N° 2047. Donderdag 2 jSfei 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Rit blad verschijnt Woensdag- en Katerdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Buiig 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met vethooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN' worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE R O 0 IJ, ParkstraatBurg op Texel. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat bet kohier, no. 3 der personeele belasting, over het dienst jaar 1907, invorderbaar verklaard op d^n 26 April 1907, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Texel, den 29 April 1907. De Burgemeester, HIDDINGH. INRICHTINGEN. welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Tj. van der Zee te 's Gravenhage, om vergunning tut oprichting van een aerogeergasfabriek, nabij den Burg ulbier op het perceel kada straal bekend in Sectie D., No. 2326. Op Maandag, den 13 Mei 1907, des mid dags te 12 ureD, zal ten Raadhuize gele genheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwa» len hebben, kunneD gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Texel, den 29 April 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, R CUBING. HIDDINGH. 21 April 28 April. Amsterdam heeft weder zijn Koninginne- week achter den rug. Telken jare als de boomen beginnen te ontbotten en de Lente de velden met jeugdig groen bekleedt is de Vorstin eenige dagen de welkome gast van de stad aan IJ en Amstel, waar dan de jubel ter Harer eere langs de straten weerklinkt en de vlaggen vroolijk wuiven in den gouden luister van de Lentezon voor Amsterdam de Oranjezon. Zoo'n Ko ninklijk bezoek is de staag weerkeerende afwisseling in het drukke stadsleven, een bladzj] poëzie in het boek vol proza van gejaag en gedraaf, van eiken dag gelijke diugen. Ook nu weer heeft de hoofdstad voor eenige dagen de tredmolen van het alle- daagsche verlaten en kransen van hulde gevlochten om het hoofd der Landsvrouwe, die aan de zijde van Haar gemaal I-Iaar luisterrijken intocht deed, Haar met zijne belangstelling en hulde volgend telkens als Ze het paleis op den Dam verliet om rij toeren doop de stad te maken. Ieder, die weieens het genoegen had om Koninginneweek in Amsterdam te zijn, weet dat die week voor Amsterdam een feostweck is rijk aan geestdrift voor het Oranjehuis. De artikels in de bladen over het Kon. bezoek getuigden ook thans weer van die feestelijke stomming in Amsterdam. Ook Koningin Emma kwam een paar daagjes over naar de hoofdstad om getuige te zijn van al de hulde Haar kinderen ge bracht en] natuurlijk ontbrak het Haar evenmin aan de sympathie en genegenheids- betuigingen van het Amsterdamsche publiek. Zooals gebruikelijk is trokken de vorstelijke bezoekers er dagelijks op uit om hier en daar bezoeken af te leggen, terwijl het verdere van den dag aangevuld werd met audiënties aan officieele en niet-officieele personen en deputaties. Het attractie nummer van het programma was weer het galabal waar het een bonte mengeling was van uniformen, statierokken en schitterende toiletten. Drukke dagen zijn het geweest voor Amsterdam, maar ,niet minder voor de Hooge bezoekers en niet onwaarschijnlijk dat deze' laatsten met een zucht van ver lichting weder den drempel van het Loo zullen overschrijden om uit te rusten van de vermoeienissen van de Amsterdamsche Koninginneweek. o o— De Tweede Kamer is tot rust gekomen na de vrij vinnige debatten over de crisis en heeft zich in de voorbije week onledig gehouden met het regelen der begrafenis van de stokoude ten doode bestemde tiend rechten. Poeslieve debatten, voor menig Kamerlid om er zijn middagdutje bij te doen of zijn correspondentie na te lezen, werden ten gehoore gebracht. Na de felle oorvijgen die de voorlaatste week rechts en links werden uitgedeeld een heele verademing en meer dan eens werd de minister vrien delijk om zijn kin geaaid. Met de tiend rechten loopt het schijnbaar op zijn end en daarover zullen stellig wel niet veel in rouwe gaan. Overigens weinig te vermelden. Alleen brengen we nog even in herinnering de uitspraak in zake de stranding van de „Berlin" waarin behalve van tekortkomingen van den kapitein werd gewaagd, ook be twist werd de ongenoegzame installatie onzer reddingstoestellen. Dit laatste moet wel eenigszins pijnlijk aandoen, vooral na de geruststellende verklaring van den mi nister in de Tweede Kamer omtrent onze reddingsmiddelen. In die uitspraak ligt intusschen een waar schuwing om nog eens een streng onderzoek in te stellen. Wat ook wel niet achter wege zal blijvon. —o—o Het zich noemende „bewuste proletariaat" begint in Frankrijk wat lastig te worden tegenwoordig. Voor de Parijzenaars gaat't pleizier er op zoo'n manier af. Daar had je eerst de electriciens die de lichtstad het licht benamen, daarna de broodbakkers die een poging hebben gewaagd de stad „broo deloos" te maken en thans heb je er de koffiehuisbedienden die in staking zijn ten SPÜt van bittergrage bitteruurtjes aanbid dende Parijzenaars. Nu ja, de lichtstaking heeft zich maar een paar avonden doen gevoelen, de bakkersstaking met al haar dreigingen met hongersnood is gebleken een storm in een glas water te zijn en de Obers en Jantjes zullen waarschijnlijk ook wel gauw weer tot buffet en keuken terug- keeren, maar lastig is dat gestadige gehas pel dan toch maar, zal menigeen in de Seincstad zuchten en pruttelen. Maar dat zal de heeren stakers intusschen wel Sibe risch koud laten, want naar hun meening staan er voor hen hoogere belangen op het spel dan die van een gezellig bitteruurtje. Ze willen geld verdienen, meer geld ver dienen, ze willen tevens hun vereenigings- recht gewaarborgd zien en lest best zich het recht van het dragen van een knevel verovereh. By al de verschillende soorten van strjjd waarover in de arbeidersbewe ging goredekavelil wordt als daar zijn klassenstrijd, belangenstrijd, strijd om 't be staan, loonstrijd enzoovoort heeft Parijs nu nog een nieuwe gebracht, een knevelstrijd. De Parijsche bladen verdiepen zich in gissingen over dit nieuwe stakings-ver- sc.hijnsel en trachten de diepe beteekenis van een knevel voor eens kelnersgezicht te bevroeden. Nu zal de laatstgenoemde eisch voor de hoteliers wel niet het zwaarste wegen, in elk geval waarschijnlijk niet zoo zwaar als die om hooger loon, overmits deze laatste nauw in verband staat met de portemonnaie, wat zoo van de eerste niet kan worden gezegd, maar de stakers hechten er nog al aan. Hun Jeider heeft bij de gladheid van zijn geschoren bovenlip gezworen dat de kelners een snor moeten dragen. Daar gaat dus niets van af. o—o—o Keizer Nicolaas, de Czaar aller Russen, heeft visite gehad van Golowin, den Doe- mavoorzitter, dezen allervriendelijkst ont vangen een stoel gepresenteerd en over de regeeringszaken een dik half uur heel amikaal met hem gekeuveld. Dat wordt beschouwd als een gunstig voorleeken voor de Doema die volgens de opvattingen van pessimisten reeds lang ten doode opge schreven was. De Czaar toonde zich zeer belangstellend, Golowin moest hem vertellen van de samen stelling en houding der verschillende par tijen en kreeg ten slotte de verzekering te hooren dat de Czaar overtuigd is dat regee ring en Doema in harmonie samen kunnen arbeiden. Wat zooveel zeggen wil dat er nog geen reden bestaat het eens begonnen werk ongedaan te maken. Nu de Doema heeft zich dan ook tot nog toe nogal fatsoenlijk gedragen. Wel kreeg de regeering af en toe er eens flink voor langs maar dat heeft ze in de meeste gevallen ook verdiend, omdat ze in menig opzicht te kort is geschoten. Ook in de voorbije week kreeg Stolypin weer harde noten te kraken. Er werd een interpellatie gehouden over door üe z.g. veldkrijgsraden verrichte gruwelen, gruwe len bij het hooren waarvan ons de haren ten berge rijzen en die ook de Russen wel pijn moeten doen hoe meer dan wij zij ook gewoon mogen zijn aan dergelijke dingen. Ontzettend zooals er met menschen- leveDs is omgesprongen en zooals er het barbarisme triumphen vierde. Maai toch doet het goed te zien dat de Regeering geen poging deed om de schul digen de hand boven het hoofd te houden en dadelijk een ernstig onderzoek gelastte. Als de Regeering zoo door wil gaan en de Doema een lang leven weggelegd is, kunnen er ook nog voor het geteisterde Czarenrijk rustiger dagen aanbreken dan het in den laatsten tijd heeft doorleefd. Te hopen is dit zeer. o o o In Spanje hadden in de afgeloopen week de verkiezingen voor do Cortes plaats. De uitslag was geheel in het voordeel der regeering, wat trouwens te verwachten was, omdat dat zoo de Spaansche gewoonte is. Het ministerie dat de verkiezingen leidt komt altijd zegevierend uit.de stembus te voorschijn. En als men nti bedenkt, dat Spanje het algemeen stemrecht heeft, zoodat heel het volk zich kan uitspreken moet men wel tot de slotsom komen, dat het Spaansche kiezerscorps al heel weinig zelfstandigheid bezit of de macht van het zittend kabinet buitengewoon groot is. Nu van dit laatste is wel iets aan, omdat als er een nieuw kabinet optreedt, alle ambtenaren, dus ook de burgemeesters door nieuwe vervangen worden. Deze vriendjes der regeering zorgen wel dat slechts de candidaten der regeeringszijde gestemd worden al mag men dan hier en daar edel moedig 'n enkel plaatsje openlaten voor de oppositie. Nu zou men zoo denken dat zoo'n Spaansch ministerie zoo vast zit als 'n muts met zeven keelbanden. Toch is dat nu juist niet het geval, zooals de laatste tijden wel bewezen hebben. Toch is het doorgaans niet de oppositie die het Kabinet ten val brengt maar in den regel de oneenigheid in de meerderheid zelve. De Spaansche Kamerleden worden niet gesalarieerd, doch als ze maar eenmaal minister zijn geweest ontvangen ze een pensioentje. Dat pen sioentje doet het Kabinet gemakkelijk tui melen. Want het ideaal van 'n Spaansch Kamerlid is daardoor minstens eens in het leven minister te kunnen spelen. Zit nu het Kabinet naar de meening der heeren wat te lang, zoodat de kans voor de andere vriendjes minder wordt dan is het te begrij pen dat het vuurtje van tweedracht ge makkelijk uitslaat en het struikelen der regeering spoedig het gevolg is. Dat zijn zoo de Spaansche manieren ziet U. TEXEL, 1 MEI 1907. Heden, 1 Mei, neemt de Zomerdienst van Boot en Spoorweg een aanvang. Bij dit nummer verzenden wij aan onze geabonneerden als naar gewoonte een afdruk van Boot- en Spoordienst. (Correspondeerende diensten). Met den dag van heden zullen wij weder worden bevoorrecht met eene postbestelling des avonds, na aankomst van de laatste boot. Meivuren, De vooravond van de Meimaand boodt op Texel der jeugd weder het genot van het ontsteken van Meivuren. Hoog stegen de vlammen op, op verschillende plaatsen; in rook doende opgaan en tot assche overgaan al wat door de huis vrouwen bij de jaarlijksche schoonmaak voor dit doel was afgezonderd, wat on rein is en wat men alzoo missen kan. Zoo gaan wij de schoone Meimaand in, bevrijd van overtollige dingen en van al wat hinderlijk is. Als 't maar waar is Oost, 30 April. De heer C. Daalder Kzn. alhier, is benoemd tot Rijkstonnen- legger en bakenzetter voor de vaarwa ters beoosten Texel en tot bewaker van de ijzeren kaap te Nieuweschild. Door het overlijden van den heer W. J. Bakker was deze benoeming noodig geworden. Oosterend. De vergadering van afge vaardigden uit verschillende visschers- plaatsen, bijeengenoodigd door „Betracht het Goede" alhier, heeft te Helder plaats gehad. Vertegenwoordigd waren twee vereenigingen te Helder en verder die te Urk, Enkhuizen, Wieringen en Ooster end op Texel. Men heeft besloten zich te wenden tot bevoegde autoriteiten met verzoek om meerdere ligplaats voor schuiten in de haven het Nieuwediep. Voor de werkzaamheden is een Com missie benoemd, waarin zitting hebben de heeren Biersteker en De JoDg, beiden te Helder, J. P. Burger, te Oosterend op Texel en A. Hannes te Wieringen, terwijl „Helders Belang" nog een vijfde lid zal aanwijzen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1