Binnenland. Buitenland. Voor JCof en JCuis. INGEZONDEN STUKKEN. TEXEL, 8 MEI 1907. Maandag werden ter markt aangevoerd 2 Koeien, 13 nucht. Kalveren, 4 Schapen, 17 Lammeren, 77 Biggen. De prijzen waren: Koeien f120 a 175; N. Kalv. f10 a 14,50; Schapen f24 a 28; Lammeren f 14 a 15; Biggen f 9 a 12,25. De handel was onbeduidend. De huishoudelijke vergadering van 't Nut Maandag in het lokaal de „Ver gulde Kikkert" gehouden, was grooten- deels gewijd aan de zaken der Alge meens Bewaarschool. Met het oog daarop was dan ook het bestuur dier school uitgenoodigd, en ter vergadering aan wezig. Na opening der vergadering en lezing der notulen van de vorige huishoudelijke en 4 buitengew. vergaderingen werd door den penningmeester der bewaarschool rekening en verantwoording gedaan over zijn gehouden beheer. Uit die rekening bleek, dat ofschoon de rekening nog met een batig saldo sloot, toch de financiën achteruit zijn gegaan. De rekening werd met de bescheiden vergeleken door de heeren C. A. de Braai en W. J. Langeveld en in orde bevonden, zoodat tot goedkeuring werd besloten. Ook de begrooting der school werd hierop ter tafel gebracht en goedgekeurd. Hierop werd door den secretaris der school het verslag voorgelezen over het afgeloopen dienstjaar. Uit dat verslag bleek, dat het aantal leerlingen, vrij hoog was geweest, n.l. bij den aanvang van het dienstjaar 68 en bij het einde er van 60 leerlingen, 22 leerlingen had den op 1 April j.l. de school verlaten, om naar de gewone lagere school te vertrekken. Betreurd werd het, dat men geen buitenkansjes had, omdat men gaarne verschillende verbeteringen zou willen aanbrengen, voornamelijk uitbrei ding der leermiddelen werd gewenscht. Gewezen werd op het treurige feit, dat sommige ouders donateur waren, zoolang zij zelf nog kinderen ter school hadden, doch dadelijk ophielden donateur te zijn, zoodra hun kinderen niet meer van de school gebruik maakten, egoïstisch. Het beramen van middelen om den financi- eelen toestand te verbeteren werd noodig geacht. Naar aanleiding van laatstgenoemde opmerking ontspon zich een vrij drukke discussie. Door sommige werd in over weging gegeven bij de gemeente aan te kloppen om subsidie, hetwelk door anderen werd ontraden. Een fancy-fair hoe goed de resultaten overigens ook mochten zijn, werd voor het oogenblik nog minder gewenscht geacht. Aangezien de toestand echter nog niet van dieo aard was, dat onmid- delijk hulp noodig was, werd het bestuur opgedragen nog eens over die middelen na te denken. De zaken der bewaarschool hiermede afgehandeld zijnde, verlieten de H. H. Commissarissen de vergadering en werd voortgegaan met de zaken van 't Nut. Aangezien punt 5 en 7 der agenda de bibliotheek betroffen, en deze zaken altijd in de najaarsvergadering worden behandeld, werd ook nu weder besloten die punten alsdan te behandelen. Tot afgevaardigden naar de Alg. Verg. van 't Nut, huiten bezwaar voor de kas van 't departement, werden gekozen de heeren De Braai en Hiddingb. De ge loofsbrief werd hierop dadelijk ingevuld en geteekend, en nog dienzelfden avond ter post bezorgd. De beschrijvingsbrief voor de Algem. Vergadering bevatte volgens den Voorz. geen punten, die behandeling in deze vergadering vereischten, zoodat besloten werd den afgevaardigden vrij mandaat te geven. De ageDda thans afgehandeld zijnde, doet de Voorz. de gewone rondvraag, van welke gelegenheid de Secr. gebruik maakte om te wijzen op de goede aan winst van leden, odz., in het vorig jaar, het totaal aantal bedraagt thans 69. Het wenschelijke werd door spr. betoogd om enkele personen, die zeer goed als lid of begunstiger konden toetreden en oen vorig jaar niet waren opgezocht, alsnog te bezoeken. Na eenige discussie wordt besloten aan dat verlangen zoo mogelijk alsnog te voldoen. Niemand verder het woord verlangend sluit de voorz. de vergadering. In de laatste vergadering van de afd. „Texel" van den Bond van Neder- lacdsche onderwijzers wenschte de voor zitter, de heer W, R. van Douwen in zijn openingswoord den leden geluk met 't ingediende wetsontwerp van Minister Rink. Wordt dit ontwerp tot wet ver heven, dat is een belangrijke stap in de goede richting gedaan. Doordat de Algemeene Secretaris, de heer Th. M. Ketelaar, tevens lid der Tweede Kamer, tot schoolopziener in het arrondissement Hilversum was benoemd, is een vacature ontstaan in het Hoofdbestuur, waarvoor als candidaten waren opgegeven de heeren Hart en Van Det te Amsterdam Op eerstgenoemde werden uitgebracht 3, op laatstgenoemde 5 stemmen. Verder bracht de heer Van Douwen, die met Mej. G. Kopper en den heer J. A. Fre- deriks de Provinciale vergadering voor de salaris-actie te Alkmaar bezocht had, daarvan verslag uit. De leden meenden een uitlating, als zou in een „onderwij zersblaadje de Gemeente Texel zwart gemaakt zijn," onbeantwoord te laten, als te ver bezijden de waarheid. Benoemd tot onderwijzer te Oude- sluis, gemeente Zijpe, de heer L. Tigche- laar alhier. Van 4 tot en met 7 Mei zijn van hier verzonden: 158 koeien, 82 kalveren, 1 paard en 18 varkens. Oudeschild, 7 Mei. Door Gebrs Beum- kes werd in een geepfuik gisteren een zalm gevangen ter zwaarte van 10 K.G. Oosterend, 7 Mei. De heer L. Koning verkocht in de vorige week op de Hoorn- sche markt een koe voor niet minder dan f410. De Burgemeester van West woud werd eigenaar van het schoone dier. Eenige Noordzeèvisschers hadden in de vorige week een stormachtige reis. Ze moesten het Amelander Gat binnen vallen en daar reede zoeken. Een der vaartuigen verloor twee ankers, terwijl van een ander het val moest stuk gesne den worden, nadat de zeilschoot gebroken was Een viertal seinde uit Terschelling een behouden haven. Alzoo is alles gelukkig zonder ernstige ongevallen afgeloopen. De Cocksdorp, 7 Mei. Jongstleden Zaterdag en gisteren gaf de Tooneel- vereeniging „Eensgezindheid" eene uit voering in het lokaal van den heer Zoetelief. Opgevoerd werden de blijspelen „Ge meubileerde Kamers te huur" door J. Nuyen en „Door moeder geholpen" door P. K. de Vries. De stukjes werden uitnemend ver tolkt en vooral het laatste vond buiten gewoon veel bijval. De leden van „Eensgezindheid" had den eer van hun werk. Jammer, dat het publiek niet wat flinker was opge komen, de moeite der spelers en speel sters zou dan beter beloond zijn geweest. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd gedurende de maand April ingelegd f 1182,73 terugbetaald 420, Het laatst uitgegeven boekje was no. 283. Nieuw soort oplichterij. In het dorpje W. in Leeuwarderadeel woont een landbouwer, die een paar mooie jonge paarden heeft, althans tot voor eenigen tijd Hij was lang niet ongenegen deze voor een goeden prijs van de hand te doen. De gelegenheid daartoe deed zich spoedig voor, want bij kreeg bezoek vaD een heer, die voorgaf handelaar in paarden te zijn en bezig jonge paarden op te koopen. De paarden van den boer werden bezichtigd, in alle opzichten uitstekend bevonden en de kostende prijs gevraagd. De vraag was den handelaar te hoog hij van zijn kant deed den boer een bod, dat dezen weer te laag vond, totdat men eindelijk, zooals dit bq den handel meer gebeurt, van beide kanten wat toegaf en de paarden voor f 180 per stuk van eigenaar verwisselden. De koopman bepaalde Dog, dat de paarden nog een zekeren tijd bij den boer moesten blijven en dat hij ze ver langde afgeleverd te zien met nieuwe, eerste qualiteit dekken. Hoewel niet van harte, stemde de landbouwer daarin toch toe. Hij moest dus nieuwe dekken koopen. En alsof het geluk hem diende, vervoegde zich den volgenden dag een koopman in dat artikel ten zijnen huize. Hij had eerste qualiteit anders niet. De voorraad werd uitgespreid, bezieD, gemeten en ten slotte kocht de boer twee dekken voor hoogen prijs. Nu kon de koopman zijn paarden maar opeischen. Evenwelhij deed dit tot nog toe niet en zal het zeer zeker ook niet doen. Of er misschien verband is tusschen den koopman in paarden en dien in paaidedekken (L. Crt.) Niet steeds is de liefde enz. Men schrijft aan de „Zw. Ct.": 't Zal ongeveer zes jaren geleden zijn, dat twee verliefde jongelui door het hu welijk werden vereenigd. Voor beiden waren de vooruitzichten gunstig, beider ouddrs hadden een goed boerderijtje, niets ontbrak hun want zij hadden elkander innig lief. Toen geruimen tijd na hun huwelijk een spruit werd geboren, waren zij overgelukkig, maar: „Niet steeds is de liefde bestendig van duur." Zoo ook hier. De jonge vrouw, die bij haar schoon ouders was ingetrokken, werd ziek. Zij kreeg dikke beenen, zóó erg, dat zij niet meer kon loopen en bijna geen werk meer kon verrichten. Wat was nu met zoo iemand te beginnen? Daarvoor was de jongeman toch niet getrouwd om een vrouw te onderhouden „waar het werk af was." Het besluit is spoedig genomen; de vrouw wordt op den wagen gezet en de man rijdt er mede naar haar ouders. Aldaar aangekomen zegt hij„Hier breng ik oeu dochter weer, ik hebbe der niks meer an, zij kan niet meer loopen, Ik bin er mee bedreugen 1" De ouders van het meisje willen van het weder in huis nemen hunner dochter niets weten, terwijl de dochter niet genegen was van den wagen aftestappen. De schoonzoon was dus genoodzaakt zijn vrouwtje weder te vervoeren naar de echtelijke woning. Bovenvermeld geval is historisch en had dezer dagen plaats op ongeveer een half uur afstand van een dorp in de provincie Overijsel. Zeker geheel nieuw. Wachthuis met „verboden toegang!" Aan de halte Nootdorp—Leidschedam der Staatsspoor staat een houten hok veel op een duiventil gelijkend, waarop pen bordje met de woorden „Verboden Toegang" Reizigers, die aan die halte moeten wachten, zijn dus gedwongen bij ongunstig weer zich te laten nat regenen. Totaal mislukt. Ter gelegenheid van een „kermesse d'été", die dezer dagen te Breda gehou den wordt, zouden o.a. een viertal haan tjes, ten gelieve van 't publiek, zich meten in de kraaikunst. Talrijke kraai- liefhebbers waren gekomen om te hooren wie als overwinnaar uit den strijd zou treden. Met horloge, potlood en papier, zat de jury gereed om het resultaat met angstvallige juistheid vast te stellen. Doch de haantjes hadden eenparig be sloten voor deze gelegenheid hun bek te houden, en allen bewaarden een diep stilzwijgen zoodat ditschitterend nummer van het programma mislukt is. Een kras middel. Een niet alledaagsche gebeurtenis doet zich te Eindhoven voor, meldt men aan het „Hbld". De heer H. Goossens, hotelhouder al daar, laat een nieuw hotel bouwen, doch dit is nog Diet gereed. Met 1 Mei eindigde het hunrcontract van het thans nog door dezen heer ge dreven wordende hotel „Noord-Brabant" tegenover het station. Teniende nu den heer Goossods te dwingen het hotel te verlaten, zijn na mens eigenaren de deuren en vensters uitgebroken, hopende dat de November- achtige Meidagen het den huurder nu wel zoo zullen maken dat hq het per ceel den rug toekeert. Het blijvend gedeelte. Naar wordt gemeld, maakt het bq den Minister van Oorlog een punt van ern stige overweging uit om de kwestie van het blijvend gedeelte op te lossen door de 8-maanders in twee gedeelten op te roepen. Een koe gebarsten. Te Borsselen is, naar de „Midd. Ct." meldt, een op klavers grazende koe ge barsten. Het ongeluk trof den eigenaar dus te meer, daar het een zijner beste koeien was. Het geval is daarom meldenswaard omdat het zeldzaam is dat men in het voorjaar koeien op klavers laat grazen. Nog al een aardig prijsje. De Engelsche renstal bezitter Griffiths heeft den Oosterschen sportman baron Gustaw Springer voor den hengst „Bon marché" een zoon van „Bona Vista" die in Engeland slechts één paard van beteekenis heeft nagelaten n.l. „Cyllene" 10,000 pond sterling geboden, maar baron Springer heeft hetaanbod afgeslagen. Wel wat heel erg Voor de Hamburgsche rechtbank heeft een ongelooflijke zaak gediend. Een werkster maakte hare meesteres diets dat de eerste vrouw met wie haar man fde man van de mevrouw) gehuwd was geweest, in den hemel een meisje ge baard had, dat met Jezus wilde trouwen. Jammer genoeg had zij geen kleeren en geen geld om behoorlijk voor den dag te komen, en daarom had zij vurige smeekgebeden uit den hemel naar de aarde gericht. Hare meesteres, die blijk gaf van e9ne erger dan middeleeuwsche lichtgeloovigheid, gaf de vrouw gaandeweg 1500 mk. en allerlei kostbaarheden. De werkvrouw is nu tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Maar haar schande lijkt met dat al niet zoo groot als die van de dame die zich zulke kool liet verkoopen. - i - Brusselsch witlof, hoewel in groote hoe veelheid uit België ingevoerd, kan hier zeer gemakkelijk worden geteeld, ze stelt weinig eischen en neemt bijna iederen grond voor lief. Zij wil echter het best op een diep gespitten, met ouden, fijnen of reeds vroeger bij de voorvrucht sterk bemesten bodem. - 2 - Men zaait ze van half April tot half Juni. Dikwijls zaait men te vroeg, waardoor het lof zich te zwaar en te onregelmatig ont wikkelt. Midden Mei schijnt de beste zaai tijd te zijn. Te 's Gravenzande zaaide men 2e helft van April, le helft van Mei en 2e helft van Mei. Het wortelgewicht was: bq de le zaaiing ruim 9%, bij de 2e ruim 16%, bfj de 3e ruim 18% van 't gewicht van het lof. - 3 - Zaai op een niet te warme plaats om de vorming van zaadstengels zooveel mogelijk te voorkomen; in rijeD, welke een ouder lingen afstand hebben van 20-25 cM. Bedek het zaad met weinig aarde. Dun de plantjes, als ze een halven palm zjjn, uit, tot de overige een palm van elkaar staan. Maak den grond af en toe los, houd het onkruid wegVloeibare mest werkt zeer gunstig. - 4 - Voor spiuitkool is de zaaitijd April en Mei; op zandgrond half April het best. Deze groente houdt van een goeden, maar niet sterkbemesten grond; mest men te sterk dan krijgt men wel een weelderig gewas maar late en kleine spruitjes. - 5 - Men plant uit in Juni op 46—50 cM., begiet dan de planten goed en geeft ze later eenige malen vloeibaren mest. - 6 - Geschiedt de vorming der kooltjes te langzaam, dan snpde men den kop of hoofdknop uit; deze kan genuttigd worden. Men kan ook de bladeren wat kneuzen. Niet aftrekkenVóór September neme men den hoofdknop niet weg, anders zouden de zijspruitjes licht doorschieten, te groot en te los worden. - 7 - De Brusselsche of roosjeskool, de Erfurt- sche halfhooge en de Groote non plus ultra kunnen we aanbevelen. Als de spruitjes de grootte van een duivenei hebben, kan men ze eten. Met eenige beschutting kan men ze ook overwinteren, zelfs bij strenge vorst. OBSERVATOR. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan do Heeren Hoofd-Ingolandcn der 30 Gemeenschappelijke Polders te Texel. Mijnheeren, Gelezen de verslagen uwer vergaderingen van 9 en 27 Maart 11. als mosterd verre na afloop van het hoofdgerecht opgediend aan de ingelanden, gevoel ik me gedrongen ter bespoediging van zaken me tot U te richten mot de verzekering, dat deze mosterd toch van to veel onvervalschte hoedanigheid is, om ongebruikt weggeworpen te worden en zeer goed tot eono volgende gelegen heid bewaard kan blijven, om alsdan tydig to worden voorgezet. Den weg ZuidhaffelWestergeest een hoofd punt uwer vergaderingen uitmakende, wensch ik oven mot U te bespreken.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2