Binnenland. dat hij geheel ten gronde gaat, tenzij de Eegeering ingrijpt. En dit laatste willen de benarde boeren nu en om de Eegeering te noodzaken, hebben ze een groote bewe ging op touw gezet om het betalen van belasting te weigeren. Die beweging is algemeen en uitte zich hier en daar nogal vrij ruw tengevolge waarvan opstootjes ontstonden, die met de scherpte des zwaards gekeerd moesten worden. Inmiddels "nebben de manifestanten gedaan gekregen, dat de regeering een wetsontwerp toezegde om hun lot te verbeteren. 't Eigenaardige in deze geschiedenis in- tusschen is, dat de manifesteerende wijn bouwers slaag krijgen met de twijgen van den boom, die ze zelf geplant hebben. Zij toch zijn het zelf die met de wijnverval- schingen zijn begonnen, toen voor eenige jaren de wijnoogst door de druifluis ver woest werd. Toen tengevolge daarvan geen wijn genoeg geproduceerd kon worden legde men zich toe op het maken van kunstwijn. Nu is de druifluis wel verdwe nen, doch de wijn ver valschers zijn gebleven en door hun minderwaardige producten overvleugelen ze de natuurbouwers op de markt. En de laatsten schreeuwen nu moord en brand over slechte practijken, die ze zelf mee in het leven geroepen hebben. De oplossing der Iersche kwestie lijkt nog niet zoo dichtbij als eerst vermoed werd. Niet doordat de tegenstanders van home rule alles op haren en snaren zetten om de Iersche wet van Birrel te doen vallen, maar juist doordat de Ieren de wet zelf niet willen. In de afgeloopen week kwam te Dublin de Iersche conventie bijeen onder leiding van het parlementslid Eed- moud en deze vond het ingediende ontwerp maar lapwerk. Eedmoud trok er hevig tegen te velde en 't gevolg was dat de conventie verklaarde de wet niet te willen. De Ieren willen meer dan Birrel hun wil geven, maar ze kennen zeker niet het Hollandschc* spreekwoord„Beter een half ei dan een leege dop" en het lijkt niet onwaarschijnlijk dat straks op hen het andere spreekwoord van toepassing zal zijn n.l. „Die het onderste uit de kan wil hebben, enz. TEXEL, 29 MEI 1907. Zondagmorgen nam de WelEerw. Heer Ds. Schroder, pred. bij de Herv. Gem. te den Burg, beroepen naar de Herv. Gem. te Haarlo, afscheid van zijne ge meente alhier. Z Eerw. sprak naar aanleiding van Joh 20, vers 19, laatste gedeelte. Velen waren opgegaan om het af scheidswoord van den scheidenden leeraar aan te hooren. Aan het einde der gods dienstoefening werd Z Eerw. door den consulent ds. Visser, pred. hij de Herv. gem. te den Hoorn toegesproken; terwijl op diens vei zoek den scheidenden leeraar door de gemeente Psalm 121 vers 4 werd toegezongen. Ingetrokken. Naar ons wordt medegedeeld heeft de heer J. S. Dijt, dijkgraaf van de 30 gem. polders op Texel, zijn verzoek om ont slag uit die betrekking weder ingetrokken. Aandrang van hoogerhand zou hierop van grooten invloed zijn geweest. Landbouwvergadering. Zaterdagavond werd door de afd. Texel van de Holl. M. v. Landbouw eene ver gadering gehouden in het Hotel de Zwaan, welke door 26 leden werd bijgewoond. Na opening der verg. werden de no tulen gelezen en goedgekeurd. De ingekomen stukken waren niet van groot aanbelang, alleen vermelden wij er van een schrijven van den heer P. C. Eoorn dat deze niet op het voorstel van het bestuur, inzake de stationneering van den hengst wenschte integaan. De hengst is nu gestationneerd-by den heer P. Jb. Kikkert, in de Weezenboet. Nog werd de mededeeling gedaan dat de heer Roeloffs is gekozen als vice-Voorz. Omtrent het houden eener Rammen- keuring werd besloten die te doen plaats hebben de laatste Woensdag in Augustus. Als keurmeesters werden aangewezen de heeren A. Eelman Az., C. A. Keijser en H. Hin; als plaatsvervangers de heeren R. Keijser Johz., Jac. Keijser Az. Joh. Roeper Jbz. en Jac. J. Bakker. Medegedeeld werd dat eene Stieren keuring zal worden gehouden op 10 Juni. In zake het inzenden van vee op de I .tern, tentoonstelling te 's Gravenhage, waarvan de aangifte vóór 1 Juni moet geschieden, werd besloten dat zullen worden ingezonden Schapen, geboren in 1904, 1905 en 1906: 4 partijtjes van 4 stuks; Lammeren 3 partijtjes van 4 stuks en 4 Ramlammeren. Eene vóórkeuring van het ter inzending aangebodene zal plaats hebben in Juli of Augustus. De inzending geschiedt ten name en voor rekening van de af- deeling. Het onderwerp propaganda-making in zake het verzoek om de alg verg. in 1908 te houden, te Texel te doen plaats hebben, kwam alsnu aan de orde. Yan de firma Langeveld de Rooij was een schrijven ingekomen om voor het maken van propaganda gebruik te maken van de door haar uitgegeven „Kaart van Texel," waardoor volgens h. i. eene bij uitstek uitnemende propaganda zou wor den gemaakt. In verband hiermede en uit belangstelling in de onderhavige zaak, werd door do firma aangeboden de helft van de voor dit doel benoodigde kaarten kosteloos aan de afdeeling te verstrekken terwijl op de overige benoodigde eene belangrijke reductie wordt toegestaan. Yan de afdeeling Eierland was bericht ingekomen dat zij gaarne met onze afd. zal samenwerken in zake het gewenschte doel. Verder werd voorlezing gedaan van een concept-ontwerp voor eene circulaire aan de afdeelingen toe te zenden, met verzoek om het door deze afd. gedaan verzoek te steunen. Nog werd gelezen een schrijven van B. en W. dezer gemeente, waarin werd gemeld de beschikking van den Raad tot het verleenen van eene subsidie van f 200, voor het maken van propaganda. De Voorz. lichtte hierop toe dat het bestuur had besloten hiervan voorhands geen gebruik te maken, doch het maken van propaganda zoo mogelijk uit eigen middelen te willen doen. Uit de verder verstrekte inlichtingen bleek ons dat het niet de bedoeling was geweest van het bestuur der afd. om steun te vragen voor het maken van propaganda, doch wel om toezegging van steun bijaldien de alg. verg. in 1908 te Texel zal worden gehouden. (Dit lijkt ons aldus wel zoo gezond toe.) In zake het propaganda maken werd besloten 'gebruik te maken van het aan bod van de firma LaDgeveld de Rooij. Aan de afdeelingen en verdere invloed hebbenden zal een „Kaart van Texel" worden toegezonden, met begeleidende circulaire, waarin een en ander over Texel wordt gezegd en waarin steun wordt gevraagd in zake het door de afdeeling gedaan verzoek. Nog werd besloten om voor hetzelfde doel naar een 5-tal fotografische opnamen Ansichtkaarten to doen vervaardigen. Daarvoor werden aangegeven de „Ada" bij kalme zee; afvaart van de verzending van lammeren; gezicht van af de hoogte; idem op de lammerenmarkt; idem van af Fonteijns Nol. Verder viel er niet te verhandelen en werd de vergadering met een woord van dank door den Yoorz. gesloten. De tweede Lammerenmarkt. Als naar gewoonlijk was de aanvoer op den tweeden marktdag ook dit jaar weder grooter dan die op den eersten. Dank het goede inzicht om de Hollebol als bij markt interichten en de Parkstraat zooveel mogelijk vrij te houden, ge schiedde het ter markt brengen van het vee veel vlugger dan den vorigen markt dag. Dit bleek zeer duidelijk, want niettegenstaande den grooteren aanvoer was te 9 uur alle3 present en de markt geheel vrij van voertuigen, hetwelk on tegenzeggelijk een groot gemak was voor verkoopers, koopers en verdere be langstellenden. In de Parkstraat geen tot vervelens toe wachten, opstopping, elkaar in de wielen rijden en gevaar voor ongelukken. Ja, ja, aldoende leert men wel. Het op de Hollebol geplaatste vee werd door de kooplieden volstrekt niet voorbij gezien en bedong niet minder goede prijzeo. Dat is alreeds een groote geruststelling. Over het algemeen werden er goede prijzen besteed en was de handel vlug. Voor een enkel partijtje werd 18 Gulden besteed, doch prijzen van f 16 was geen zeldzaamheid. Met genoegen merkten wij op dat bet Park den gêheelen dag voor bezoekers open stond. Dat was goed gezien. Aangevoerd werden 9006 lammeren, 8 koeien, 3 kalveren, 34 schrammen, 34 biggen. Prijzen waren: lammeren f 12 a 18; koeien f 150 a 223; kalveren f 14 a 16,50; schrammen f 16 a 22,50; biggen f 10 a f 12. Flinke handel. Eerste Steenlegging. Maandagmiddag te half drie had de eerste steenlegging plaats van de hier gebouwd wordende Aërogeengasfabriek. Voor deze aangelegenheid waren velen naar het bedoelde terrein gekomen; de steenlegging zou geschieden door het zoontje van Dr. Wagemaker. Vooraf werd door den heer Van dei- Zee de volgende toespraak gehouden Hierop werd de eerste steen gelegd door Abr. Wagemaker, van welke ge beurtenis eene photographische opname werd gedaan. Daarna vervolgde de heer Van der Zee aldus De heer Wagemaker sprak daarna epn woord van dank tot den heer Van der Zee voor de welwillende woorden door deze ten opzichte van zijn zoontje gesproken; op het overige door den heer Van der Zee gesprokene zal spr. terugkomen bij gelegenheid van de ope ning der gasfabriek. De plechtigheid was hiermede afgeloopen. Van 24 tot en met 28 Mei zijn van hier verzonden 1792 lammeren, 70 koeien, 8 kalveren, 1 paard, 42 varkens. Waal, 28 Mei. Onze vroegere plaats genoot, de heer B. J. de Jongh, thans onderwijzer te Haarlemmermeer, staat op de voordracht voor Hoofd der 2de openbare school in de gemeente Mijdrecht (Utrecht.) Oosterend, 28 Mei. Heel het dorp was Zaterdagavond bij aankomst van de deli- gence in odeurlucht gehuld. Een meisje zou voor den deligence-rijder een groote flesch odeur aan een der winkels be zorgen, doch liet haar op de straatsteenen vallen. De heerlijke geur verspreidde zich naar alle zijden, en vele kinderen waren spoedig aanwezig, om het vocht met zakdoeken en schorten op te doopen. Zelfs het zand werd tusschen de straat steenen weggepeuterd, om het in doosjes te kunnen bewaren. Het ongeluk was stellig een schadepost voor den vervoerder; niettemin hebben velen het liefelijke er van genoten, wat bij ongelukken niet dikwijls gebeurt. De meeste garnalenvisschers hebben de netten thuigebracht. Wel was de vangst in de vorig9 week nog ruim, maar de markt was zoo laag, dat men er niet meer voor kon werken; de meeste visschers trekken nu weer naar de Noordzee. De garnalenvangst heeft in het nu bijna afgeloopen saizoen geen bevredigende uitkomsten gegeven. Vlieland. Tot predikant dezer ge meente is beroepen de heer J. H.Oterdoorn Candidaat t. d. H. Dienst te Bellingwolde. Nieuwe aardappelen. Uit Opperdoes wordt gemeld dat reeds Zaterdag de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond zijn verzonden. Het openen van do afslagmarkt kan nu binnen enkele dagen worden verwacht. Een goede tijd. Men schrijft uit Meppel: Eene levendigheid en drukte als zich thans hier in den omtrek in do varkens fokkerij en handel voordoet, heeft men in geen jaren gekend. En de oorzaak van dat alles? Niets anders dan de uit voer naar Frankrijk en al heeft men reeds meermalen gelezen, dat dit niet van langen duur zou zyn. ons werd van bevoegde zijde medegedeeld, dat hiervoor in den eersten tijd nog niet behoeft te worden gevreesd. Vooral in de afgeloopen week was de verzending weer enorm, bedragende niet minder dan 140 vette varkens en ongeveer 700 jonge biggen. Boeren met 10 a 20 drachtige varkens zijn dan ook geen zeldzaamheid. —o—o—o— Dames en Heeren Wij zijn hier tesaam gekomen om naar een al oud Nederlandsch gebruik getuigen te zijn van een eenvoudige plechtigheid, nl. dc cerste-sleen- legging van een gebouw. Iedere eerste-sieenlegging van welk gebouw ook, zij 't van een woonhuis, zij 't van een gesticht voor een liefdadig doeleind, zij 't van een gebouw voor wetenschappelijk doeleind', dan wel van een gebouw voor industrieel gebruik, heeft haarafzon- derlijke oorzaak en haar eigen beteckenis, waarom en waarvoor die ceremonie plaats vindt. Zoo aan stonds, als de eerste steen van de te den Burg te verrijzen Aerogeengasfabriek in de toekomst die nende voor licht, warmte en krachtvoortbrenging, gelegd zal zijn door Abraham Wagemaker,zoon van Dr. A. Wagemaker. wensch ik in korte woorden uiteen te zetten de beteekenis, die naar mijn bescheiden oordeel gerustelijk en zonder overdrijving aan deze eenvoudige plechtigheid voor Texel mag en kan gehecht worden. En thans, tot die ceremonie overgaande, ver zoek ik D, jongeling Abraham Wagemaker, uit handen van den bouwmeester, architect, den heer C. Smit, van Zuid-Scharwoude, den troffel aan te nemen en naar diens aanwijzing hecht, sterk en vast den eersten steen te leggen van de Aero geengasfabriek te den Burg. Nu de eerste steen van dit gebouw gelegd is en weldra, voor een ieder zichtbaar, een gedenk steen zal worder. geplaatst, waarin gehouwen is, dat deze plechtigheid den 27sten Mei 1907 plaats vond en door Abraham Wagemaker volbracht werd, zij 't mij vergund beknopt uiteen te zetten de beteekenis en de waarde, die mijn persoon aan deze eenvoudige plechtigheid voor Texel hecht. En dan zou ik allereerst aan allen die hier van deze plechtigheid getuigen zijn geweest, de vragen willen stellen of op het eiland dat zij bewonen, ooit eene zaak van belang zoo snel baar beslag heeft gekregen als de totstaddkoming van een betere verlichting voor den Burg en naar wij vertrouwen ook spoedig voor de overige dorpen van Texel; of ooit op uw eiland zoo eendrachtig en met zulk een bekwamen spoed door den Raad van de Gemeente Texel een besluit genomen werd om het particulier initiatief in deze zaak genomen, krachtdadig te steunen. Een eeresaluut zij daarvoor in de allereerste plaats gebracht aan den Raad dezer Gemeente en een tweede saluut aan de mannen, inwoners van den Burg, die met zooveel kracht, eneme en zelfvertrouwen hun rug onder deze zaak durfden te zetten. Dames en heeren, wat in groote gemeenten in het oog der burgerij als een iets van weinig beteekenis beschouwd wordt, datzelfde iets, zelfs nog in bescheidener vorm, kan in het oog der burgerij van eene kleine gemeente beteeke- nisvol zijn. En van dat standpunt uit beschouw ik voor Texel het verrijzen van een Aerogeengas fabriek, dienende voor licht, warmte en kracht voortbrenging; en als dat zoo is, wordt als vanzelf de waarde aangegeven van de symbolische betee kenis der ceremonie, waarvan wij zooeven getuigen waren. Niet om die gasfabriek zelve, alsof dat zulk een beteekenisvol feit zou zijn, maar zeventig voud meer van beteekenis is het feit dat daarmee de Raad der Gemeente Texel, geruggesteund door een krachtig initiatief van slechts enkele ingeze tenen een weg betreden heeft, die voor de toekomst nog grootere verwachtingen zal doen koesteren van dat college en dat vertrouwen niet beschamende, het particulier initiatief krachti» zal doen ontwik kelen en de vonk van dat neilig vuur waarin voor ieder te lezen kan staan «ik kan, ik wil, ik zal« hoe langer des te helderder zal doen schit teren tot heil der inwoners van Texel, zoowel in dagen van voorspoed als in dagen van economische tegenspoed. Door de totstandkoming van deze eenvoudige zaak isjuist om de wijze waarop zij tol stand kwam—de stier op de rechte plaats bjj de horens gevat d.w.z. dat daarmee op Texel het gevoel ontwaakt is van «self help/' en gebroken is met het stelsel om altijd de kat van buiten af uit den boom te zien komen, zonder eerst zelf tot in het alleruiterste de hand aan den ploeg te hebben geslagen. Als zoodanig noem ik de plechtigheid van heden eene zaak van groote beteekenis en als naar die wijze en op dien weg krachtig wordt voortgegaan, zal 't in de naaste toekomst ook niet ontbreken aan moreclen en matericelen steun van buiten om noodigo verbeteringen te doen aanbrengen, dan wel nieuwe industrieele ondernemingen in het leven te roepen; zij 't dat die steun dan komt van Provincie of Rijk, dan wel dat finanticelc instellingen van buitenaf hun kapitaal in industri eele ondernemingen op het eiland zullen steken. Maar er is nog meer waarom do plechtigheid van heden een feest van beteckenis is. Wanneer het initiatief der burgerij zich blijft ontwikkelen, wanneer do Rand der Gemeente Texel voort zal bly ven gaan met wijs overleg dat particulier initiatief te steunen, zal ook de behoefte geboren worden tot meerdere ontwikkeling op elk gebied en niet het minst op wetenschappelijk landbouwkundig gebied; en vooral dit laatste zal in den zwaren economischen strijd die in de ge- heele wereld gestreden wordt en jaar in jaar uit met scherper wapens gevoerd wordt, de rijkste vruchten voor Texel in de toekomst afwerpen. Met dio wetenschappelijke ontwikkeling op elk gebied zal men in dagen van voorspoed een oog in het zeil houden voor dc dagen van tegenspoed en zal men de economische bakens verzet hebben voordal het getij aan het verloopen wil gaan. Maar voor dat alles is behalve particulier initi atief ook noodig steunen vanen vertrouwen in dc mannen, die niet alleen reeds toonden te kennen, maar ook te kunnen; is noodig //afschudding van die klein zielige bedillerij en venijnige achterklap//, van dat alles beter te willen weten zonder ooit een bewijs te hebben gegeven van beter te kunnen; «van dat het groote voorbij zien en vallen over strootjes//; van dat niet vragen «wat kan hij//, «wat vermag hij//, «wat bracht hij reeds tot stand//, maar naar wat hij is, wat er op hem te zeggen is, wat zijn vader was, wat zijn grootvader deed en nog zooveel meer. En hiermee, dames en heeren, heb ik geschetst de beteekenis, die ik zoo gairne aan deze plech tigheid gehecht zag. En thans tot slot nog een enkel woord tot U, jongeling Abraham Wagemaker, eerste steenlegger van dit gebouw, zoon van dr. A. Wagemaker, moget ge in gezondheid flink en feim opgroeien, moget ge U ontwikkelen door wetenschap en wel tot een man waarop uw mede-eilandbewoners eens met trots zullen neerzien en moget gij alsjonge- ling en later als man steeds met zelfvoldoening staren op het gedenksteentje dat aan dit gebouw geplaatst zal worden en zal blijven herinneren aan de plechtigheid van heden, dan voorzeker zullen ook Uwe ouders met vreugde zich blijven herinneren den dag van 27 Mei 1907, het oogon- blik van heden. Ik heb gezegd.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2