde bevonden. Vervolgens werd mededeeling gedaan van de ge voerde correspondentie en van de onlangs gehouden collecte voor het redden van visschers en schuiten uit het ijs der Zuiderzee. Uit het jaarverslag bleek, dat het getal leden op 1 April bedroeg 101 en het getal donateurs 12. COURANT.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1