N°. 2044. Zondag 21 April 1907. 20ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBueg op Texel. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kecnis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag den 24 April 1907, des vóórmiddags te 11 uren in de daarvoor be stemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 19 April 1907. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Te behandelen onderwerpen VERJARING VAN VORDERINGEN. Burgemeester eu Wethouders der Ge meente Texel brengen belanghebbenden in herinnering dat alle vorderingen ten last9 van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het dienstjaar 1906 vóór of op den laatsten Juni aanstaande, bij de besturen en de ambtenaren, die bet aangaat, moeten zijn ingediend. Alle op dien termijn niet ingediende vorderingen worden voor VERJAARD en VERNIE TIGD gehouden. Voorts worden belanghebbenden ver zocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijs stukken zQOveel mogelijk te bespoedigen. Texel, den 19 April 1907. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burg. RUIBING, Secrs. Stremming Passage. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter algemeeno kennis, dat tengevol ge het doen van eenige werkzaamheden, de passage voor rijtuigen over den Wester weg, vanaf de Sluisjes tot aan „Pomona" in Waal- en Burg tot nadere aankondiging gestremd is. Texel, 17 April 1907. Burgemeester on Wethouders voorn. HIDDINGH, Burgemeester RUIBING, Secretaris. VERZOEKSCHRIFTEN ter bekoming van jacht- en visebaktcn en kosteloozc machtigingen tot bet schieten van schade lijk gedierte. Burgemeester eii Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli a s. en eindigende 30 Juni van het vol gende jaar, ter Gemeentesecretarie kos teloos verkrijgbaar zijn blanco verzoek schriften ter bekoming van jacht- en vischakten. van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij, zoomede van buitengewone machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte. Belanghebbenden worden in hun eigen belang uitgenooaigd hunne aanvragen en vergunningen zooveel mogelijk vóór den 1 Mei a. s. ter Secretarie in te dienen. Texel, den 19 April 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester, RUIBING, Secretaris. Ontrekking van grond aan den openbaren dienst. Burgemeester en Wethouders van Texel Gelet op art. 230 der Gemeentewet Brengen ter algemeene kennis, dat aan den Raad der Gemeente zal worden voor gesteld aan den openbaren dienst te ont trekken een stukje grond, deel uitmakende van den openbaren weg te de Koog alhier en grenzende aan het aan S, Daalder aldaar in eigendom toebehoorende perceel sectie H no. Texel, den 19 April 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, De Secretaris RUIBING. GEVONDEN VOOPWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 siga renkoker, gevonden op den Waalderweg 1 mes te de Waal1 dop van een wagen, gevonden in de Weverstraat, 1 slabbetje, gevonden in de Weverstraat TEXEL, 20 APRIL 1907. Natuur iu bruidstooi. Dit opschrift kwam ons onwillekeurig in de gedachten, toen wij dezer dagen in de bladen konden lezen hoe verleden Zondag door velen de zoogenaamde bollendag werd medegemaakt, dat wil zeggen dat een bezoek aan de bloem- bollenvelden tusschen Haarlem en Leiden werd gebracht. De mededeelingen welke daaromtrent in de couranten zijn te lezen, zijn yau dien aard, dat met eenige verbeeldings kracht men bij benadering zich daarvan een beeld kan scheppen, een beeld dat heerlijk is, en dat (daargelaten de rilling welke zich van ons meester maakt wan neer men tusschen de regels door kan lezen dat meer dan een bibberde van de kou op dien Aprildag) begeerlijk genoeg is om bij menigeen den wensch te doen ontstaan daarvan te kunnen genieten. Voor ons, eilandbewoners, ligt zulk een genot nog in een ver verschiet; wel wordt hier ook aan bollencultuur gedaan, wel ziet men zoo hier en daar een veldje Flora's kinderen wier kleuren het oog streelen, doch een grooten omvang heeft dat nog niet genomen; doch wie weet, mogelijk dat in later jaren Texel ook daarin nog eens naam maakt, even als nu met het wolvee. 't Zal dan echter nog veel moeten veranderen want Texel is arm aan bloemen, veredelde bloemenwei te ver staan. O zeker, de natuur laat zich ook hier niet onbetuigd: in heide, duin en veld treft meermalen een lieflijke kleur- schakeering van bloemen het oog, doch veredelde bloemen, zooals men die elders in parken of stadstuiren aantreft, daar mede zijn wij hier (met uitzondering van elks particulier tuintje), wel wat stief moederlijk bedeelt. Eu waarlijk, dat is wel jammer; zoo'n bloemperkje hier of daar aangelegd, bijv. in het Park, aan den ingang van eenig dorp of op een ander daartoe geschikt terrein, 't geeft immer een vriendelijk aanzicht, 't Verwondert ons meermalen dat zich daartoe niet eens eene vereeni- ging heeft gevormd (ook voor dames, de bloemen in onze samenleving, een mooi arbeidsveld) of dat particulieren of vak mannen zich daarover met de gemeente niet eens hebben verstaan. 't Zou zoo goed zijnniet alleen dat daardoor een meer fraai aanzicht aan sommige plekjes zou worden gegeven, doch we zouden de verwachting mogen koesteren dat daardoor wat meer gevoel voor natuurschoon bij de jeugd zou worden aangekweekt; want dat gevoel heeft In het algemeen nog niet zulk een hoog standpunt bereikt; wanneer men moet zien hoe meermalen het jonge groen wordt vernield en onmeedoogenloos wordt afgerukt door sommige balsturigen, ook van aan den weg belendende tuintjes, hoe over grasperken wordt gedraafd en geravot, hoe jonge boompjes worden verwrongen, dan bedroeft men zich vaak over de ruwheid welke te dien opzichte moet worden waargenomen en ontglipt een zucht om bescherming. Art. 78 van onze politieverordening, dat zoo beschermend optreedt yoor onze plantsoenen is een pracht van een artikel, wanneer op de naleving er van streng wordt toegezien, doch beter nog dan zulk een geschreven wet, zou het wezen, wanneer de liefde voor groen en bloemen tot zulk eeD hoogte ook bij de jeugd werd gewekt, dat iedere vernieling of bescha diging haar een afkeurend woord zou ontlokken. Om dat te bevorderen moet niet spo radisch hier of daar een verscholen bloempje staan, doch het schoone, het lieflijke van Flora's kinderen in ruime mate worden aangebracht, op bescherming kunnen rekenen van ouderen, om de liefde van de jongeren te verwerven. Op dit terrein is nog wel iets te doen, ons Park, thans niet zelden een weinig behaaglijk aanzicht biedend, waar de waarschuwingsborden van „de zorg voor het plantsoen" enz. en het „verboden met rijwielen" vaak als een doode letter worden beschouwd, moest zijn en zou ook kuDnen zijn een waarlijk eenig plekje, wanneer de liefde voor groen en bloemen krachtig werd aangekweekt. Men denke er eens over na. De verjaardag van Prins Hendrik der Nederlanden, werd gisteren hier herdacht door het uitsteken der vlaggen van gemeentelijke en publieke gebouwen zoomede van 'n enkele particuliere wo ning. Op enkele andere plaatsen had de dag een meer feestelijk tintje. Oosteeend, 19 April. Het pad tusschen Oosterend en Oost, dat zoo druk begaan wordt, heeft veel te lijden onder de voorbereidende werkzaamheden voor den aan te leggen grintweg. Wanneer het donker is, levert het bepaald gevaar op, zoodat men wel doet, met voorzichtig te werk te gaan. Gunstig vooruitzicht In het Oostelijk deel van Groningen worden lammeren van 6 ii 7 weken, opgekocht voor f 15 zoo schrijft men Er is daarnaar veel vraag. In den omtrek van Middelburg wordt voor biggen van 9 a 10 weken, f 14 en een dubbeltje „zweepgeld" betaaldin andere jaren is die prijs gewoonlijk 7 a f 8. Dat doen nu de exportslachterijen. Wat die wet zal brengen? Met zekerheid meldt „Midd. Ct.", dat een herziening der militiewet reeds den Raad van State bereikt heeft en binnen zeer korten tijd bij de Tweede Kamer zal ingediend worden. Kolossale prijs. Te Overschie heeft bij afslag een boer derij met ruim 16 H.A. wei- en hooiland, f 75,200 opgebracht. Met de kosten komt het geheel den kooper op bijna f83,000 te staan. Daarbij vergeleken zijn de hier besteede prijzen nog maar kinderwerk. Begin van ontwapening. Men meldt aan de „N. Ct." De kantonrechter te Boxmeer heeft tot zesmaal toe landweergeweren, die voor het stroopersbedrijf waren gebezigd in beslag doen nemen en hun vernietiging gelast. Wanneer het zoo wat voortgaat dat vernietiging van de eigen wapens wordt gelast, dan kan de ontwapening spoedig een voldongen feit zijn. Wat een kwajongen. De 17-jarige kantoorbediende B. te Enschedé losten uit minnenijd vier scho ten uit een met vijf scherpe patronen geladen revolver op een 17-jarig meisje gelukkig zonder haar te treffen. Het vijfde schot weigerde. De dader is over gebracht naar Almelo. Ken treurige daad. Het medisch - onderzoek inzake het geheimzinnige drama op de Spiegelgracht te Amsterdam, waar in eene woning drie personen levenloos zijn gevonden, zonder dat eenige geweldpleging kon worden ontdekt, heeft aan het licht ge bracht dat de dood van de drie slacht offers door vergiftiging is veroorzaakt, en wel door cyankali, een vergif waarvan de geringste hoeveelheid onmiddellijk doodendop de ademhalingsorganen werkt. Da man moet cyankali in de thee van vrouw en dokter gemengd en daarna zelf het vergif ingenomen hebben. De doktoren hebben in de maag van alle drie de slachtoffers cyankali gevonden. Zondagmorgen tegen 8 uur moet de dood zijn ingetreden. Waarschijnlijk heeft de maD het vermoeden van kolendamp-ver stikking willen opwekken, daar de schuif van de vulkachel gesloten was. Men wil dat noodlottige speculatiën den man tot zijn wanhopigen daad gebracht heb ben het is n.l. gebleken dat hij den laatst6n tijd zeer veel geld verloren heeft. Ken malle vergissing. Men schrijft uit Amsterdam Tegen half twaalf 's avonds kwam een bewoonster in de Dusartstraat met hare kinderen thuis. Twee personen zag zij van de straat in de voorkamer. De schrik sloeg in haar beenen en zij riep de hulp der buren in, die de politie aan het posthuis Sarphatiepark waarschuwde. Drie agenten kwamen met versnelde pas aan. Eerst twee agenten naar boven, daarachter de bewoonster, gedekt door een derde agent. De deur werd ontsloten en met getrokken sabel werden de vijf vertrekken doorzocht, in kasten en onder ledekanten, doch niets vond men. In- tusschen had zich een groote menigte volks voor het perceel geschaard. Een der agenten ontdekte tenslotte, dat de gewaande inbrekers niet anders waren dan de weerkaatsing van een door de wind in beweging gebracht licht van een lantaarn. Dit avontuurtje had in de vorige week plaats. Voorproefje van den sociaal-demo- cratischm heilstaat In „Het Volk" wordt het „Nationaal Arbeidssecretariaat" beschuldigd ruim t 900 te hebben verduisterd, die in 1904 waren bijeengebracht ten bate van de stakers aan de glasfabrieken te Schiedam. Het blad veronderstelt, dat de beer Van Erkel er zichzelf zijn salaris mede betaald heeft, doch eischt, dat de arbeiders die die f 900 van hun zuurverdiende centen voor de strijdende glasblazers hebben opgebracht, moeten weten wat er mee gebeurd is URANT. I Mededeelingen. Ingekomen stukken. II Aanbieding oerslag ingeuolge art. 52 der Woningwet. III Idem Gemeenteuerslag. IV Vaststelling begrooting 1907 en reke ning 1906 uan het fllgem. Weeshuis. V Vaststelling kohier uan schoolgelden uoor het 2e kwart. I907. VI Subsidie-aanurage uan den fllgem. Ned. Politiebond uoor de instandhou ding uan het examen., VII Subsidie-aanurage uan de afd. Texel uan de Holl. Maatsch. uan Landbouw uoor eene in 1908 alhier te houden tentoonstelling. VIII Gratificatie aan den buitengewoon gem.-ueldwachter M. Zuidewind. IX Voorstel jaarwedde ouerleden gem.- ontuanger en onderwijzeres in uak k te de Koog, Mej. M. Marks, uitte kee- ren tot op den laatsten dag uan het kwartaal. X Verzoek S. Daalder te de Koog een gedeelte uan den openbaren weg in erfpacht te mogen ontuangen. XI Wijziging politie-uerordening. XII Regeling borgtocht gem.-ontuanger. XIII Benoeming gemeente-ontuanger. XIV Eeruol ontslag-uerleening aan den tijdelijk gemeente-ontuanger. XV Dispensatie bepalingen bouwuerord.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1