•N°. 2056. Zondag 2 Juni 1907. 208te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg of Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 zweep, gevonden in de Molenstraat. Oproeping van Verlofgangers in werke- 1 ijken dienst. TEXEL, 1 JUNI 1907. Hoe Mei het maakte. De Meimaand, zoo mot verlangen ver beid, met vreugde begroet, de Meimaand is weder voorbij. Waren de aan Mei voorafgaande maan den grillig, Mei zelve was daarvan ook niet vrij te pleiten; we hebben er van alles in gehad: goed weêr, winden regen, koude, echt zomerweer, onweder, hagelbuien en strenge nachtvorsten; ons dunkt 'tis nog al welletjes. Niettegenstaande dat, handhaafde Mei toch haar naam als Bloeimaand; zien we slechts om ons heen: het geboomte kwam dicht in blad, de velden zien er frisch uit, en zoo al meer. 't Is waar, de koude dagen heeft de groei wel wat getemperd, de nachtvorsten heeten nog al schade te hebben aangericht, doch niet onmogelijk daj, latere berichten zullen melden dat 'tnog al terecht is gekomen; dat is meermalen het slot van de jeremiades welke aanvankelijk de wereld worden ingezonden. Voor onze woonplaats was de Mei maand nog al van beteekenis; daarvan kunnen onze veefokkers meepraten die zich zagen bevoorrecht door goede prijzen voor het door hen gefokte wolvee. Opzichtens de lichtkwestie gaf de Meimaand belangrijke momenten: de le van die maand werd met het leggen van buizen voor de gasverlichting aan gevangen; den 13den begon men met het bouwen van de gasfabriek zelve; den 27sten werd de eerste steen voor het opgaande werk gelegd en aan het einde van Mei waren de werkzaamheden van het buizen leggen zoover gevorderd dat alle straten waren bezocht, alle be strating in desolate toestand gebracht, en met het stellen van straatlantaarns werd aangevangen. De 11de van Meimaand mochten we kennis nemen van de zooveel betere verlichting door middel van gas boven de bestaande verlichting met petroleum, welke verbetering al zeer spoedig weder in het donker werd gezet door de kolos sale verlichting waarmede „Hotel Texel" ons verrastte, door petroleum-gaslicht. Inderdaad, de Meimaand getuigde ook van bloei op het gebied van verlichting; ze bracht steeds „meer licht." Opzichtens ander gebied bracht de Meimaand meer ernstige feitenhet be richt van de ontslagname door den heer F. Keijser, als Wethouder en als lid van d9n Raad onzer gemeente was niet zoo verblijdend, evenzoo de ontslagaanvrage als dijkgraaf van de 30 gem. polders, door den heer J. S. Dijt. Is wat het laatste betreft, de stroom weder in goede bedding geleid, het eerst gemelde feit blijft eene zorgelijke aan gelegenheid bij velen wien het belang van onze gemeente ter harte gaat. De heer Keijser moet gemist worden, door hem zelve werd in dien zin beslist, de heer Keijser kan niet of noode worden gemist, zoo luidt de meening van velen. De ondervinding gedurende een kwart eeuw opgedaan in eene betrekking als door den heer K. met groote toewijding werd vervuld, kan eene gemeente zich maar niet zoo kalmpjes laten ontvallen, dat geeft een gevoelige schok, waarvan de gevolgen zich zeker zullen doen gelden. Aan de gemeentenaren, aan onze raads leden de moeielijke taak om die schok minder zwaar te doen vallendaartoe is noodig een degelijk, weldoordacht en krachtig optreden, wanneer en waar zulks noodig is. Laat het zoo zijn. We schrijven nu Juni, Zomermaand, en wachten af of in werkelijkheid de zomer komen zal. Yoor Juni teekenen we alreeds aan dat de 8ste van die maand het goed ingerichte Bad-Hotel van den heer Flens aan de Koog zal worden geopend. (Texel nu badplaats.) Brenge nu maar de zomer warme dagen, aan velen behoefte om zich om die reden of voor herstel van krachten in het zeewater te dompelen, en moge dan voor het ondergaan van zulk een waterkuur of voor een rustig verblijf aan het Noordzeestrand, bij velen van elders de keuze vallen op ons eiland, de nieuwe badplaats, dan zal ook de heer Flens tevreden kunnen zijn. Yerder wacht ons met deze maand eene belangrijke wijziging in zake het goederenvervoer dat met de stoomboot- dienst naar Texel komt. Naar zich ver luidt zou daarvoor geen gebruik meer worden gemaakt van de bestaande deli- gence-dienst, doch tweemalen per dag de goederen van de haven worden ge haald voor verder vervoer. Wij twijfelen er niet aan of dat vervoer zal zeker met de noodige zorg geschieden, doch in hoever een transport van tweemalen daags in stede van vijfmalen daags in het teeken van vooruitgang kan staan, is ons niet recht duidelijk; dat zal de toekomst moeten leeren. Hadden we maar een tram! Lammerenvervoer. Bij de tweede groote verzending van lammeren, Donderdag jl., was het aan de Haven niet minder druk dan de vorige week. Ook nu weder tal van nieuws gierigen die naar de bedrijvigheid kwa men zien. 8 booten en 3 tjalken waren voor de verscheping in gebruik. Yan de afvaart werd eene fotografische opname gedaan. Verzonden werden 8475 lammeren. Door de Commissie voor vreemde lingenverkeer der Vereeniging „Helders Belang" wordt ons medegedeeld dat op 14 Juni, bij deelneming van pl. m. 60 personen, 's avonds na Huur, door wel willende medewerking van den heer Mets, kapitein der Texelsche boot, eene extra boot van Helder naar Oudeschild zal varen, dus na afloop van de schitterende evolutiën van het Yendel voetvolk. Niet meer geldig. Wij herinneren er aan dat na 31 Mei de de Ruyterzegels niet meer geldig zijn in het binnenlandsch postverkeer; wie er nog van voorradig heeft beware ze maar zorgvuldig, mogelijk |worden ze wel antiek, doch gebruike ze vooral niet voor de verzending van brieven; voor de post is het waardeloos goedje. Vlieland. Naar wij vernemen, zal de stoomboot „Minister Kraus" met 1 Juli niet voor den dienst Harlingen-Viielaud- Terschelling, gereed komen. Het rader stoomschip „Ada van Holland" zal eenige weken den dienst waarnemen. Moderne barbaren „Beroemde" krachtmenschen knepen elkander op „unfaire" wijze daar half dood, worgden elkander bijkans, takelden elkander op zoodanige wijze toe, dat eindelijk de politie er zich mee bemoeide, zonder evenwel termen te kunnen vin den den hoofddader te arresteeren. Deze werd door een verwoede menigte buiten het Gebouw opgewacht en kon slechts onder sterke politiebegeleiding zijn hotel bereiken. Andere helden geraakten door een nederlaag dusdanig van streek, dat zij door afranseling tusschen de coulissen tot bedaren moesten worden gebracht, en aan heftige zenuwaanvallen ten prooi van het tooneel verwijderd. Het publiek brulde en floot daartus- schen door. Toeschouwers en deelnemers schijnen gedurende den heelen avond in een toe stand van razernij verkeerd te hebben. En nu wacht den op barbaarsch ver maak belusten Hagenaar nog binnenkort het vieze schouwspel van worstelende „dames". Is nobeler ontspanning denkbaar tijdens de Vredesconferentie? (N. Ct.) Een land van rijkdom. Te Waddings veen is al weer geld ge vonden. Het bedrag is ditmaal slechts f 16 aan guldens, en was verstopt in een linnen zakje onder de pannen van een loods van de Gebr. Alblas. Twee school jongens, die vogelnestjes uithaalden, brachten het te voorschijn. Het is nog niet bekend, hoe het geld daar op die vreemde plaats is gekomen. Als Waddings veen straks maar niet overstroomd wordt met geldzoekers Raar spraak verloren. Als gevolg van het spoorwegderaille- ment te Bovencarspel, dat 19 Mei plaats had, doet zich het zeldzame, doch onge lukkige geval voor, dat de overwegwach- teres, vrouw Agenand, der halte Broeker haven, tijdens het gebeurde door den schrik haar spraakvermogen heeft ver loren en dit tot heden niet terugbekwam. Bedoelde wachteres, die sedert 1885 met de bediening van dien wachtpost is belast, en wegens ongesteldheid tijdelijk buiten dienst was gesteld, zag op korten afstand van uit haar woning het dérail lement aan, wat haar zoo aangreep, dat zij bewusteloos ineenzakte en sedert dien tijd sprakeloos is gebleven. Mond- en klauwzeer. Het uitbreken van mond- en klauw zeer onder 't rundvee van den land bouwer K. Beem te Haarlemmermeer veroorzaakt de gemeente-politie, welke met den bewakingspost belast is, alsmede met het toezicht op de opbrengst der melk, groote drukte. Yoor eiken liter melk, welke het aangetaste vee dagelijks minder opbrengt dan onder normale omstandigheden, wordt 3 cent vergoed. Meer dan de helft van het vee van Beem is reeds aangetast. Onvoorzichtigheid. Eet dochtertje van den arbeider L. te Rhienderen (G.) vond een verloren patroon van een jachtgeweer. Wetende dat met zoo'n ding kan geschoten wor den, maar niet kennende het daaraan verbonden gevaar slaat het meisje met een hamer op de slagpen, waardoor de lading ontplofte met gevolg, dat haar beide oogen beschadigd werden. Met het eene oog kon ze, nadat de dokter het gereinigd had, weer zienmet het andere oog kan ze echter niet meer zien. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Do BURGEMEESTER van Texel ver zoekt den ouders van kinderen, school gaande te den Burg, dringend op Maan dagen, wanneer de z.g. groote lammeren- markten worden gehouden, hunne kinderen zoolang thuis te houden, tot ze nog tijdig des voormiddags de school kunnen bezoeken, ten einde op deze wijze eventueele onge vallen, ontstaan door het beklimmen van wagens, zooveel mogelijk te voorkomen. Texel, den 23 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. NATIONALE MILITIE. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in deze gemeente gevestigde Verlof gangers wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens artikel 111 der Milidewet 1901, in werkelijken dienst wor den opgeroepen: Barends, Jitze, lichting 1902, Genietroepen Utrecht, op 17 Juni 1907; Burger, Pieter, lichting 1901, Torpedieten Helder, op 10 Juni 1907. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voor zien van hun verlofpas (zakboekje) alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof medegenomen voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hun korps aanmelden, en wel des namiddags voor vier uur of indien dit met het oog op den duur der reis niet moge lijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben, behoe ven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Verlofgangers, die een gedeelte van het traject moeten afleggen per stoomboot of die op hun reis van één of meer veren moeten gebruik maken, moeten zich steeds naar de Gemeentesecretarie begeven tot het in ontvangst nemen van de vereischte vervoerbewijzen en passagebiljetten en des- gewenscht van daggeld. Het is noodig zich ten minste een half uur voor hot vertrek van den trein of tram aan het station te bevinden. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk, door overlegging van eene op ge zegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Gemeente secretarie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongeze gelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Be treft het vorlofgangers, aan wie, in verband met een vorige oproeping in werkelijken dienst door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met een ongeze gelde en niet-gelegaliseerde verklaring wor den volstaan. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe ver strekte machtiging van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich straf schuldig. Het niet-ontvangen eener bijzondere op roeping ontheft den verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst, in wer kelijken dienst, daar de openbare kennis geving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroopen. Den verlofgangors, die op grond van kost winnerschap, vermeenen in do termen te verkoeren tot het erlangen van ontheffing van bovenbedoelden werkolijken dienst, wordt in huD belang aangeraden daartoe spoedig aan de Koningin het vorzoek te doen. Dat verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven en moet rechts- streeks aan Hare Majesteit worden gezon den. Frankeering is niet noodig. Op gelijke wijze moet worden gehandeld met aan vragen hetzij om ontheffing, hetzij om gel delijke vergoeding. Wenscht men echter alleen voor eeDe geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze bij ongezegeld en ongefrankeerd verzoekschrift aan den Minister van Oorlog worden ge vraagd. Zoo noodig kunnen nadere inlich tingen mondeling worden gevraagd ter Gemeen tesecretarie. Texel, den 31 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. Bij een internationale worstelwedstrijd in het Gebouw, te 's Gravenhage, moet het Dinsdagavond beestachtig zijn toe gegaan

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1