Binnenland, B u i t e n I a n d. Marktberichten. Voor JCof en JCnis. Predikbeurten. Deze Bestuursraad zal gesteld worden onder toezicht van een Raad van volksvertegen woordigers, welke Raad zal bestaan uit 82 gekozen en 24 benoemde leden. De leden hebben 3 jaar zitting. Het oppergezag zal blijven aan den Onderkoning die verant woording schuldig is aan de Rijksregeering. Wel vond het wetsontwerp vaD de zijde der Unionisten bij monde van Balfour ernstige bestrijding, doch het resultaat is geweest dat het in eerste lezing aangeno men werd, met 146 tegen 123 stemmen. Dat wil echter nog niet zeggen dat Ierland nu stellig de zelfregeering krijgt, want het Hoogerhuis is er ook nog. Maar Bannerman heeft de lords al voorspeld eens geducht met hen af te rekenen én op die wijze zal hij waarschijnlijk den weg effen kunnen maken voor zijne plannen jegens het Iersehe volk. o—o—o TEXEL, 15 MEI 1907. De proef met het gaslicht. 't Werd den volke vertoond, het nieuwe licht op Texel, Zaterdagavond j.l. Nadat in Café den Burg de aangebrachte lam pen waren aangestoken, werd in de straatlantaarn op de G-roeneplaats het licht ontstoken en met handgeklap, dat zeker van tevredenheid getuigde, begroet. 't Is een mooi, helder en toch niet scherp lichtzacht, rustig en stil, was hetgeen men er van mag zeggen. In Cafe den Burg, voldeed het mede bij uitnemendheidtevens was daar te bezichtigen op welke wijze het gaslicht op gewone lampen kan worden aange bracht. Een proef met het gas genomen als kookgas, leerde dat 2 liter water in den tijd van 7 minuten aan het koken werd gebracht. Er was veel volk op de been, om van een en ander getuige te zijn 't "Valt niet te ontkennen dat wat de straatverlichting betreft, wij door de gasverlichting eene groote schrede voor waarts zullen gaan, indien de zuinig heid er niet toe leide de verlichting met een minder getal lantaarns klaar te spelen, want dan blijven we de oude knecht. Ook voor huishoudelijk gebruik zal het zeker voldoen; wanneer nu de kosten van aanleg niet te hoog zijn en de gasprijs wat gelijken tred houdt met petroleumverbruik, dan zal de nieuwe onderneming zeker een goede toekomst hebben. Met de werkzaamheden van de bouw der fabriek werd Maandag 13 Mei een begin gemaakt. Het leggen der buizen wordt met kracht voortgezet en vordert goed. Onder de benoemden tot schrijvers bij de Rijksverzekeringsbank, vermeld de Staatscourant o. m. a. Mej. F. W. Kuperus te Texel. Wij verwijzen onze lezers naar achterstaande advertentie van het Witte Kruis. Het Bestuur onzer afdeeling waakt voor de belangen der ledendit blijkt ook nu weder uit het deponeeren van verbandtrommels bij de leden van hetBestuur, buiten den Burg woon' achtig. Van het D. B. der afdeeling vernamen wij, dat het aantal leden zich langzaam uitbreidt op de dorpen, maar dat in 't veld nog slechts enkelen zich ais lid hebben laten inschrijven. Drukte en formaliteiten zijn niet eens noodig om lid te worden. Men zegt 't maar tegen een der leden van 't Bestuur en onmiddelijk wordt kennis gegeven aan den Secretaris die de loden inschrijft. Maandag werden ter markt aan gevoerd: 1 Paard, 49 Koeien, 14 Kalv. 8 Schapen, 60Lammeren, lOSchrammen, 69 Biggen. Prijzen waren: Koeien f 85 a 215; Kalveren f 10 a 14,50; Schapen f 22 a f 26,50; Lammeren f 13 a 17,50; Schram men f 16 a 22; Biggen f 9 a 13,50. Van 8 tot en met 14 Mei zijn van hier verzonden199 koeien, 39 kalveren, 112 lammeren en 23 varkens. Op den tweeden Pinksterdag zal onze Gemeente bezocht worden door drie korpsen van het Leger des Heils, die van den Beider, van Alkmaar en van Hoorn. Een extra boot uit Alkmaar die 400 passagiers kan vervoeren, zal te ongeveer 10 uur v.m. te Oudeschild aankomen. Een half uur later zal aldaar eene samenkomst gehouden worden, terwijl des namiddags twee meetings •3 Oosterend zullen plaats hebben. Voor terreinen en uren van samenkomst wordt naar achterstaande advertentie verwezen. Wanneer het werkelijk Pink ster weer zal zijn, wat voor eene der gelijke onderneming wel zeer te wen- schen is, twijfelen wij er niet aan, of velen zullen van hunne belangstelling blijk geven in het liefdewerk, dat het Leger des Heils beoogt en doet. Oudeschild, 14 Mei. De heer W. Slaman, werkt nog altijd met ve9l succes met de zelfvervaardigde broedmachines. Thans weer zijn van 87 bevruchte eieren 84 flinke kuikens uitgekomen. Dezer dagen geraakte een knaapje dat aan den dijk bezig was met het visschen naar krabben, in zee te water. Gelukkig werd het ongeval in tijds op gemerkt en kon de kleine spoedig gered worden. Oostekenb. 14 Mei. De polder het Noorden wordt reeds wr der bezocht door Engelsche vogelkundigen, die onder lei ding van iemand alhier toegang hebhen tot het mooie terrein van den heer Dr. J. Timmer. Een gestoorde bruiloftsparty. Zaterdagavond werd ten huize van A. aan dè Gronausche Dwarsstraat te En schedé een lustig bruiloftsfeest gevierd, zeer ten misnoegen van de onmiddelijk er naast wonende familie B., die de familie een kwaadaardig hart toedraagt. Toen tegen middernacht het feest nog nog niet scheen te eindigen, werd be sloten er met geweld een einde aan te maken. Op een gegeven oogenblik vlogen alle mogelijke projectielen bij de feestvierenden door de ramen. Geen ruit bleef heel. Een heele verzameling steenen. palen, latten enz. kwam in de kamer terecht en verbrijzelde de aan wezige meubelen. Een algemeen gevecht ontstond en eerst door de komst der politie kwam hieraan een einde. Zoowel de familie B. als de feestvierenden had den verschillende kwetsuren opgeloopen. Ze werden op 't politiebureau afgewas- schen en verbonden. Dankjewel Dat zoowel de eerlijkheid als de dank baarheid de wereld nog niet uit zijn, werd Maandag opnieuw bewezen. Op aanwijzing van een machinist, vond een conducteur, op een der perrons tusschen Leiden Arnhem, eene portefeuille, in houdende f 1000 aan bankpapier. Het gelukte den eigenaar op te sporen, aan wien het vermiste ter hand werd gesteld. „Dank je welzei de man en hij stak de portefeuille, na zich overtuigd te hebben dat de inhoud ongeschonden was, in zijn zak en ging heen. Maar zijne dankbaarheid liet hem geen rusthij voelde behoefte dezen te uiten in den vorm van een stoffelijk blijk. Op een volgend station verliet hij den trein, zocht den conducteur op en bood hem met een glunder lachje een dubbeltje. Voor liefhebbers van avonturen. Toen Woensdagavond de heer Van der S. zich per rijwiel van Zandvoort naar IJmuiden begaf, een korte weg langs het strand, dien hij meermalen bad ge reden, zakte halfweg Zandvoort plotseling zijn rijwiel onder hem weg en hijzelf mede, tot over de knieën onder het zand. Met zeer veel moeite wist hij eerst zichzelf en daarna het rijwiel te redden. Blijkbaar was hier een strook drijfzand, die, volgens den heer Van der S., eenige meters breed was. Be ramp van de „Berlin." Uit het verschenen verslag van de hoofdcommissie samengesteld, tot het in ontvangst nemen en het verdoelen van de gelden aan de „redders" en de „nagelaten betrekkingen van de slacht offers", vernemen wij dat bijeengebracht is een totaal bedrag van f 93,886,53 Welk bedrag op verschillend wijze voor het beoogde doel is aangeweld. Een ongewenschte vrijer. Op Hemelvaartsdag, 's avonds ruim 10 uur, wilde te Haarlem een jong per soon-, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, een meisje, dat hij tegen kwam, naar huis geleiden Plet meisje was natuurlijk op dit gezelschap niet gesteld en verzocht hem zich te verwij deren, waaraan hij niet verkoos te vol doen Op de Nieuwe Gracht gekomen, maakte hij het haar zoo lastig, dat zij hem een duw gaf, waardoor hij, toch al niet te vast op de beenen staande, zulk een zwaai nam, dat hij, zich niet in evenwicht kunnende houden, in het water- terecht kwam. Spoedig werd hij door een paar mannen er uit gehaald, waarna hij het meisje te lijf wilde gaan, maar zij was inmiddels verdwenen. Druipnat trok hij, eonigszins ontnuch terd, naar zijn woning. Wat zoo'n kermis opbrengt. Bij de verpachting van standplaatsen voor de Haarlemsche kermis (van 5 tot 13 Aug worden elk jaar steeds hoogere prijzen aangeboden. Tewe biedt voor zijn stoomcarousso) op de Groote Markt f 4505, zijn concurrent Xhaffaire voor de Oude Gracht f 1760, Lohoff heeft voor een bioscooptent op de Groote Markt f1620 over, zijn mededinger Alb. Fi ères f 2257 Uiterwijk wil voor een beignetskraam op de Groote Markt f 1026 geven en ook voor andere plekken wordt veel geboden. Boor onvoorzichtigheid. Een bewoner der Laurierstraat te Amsterdam geraakte bij het vullen van een petroleumlamp in brand. Hij liep de straat op, alwaar een vrouw de vlammen doofde. De man is zelf naar het Wilhelmina gasthuis geloopen en aldaar ter verpleging opgenemeD. Zijn gelaat en de toppen zijner vingers waren verbrand. Een begin van brand in het huis werd gebluscht. Nu al slachtoffers van den zomer. Men meldt uit Leiden: Vrijdagmiddag gingen een tweetal jongens van 13 en 14 jaar van hun werk naar buiten om zich in het water te verfrisschen en wel naar de Molensloot aan den Maredijk. Een der jongens was nog pas te water of hij ging naar de diepte. Blijkbaar kon hij 'slecht zwemmen en was het water dieper dan men ver moed had. De andere knaap deed po gingen om zijn kameraad te redden, doch ging ook naar de diepte. Inmiddels toegeschoten hulp kwam te laat. Toen de jongens op het droge waren gehaald poogde dr. Meuleman de levensgeesten nog op te wekken, wat echter niet meer gelukte. 't Ls toch bar. Onder Arnhem was een koe aan milt vuur gestorven. Een schacheraar en een klein slagertje komen er bij, koopen voor een gering bedrag de gestorven koe, vilden in den nacht het beest en laadden het in stukkon op een wagen met de bedoeling om er worst van te maken. Echter zoover kwam het niet; de politie kreeg de lucht van het geval, hield de gewetenloozo vervoerders aan en liet het vleesch in vlammen opgaan, nadat een keurmeester het vleesch had afgekeurd. Hoogsteenvoudig Een Amerikaan gaf aan een mede werker van de „Globe Trotter" een schildering van het reizen in de Nieuwe Wereld. In Europa, zeide de Yankee, legt men den reiziger allerlei moeilijkheden in den weg. Wij, in Amerika maken de dingen minder gecompliceerd. Ik woon bijv. in Chicago en wil naar San Francisco. Dat gaat op de eenvoudigste manier van de wereld. Ik ga het station, waar het perron niet is afgesloten. Men stijgt vrij in de treinen. Ik zoek een goed plaatsje en niemand vraagt naar mijn biljet De trein rijdt weg, we snellen door velden, langs steden, een dag ver loopt. Den volgenden morgen bij het ont bijt komt de controleur. „Mag ik de kaartjes even zien", vraagt hij. „Ik heb er geen". Dat hindert niet", zegt de beambte. „Waar wilt ge heen „Naar de Zoutzee". All right", kost zco en zoo veel." „Hier is het geld". „Dank u, en u mijnheer?" „Hier is mijn biljet". Dank u". Hij wendt zich weer tot een ander, die weer geen biljet heeft. „Dat hindert niet", zoo begint hij weer, „waar wilt ge heen Naar San Francisco." „Kost zoo en zooveel." „Maar ik heb geen geld." „Dat ziet er inderdaad kwaad uit", meent de beambte, trekt aan de noodrem en laat den trein stoppen. „Deze heer wil namelijk uitstappen", verklaart hij kalm. „Uitstappen? Waar?" „Hier! natuurlijk!" We stonden mid den in een verlaten prairie en daar werd de arme duivel neergezet. Het reizen is allereenvoudigst in Amerika. Het begieten van kamerplanten. - 1 - Gebruik slechts regenwater of stroomend water, dat weinig of geen kalk of andere delfstoffelijke bestanddeelen bevat. - 2 - Het gietwater mag niet kouder zijn, wel desnoods enkele graden warmer, dan de lucht in het vertrek. - 3 - Als de plantendeelen slap gaan hangen, wordt het hoog tijd te gieten. De grijze kleur der aarde, maar vooral het hol geluid van den pot bij het aankloppen kan u een teeken zijn, dat de plant dorst heeft. -4 - Geef niet te weinig water, maar zooveel, dat de aarde van boven tot onder door trokken is. Niet te veel, dan zou de grond verzuren, maar ook niet te weinig, zoodat het niet bij de wortels komt. Zoowel te veel als te min schaadt. - 5 - Giet in het voorjaar en des zomers bij voorkeur in den avond, in den herfst en des winters in den morgen. - 6 - Een plant, die krachtig groeit, behoeft meer water, dan een langzaam groeiende, of een jonge plant, of een, die pas verplant is of nog weinig wortels heeft. Ook in de rustperiode der plant, of als zij ziek is, zij men spaarzaam met begieten. - 7 - Als de temperatuur stijgt, dient men rijkelijker te gieten. - 8 - Hoe kleiner pot des te vaker moet gegoten wrorden. - 9 - Zware, dichte aarde droogt niet zoo spoedig uit als een lichtere grondsoort en behoeft dus een mindere sterke begieting. -10 Het water, dat een uur na het gietenyin bet bakje of schoteltje is overgebleven, dient dan verwijderd te worden. -11 Gewassen met vleeschachtige en krachtige wortels, als Clivia's, Amarijllers, lijden niet zoo gemakkelijk door droogte als planten met teedere fljnvezelige wortels, zooals Varens en Erica's. OBSERVATOR. Zondag 19 Mei (le PinksteSiag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. rVual. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Met. (Collecte voor de zending) Ben Hoorn. Nam. half drie ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer Coc/csdorp. Voorm. 10 uur ds. Visser. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Scherpenhuysen Maandag 20 Mei (2e Pinksterdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild Geen dienst. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus Den lloorn. Geen dienst. Purmerend, 14 Mei. Aangevoerd 1137 Runderen waaronder: 144 vette koeien 62 d 74 Ct. per KG, Gelde koeien f 150 a 230. 969 Melkkoeien f 180 d 340. 24 stieren. 191 vette kalveren f 0,70 a 1 0,90 p. kg. 525 Nuchtere-kalveren f 10— a f25—; 285 vette varkens f 0,44 a f 0,48 por kg.; 200 magere varkens f 16 a 1 36; 494 biggen f 8 a i 1.3 30 paarden 1 a 1 kipeioren f 2.75 a 1 3,25 per 100; 3000 Schapen f 20,d f 32,— prijsh. h. stug Vette koeien prijsh. handel matig. Geldekoeien, prijsh. h. vlug. Melkkoeien prijsh. handel matig. Vette kalveren, prijsh. h. vlug. Nuchtere kalveren, prijsh. h. vlug. Vette Varkens prijsh. h. matig. Magere Varkens en Biggen prijsh h. matig Amsterdam, 13 Mei. Aangevoerd: 497 Runderen, le kwal. 72 d 75 ct. w> 2e kwal. 64 a 69 ct. ~t, 3o kwal. 56 a 62 ct. q, 175 Melk- en Kalfkoeien f 125 a 1 280, 123 Schapen 1 22 d (25, 138 Nuchtere Kalveren f 8,d 114, 553 vette Varkens 44 a 46 ct. 1388 Lammeren f 11,a 13,50,

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2