Gemeenteraad van Texel. Verkiezing Provinciale Staten. Dinsdag 4 dezer heeft de verkiezing (officieele candidaatstelling) plaats gehad voor een lid van de Provinciale Staten, wegens periodieke aftreding van den heer C D Zurmtiblen, afgevaardigde voor het district Helder, waartoe ook Texel behoort. Bij den Burgemeester van Helder, die daartoe ten Raadhuize aldaar zitting hield, werden lijsten ingeleverd voor de volgende candidaten 1. A. P. STAALMAN, candidaat der Kiesvereeniging „Nederland en Oranje." 2. F. S. C. M. WIJS, candidaat der Provinciale Boomsch-Katholieke Kies vereeniging voor het district Helderen van de Anti-Revolutionnaire Kiesvereeni ging „Vaderland en Oranje." 3. C. D. ZÜRMüHLEN, candidaat der Liberale Kiesvereeniging „Helder" en van alle overige vrijz. kiesvereenigingen in het district. Uit deze candidaten zal op Donderdag 13 Juni a. s. eene keuze moeten worden gedaan. Oudeschild, 4 Juni. Sedert eenige dagen vangen de garnalenvisschers in hunne netten belangrijke hoeveelheden pieterman. Meerendeels worden de pietermannen ten verkoop gezonden naar het Nieuwediep. De vangst van geep langs de kust was in de vorige week nogal bevredigend. Op den dijk tusschen Oosterend en de haven is, door 't schrikken van een paard, een wagen bij den dijk afgeraakt. Een inzittende vrouw kreeg eene ver wonding aan 't hoofd, terwijl het voertuig heel wat beschadigd werd. Koog 1 Juni. Onze vroegere plaats genoot, de heer Jb. Daalder, thans sta tions-chef te Heer Hugowaard, is met verhooging van de 3de in de 2de klas, benoemd tot stations-chef te Bussum. 2 Juni. Het badhotel alhier nadert zijne voltooiing. Het ziet er uitwendig, zoowel als inwendig keurig netjes uit. Er zijn reeds vele aanvragen voor logies. Het eerste paar badgasten is gisteren gearriveerd. Oosterend, 4 JuDi. Twee heeren cn de heer J. Trap van hier deden gisteren eene goede vangst bij het vinden van een nest met zes jonge hermelijnen. De jeugdige roofdieren werden buitge maakt en zijn levend opgezonden naar „Artis." Rond het nest lagen tal van overblijfsels van eieren, vogels en muizen. Een tweetal huisgezinnen van hier zal zich verplaatsen naar IJmuiden. Waarom ook niet Door het „Vad." is indertijd het voor stel gedaan, om de vredesconferentie in het openbaar te doen plaats hebben en aan de pers dus vrijen toegang te geven. Vooral door Duitschland is dit voorstel met ingenomenheid begroet. Er verluidt zelfs dat Duitschland in Den Haag op die openbaarheid zal aan dringen. Overtreding Drankwet! Een verlofhouder te Utrecht ging aan het peinzen en meende eindelijk een nieuw middel te hebben uitgevonden, om ongehinderd de noodige borrels aan den man te brengen. Hij plaatste de flesch in een emmer met water, zoodat het er heel onschuldig uitzag. Maar toen kwam er een politieagent, die de lucht eens opsnoof, vervolgens over den raad van den emmer gluurde od beet kreegProces-verbaal werd opge maakt. Arme kleine. In de Javastraat te Amsterdam is een 2-jarig kind in bed gestikt, doordat een kussen op het gezichtje van den kleine viel. Ondanks het harde schreien hoorde de vader, die vast sliep, niets, terwijl de moeder doof is. De dokter constateerde den dood door verstikking en gaf de verklaring, dat de arme kleine erg geschreid moet hebben. Een prins failliet. De prins van Bentheim, die eenigen tijd geleden het huis Oud-Wassenaar heeft gehuurd aan den straatweg van Den Haag naar Leiden, waarin vroeger de heer Van der Oudermeulen heeft ge woond en voor wien enkele leveranciers al gewaarschuwd werden by zijn ves tiging om toch vooral geen te grooten dunk te hebben van zijn portemonnaie, is thans failliet. Wanneer men het rijtuig zag, waarvan koetsier en palfrenier gekleed waren met tressen, alsof men een koninklijk rijtuig zag aankomen, daar de kroontjes op de rijtuigen zelf ook niet ontbraken, en wanneer men dan ook nog bedenkt, dat het een eigen neef van onze Koningin is, dan kan men zich zooiets bijna niet voorstellen, zegt het „Leidsch Dagblad." Een geneesmiddel dat niet hielp. Een heer kwam bij oen drogist en kocht een flesch met een stof die werd aangewezen als: „geen verkoudheden, geen gehoest meer, 3-5 cent per flesch." Drie dagen later kwam die man weer bij den drogist en klaagde over een ver stopte keel, zoodat hij nauwelijks adem1- halen kon. „Ik heb dat heele drankje gebruikt en ik ben er geen sikkepitje beter van geworden", klaagde hij. „Wel hier-en-gunterme, hebt u dat opgedronken Dat was indiarubber-plak- middel voor het dichten van kapotte overschoenen, zoodat de menschen geen natte voeten krijgen en niet verkouden worden. Ja m'nheer, nu zult u bij den dokter moeten wezen. Waarom zegt u ook niet even, waarvoor 'tis. In den jenever gestikt! De ongeveer 45-jarige weduwe W. moeder van 3 kinderen, te Leiden, is door een harer huisgenooten dood op haar legerstede aangetroffen. De vrouw, die veel misbruik maakte van sterken drank, bleek onder den invloed van alcoholgebruik gestikt. STEMMING ter verkiezing van een lid van de PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester der Gemeeüte Texel brengt ter openbare kennis, dat op Don derdag den 13 Juni aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf nren, de stemming zal geschieden ter vervulling van een plaats in de Provinciale Staten van Noord-Holland voor het kiesdistrict Helder, waartoe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn STAALMAN, A. P. WIJS, F. S. C. M. ZUR MÜHLEN, C. D. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende „Hf) die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Texel, den 5 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, H1DDINGH. Zaterdag 1 Juni 1907. voorm. IO'/j uur. []o—o[] Voorz. de heer Hiddingb, Burgemeester. Tegenwoordig de beerenDikkers, Keesom, Koning, Mets, Over, Lar.geveld, Zijm en Dros. Afwezig de heerer. Keijser, Bakker en Lap, de beide eerstgen. met kennisgeving. Secretaris de heer Ruibing. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding van die notulen wordt door den heer Over opgemerkt, dat het hem gebleken is, dat het verzoek om subsidie van de afd. Texel der II. M. v. L. voor reclame, ie de vorige verg. behandeld, niet van de afdeeling uitging, doch enkel van den heer Keesom. Als dat toen bekend was geweest, zou de uitslag, naar spr. meent, an ders geweest zijn. Ook de medcdeeling van den heer Dros, omtrent de beschikbaarstelling van de kas, bleek onjuist te zijn. De heer Keesom antwoordt, dat naar hij meende, het maken van reclame was opgedragen aan het bestuui, waartoe ZEd had gerekend het dagel. best. Met den Secretaris had hij het zenden van den brief behandeld cn daarna was er door hem ook over gesproken met den penningmeester. De heer Dros merkt op dat het besluit der afd. Eierland was geweest met de afd. Texel samen te werken, aan die afd. dus zooveel mogelijk steun te verleenen en dan was er toch zeker niet alleen sprake van moreelen steun, doch ook finan. steun. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. De Voorz. stelt voor punt ld der agenda te laten volgen op punt 10 en doet daarop voorlezing van een schrijven van den heer Bakker, dat hij door afwezigheid niet ter vergadering kon verschijnen, en vervolgens van het volgende schrijven van den heer F. Keijser: Aan den Raad der Gemeente Texel. Na rijp beraad en ernstig nadenken ben ik tot het besluit gekomen de betrekking van Wethou der cn het lidmaatscliap van den Raad dezer gemeente neder te leggen en aftetreden als zoodanig. Was het reeds bij mijne laatste herkiezing als lid van den raad mijn vaste voornemen na afloop dier zesjarige periode mij niet meer herkiesbaar te stellen, gedachtig aan beter is een tijd van komen maar ook een tijd van gaan, en ik bn ondervinding weet dat men voor dergelijke be trekkingen ook te oud kan zijn, toch had ik gaarne zooals men dat noemt mijn tijd uitgediend. Nu echter na de komst van den tegenwoor- digen Burgemeester het Wethouderschap er niet aangenamer op is geworden, de Wethouders meer voor een goede gang van zaken verantwoordelijk worden geacht, in een woord de onaangename ontmoetingen, die openbare betrekkingen altijd aankleven, de aangename die er voorbeen ook wel -aan verbonden waren verre overtreffen, is het voor mij het best om heen te gaan. Ofschoon ik reeds meermalen het plan had opgevat ontslag te nemen zou ik het misschien voorloopig nog niet gedaan hebben, maar het met groot e meerderheid aangenomen besluit betreffende de zware vrachten op de wegen in de vergadering op 24 April j.l. gaf daaraan den doorslag. Dat besluit heb ik betreurd en het heeft mij ontstemd. Het is mij nogthans onmogelijk om als Wethouder kalm aan te zien dat onze straten en wegen- die zooveel hebbenagekost, en aan de totstandkoming waarvan ik zoo velen jaren heb meegewerkt, door enkelen waaronder in de eerste plaats het raadslid Keesom worden vernield en bedorven. Het is daarom wenschelijk dat in mijn plaats een andor wordt benoemd en ik tot de buiten staanders ga bekooren. Dat hot neerleggen eener betrekking welke ik zoovele jaren heb bekleed, welke mij lief was geworden waarvoor ik werkelijk altijd veel heb gevoeld, een deel van mijn leven uitmaakt onder deze minder aangename omstan digheden plaats heeft, spijt mij, ik had het zoo gaarne anders gewenseht. Het scheiden echter valt mij niet zwaar, daar ik onder de tegenwoordige leiding, welke ik vrees van langen duur te zullen zijn, de mede verant woordelijkheid der bestuurstaak niet langer wensch te dragen. In 't kortvoor zijn genoegen is men tegen woordig geen Wethouder of raadslid meer, de ontstemmingen zijn veelvuldig, de toekomst be looft geen beterschap en bovendien wensch ik op mijn leeftijd geen onbeschofte bi-jegingen van het raadslid de heer Keesom meer te aanvaarden; ik ga dus heen en zal vanaf heden aan de werk zaamheden geen deel meer nemen, betuig den raad mijn harteljjken dank voor het vertrouwen zoovele jaren in mij gesteld, en eindig met den wensch dat het de gemeente Texel goed moge gaan. Hoogachtend, F. KEIJSER. Burg op Texel, 15 Mei 1907. De Voorz. brengt een woord van hulde en dank aan den heer Keijser en betreurt, dat het gebeurde in de laatste raadsvergadering met betrekking tot de wegen aanleiding is geweest tot het doen bedanken door dezen. Lange jaren was ZEd lid van den Raad en wethouder, nog onlangs mocht Spr. hem met zijn 25-jarig jubiló als zoodanig gelukwenschen. Zijn helderjpiviezen, nauwgezette plichtsbetrachting en stipte eerlijkheid mochten genoemd worden. Spr. betreurt het heengaan van den heer K. maar meent het te moeten respec teeren en meent uit naam van allen te spreken, wanneer hij een woord van hulde brengt aan den heer K. De heer Mets vraagt of er nog pogingen zijn aangewend door het dag. best. om den neer K. op zijn besluit te doen terugkeeren, het is een groot verlies voor de gemeente, zegt spr. De Voorz. antwoordt, dat door verschillende leden van den Raad pogingen daartoe aangewend zijn, terwijl de heer Dikkers opmerkt, dat die pogingen onnoodig waren. De Voorz. verklaart verder, dat terugkomen op zulk een schrijven niet meer mogelijk is, wanneer het eenmaal aan den Raad is gezonden, waarop de heer Mets vraagt of het dan niet had kunnen worden ondervangen. Aangezien de Voorz. antwoordt, dat dit niet moge lijk is, en de hr Kalleen door opnieuw gekozen te worden, wederzitting zal kunnen genomen worden, zegt de heer Mets dit te betreuren. De heer Langeveld wijst er op, dat door den Voorz. wel wordt gewezen op het punt, dat den doorslag gaf bij het nemen van het besluit door den heer K., doch niet op de eigenlijke oorzaak die er aan voorafging, n.l. het gebrek aan sympathie dat hij van het dagelijksch bestuur ondervond. De heer Keesom betreurt het dat zijn naam ook in dat schrijven wordt genoemd en hij zich wel eens door drift heeft laten vervoeren om minder aangename dingen te zeggen. Wat het besluit van den heer K. aangaat, zegt spr., deze heeft er reeds lang over gedacht dit te doen en tot 3 maal toe heeft spr. ZEd. weten te bewegen het nog niet te doen. Ook door den heer Dikkers wordt opgemerkt dat de heer K. reeds een jaar lang met dat plan rondliep. Verder was nog ingekomen een schrijven van brandmeesters en comman deurs te Oosterend, om ter voorziening in het gebrek aan water bij brand, een nortonput te maken in het midden van bet dorp. Dit verzoek wordt gesteld in handen van B W ter afdoening. een schrijven van Jb. Rijk Sr. wonende op de Steenenplaats, om in aanmerking te mogen komen voor de levering van levende bloemen. Wordt gerenvoyeerd naar B W. een schrijven van A. Langeveld Az., dat hij de vereischte borgtocht op 29 April 1907 gesteld heeft cn 6 Mei 1907 zijne betrekkiug van gemeente ontvanger hoopt te aanvaarden. Vertier deelt de voorz. mede dat de goedkeuring van Gjd. Staten is ontvangen op: a Kohier Schoolgelden, 2e kw. tot. bedrag f 718,95; b Verleening subsidie, groot f 200 aan afd. Texel der H.M.v.L. voor reclame: c afgifte in erfpacht van een stukje grond aan S. Daalder te Koog; d Wijziging verordening havengelden, n.l. dat de hospitaalschepen in tijd van oorlog vrijgesteld zjjn van betaling havengeld; e dat bet maximum van het totaal bedrag van den Hoofd. Omslag voor deze Gemeente is bepaald op f 18000. II. Onfslag-aanurage L. Tigchelaar als onderwijzer aan de o.l. school te den Burg. Door adressant wordt govraagd dit ontslag te verleenen tegen 15 Juni. Overeenkomstig de verordening wordt het echter verleend tegen 1 Juli, zjjnde 6 weken na de aanvraag. III. Voorstel wijziging oerordening rege lende de jaarwedden uan het onder wijzend-personeel. Met het oog op de verhooging der jaarwedde onderwijzer met hoofdacte te deri Burg, wordt de verordening thans in zooverre gewijzigd, dat in plaats vari f 200 f 300 meer wordt betaald voor liet bezit der hoofdacte, als die verplicht is by een onderwijzer tot bjjstand van het hoofd der school. IV. Voorstel uerhooging jaarwedde Amb tenaar ter Secretarie. B. en W. stellen voor het salaris van den ambt. ter Secr. C. Jonker te ver'noogen met f 200 en te brengen op f 500. Door het vertrek van den heer Langeveld zijn de werkzaamheden natuurlijk vermeerderd en om weder een 2e ambtenaar aan te stellen, bestaat bij B. en W. geen plan, terwijl Jonker alleszins geschikt is Langeveld te vervangen Alle leden waren het blijkbaar met B. en W. eens zoodat de jaarwedde gebracht werd op f 500. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Mets welke zou wenschen, dat dat salaris door b. v. 2 verhoogingen na 5 en 10 jaar zou worden gebracht op f 600, welke termijn echter door den heer Dikkers veel te lang wordt geacht, wordt op voorstel van den heer Keesom de regeling dier verhoogingen aan B. cn W. overgelaten. V. Hduies Gezondheidscommissie tot onbewoonbaaruerklaring uan perceel wijk H. no. 103. Opnieuw wordt door de gezondheidscommissie aangedrongen op onbewoonbaarverklaring van het perceel, bewoond door H. Gielis te Hoorn. B. en W. meenen evenals de vorige maal niet aan dat voorstel te moeten voldoen, genoemd perceel wordt niet verhuurd door den eigenaar Lap, deze ontvangt er geen huur voor en wil er ook niet aan opknappen. Door den heer Dikkers wordt hieraan nog toegevoegd dat bij de onbewoonbaarverklaring altijd de vraag rijst, waar blijft de bewoner, hoe die onder dak te brengen. Overeenkomstig voorstel B W wordt besloten VI. Verzoek Bestuur uan het waterschap de 30 gem. Polders tot goedkeuring wijziging Zuidhaffelerweg. Als richting van den weg wordt aangegeven van 't kleine huisje langs het Schilderkerkhof naar den grintweg BurgOudeschild. De heer Keesom meent, dat het weinig hindert of de raad zijn goedkeuring er aan hecht of niet. Over den weg naar Oost was in den Raad druk gediscusseerd en nu ging toch de weg niet over Zevenhuizen, zoodat nu ook wel weer anders kon worden gedaan als door den raad werd besloten. De heer Dros meent, dat de opmerking van de oppositie tegen de door het bestuur aangegeven richting nogal van beteekenis is, nl. dat 8 boeren plaatsen aan de door hen aangegeven richting liggen. De voorz. zegt dat de weg ongeveer 700 M. korter is. Na nog eenige discussie wordt op voorstel van den heer Dikkers besloten het bestuur der 30 polders, dat zeker wel het best op de hoogte van den toestand zal zijn in deze vrij te laten in het bepalen der richting. VII. Voorstel uerleenen bijdrage in de kosten uan een te maken steiger bij Oost. Door een der zake kundig persoon, den heer G. de Beurs, onder toezicht van den heer Van Veen, opzichter der Rijkswaterstaat, was eene teekening gemaakt voor zulk een steiger. Do kosten er van worden geraamd op f 1500. Ge woonlijk wordt in dergelijke gevallen voorgesteld om dor kosten voor de gemeente te nemen. B. en W. meenen echter ter wille van het groote belang voor een groot deel der gemeente om evenals vroeger ook thans te moeten voorstellen een subsidie te verleenen van f 800. De heer Keesom vraagt wie de steiger moet laten maken en aan wie die f 800 moet worden uitgekeerd. De voorz. zegt dat dit nog niet bepaald is. De heer Koning zou willen, dat de steiger geheel voor rekening van de gemeente werd gemaakt. Ook de heer Mets zou daar wel voor zijn. De heer Zijm meent, dat de steiger wel wat klein is. Spr. is daarover wel wat teleurgesteld, doch hoopt dat langzamerhand tot vergrooting zal worden overgegaan naar de financiën zulks toelaten. De heer Dikkers zegt er ook wel voor te zouden zijn, indien de gemeente alle kosten droog, maar er is nog zooveel te doen en wanneer er een voorstel komt om den H. O. te verhoogen, is de raad er niet zoo vlug mee klaar dat goed te keuren, maar wel wil men alles hebben. Wat- verder het belang voor Eierland aangaat, waarop ook wordt gewezen, dat is volgens spr. nog zoo heel zeker niet, tenminste de heer Dro3 zei nog onlangs dat het veel gemakkelijker was naar de Cocksdorp te gaan. Spr. meent het bij de f800 te moeten laten en af te wachten dat door par ticulieren en belanghebbenden het overige bedrag wordt beschikbaar gesteld, dan kan verder worden besproken de bepalingen omtrent onderhoud, enz. De heer Zijm vindt er geen bezwaar in de steiger voor rekening der gemeente te maken en wijst op de groote subsidie indertijd toegestaan voor den aanleg tram. De heer Keesom zou wenschen dat de gemeente aannam de steiger te doen maken met fioancieelen steun van belanghebbenden: evenals indertijd do weg door 't Burger Nieuwland werd gemaakt. De heer Dros wijst er den heer Dikkers op dat Eierland er geen belang bij heeft, zoolang niet de wegen er heen door het Noorden behardzijn. Spr. zou niet het volle bedrag doch Jer kosten voor do gemeente willen nemen. Do heer Dikkers wijst den heer Zijm erop, dat de gemeente wel f 20000 subsidio voor de tram toestond, doch dat daardoor de Schilderweg zeor zou worden ontlast. Na nog eenige disoussie wordt eindelijk besloten dat de gemeente f 800 zal beschikbaar stellen en zoo mogelijk mot hulp van particulieren en be langhebbenden de steiger zal doen plaatsen. Dit voorstel werd aangenomen met0 stemmen, de heeren Mets en Koning hielden zich buiten stemming. VIII. Voorstel tot wijziging der bouiu- en luoninguerordenmg. Met het oog op de mociclykhedcn by de toe passing der verordening ondervonden vooral ook bij het bouwen van arbeiderswoningen worden eenige wijzingen voorgesteld, welko Bereids door de Gezondheidscommissie waren goedgekeurd. Indien deze wijzigingen worden goedgekeurd ook door Ged. Staten, zooals ze door den Raad worden goedgekeurd, zal het mogoljjk zjjn kippen en varkenshokken te bouwen van hoogstens 8 M* oppervlakte by 1,50 M. hoogte, tcrwjjl tegenwoor dig slechts een inhoud van 1,50 M'1 veroorloofd is. Verder zal niet door dun Raad, doch door

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2