Ingezonden stukken. Buitenland. Voor een lid van het bestuur werd verkiezing gehouden. Aan de beurt van altreden was de heer B. v. d. Vis, die met bijna algemeene stemmen werd her kozen. De benoemde aanvaardde zijn hernieuwd mandaat. Verder had bespreking plaats omtrent de weinige ligplaats voor schuiten in het Nieuwediep. De oorlogsbodems ne men bijna alles in beslag. Het slot van de besprekingen was, dat men zal trachten naar verbetering. Aan de visscherijvereenigingen te Oudeschild, den Helder, Wieringen Enkhuizen en Urk zal het verzoek gedaan worden, afge vaardigden te willen benoemen tot het houden eener vergadering te Den Helder. Tot afgevaardigden voor Oosterend wer den benoemd de heeren J. Burger Pz. en R. Vlaming en tot plaatsvervangers de heeren J. Daalder Jz. en B. v. d. Vis. Ha omvrage werd de vergadering ge sloten met dank voor de eendrachtige belangstelling. 9 April. De heer W. v. d. Heide, voorheen onderwijzer aan de school met den bijbel alhier, thans te Joure gemeente Haskerland, is benoemd tot Hoofd der Christelijke school te Britsum. De Gereformeerde Jongelingsver- eeniging alhier, heeft in de vorige week haar 25-jarig bestaan feestelijk gevierd. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier is in de maand Maart ingelegd f 521.42. terugbetaald 609.95. Het laatst uitgegeven boekje was no. 283. Meto,alslakken. Op de heuvelen in de Order-bosschen nabij Apeldoorn, aldus wordt gemeld, zijn bij de ontginningswerkzaamheden groote kuilen ontdekt, waarin zich een aanzienlijke hoeveelheid metaalslakken (geen erts) bevond. Vermoedelijk hebben eeuwen geleden op deze plekken ovens gestaan en zijn daar wapens gesmeed, waarvan nu en dan exemplaren op de Veluwe worden gevonden. De drie kuilen liggen op ODgeveer 100 M. afstand van elkander. Een deskundige stelt een onderzoek in. Die is er vlug bij. Ten gemeentehuize van Schoterland heeft zich in ondertrouw laten opnemen een bruidje van 16 jaar met een bruigom van 28 jaar. Ramp: „Berlin." Bij de plechtige uitreiking van de Regeeringsonderscheidingen aan redders bij de bekende scheepsramp heeft de Minister van Marine in zijne toespraak gezegd, dat de redders bewezen hadden op 22 Febr., dat men niet behoefde terug te gaan tot de tijden van De Ruyter, om ten onzent zeelieden te vinden die daden van moed en zelfop offering verrichten, die in Europa alge meen waardeering hebben gevonden. Aan elk der begiftigden werd het onder- scheidingsteeken met een bijzondere toespraak uitgereikt. Na afloop der plechtigheid bezocht d9 Minister den schipper Jansen van de Stoomreddings- boot en Maarten Sperling, om huD meer bijzonder te complimenteeren wegens den door hen betoonden heldenmoed. Onweer. Zondagnamiddag ontlastte zich boven de gemeente Katwijk een hevig onweder, gepaard gaande met ontzaglijke regen buien. Gedurende een paar uren was de bliksem niet van de lucht. Ongeluk ken zijn voor zoover bekend niet voor gevallen. Wel sloeg de bliksem in, doch dit geschiedde in den Rijn naar de Turfmarkt. Ooggetuigen zagen den straal sissend in her water nederdalen Een vreemd geval. Als een curiositeit wordt aan het „Vad." gemeld, dat in de zitting van het eerste kantongerecht te Rotterdam een „kind" van 17 jaar terecht stond wegens een politieverordening. Op den eisch van het O. M. tot betaling van f 1 boete of een week tuchtschool gaf het kind ten antwoord, dat ze het erg gek vond nu nog naar school te moeten, nu ze reeds meer dan een halfjaar getrouwd is. Ja, mevrouw, zei de kantonrechter, dan zal het beste maar zijn, dat u de boete betaalt De wereld in. Twee 16-jarigo jongens uit Sneek van welgestelde ouders, zijn zonder voorken nis van deze de wereld ingegaan. Vóór hun vertrek hebben zij een brief gepost, waarin zij meedeelen, dat alle naspo ringen naar hen vruchteloos zouden zijn. Een goede ommekeer. Als onverbeterlijke dronkaard stond hij in het Oldambt bekend. Hij was een van die beklagenswaardige typen over wie de groote menschen bijna medelijdend het hoofd schudden en de kinderen zich vroolijk maken. Als handlanger was hij op een veerschip in dienst, maar de schipper had niet veel aan zulke helpers. Een dochter van hem diende te Gro ningen en zoo eens om de veertien dagen bezocht zij haar familie. Maar wanneer zij zoo over den straatweg van het dorp liep dan was het haar alsof zij met den vinger werd nagewezen en eens had zij iemand hooren zeggenzie daar heb je Jantje ook, de dochter van dien zuiplap Toen stond haar besluit vast. Zij wilde haar vader niet meer bezoeken. En zij had hem ook duidelijk het waarom van dit besluit gezegd, maar eerst had hij het niet recht begrepen, wat al die drukte beteekende. Doch toen hij den volgenden morgen wakker werd, zijn roes had uitgeslapen, toen drong het tot hem door, wat Jantjes bedreiging voor hem inhield. Zij wilde nooit meer hem komen bezoeken, omdat hij oen zuiplap was, omdat zij zich voor hem schaamde. Hij begon het bijna als een misdaad te ge voelen, aan zijn kind begaan. Nu zou hij toch eens toonen, dat zijn dochter zich niet voor haar vader behoefde te schamen. En in h6m was gerijpt het vaste voornemen, den drank voor goed te laten staan. Dan zou Jantje wel weer bij hem op bezoek komen. Nu spreken de menschen in zijn om geving bijna met verbazing over zijn bekeering en hij vertelt vol trots aan een ieder die het hooren wil, dat hij in vier maanden geen druppel drank ge bruikt heeft. En Jantje komt weer ge regeld haar veertiendaagsch bezoek brengen. (N. Gr. Crt.) Van een slimme kond. Men schrijft uit Hengelo (G.) aan de „Zutf. Crt.: De politie deed d. d. een eigenaardige waarneming betreffende de verstandelijke vermogens van een hond. Twee agenten zagen nl. een hond bezig, zijn muilkorf af te wringen en dachten dus weldra een bekeuring te moeten doen. Doch toen zij naderbij gekomen waren, bemerkten zij, dat het dier bezig was, zich zelf de muilkorf weer op te zetten (die het zeker op de een of andere manier buiten zijn schuld was kwijt geraakt.) Maar wat gebeurde er, toen de hond de agenten bemerkte Niet zoodra had het beest de uniform herkend, of hij zette het, met de muilkorf in den bek, op een loopen. Een straat verder herhaalde zich hetzelfde, maar toen liep de hond tot bij zijn meester, die hem de muilkorf weer opzette, waarna het dier blij de politie tegemoet sprong. Er volgde natuurlijk geen bekeuring. Een kwajongensstreek. Men schrijft aan „Het Volk" De volgende niet onaardige gebeurtenis greep dezor dagen te Stadskanaal plaats Een schipper, wiens vrouw bevallen moest, liep om eeD dokter en vroeg een kleinen straatjongen waar deze woonde. De straatbengel wees den schipper echter de deur van den notaris. Binnengekomen zegt de schipper in gebruikelijk dialect„wil ie even met gaon Mien vrouw ligt op 't leste 1" Notaris roept z'n klerk en 'n getuige en haastig spoedt het drietal zich naar het kleine schip, dat spoedig bereikt is. Met groote voorzichtigheid laten notaris en z'n klerk zich naar beneden zakken. Schipper was reeds terug Neergezeten krijgt de klerk papier, pen en inkt voor deD dag Notaris vraagt „Vrouw wat is uw uiterste wil?" Vrouw lief, in barensnood, zegt tot den vermeen den dokter „'k Hoop dat 't kind er mor gauw is 1" ,,'t Kind Wat kind 1" Het misverstand komt aan het licht. Notaris en klerk kruipen haastig weer naar 't dek. Schipper gaat aan den haal. Nu na tuurlijk om 'n echten dokter te bekomen. Vee in de weide Donderdag 4 April zagen we op ver scheidene landerijen in onze omgeving jong vee uitgedreven, zegt de „Zijper Crt." Dat is wel heel vroeg voor het jaar. Het krachtige warme zonnetje heeft daar echter wel het zijne toe bijgedragen door vroege ontwikkeling van gras en kruiden. De mode. De parasoltijd nadert weer en ook op dit gebied wordt thans iets nieuws ge leverd. Van den nieuwsten parasol is de stok omgedraad, d. w. z. waar zich anders de punt bevindt, zit thans de knop. De laatste stelt een vogel voor, die, wanneer de parasol geopond is, den indruk geeft, alsof een werkelijke vogel even uitrust en zoo aanstonds weer zal wegvliegen. Valsch geld toegelaten. Men schrijft aan de „Tel." Op het oogenbik zijn er valsche guldens in omloop, althans guldens niet afkomstig van de rijksmunt, die wat zilverwaarde aangaat misschien meer waarde hebben dan de echte. Men verzekert dat dit bij de Munt bekend is, doch dat geen moeite wordt gedaan de circulatie te beletten, om ze daardoor des te zekerder in handen te krijgen, door ze b v. ook aan rijksinstel lingen in betaling te nemen en ze dan naar Utrecht ter smelting op te zenden. De guldens zijn mooi gemaakt en het eenige dat ze van Muntguldens onder scheidt is, dat onder het wapen niet stond 100 cent. Geen meisjes in den tuinbomo! Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde heeft aan haar atdeelingen eenige vragen ter beantwoording gericht omtrent de toekomst van meisjes in den tuinbouw. De afdeeling Utrecht en omstreken benoemde uit haar midden eene commis sie om over deze zaak rapport uit te brengen. De conclussie van deze heeren is ten ernstigste ontraden zij ooit een vrouw te bewegen een toekomst in het tuinbouwvak te zoeken. Voor een enkele met aanleg is in de binderij een bestaan te verwerven, maar zelfs voor die enkele mag niet verzwegen worden, dat het leven van een z.g. binderin er een is van groote inspanning en dat er uit den aard der zaak een sterk gestel noodig is om bestand te zijn tegen de vermoeienissen, die het vak medebrengt. Ten slotte kan de commissie zich niet ontveinzen, dat zij de beweging„de vrouw in d6n tuinbouw een zeer onge gronde acht. De sociale positie der werklieden en de lage loonen, die overal worden uitge keerd, kunnen de betrekking van vrou welijke adsistent in de kweekerij niet tot een begeerlijke maken en waar het gevaar bestaat, dat de speculatie zich van de opleiding zal meester maken, meent de commissie ten ernstigste te moeten waarschuwen tegen het drijven van sommigen op dit gebied. Een kansje bij herziening der Grondwet. Onder de gekozen leden van het Finsche Parlement zijn negentien vrou wen, waarvan negen tot de sociaal de mocraten behooren. Een van hen is van beroep dienstmeisje. Bij herziening van de grondwet in ons land, als is voorgesteld, zullen ook de vrouwtjes en dienstmeisjes, hier zulk een kansje deelachtig worden, 't Is om naar te watertanden. Met het oog op zijn rug. Een kommies, die. aan de grenzen gestationneerd was, wilde graag overge plaatst worden naar de stad, waar zijn meisje woonde. Hij legde het slim aan verzuimde eenige malen uit surveilleeren te gaan, en berichtte den chef, dat hij ongesteld was, en rugpijn had. Een paar weken later schreef hij een beleefd ver zoek om overplaatsing met het oog op zijn rug. De chef schreef heel laconiek terug „Ambtenaren met het oog op den rug kunnen aan de grenzen on schatbare diensten bewijzen bij het opsporen van smokkelaars en kunnen hier dus niet gemist worden." (N. Arnh. Ct.) Niet te vertrouwen. Dat men voor twee dubbeltjes geen „solied loopend horloge" krijgen kan, begrijpt ieder wel. Dat men dus mis leid moet worden, als men op een der gelijke aanbieding die nu weer in ver schillende bladen voorkomt ingaat, moet ieder eveneens begrijpen. Toch zijn er nog, die er op schrijven. En die hebben neen, natuurlijk niet een horloge gekregen, maar een catalogus met de mededeeling, dat wanneer ze daaruit voor f 10 koopen,zeeen horloge op den koop toe zullen krjjgen. Misschien wel in de vorm van 'n tweeden catalogus. Intusschen zij men gewaarschuwd. Bier in bloklcen. Een Deensch ingenieur, Meardt ge naamd, is na jarenlange proefnemingen er iti geslflagd een middel uit te vinden om bier te maken tot een harde zelf standigheid, welke, in water opgelost, weder een zeer smakelijke drank geeft. Een blok van l'AK. G. levert 18 liters bier op. Het bier blijft in zijn vasten toestand zes maanden lang goed. Meardt heeft verschillende soorten van bier, ook ale en stout, op die wijze behandeld. Naar men verzekert, wordt het „blok- ken-bier" door bevoegde autoriteiten zeer geprezen. Het is ook zeer goedkoop. Niet alleen Ammoniak-Superfosfaat. Vraagt men den landbouwers: welken kunstmest gebruikt ge op uw suikerbieten, dan is het onveranderlijke antwoord Am moniakSuperfosfaat. Maar eveneens hoort men klagen, dat deze bemesting op den duur niet aan het doel beantwoordt; de opbrengsten verminderen, op sommige akkers wil het gewas niet meer groeien, de bladeren hangen slap, krijgen bruine vlekken. Zij lijden aan bloedarmoede, of' liever kaliarmoede. Enkelen zijn dat gaan inzien. De landbouwleeraars hebben hen er op gewezen, dat de beetwortel zeei veel kali aan den bodem onttrekt, Raakt de grond uitgeput, wat de kali betreft, dan baat Ammoniak-Superfosfaat heel weinig. Hoe minder kali, des te geringer wordt ook de opname van andere meststoffen. Er moet dus kalimest gegeven worden. Wel ken? Vooral geen Kaïniet 1 wordt er ge- leeraard, want de chloorverbindingen wer ken uiterst schadelijk op het suikergehalte der beetwortelen. Bernst dat op ondervin ding Och, er zijn wel eens gebrekkige proeven met kalimest hier en daar geno men, maar 't bleef bij enkele. Die mislukte proeven bewijzeD bitter weinig. Maar toch, 't geloof aan de schade van Kainiet op sui kerbieten bleef. Doch in Duitschland be proefde men wel Kainiet op suikerbieten te gebruiken. Zoo las ik dezer dagen het resultaat van een driejarige proefneming der winterlandbouwschool te Belheim. Het belangrijkste leken mij de cijfers der suiker- opbrengst per Hektare. Het gemiddelde der driejaarlijksche proeven leverde meer op dan onbemest: Ammoniak-superfosfaat 822 ko. suiker, dezelfde met 1200 ko. kai niet 1825 ko. suiker, Dus ongeveer 1000 ko. suiker per Hectare meer door do Kai- nietbemesting. Dat is het resultaat van een reeks onpartijdige proeven. En het chloor dan? Wel, de bladeren nemen het waarschijnlijk op, in elk geval oefent het geen schadelijken invloed uit op de biet. Waarvoor de beetwortel zooveel kali noodig heeft, zal men vragen. Het speelt een grooten rol bij het vormen van zetmeel in de bladeren. Dat fabriceert de plant van het koolzuur uit de luchten het water in den bodem, doch de kali oefent er, zooals de practijk leert, grooten invloed op uit. Later wordt het zetmeel langzaam omgetooverd in suiker en in dien vorm als suikersap naar den wortel gevoerd. Veel kali bevordert den bladgroei, daardoor kan er veel zetmeel gevormd worden. Later vindt men in den oogst veel suiker in de biet. Dat is het gevolg der kalibemesting. Men teelt de suikerbiet bij voorkeur op zware gronden, die niet heel lang in het gebruik zijn. Die bevatten in 't begin genoeg kali. Langjarige bietenverbouw of teelt op oudere gronden, noopt den land bouwer zijn heil te zoeken niet alleen in Ammoniak-superfosfaat, doch ook in kali mest. Wil men daarvoor Patentkali gebrui ken, goed 1 Maar men vergete niet, dat 1 ko. kali in dezen mest U/s 2 maal zoo duur kost als in Kainiet. Als goedkooper en in vele gevallen doeltreffender mest geef ik den voorkeur aan Kainiot. Men strooit beide meststoffen uit in don winter of het voorjaar, naar verkiezing. Van Kainiot gebruikt men 600 a 1200 ko. per Hectare, van Patentkali half zooveel. Ammoniak- superfosfaat is goed, kalimest er bij voegen is beter.B. Gemeentelijke aangelegenheden. De bevolking dezer Gemeente bedroeg op 31 December 1906 totaal 5958, eene vermeerdering bij het vorig jaar met 9 personen. In ons volgend nummer zullen wij op nemen de gewone desbetreffende opgave, welke, tot opname in dit nummer (even voor het afdrukken) wel wat laat in ons bezit kwam. Op de aanbeveling voor Gemeente- Ontvanger zijn geplaatst de heeren A. Langeveld, le Ambt. ter Secr. J. Kooiman Gz. Op de kiezerslijst voor deze Ge meente zijn afgevoerd 57 kiezers. Opgebracht 119 kiezers. Het getal is alzoo vermeerderd met 62 kiezers. Op de vorige lijst kwamen voor 1132 namen van kiezers, zoodat dat getal nu tot 1194 is uitgebreid. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2