B u ite n 1 a n d Voor JCof en JCuis. Heden, den 1 Mei, werd aangevangen mer liet leggen der buizen voor de te verwachten gasverlichting. Van 23 tot en met 29 April zijn van hier verzonden187 koeien, 102 kalveren, 57 lammeren, 19 varkens, 3 schapen en 1 paard. Oudeschild, 30 April. Het baggerwerk, tot verdieping der haven en vóór de monding, is weer in vollen gang. De sleepboot „Onrust" brengt de met bagger specie beladen bakken naar diep water, waar de inhoud gestort wordt. Den Hoorn, 30 April, 't Was dezen morgen voor 't laatst, dat Mej. D. Boon, onderwijzeies in de N. H. alhier, hare les had gegeven. Bijna zes en een half jaar was zij als zoodanig werkzaam ge weest, zeker tot aller tevredenheid, 't Was daarom een aardige gedachte van Mej. C. Dogger, toen zij aan de ouders der meisjes-leerlingen een lijst aanbood, met 't doel de scheidende onderwijzeres een cadeautje aan te bieden. Een aardig sommetje, slechts een enkele onttrok er zich aan, werd bijeen gebracht, zoodat na afloop der les Mej. Boon ten huize van den heer S. Dogger het cadeau, bestaande in een paar keurige wand borden, kon worden uitgereikt. De heer W. M. Tz. was zoo welwillend geweest, voor deze gelegenheid een aardig versje te maken. De Cocksdorp, 30 April. Tot predikant bij de Nederd. Herv. Gemeente alhier is beroepen de heer F. M. Mulder, can- didaat tot den H. D., thans hulpprediker te 's Heerenhoek bij Goes. Vlieland. Door een 20-tal werklieden is alhier opgericht een fonds met het doel elkander in tijden van ziekte geldelijk te steunen. Zij stellen zich voor, door het storten eener kleine wekelijksche bijdrage, een kas te vormen, waaruit zieke leden ter tegemoetkoming voor het loonverlies, eene vaste uitkeering ontvangen. De deelname aan dit fonds wordt ieder aangeraden, die bij ziekte zijn loon mist. De last, te zwaar voor den enkeling, wordt licht als meerderen als allen er hun schouders ODder plaatsen. Naar wij vernemen, zal aan de burgerij eene lijst worden aangeboden. Wanneer ieder genegen is een vaste, jaarlijksche bijdrage in de kas van het fonds te storten, zal deze goede zaak zeer worden gesteund. Behoeft hier—op te worden aange drongen Laat niemand, die kan, zich onttrekken. Een dierenbeul. De directie der Utrechtsche Tram-Mij. ontsloeg op staanden voet een koetsier, die zich schuldig maakte aan hoogst afkeuringswaardige praktijken. Be man was schrijft het „Utr. Dbl." o. a. door den directeur belast met afrijden van nieuwe paarden en kwam het den laatsten dikwijls voor dat eenige dezer dieren bij herhaling kreupel werden, waardoor ze voor de Utr. Trammaat schappij onbruikbaar waren. Dezelfde koetsier werd dan met deze dieren naar de markt gezondeD, om ze daar ver onder de waarde te verknopen En nu blijkt, dat de onverlaat de arme dieren geregeld in de holte van de hakken schopte, zoodat de pezen opzwollen en van loopen geen sprake meer was, wat evenwel bij een oordeelkundige behande ling op stal binnen een paar dagen weder genas. Eenige dagen later kregen zij dan gewoonlijk dezelfde marteling te ondergaan. Zoo geraffineerd was de man in zijn euveldaden, dat hij steeds de holte der hakken waar de pezen het gemakkelijst te bereiken waren en de beleediging het meest te zien was, uitkoos. Waarschijnlijk zal hij met den opkoo- per wel onder een hoedje gespeeld heb ben, zoodat beiden een extra winstje maakten ten koste van de maatschappij. Alleen voor de heeren. Op last van den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam is aan alle bureaux van politie aldaar een volledig stel mans onder- en boven kleeren ver strekt, dat dienen moet om b.v. als iemand te water is gevalleD, hem van droge kleeren te voorzien, of als bij brand iemand ongekleed het huis uit vlucht, dezen te kleeden. Waarom alleen het sterke geslacht in dergelijke gevallen gekleed moet worden en niet het zwakke, is een vraag, die wij den hoofdcommissaris wel ter beant woording zouden wenschen voor te leggen zegt de „Tel." Die vraag is zeker niet ten onrechte. Grappenmakernieuw systeem. Dezer dagen vertoefde een navolger van den beroemden kapitein Voigt, den held van Köpenick, in het Noord-Bra- i antsche dorp Dommelen. Het was een k irperaal van de veldartillerie uit Breda, llij begaf zich in die kwaliteit naar een milicien-verlofganger en vroeg inzage van zijn zakboekje, onder bekendmaking dat hij den 25 April e.k. onder de wape nen zou moeten komen voor de installatie van den nieuwen Minister van Oorlog, en bracht op die wijze nog een paar anderen in dien waan, terwijl hij zich met hen ten raadhuize onderhield over den toestand hunner uitrustingook de veldwachter werd opgecommandeerd om in uniform te verschijnen, ten einde het gezag van den korporaal te verhoogen. Heel deftig in den leuningstoel gezeten, vroeg „Zijn Hoog Ed. Gestr." inzage van het geboorteregister, liet daarna ieder hunner zijn naam enz. persoonlijk op eenzelfde blad papier schrijven en drukte er zelfs den gemeentestempel van Dommelen op af terwijl de zak boekjes der betrokkenen hetzelfde lot ondergingen. De korperaal was evenwel niet erg goed met het gebruik der stempels op de hoogtein plaats van het stempelkussen te gebruiken, doopte hij den stempel in den gewonen inkt, waardoor de afdruk een niet te omschrij ven gedaante verkreeg. Geldelijk winstbejag was niet in het spel. (Z. Ct.) 't Wordt aanstekelijk. Te Haarlem doet zich weder een geval van dienstweigering voor. Het betreft een jongeling, die bij de loting in 1905 een twijfelnummer ge trokken heeft en dus eerst in Maart van dit jaar werd opgeroepen. Hij heeft echter aan de oproeping niet voldaan en weigert onder de wapenen te komeu Deswege is reeds tegen hem procesver baal opgemaakt, zoodat de weigerachtige militieplichtige zich binnenkort voor den kantonrechter zal te verantwoorden hebben. De jonge man rekent zich tot dez.g. vrije socialisten en meent op dien grond te moeten weigeren, dus niet om gods dienstige beweegredenen. Het zaakje zal nog wel een staartje hebben, vooral ook, waar de jongeling reeds nu te kennen gegeven heeft, niet voor den kantonrechter te zullen ver schijnen en ook aan geen enkele oproe ping gehoor te geven. Er zal dus geweld gebruikt dienen te worden om hem in te deelen. H. Dbl. Waarom als kiezer geschrapt Door mr. J. van Drooge, uit Dordrecht is aan den Raad der gemeente Oud- Beierland het verzoek gericht 12 personen van de kiezerslijst te schrappen als heb bende bedeeling genoten. Te Oud-Beierland bestaat een Nieuw jaarscommissie, die, daar het Nieuwjaar- wenschen langs de huizen is verboden jaarlijks een lijst aan de gegoede burgerij presenteert en op Nieuwjaar dat geld bideelt. Van deze bedeeling nu hebben de 12 personen genoten. De nieuwjaars commissie meent dat deze bedeeling meer is te beschouwen als een vrije gift, die kiesrecht niet uitsluit, hoewel den lieden er op gewezen wordt, dat schrappen van de kiezerslijst er het gevolg van kan zijn. Reddersramp Berlin. Naar gemeld wordt is aan elk der redders van de Berlin, behoorende tot de bemanning van de stoom loodsboot Hellevoetsluis, uit de voor de redders bijeengebrachte gelden voorloopig uitge reikt een spaarbankboekje met een bedrag van f 360. Het spaarboekje bevat echter de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de bezitter er van maandelijks niet meer dan tien gulden mag opvragen. Dat zal wel het slot zijn. Prettig gezelschap. De heer M., die dezer dagen met de tram uit Den Haag naar Voorburg kwam en tijdens de reis op het balcon had staan prateD, werd, meldt de „Res.bode" toen h|j dat voertuig verliet, onverhoeds aangevallen door een ander reiziger, waarschijnlijk een zenuwlijder, die, zich verbeeldende dat de heer M. zich te zijnen koste vermaakt had, hem enkele verwondingen in het gelaat toebracht. Een kranig jongmensch. Als een bijzonderheid meldt men aan de „Midd. Ct., dat Woensdag te Middel burg de akte voor lager onderwijs werd behaald door iemand, die vóór eenige weken nog timmermansgezel was. In zijn vrije uren bereidde hij zich tot het examen voor. Nachtelijk bezoek. Een Naardensche familie heelt een dezer nachten „heel wat" meegemaakt. Midden in den nacht belde een man aan. die een fiets ter leen vroeg. Uit de verwarde praatjes bemerkten de be woners al spoodig, dat ze waarschijnlijk met een gek te doen hadden. De toe stand werd ook gecompliceerd, want de heer des huizes was ongesteld en kou niet buiten komen. Reeds begon de ongewenschte bezoeker met handtaste lijkheden, tegen de ruiten te slaan en bedreigingen te uiten, toen door het luiden van de groot9 huisbel buren kwamen opdagen, die den woesteling met vereende krachten naar Naarden brachten en aan de politie overleverden Hoe men een bruinvisch vangt. Uit Friesland N.O.-hoek wordt aan de „L. Crt." gemeldIn Moddergat heeft een bruinvisch zijn nieuwsgierig heid met den dood moeten bekoopen. Bij het houden van een proeftocht met de reddingboot stond de wagen, waarop de boot in zee gebracht wordt, vlak bij den dijk in het water. Terwijl een man bezig was den wagen schoon te maken, kwam een bruinvisch zijn werk en den wagens eens opnemeD. Zoo dicht kwam hij er bij, dat hij met den bezem een geduchten houw op zijn kop kreeg. Met behulp van een paar visschers, die op den dijk stonden, kregen ze hem te pakken in een sloot van den kwelder, 't Dier was ongeveer l'/j M. lang en trok nog al bekijks, omdat deze dieren hiei nooit gevangen en ook gewoonlijk niet zoo dicht onder den wal komen. Wat groote onvoorzichtigheid. Dat ouders niet voorzichtig genoeg met hunne kinderen kunnen zijn, is voor de zooverelste maal gebleken te Hoens- broek (L.) alwaar twee kinderen in een ketel kokend water gevallen zijD; bei den zijn na vreeselijk lijden bezweken. 't Eene kind behoorde toe aan den landbouwer L., 't andere aan den land bouwer v. L. Ook te Heerlen is een kind van de echtelieden K. in kokend water geval len en eveneens aan de bekomen ver wondingen overleden. Een goede afnemer. Een poelier te Leewarden, de heerT. van der Werf, heeft gedurende het ver blijf van II. M. de Koningin te Amster dam op bestelling dagelijks 100 kievit eieren geleverd ten behoeve van de Koninklijke tafel. Hoeveel wij sparen. Bij het bezoek, dat Vrijdag het Ko ninklijk Echtpaar aan de Rijkspostspaar bank te Amsterdam bi acht, deelde de directeur, de heer A. P. Th. Sassen mede, dat op 1 April j.l. het aantal inleggers tot 1,282,975 was gestegen, wier saldo tegoed dien dig bedroeg f 139,997,475. Ingetrokken bepaling. Uit den Helder schrijft men aan „het Volk" o. m.: De marine-minister heeft de bepaling, waarbij schepelingen, die een tegenzin in den dienst hadden kunnen worden ontslagen op hun verzoek, weder inge trokken. Bij resolutie van 11 April j.l. verklaart hij te achten het tijdstip te zijn gekomen om bedoelde bepaling weder in te trekken, omdat er nu voor de schepelingen in die 1 'li jaar genoeg gelegenheid is geweest, om, als ze tegenzin in den dienst had den, ontslagen te worden en dat langer handhaven nu maar aanleiding tot mis bruik zou zijn. Hieronder vallen niet de jongens die nog te Leiden zijn. Deze kunnen nog, wanneer hun tegenzin den directeur vol doende gebleken is, uit den dienst ont slagen worden. En de schepelingen, die boven hun 16e jaar in dienst komen althans zij die niet de opleiding voor jongens door- loopen, kunnen alleen het eerste jaar van hun diensttijd Dog ontslag wegens tegenzin vragen, daarna niet meer. Overigens zullen in bjjzondqre geval len nog wel ontslagaanvragen in over weging worden genomen, doch het recht daartoe, zegt de minister uitdrukkelijk, is thans afgeloopen, eri ieder geval zal op zichzelf beschouwd worden. Weer een financieel schandaal? „Er is iets in de lucht van een schan daaltje met een pas heel kort geleden in 't leven geroepen bankinstelling, waar tegen men meende hoog als een Eifeltoren te moeten opzien en waarbij met de aandeelen moet zijn gezwendeld op een wijze, die niemand ook de justitie niet aanstaat. We zullen er weldra misschien meer van hooren." Aldus kan men lezen in de Haagsche Kroniek van de N. Gr. Ct. Een waanzinnige. Woensdagavond werd geheel Milaan in beroering gebracht door een krank zinnige dame, markiezin Atala Massag- lia. Zij sloot zich op in haar huis, trok haar mooiste kleeren aan en stak de meubels in brand. Toen de brandweer kwam werd die met revolverschoten ontvangen. Stelselmatig werd de burcht nu belegerd, maar pas nadat de onge lukkige markiezin al haar patronen had verschoten gelukte het de brandweer in huis door te driugen. De brand was nu spoedig gebluscht. De brandweerman nen troffen in het huis nog een auderen waanzinnige aan, een neefje van de mar kiezin, dat even plotseling van streek was geraakt. Een kranige baas. Op het congres tot bestrijding der tuberculose, te Oporto gehouden, werd een man van 1 IS jaar gedemonstreerd. Francisco Jose, misschien de oudste man ter wereld, werd in 1788 geboren. Hij diende in het Portugeescüe leger en trok in 1810 tegen Napoleon te velde. Thans oefent hij nog verschillende beroepen uit en is nog steeds een kranig scherpschuiter. Gedurende zijn geheele leven was hij nooit ernstig ziek Wijn of alcohol heeft hij nimmer geproefd. De doktoren, die hem onderzochten, verklaarden geen spoor van ouderdomszwakte. Generaal Booth in Japan geëerd. Generaal Booth van het „Heilsleger" is door den Britschen zaakgelastigde Zaterdag voorgesteld aan den keizer van Japan, die in gala was en aan den gene raal zijn belangstelling betuigde voor diens werk voor de armen en ongeluk- kigen. Later bezocht de generaal het Werkhuis van Tokio, waarin 1000 ver- ploegden zijn, was de gast van baron Shaibusawa en kreeg toezegging van 20,000 pond voor een ziekenhuis voor de armenwoonde later een zitting bij van het Hoogerhuiswerd met veld maarschalk Oyama samon gefotogafeerd en kreeg een verwelkomingsadres van het groote Boedhisten-congres. - i - Wilt ge een hen laten broeden, doe het dan nu, als ge een broedsche kip hebt. De kuikens zijn dan vóór den winter vol wassen en zeker vroeg aan den leg. Vroeger is niet gewenscht, de kuikens lijden .dan te veel van de natte koude, terwijl ze in den herfst in plaats van leggen aan 't ruien gaan. - 2 - Een hen is broedsch, als zjj op het nest blijft zitten en moeielijk is te verjagen. Ze wordt dan boos en laat een klokkend geluid hooren. Vertrouwt ge debroedsch- heid nog niet, laat dan de eieren onder haar liggen of in plaats van deze steenen eieren. Heeft zij het getal en is zij wer kelijk broedsch, dan zal zjj zich wel zetten. - 3 - Tracht nooit een kip door bijzondere voeding broedsch te maken, ze loopt dan later zoo licht van de eieren af. - 4 - Verlaat een hen al spoedig de eieren, dan zijn deze wellicht nog voor een volgende broeding te behouden, wanneer men ze met een wollen lap bedekt of ze op een warme plaats, in de zon of bp de kachel, maar niet warmer dan 40 graden Celsius, bewaart. - 5 - Gebruik voor het broeden steeds zoo versch mogelijke eieren. Hebt ge er op 't oogenblik geen voldoend getal, bewaar die ge hebt dan zoolang op een koele droge plaats en keer ze eiken dag om. Ze zijn dan na 3 weken nog goed. - 6 - Neem gemiddeld 14 eieren, een enkele meer of mindor naar gelang de grootte der broedhen. Neem betrekkelijk groote eieren, normaal gevormd, maar niet de extra groote, welke waarschijnlijk twee dojers bevatten en waaruit allicht een zwakke tweeling geboren zou worden. - 7 - Kies een gezonde broedhen, rustig van aard, niet jonger dan 2 a 3 jaar, liefst van een goed broedend ras (Orpingtons, Wyan dotte, Langehans of goede boerenkip) en die al eer heeft gebroed. Geef haar een rustig plaatsje, liefst waar zij zelf is gaan zitten, niet te licht. Maak het nest van niet te grof stroo of hooi of, wat nog beter is, van

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2