N° 2046. Zondag 28 April 1907. 20s'6 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten raadhuize: 1 slot, 1 rozenkrans, gevohden te den Burg; 1 houder van een opzetteugel, gevonden op den weg tusschen de Waal en O.-End. GEMEENTE VERSLAG. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter algemeene kennis, dat het ver slag van den toestand der Gemeente over het jaar 1906 ter gemeente-secretarie ter inzage ligt en tegen betaling der kosten verkrijg baar is gesteld. Texel, den 26 A'pril 1907. Burgem. en Weth. voornoemd, EIDÜINGH. De Secretaris, RUIBING. S C HI E TOEFEN IN G E N. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat het volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaardigd Schietoefeningen van het fort Harssens. Reede van Texel. 3e District." „Volgens mededeeling van den Minister „van Oorlog zal op nader tusschen 24 „April en 1 Mei en tusschen 15 en 31 „Mei a.s. vast te stellen dagen eene schiet- „oefening worden gehouden van het fort „Harssens Er zal gevuurd worden met „kanonnen van licht kaliber (6 cM.), „waarbij onveilig wordt gemaakt de leede „van Texel tot op 4500 M. van het fort „Op de dagen waarop gevuurd wordt „zal van het fort een roode vlag waaien „van minstens één uur vóór den aan- „vang der schietoefeningen tot aan het „einde daarvan; alsmede gekleurde vlag- „gen, aangevende de richtingen waarin „gevuurd zal worden. „Bovendien zullen op dien dag groote „waarschuwingsborden worden geplaatst „aan den ingang der haven en op de „batterij Vischmarkt, vermeldende in „welke richting dien dag gevuurd zal „worden, terwijl nabij het torpedo-ma- „gazijn en aan den ingang der haven „borden zullen worden geplaatst, waarop „is aangegeven de beteekenis der ge- „kleurde vlaggen, als volgt: rood en „witte vlag beteekent Noord, wit en „zwarte vlag NO., zwarte vlag Oost. „De datum der schietoefeningen zal „nader in enkele plaatselijke bladen aan „gekondigd worden. „(Zie „Ned. krt." No. 201,") Texel, den 25 April 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 27 APRIL 1907. De Aprilmaand. „April doet wat hij wil" heet het in den volksmond en de bijkans afgeloopen Aprilmaand heeft dat gezegde weder be waarheid. In het begin der maand mochten we ons verheugen in mooi weer; toen een week was verstreken werd het regen achtig, winderig, koud en schraal; iets later zelfs waren sneeuw- en hagelbuien geen uitzondering en werd op meer dan een plaats in ons land vorst geconsta teerd, zelfs in die mate dat het ijs in de slooten lag. Tot afwisseling woedde, wel niet hier, doch in andere doelen van ons land, o.a. te Katwijk, een hevig on weder. De laatste dagen van April deden zich echter weder gunstiger kennen, milde regens en zachter weersgesteldheid kwam aan veld en plant ten goede en ontlokte aan velen de uitroep: „recht groeizaam weer." Laat het zoo dan goed zijn Als een merkwaardig moment in d9 geschiedenis van Texel stippen wij aan dat op den Ssten van de maand April de aanbesteding van het bouwen eener gasfabriek plaats had, 't had geen afdoend resultaat; niettegenstaande dat zal met de werkzaamheden toch eerstdaags een aanvang worden gemaakt. Zomerdienst. Nog maar weinige dagen en de zomer dienst van boot en spoor zal aanvangen. 1 Mei (d. i. Woensdag a. s.) is daarvoor meest de aangewezen tijd. Getrouw aan onze gewoonte, zullen wij onze geabonueerden weder een afdruk van de Boot- en Spoordienst doen toe komen. Voorhands willen wij er op wijzen dat met 1 Mei (alzoo Woensdag) de dienst der boot zal zijn als volgt: Van Texel: Voorm. 4,15; 6,40; 11; Nam. 3 en 6 uur- Van Helder: Vm. 5,15; 9,30; Nam. 12,05; 4,15; 7,30. Dat de dienst der deligence's zich hiernaar regelt ligt voor de hand; de post-correspondentie zal met een dienst (met de boot te 6 uur) worden aangevuld. Wat betreft de Spoordienst deelen wij voorloopig mede dat van Helder treinen vertrekken (in verband met de bootdienst) Vm. 5,28; 7,38; Nam. 12,17; 3,57; 7,13. en aankomen (aansluiting op de boot) Voorm. 8,29; 11,20; Nam. 2,52; 6,30. Men zal opmerken dat enkele uren zijn gewijzigd. Wij merken verder op dat des Zondags de eerste trein van Helder (5,18) tot Uitgeest vervalt. Zal dit voor het per sonenverkeer niet zoo hinderlijk zijn, opzichtens de post correspondentie kan het goed zijn er op te letten dat geen verzending met die dienst mogelijk is, dus deze wordt vertraagd. Aanbeveling kan het dus verdienen om te zorgen dat des Zaterdags brieven enz. nog met de postverzending (boot 6 uur) kan plaats hebben. Teleurstelling zal kunnen worden voorkomen. Ook de eerste trein te Helder aan komend (8,29) vervalt des Zondags en daarmede de mogelijkheid voor reizigers van plaatsen verder dan den Helder gelegen, om van de boot 9,30 naar Texel gebruik te maken. Voor eventueel te wachten familiebezoek zij men dit in dachtig. Meer andere diensten vervallen ten gevolge van den Zondagdienst. In onze Boot- en Spoordienst zullen wij daarvan melding maken. Texel, een natuurmonument. In 1905 werd, na eene bijeenkomst van vertegenwoordigersvan verschillende wetenschappelijke vereenigingen, opge richt eene „Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland." In een bijeenkomst dezer vereeniging in de vorige week gehouden, werd door den heer Jac. P. Thijsse een voordracht gehouden over „De vogels in de Natuur." Aan het „Vaderland" ontleenen wij aan het verslag dit gedeelte: „Uitvoerig werd stilgestaan bij de „rijkdommen van 't oiland Texel, als „geheel een natuurmonument te noemen, „zoo rijk aan planten en dieren is dit, „met een aantal verschillende grond soorten." Met dat oordeel kunnen we het voor loopig stellen, meer dan een eilandbe woner heeft zeker niet geweten dat zijn woonplaats als zoodanig staat aange schreven, (men is er al zoo aan gewoon dat men het schoone niet ziet) doch 't zal voor den vreemdeling en tourist eene aansporing kunnen zijn om eens een kijkje te gaan nemen op dat merkwaardig stukje grond. Niet onmogelijk kan het gewicht in de schaal leggen wanneer straks in be handeling zal worden genomen het ver zoek van de afd. Texel der H. M. v. L. om in 1908 de alg. verg. hier te doen plaats hebben. Hoe de concurrente uit den hoek komt. Hoorn zal de concurrente zijn van Texel, als de plaats waar in 1908 de alg. verg der H. M. v. L. zal plaats hebben. Dat men daar, te Hoorn, in de groote toevloed van vreemdelingen bij zulk een gelegenheid, een voordeel voor de nering doenden ziet, moge hieruit blijken, dat de gemeenteraad van Hoorn besloot om, ingeval in 1908 de alg. verg. der H. M. v. L. aldaar zal plaats hebben, de plannen voor het houden eener tentoonstelling enz. te steunen met eene subsidie van hoogstens f 4000,—. Verbetering. Wij werden attent gemaakt op eene vergissing door ons gemaakt in ons vorig nummer, in zake een te verwachten bezoek. 'tZou niet zijn Ministrieel bezoek doch van den heer De Gier, leeraar aan de Rijkslandbouw school te Schagen, en den heer Hazeloop Rij kstuinbouwieeraar voor NoordHolland. Dit ter wille der waarheid. Vlieland. De heer T. Smit, tijdelijk Klerk der Posterijen en Telegrafie alhier, is weder geplaatst te Heerenveen. Een sigaar van 7 centen en een borrel toe. Een zeer aardig geval van Drankwet overtreding werd voor de Rotterdamsche Rechtbank behandeld tegen den sigaren handelaar C. W. van D., te Vlaardingen, door het Schiedamsche kantongerecht tot een gulden boete subsidair een dag hechtenis veroordeeld, wegens het ver strekken van een glaasje jenever aan den agent van politie P. M. Vestiens, aldaar. Van dit vonnis waren het O.M. en beklaagde in appèl gekomen. De zaak zat als volgt in elkaar Van D. had in pand 1 aan de Hoog straat een winkelhuis gehuurd, waar hij bijna uitsluitend sigaren van 7 ct. per stuk verkocht. Als iemand nu zulk 'n sigaar kocht, trok de bediende van Van D.—Knoop genaamd-aan een touwtje, waarop de deur opeDging in een halver wege de zaak aangebracht houten schot. Op die deur stond geschilderd „Privé". De man ging dan, met zijn 7-cents sigaar in den mond, de privé-deur door, waarop hij verwelkomd werd door Van D., die heel gastheerachtig een glas bier of jenever offreerde. Dergelijke jenever- schenkerij had reeds lang plaats gehad, totdat genoemde agent van politie Van D. wegens drankwetovertreding verbali seerde. Van D. zei ter terechtzitting —dat hij in de geheele drankwet niet gelezen had, dat hij geen jenever mocht cadeau geven aan koopers van 7-cents sigaren. Het O. M. evenwel achtte het hem ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, n.l. verkoop van sterken drank zonder vergunning, in een voor 't publiek toegankefijke localiteit. Het vonnis van den kantonrechter was veel te licht, aldus het O. M. Een slappe toepassing van straf zou ernstige gevolgen kunnen hebben. Het vonnis zou dus vernietigd moeten worden en aan bekl. zou het maximum der straf opgelegd moeten worden, n.l. drie weken gevangenisstraf. Wat een werkwoede. Er gaan te 's Hage geruchten, dat de Tweede Kamer voornemens zou zijn, h9t zomerreces dit jaar aanzienlijk in te krimpen, teneinde de schade in te halen, die door den langen duur der crisis is ontstaan. Men spreekt er zelfs van, dat de Kamer tot in Juli zal vergaderen. We zouden zoo zeggen: dat is zooals 't behoort. Aan de Staatsruif. De Rijksverzekeringbank heeft van 1 Februari 1903 tot 31 December 1906 met een verlies van niet minder dan f 2,216,000 gewerkt. Hoe komt dat, terwijl toch de Centrale Werkgevers- Risico-Bank tegen goedkooper tarief voordeelig werkt? 't Antwoord zoeke men in de waar schuwing, die de heer Verster te Hil versum in het „Hbld." geeft „Laten alle werkgevers in Nederland zich rekenschap geven, waarom het gaat. Wij mogen eischen, dat het geld, waar voor wy met ons personeel hard moeten werken, aan dat personeel ten goede komt, en dat het niet in de eerste plaats dient om honderden ambtenaren die (de uitzonderingen gaarne toegevende en waardeerende) van zaken geen begrip hebben, te voederen aan de Staatsruif." Reislust op grooten schaal. De vorigeweek zijn vijf groote passagiers booten uit New-York naar Europa ver trokken, met het grootste aantal reizi gers dat nog ooit op een Aprildag uit die haven scheep is gegaan. De agenten van de stoomvaartlijnen voorspellen dat het een buitengewoon druk reisjaar zal worden. Om over na te denken. Als voorbeeld hoe noodig nadere wet telijke regeling van het instituut der preventieve hechtenis is, waarvan ten nadeele van de individueele vrijheid maar al te vaak misbruik wordt gemaakt, ver meldt het „Weekbl. v. h. Recht" het volgende geval Twee arbeiders bij de H. IJ. S. M. maakten zich schuldig aan verduistering. Zij bekenden hun misdrijf en werden onmiddellijk uit den dienst der Maat schappij verwijderd. Den 7en Februari werden zij in preventieve hechtenis ge steld wegens vrees voor herhaling van misdrijf. Terechtgesteld voor de Haag- sche rechtbank, werden zij den 25sten Maart veroordeeld tot een maand gevan genisstraf. Het O. M. wees bij zijn re quisitoir op het gunstig verleden der beklaagden. De rechtbank weigerde niet temin het ontslag uit de preventieve hechtenis. De straftijd ging eerst in, nadat de appèltermijn verstreken was. Alzoo preventieve hechtenis van den 7 Februari tot 8 April, daarna een maand gevangenisstraf. Van een der twee man nen, wiens vrouw ernstig ziek was, beteekende de inhechtenisneming groote ellende voor het gezin. Wanneer straks deze mannen weer de gevangenis zullen verlaten hebben, zal het groote moeite kosten hen eene nieuwe betrekking te bezorgen. De Maatschappij neemt hen niet meer terug; bij andere groote lichamen is de deur mede voor hen gesloten. De groot ste en zwaarste straf wacht dezen man nen na hun ontslag. Waarom moest hier de preventieve hechtenis worden toegepast? Stel eens dat deze mannen in vrijheid gebleven waren en dat wij mogen wel eens toe- komstdroomen droomen op hen eene voorwaardelijke veroordeeling had kun nen zijn toegepast 1 Wat een jammer ware hier bespaard 1 Zou de maatschappij en het recht er slechter bij gevaren zijn? Wij gelooven het niet. Wanneer— laten wij hopen van niet—deze mannen tot recidivisten worden, waar ligt dan de schuld. EXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burs 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1