N°. 2050. Zondag 12 1907. 20"° Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. LAMMEREMARKTEiy. Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren belanghebbenden eraan, dat dit jaar de groote lammerenmarkten alhier zullen worden gehouden op Dinsdag 21 Mei en Maandagen 27 Mei, 3 Juni, 10 Juni, 17 Juni en 24 Juni. Voorts worden zij,dielammerenhokken bespreken, beleefd verzocht daarbij het verscbuldige marktgeld enz. onmiddelijk te voldoen. Texel, den 7 Mei 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, De Secretaris RUIBING. LA M M EREN HARKTE IV, aanvangende 31 Mei 1907. TEXEL, 11 MEI 1907. Mejuffr. Pemma Kuperus, leerlinge der Bijzondere Normaalschool alhier, deed Vrijdag te Haarlem met gunstig gevolg examen als onderwijzeres. Een ideetje. Een ieder leze. Waren de eerste dagen van Mei niet zoo bijzonder gunstig, al spoedig kwam er verbetering en boodt het schoone weêr veel gelegenheid tot het maken van wandelingen in de heerlijke natuur. Veelvuldig werd daarvan den vorigen Zondag dan ook gebruik gemaakt: een wandeling naar het boscbje, naar de heidebeplanting (kortweg „de Dennen" genoemd) was veler doel. Weer anderen die de kunst van wielrijden beoefenen, trokken naar de Koog, om te zien naar de vorderingen met den bouw van het Badhotel of om aan het strand eenige verpoozing te zoeken, 't Laat zich aan zien dat, wanneer het Badhotel straks in exploitatie zal zijn, die tochtjes veel vuldig zullen worden herhaald, waarvan ook niet-wielrijders vermoedelijk wel ge bruik zuilen maken wanneer eene ge schikte gelegenheid zou worden geboden daarheen te gaan op andere wijze, dan te voet, laDgs een open warme stoffige weg; nu, wie weet wat ten deze nog te wachten is. Doch ook, als de warme dagen komen en de h'eete zon zoo nijdig op de huid kan prikkelen, zal meer dan een en vooral de ouderen onder ons zeker aan een beschaduwd plekje de voorkeur geven en de schreden richten naar het Park. En 't zal daar dan weder een heerlijk plekje zijn om te vertoeven. Een bezoek een dezer dagen aan het Park gebracht, kon ons daarvan alreeds een voorsmaak geven; 't is goed onder handen genomen, 't ziet er werkelijk aardig uit. Wanneer nu maar zij die lezen hebben geleerd hunne aandacht willen schenken aan de ter plaatse aangebrachte borden van „de zorg voor het plantsoen" en het verbod om trent „rijwielen", en niet in brutale overmoed of buffeiachtigheid die voor schriften negeeren, en het neergooien van vodderijen wordt nagelaten, dan kan het Park voor velen een aangename verpoozingsplaats zijn. Toch kwam het ons voor bij ons bezoek aan het Park, dat er iets ontbreekt. Er is veel groen, mooi groen, maar het oog ontdekt niet veel anders dan groen, en zonder er nu mee te dweepen dat het iemand „groen en geel voor de oogen wordt" zouden wij in dit geval eenige afwisseling van kleur niet ongewenscht achten. Dit herinnert ons aan een opstelletje in ons nummer van 21 April, waar wij onder het opschrift „Natuur in bruidstooi" een pleidooi hielden voor het aanbrengen van eenige bloemversiering. Wij willen daarop even verder ingaan en geven in overweging gemeenschap pelijk iets tot stand te brengen, door bv. eene kleine versiering met bloemen in enkele gedeelten van het Park; niet grootscheeps, door het aanleggen van bloemperken, doch zeer eenvoudig, door het plaatsen van een paar kuipen of bakken met bloemen of het maken van eene kleine piramide, op daarvoor ge schikte plaatsen en naar gelang de finan ciën toelaten; wij denken ook niet aan zeldzame of kostbare bloemen, doch zeer bescheiden, b.v. geraniums, fuchsia's of wat zich daarvoor alzoo leent. De gemeente daarom te verzoeken ligt niet in onze bedoeling, doch onderling, ouderen, jongeren en nog joDgeren, van eiken stand en sexe, ook de schooljeugd niet te vergeten (waarop het onderwijzend personeel zoo grooten invloed kan uit oefenen wat wij bij deze beleefd ver zoeken) zouden zoo iets tot stand moeten brengen. Het opstelletje in ons nummer van 21 April heeft nog niet veel uitgewerkt, althans we ontdekten daarvan nog niet; niet onmogelijk dat een zaadje ontkiemt, doch als 't wat lang blijft liggen kan 'took wel verstikken, of is de zomer weer haast voorbij; op zoo'n wijze komen we niet verder. We dachten ons nu het volgend plan netje, dat wij tot uitvoering in over weging geven, n.l. Wij deponeeren voor dit doel, om te beginnen, Een Gulden, wanneer nu zij die er iets voor gevoelen en het kunnen missen in gelijken geest of misschien iets royaler uit den hoek komen, dan is er allicht een bedrag om de noodige voorbereiding te treffen, en wanneer dan weder anderen, voornamelijk de kinderen eene kleinigheid offeren, b.v. een kwartje, een dubbeltje, of enkele centen, dan zorgen zij al dadelijk voor eenige potjes bloemen. We verstaan ons dan met anderen en wenden ons tot het D. B. van deze Gemeente om toestemming tot het aan brengen van de bedoelde versiering, in overleg met HEd., en klaar is Keeswe krijgen eene versiering waaraan allen hebben bijgedragen en die zeker door allen zal worden beschermdwant wie toch zal zijn eigen werk en eigendom gaan havenen? Dat iemand dit zou doen meenende daartoe het recht te hebben omdat hij daaraan iets heeft bijgedragen, is toch wel wat al te gek! Zou dit plannetje eenige goedkeuring en bijval verwerven, dan willen wij de gelegenheid openstellen de bijdragen aan ons bureau te bezorgen; in een stukje papier gewikkeld kan men dezelve in onze bus werpen. Wij meenen deze wijze 't best, tot geven wordt dan geen drang uitgeoefend, 't zijn alle vrijwiliige bijdragen van hen die met dit plan sym- pathiseeren en mogen dat er velen zijn, doch die zulks wil, zij of hij doe het zoo spoedig mogelijk't mocht soms anders in 't vergeetboek geraken. Den naam van geefster of gever is niet noodig te vermelden, doch mag wel; een album met de namen van hen die eene bijdrage schonken zullen wij echter niet uitgeven, wel zullen wij de inge komen bijdragen afzonderlijk vermelden doch geen enkele naam. Deze mededeeliag achten wij voor ditmaal genoeg; - wij zullen afwachten wat uit dit zaadje zal opschieten. Zij het een forsclie bloem! o Oosterend, 10 Mei. In den vorigen nacht werd hier door een visscher dood geslagen een Bruine Kuikendief, die ook de namen draagt van Wouw, Harenbijter en Koop en op Texel, vroeger meer dan nu, bekend is als Schor, 't Is voor ons land geen zeldzame vogel, doch om zijne roofzuchtige eigenschappen wordt hij sterk vervolgd. Het gevangen exemplaar was verblind door het licht van een lantaarn en kon toen gemakkelijk bemachtigd worden, 't Was een mooie vogel met een vlucht van meer den 160 c.M. Eenige visschers van hier zijn naar de Zuiderzee vertrokken ter ansjovisvangst. Waal, 10 Mei. Het zilveren avond- maalstel, verleden jaar door Mej. G. alhier aan de Herv. kerk geschonken, werd door eene edele geefster, die on bekend wenseht te blijven, aangevuld met 2 gedreven zilveren broodborden, uit de fabriek van de firma van Kempen te "Voorschoten. Gisteren, Hemelvaartsdag, werd het geschenk bij het gehouden Avondmaal voor het eerst in gebruik genomen. Bond voor Staatspensioneering. Deze hield Woensdag te Groningen zijn algemeene vergadering, geopend door den voorzitter A. Groenendaal Jzn. Uit het jaarverslag bleek dat de bond telt 18,434 leden en 221 afdeelingen, 58 bonden of vereenigingen zijn voorts aan gesloten met 20.000 leden. De inkomsten bedroegen f 5845.47, de uitgaven f -5834.63s. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van f 5400, met een batig saldo van f 25. Bij de besprekingen omtrent de statu ten-wijziging ging het nog al heftig toe. Aangenomen werd ten slotte met 872 tegen 40 stemmen een motie, luidende De algemeene vergadering spreekt als haar meening uit dat het einddoel van den Bond moet blijven het verkrijgen eener zoodanige wettelijke regeling der staatspensioneering, dat het recht op een gelijk minimum pensioen zonder voorafgaande premiebetaling wordt toe gekend aan alle mannen en vrouwen van zekeren leeftijdspreekt daarbij tevens den ernstigen wil uit, om te zorgen dat het streven naar genoemd einddoel niet in den weg sta aan een zoo goed mogelijken en onmiddelijk langs wettigen weg bereikbare verbetering, die ligt in de richting van het doel. Belangrijk besluit. Voor militieplichtigen onderwijzers bevat de „Staatscourant" het volgende besluit „Bij militairen dienst moet bij 1 jaar of minder dan 1 jaar verlof het volle salaris worden uitgekeerd." De kosten van plaatsvervanging mogen dus niet op het salaris worden gekort. Wist men er nu ook maar wat op te vinden voor andere militieplichtigen. Wraakneming. Bij een begrafenis te Loosduinen wer den zij, die ongeveer universeel erfgenaam van den rijken overledene geworden waren, gemolesteerd door hen, zich den vetten buit zagen ontglippen. Een melk boer was dwaas genoeg zijn kar dwars over den weg te zetten, dat de volg- rijtuigen belemmerd werden (Tel.) Nog niet ajgeloopen. De correspondent te Winschoten van de „Ass. Ct." schrijft omtrent de staking der landarbeiders in het Oldambt: Te Beerta hebben de stakers bericht ontvangen, dat een onbekende hun duizend gulden steun toezegt. Ze zijn verzocht a.s. Zondag een propagandatocht naar Oudepekela te houden, teneinde aldaar landarbeiders en fabrieksarbeiders tot staking te bewegen. Te Finsterwolde zijn landbouwers, die beweren liever hun geheelen oogst te wagen dan aan de eischen der arbeiders te voldoen. Teveel hemelnat. De groote regenval van de laatste dagen was voor de weilanden te Haar lemmermeer ongewenscht. Het vee was voor een deel daarin gejaagd, terwijl door den zachten bodem nu veel gras wordt vertrapt en de beesten, zooals meu dat noemt, „met twee bekken eten". Alle molens en stoomgemalen zijn in werking gesteld. De portemnonaie van moeder de vrouw. De gezamenlijke vleeschhouwers van Haarlem hebben het vleesch met twee cent per K.G. verhoogd ter tegemoet koming in de onkosten welke zijn ver bonden aan het slachten in het Openbaar Slachthuis. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor ben Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen den ingezetenen met nadruk in herinnering de na volgende artikelen der verordening van politie voor deze Gemeente. Art. 160. Het is verboden gedurende de groote lammeren- markten a zich met wagens anders dan door de Barkstraat naar het marktplein te begeven, (met dien ver stande dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de Nieuwstraat) of dit plein met wagens of vee anders te verlaten, dan door de overige daarop uitkomende straten; b het van gemeentewege verstrekte stroo of andere stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammercnhokken, daaruit te verwijderen of zelf daaraan meer toe te voegen; c met het wegvoeren der lammeren vóór des voor middags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming van den marktmeester, krachtens opdracht verleend. Art. 161. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig nrtikel bedoelde markten, lammeren ter markt wenseht aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noodige hokken te bespreken. Art. 162. leder, die gerechtigd is tot het gebruik van een hok, moet het zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan hen, wier recht op eenig hok, door het niet voldoen der verschuldigde marktgelden is vervallen, verbo den een standplaats in te nemen, tenzij met toe stemming van Burgemeester en Wethouders; zij worden door den marktmeester geweerd, die zou noodig de hulp der politie inroept, Zij brengen voorts ter algemcenc kennisse, dat voor het verplicht bespreken der noodige hokken gelegenheid bestaat: a ter Gemeente-Secretarie op alle werkdagen, ge durende de gewone bureau-uren van 9 uur vm. tot 2 uur n.m.; b des Maandags van 9 uur vm. tot 2 uur nam. aan de kiosk op of nabij bet Markplein, c voor de markten op Maandag te houden bij den Marktcontroleur, die daags voor die markten zitting zal houden van des voormiddags half elf tot namiddags half twee in een der aan het marktplein gelegen hotels. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk ter Secretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag half twee voor de Maandag- sche markten worden niet meer ten uitvoer go- bracht. Texel, den 7 Mei 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDING, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. GASVERLICHTING. Naar luij uernemen, zal Zaterdagauond (heden) in Café den Burg een proef plaats hebben met uerlichting met Aërogeengas. Ook op de Groeneplaats zal in een daar- geplaatste lantaarn dat gaslicht den uollce worden vertoond. dat ouderen, jongeren en nog jongeren, tot de schooljeugd inbegrepen, daaruoor eens iets afzondere. Dus zoowat ieder een? Juist, iedereen. Niet omdat uoor de uituoering uan dit plannetje zooueel geld noodig is, och neen, doch omdat bij ueler medewerking ook mag gerekend worden op ueler bescherming, en daarom is het te doen.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1