Markiezin Sabine. Buitenland. Predikbeurten- Marktberichten. FEUILLETON. Den Hoorn, 11 Hei. Ds. J. Scherpen- huysen komt voor op 't zestal ter be roeping van een doopsgezind predikant te Aalsmeer. Oudeschild, 10 Mei. 't Was tegen den avond op de haven eene heele conster natie toen de petroleumwagen van de A. P. G. terugkeerende van een tocht naar de Cocksdorp, door eenig defect, van de brug te water geraakte en onderst boven rolde. Het personeel bekwam ge lukkig geen letsel en de paarden kwamen ook ongedeerd op 't droge, 't Was echter een toer om den zwaren wagen weer op den weg te werken, doch vele hulp vaardige handen verleenden met alle bereidwilligheid belangeloos hun goede diensten. Toch duurde 't vrij lang eer de moeielijke karwei volbracht was. De Cocksdorp, 10 Mei. Het draailicht op den Eierlandschen vuurtoren zal over eenigen tijd vervangen worden door het oude, vaste licht van den Brandaris op Terschelling. Tijdens de werkzaamheden zal een hulplicht dienst doen. Door de oplettendheid van den heer W. Heeroma, hoofd der School te Mid- den-Eierland, zijn zijne leerlingen Dinsdag j.l. aan een groot gevaar ontsnapt. Er had n.l. in het schoolgebouw, tijdens den morgenschooltijd eene verzakking plaats van den ijzeren rooster, waarop de bovenpijp rustte. Daarom gaf de heer H. den kinderen des namiddags vacantie en ontbood een smid. Toen deze de kachel had weggenomen, stortten de rooster en de bovenpijp met geweld naar beneden, heel wat vuil en roet met zich meeslepende, doch gelukkig geene persoonlijke ongelukken veroor zakende. Een verzoek meteen bedreiging. De afdeeling „de Vechtstreek" van den Bond van Nederl. Onderwijzers had een adres gericht aan den Raad van de gemeente Maarsen om herziening van de regeling der onderwijzersjaarwedden. Een 29tal ingezetenen diende een z.g tegen-adres in, met verzoek die vraag te wijzen van de hand en te overwegen om een paar onderwijzers op wachtgeld te stellen. Dit verzoek nu eindigt met de be dreiging „dat, mocht onverhoopt van deze, hunne zeer zeker gegronde bezwaren geen nota worden genomen, de kiezers bij komende verkiezingen wel érnstig en dégelijk zullen overwegen aan wien net best hun belangen kunnen worden toe vertrouwd. (Vad.) Rij kspos tspaarbvnk Eindelijk vereenvoudiging in de post administratie! De Rijkspostspaarbank begint er mee. Een nieuw model spaar bankboekje min of meer Belgisch type, is ingevoerd. De tijdroovende en kleverige inplakkerij verdwijnt. De bedragen wor den thans ingeschreven zonder gebruik te maken van strook, lijmpot en kwast. Een dakloos huiseigenaar. Iemand in de gemeente Haskerland ging zijn huis vertouwen zonder zich te storen aan de bepalingen der Woningwet en bouwverordening. Het huis is klaar. Maar., nu hebben Burgem. en Weth. hem verboden het huis te betrekken Vrij naar 't Fransch door A. B. 55 Zij gevoelde zich op het kasteel niet thuis, zij stond gelijk met een meubelstuk, dat niet gebruikt wordt, maar dat men uit gewoonte nog maar laat staan en waar naar men somwijlen een onverschilligen blik werpt. Ofschoon uitstekende musicienne heeft ze nimmer op Barsannes de piano geopend. Goed schilderes zijnde hebben toch nooit haar schilderstukken hare eigen werkkamer verlaten, zij wilde tl belang inboezemen voor de dorpelingen, gij hebt haar dadelijk den mond gesloten met het w .ord „kinder achtig". Kortom zij wenschte zich te ont plooien en gij hebt dat verhinderd. Hier waar het kind zich begrepen gevoelt, waar zij bemind wordt, zooals ik U in 't begin van dezen brief schreef, hier is „het kost3choolkind, de dorpelinge" de meest bekoorlijke vrouw, die men zich kan droomen. Christina is gek op haar. Weiter, de oude knorrepot, brengt haar bloemen Zoo komt men altijd klaar. De gemeenteraad vau Groenlo, heeft om een bjjzouder geval de pas in wer king getreden bouwverordening moeten wijzigen. Vanwege het Rijk zal daar c m nieuw gebouw voor het kantongerecht worden geplaatst. De bestekken daarvoor bleken in strijd met de plaatselijke bouwverordening. Om evenwel den bouw van hot kantongerecht te bespoedigen, heeft men de bouwverordening zoodanig gewijzigd, dat de bouw nu voortgang kan hebben. Dat had hij moeten weten. Te Hattem is aangehouden een milicien der lichting 1890, die in 1895 van het lste reg. inf. deserteerde. Op 20 No vember a.s. zou dit feit wegens verjaring niet meer vervolgbaar zijn geweest. Toch getromcd! Te Krimpen a.d. IJsel wilde een paartje in het huwelijksbootje stappen en ging daarvoor naai- het gemeentehuis. Edoch, het huwelijk kon niet worden voltrokken, omdat de moeder der bruid er niet bij aanwezig was. Welgemoed kvvamen zij 's middags terug, met de a. s. schoonmama bij zich, maar, o, een bittere teleurstelling voor het verliefde paar, ze konden nog niet trouwen, om dat de vader van den bruidegom niet tegenwoordig was en onverrichterzake keerden zij weer terug. Des avonds wachtten zij den vader van zijn werk op en nu ging het voor de derde maal ten gemeentehuize, waar het huwelijk eindelijk voltrokken werd. Geen pluimpje voor de jeugd. „X.X." richt in het „N. v. d. D." het volgend verzoek tot de Ainsterdamsche onderwijzer „Ik ben een oud man met grijze haren'; Gode zij dank, kan ik eiken dag een wandeling maken, wat ik dan ook in het belaDg mijner gezondheid trouw doe, mensch nog dier kwaad doende. In mijn jeugd is mij altijd voorgehouden eerbied te hebben voor den ouderdom. De tegenwoordige jeugd schijnt daar anders over te denken en het als een schande te beschouwen, oud te zijn. Ten minste, ik ben reeds menigmaal het mikpunt van zoo'n jongen geweest die mij met een steen gooide en werkelijk als een geoefend werper, mij dikwijls heeft geraakt en daar er niets bijzonders aan mij te zien is, kom ik tot de con clusie, dat ik niet de eenige oude ben, die wel eens als mikpunt gebezigd wordt. Geachte heeren, zoudt u daarin geen verandering kunnen brengen, door hun voor te houden, hoe laf het is een oud mensch met steenen te gooien Ik hoop dat dit wat helpen mag". Een grappig geval. Door een omroeper werd te Heeren veen aan de ingezetenen bekend gemaakt, dat een schip, dat voor eenige dagen door een deurwaarder aan den ketting werd gelegd, publiek zal worden verkocht. Hem volgde een anderen omroeper, die namens den eigenaar verzocht, niet op het schip te bieden. Krupp in Tilburg. Onder dit opschrift schrijft het „Dag blad van Noordbr." Naar verluidt, zal de firma Krupp te Essen te Tilburg eenige werkplaatsen oprichten. en bezorgt haar kinderen om te kleeden, de bedienden spreken over haar met stij gende bewondering en al onze oude ken nissen verklaren als uit één mond, dat ons huis nu een waar paradijs is. Dit bewijst Herbert, dat ge van miss Eidel een volgens mijn oordeel, veel te echoone herinnering hebbende behouden van een meisje dat het geld boven U stelde, U tegenover Sabine zeer partijdig hebt gedragen en blind. Is dat een reden om den moed te laten zinken Neen, Sabine adelt U niet meer. Sabine bemint U niet meer, dat zij zoo 1 Uw gedrag tegenover haar moest onvoor waardelijk dat tengevolge hebben. Even zoo zou het niet helpen, al wildet go haar nog zoo sterk verzekeren, dat ge steeds meer' van haar begint te houden. Woorden niets dan woor en en die treffen Sabine niet. Maar wat dan wel te doen? zult ge vragen. Wat zoudt ge zeggen van een model boerderij op do heide van Fougeraies Voor do gebouwen heeft men daar een flinke ruimte en de landerijen in do nabij heid zijn gedeeltelijk zeer geschikt voor bebouwing of anderdeels voor ontginning. Die grond behoort ons niet meer toe Bestrijding van veeziekten! De inenting van varkens begint te Haarlemmermeer meer en meer te wor den toegepast. Verscheidene houders van varkens hebbeu daartoe dan ook reeds vergunning bekomen. Ook heeft daar inenting van runderen tegen miltvuur plaats gehad. - Tot de paradijstijd terug. Voor de zooveelste maal is in Amerika een nieuwe godsdienstige secte ontstaan, de Adam- en Eva gemeente. Adam heette tot dusver James Sharp en Eva, zijn echtgenoote, luisterde naai den naam Melissa, 't Paradijs, dat deze beide menschen voor hun geloovigen in gereedheid brengen, ligt in een dal bij Denver (Colorado). De grondgedachte van den nieuwen godsdienst in deze Adam en Eva zijn in de gedaante der familie Sharp gereinigd en gelouterd op aarde teruggekeerd. Adam verkondigt in Denver reeds zijn nieuw evangelie en ruim 200 geloovigen wachten ongeduldig het oogenblik, dat de poorten van het paradijs zich voor hen zullen ontsluiten. Daar worden a'le wereldsche ijdelneden afgeschaft; naakt, zooals God de menschen schiep, zullen de paradijsbewoners rondloopen, alleen het vijgeblad blijft zich handhaven, om dat, zooals moeder Eva beweert, de booze wereld er anders wat over te zeggen zou hebben. Hoe de echtgenooten Sharp 9r achter kwamen, dat zij Adam en Eva waren, werd op de volgende wijze verklaard. Eens op een nacht woonden ze een godsdienstvergadering b(j. Plotseling viel er een ster en onmiddelijk begrepen ze, dat dat een teeken moest zijn. Tegelijkertijd riep hen een stem toe Gij zijt Adam en gij zijt Eva, van dit uur af zijt gij vrij en de profetische geest is over u gekomen. Gaat henen en brengt de menschenkinderen terug naar het paradijs. Een merkwaardig dier. Te Weenen is een politie-hond gearri veerd, ten einde daar in allen vorm aan den Keizer en het verdere Oostenrijksche Hof te worden voorgesteld, die in geheel Duitschland en Oostonrijk-Hongarije een groote en welverdiende reputatie geniet. Het uiterst schrandere dier heeft, onder veel andere opmerkelijke daden, reeds twee moordenaars ontdekt, die de politie maar niet wist te vinden. Zijn reuk is zoo scherp, dat hij zijn mannetjes weet op te sporen, al is de afstand die hem van hen scheidt nog zoo groot. Zijn eerste daad was het terugvinden van een vrouw, wier spoor men kwijt was. „Harras", zoo heet het kostbare dier, werd twee of drie dagen in de kamer van de verdwenene opgesloten. Onmiddelijk, nadat hem de vrijheid was hergeven, holde hij weg, sprong in een rivier en sleepte het lijk der vrouw aan den oever. Harras maakte zich verder verdien stelijk door de ontdekking van den moor denaar van een kind van 11 jaar, drie dagen na den moord. Ook bracht zijn speurzin de detectives op het spoor van den timmerman Schulz die een dienstbode had gedood. zult ge zeggen, maar zij behoort U wel toe, mijn jongen, want ik hob zo gekocht en gaf ze U ten geschenke en aangezien ik zeer goed begrijp, dat uw moeder in de tegenwoordige omstandigheden zich er met kracht tegen zou verzetten dat go de bruidschat vau Sabine zoudt aanspreken, sta ik ook voor alle verdere onkosten. Denk daar eens goed over na en als ge besluit het te doen, bezorg dan bijgaanden brief' op de post. Broeder Martial, een oud vriend van mij, zal U dan dadelijk ter hulp komen Als kundig landbouwer zal hij U aanwijzen hoe alles gemaakt moet worden en tegen den winter kunnen de gebouwen enz. dan nog gereed zijn, hij zal zich dan met het bestuur belasten tot dat gij zelf' in staat zult zijn dat op te nemen. Het spreekt van zelf, dat het werk geheel moet worden uitgevoerd door werklieden uit do omgeving en dat later do knechten op de boerderij, de herders enz. uit den omtrek moeten genomen worden. Daar zult ge ook een soort van onderbaas vinden. Ik wijs je daarvoor op een zekeren Klaas Mailer, met wien ik gedurende mijn verblijf op Barsannes meermalen heb gesproken. Dat jonge mensch schijnt mij zeer goed op de hoogte te zijn van do landbouw. RevoUuionaire duisternis. Vijf vooruame wijken van New-York waren in den nacht van Woensdag op Donderdag in volslagen donker gehuld door een onverwachte werkstaking van de lantaarnopstekers. Dezen eischen meer loon en korter werktijd. Inbrekers en verliefden haalden hun hart op, maar fatsoenlijke burgors, wier vrouwen en dochters over straat moesten, zaten duchtig in angst en de telefonen naai de politie-posten stonden niet stil. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 4 Mei tot en met 10 Mei 1907 ONDERTROUWD: Arie Sehaatsenberg, en Gerritje Zoetelief. GETROUWD: Dirk Witte en Anna Maria Kind (den Burg.) Simon Bakker (de WesteD) en Theodora HendrikaMaas (de Koog.) Jacob Brans (Oost) en Dieu- wertje Boon (den Hoorn.) Jan Bas en Aagje Petronella Pool (Oudeschild.) Johan Vlas en Johanna Magdalena Weijdt (Oudeschild.) GEBORENGrietje d.v. Dirk Lap en Jannetje Krijnen (Hoordernieuwland.) Theodora Cathariua d.v. Zucharias Graat en Maria Henrica van Empelen (den (Burg.) OVERLEDEN: Geene. Zondag 13 Mei 1907. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. half drie Ds. Schroder. Waal. Nam. half 3 ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Met. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. De Jong van Zwaagwesteinde Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Smits (Doop) GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur de. Kuperus. Den HoornVm. 10 uur ds. Scherpenhuysen Schagen, 8 Mei. Aangevoerd: 4 Paarden f 65 a f 125,-; Veulensf f a f 250 Geldekoeien 1 150 a 1 270; 35 Vette Koeien f 180 a 1290; 180 Kalikoeien f 180,a f 280; 75 Nuchtere Kalveren 1 7 a f 'l5,00; - Graskalveren af 360 Overhouders f 20,00 a 1 33,—, Schapen (vette) f a t 200 lammeren f 9,f 13, 25 Varkens f 12,— a f 16; 35 Vette Varkens 42 a 48 cent per kg. 110 Biggen f 8 a f 13,50; Boter f 0,95 a f 1,05 per K.G. Kipeieren i 2,50 a f 3.00 per 100; Leiden, 10 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd 67 Stieren f 108,— a f 263,—; 625 Kalf- en Melkkoeien f' 167 a l 382; 431 Varekoeien f 94 a f 260; 253 Vette Ossen en Koeien f 164 a f 360- 59 Kalveren (vette) 1 62 a f 104; 154 Kalveren (magere) f 4,a 110 2336 Lammeren f 11,a f 16,—; 421 Schapen (vette) 32,— n t 34. 528 Schapen (weide) f 19 a f 28; 408 Magere Varkens f 17,- - a f' 41, Vette Varkens a et. perK.'G.; 483 Biggen f 8,— k f 13,00; Sabine sprak me over hem, het is een arm en eerlijk menscb. Ge zult dus een goed werk doen. Wat verder nog een goed werk voor U was te doen is dit, laat ook op de heide een huis bouwen voor de „broeders". Daar zullen de jongens dan ter school kunnen gaan, totdat zo een of ander beroep kiezen. Go zult zien spoedig zal er dan een flinke school verrijzen. De eerste stap moet maar eerst gezet zijn in de goede richting. Ik vertrouw dat gij het doen zult en behalve do overtuiging oen goed werk te hebben verricht, zult ge Sabino als loon ontvangeD. Komaan Herbert vat moed en werk. Uw tante en ik grooten U van barto. Fabius de Savigni. Kasteel van Barsannes, den Waarde Oom Reeds verscheidene weken zijn er ver- loopen na mijn laatste brief aan uw adres. Mot recht sehroof U over mijn trotschheid waarmede echt-r mijn erkentelijkheid ge paard gaat. Uwo zoo edelmoedige gift van al die landerijen voor oen boerderij heeft mij getroffen, nederig gestemd, zoo ook de gedachte den „landman" te zullen zijn. Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2