N° 2058., bondag 9 Juni 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 mesje, gevonden in de Parkstraat. K A DAST E R. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de landmeter van het ka daster op 10 Juni a.s. en volgende dagen d9ze gemeente zal bezoeken tot het doen van opmetingen van kadastrale verande ringen. Texel, den 4 Juni 1907. De Burgemeester, HIDDINGH. STEMMING ter verkiezing van een lid van de PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester der Gemeente Texel breDgt ter openbare kennis, dat op Don derdag den 13 Juni aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vyf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van een plaats in de Provinciale Staten van Noorcl-Eolland voor het kiesdistrict Helder, waartoe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn STAALMAN, A. P. WIJS, F. S. C. M. ZUR MUHLEN, C. D. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende „H(j die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Texel, den 5 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 8 JUNI 1907. Door Kerkeraad en Kiescollege bij de Herv. Gemeente aan den Burg, is beroep uitgebracht op Ds. Joh. Kijne, pred. bij de Herv. Gemeente te Purmerland. Omtrent de vergadering van de R. K. Kiesvereeniging aan den Burg, Zaterdagavond j.l. gehouden, ontleenen wij aan de N. T. Ct. dat besloten werd de candidatuur te steunen van den heer F. S. C. M. Wijs, door de Provinciale kies vereeniging te Helder candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Provinciale Staten. Voor de periodieke aftreding van leden voor den Gemeenteraad, zullen de af tredende leden, deheeren Bakker, Koning, Over en Zijm, weder candidaat worden gesteld. Voor de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer F. Keijser, konden de besprekingen niet tot eenig resultaat leiden; in eene volgende vergadering zullen die besprekingen worden voort gezet. In Zomermaand. Wij schrijven Juni, de Zomermaand is daarmede gekomen, doch op het zo- merachtig weer valt nog niet zoo heel erg te roemen, tenzij men daaronder zou willen rekenen het onweder, waar door de zomertijd zich nog al eens ken merkt. Daarmede begon alreeds de Zomer maand op Zaterdag den eersten; de daarop veelal volgende koude dagen lieten zich ook niet wachten, zoodat het de eerste dagen van Zomermaand meer Herfst dan Lente geleek en Overjassen en Mantels maar duchtig dienst moesten verleenen. Overvloedige regens, somtijds een zondvloed gelijk, vergezeld van on weder, maakten het er ook al niet prettiger op. Daarvan konden meepraten de pleizier- reizigers die Woensdag van de goedkoope boot profiteerden om naar hier te komen en het voordeeltje van goedkoope over vaart, in schadepost op hunne kleeding wel zullen hebben bij te passen. Zoo blijft de balans in evenwicht. Donderdag, de dag voor de aflevering van lammeren bestemd, was het, hoewel koud, droog weder, zoodat in dit opzicht nog al niet viel te klagen. Dien morgen werden met 7 stoombooten de lamme ren verzonden. Wachten wij het verdere van Zomer maand. Aan de orde komt: Hooiveiling en straks de Kermis. De Cocksdorp. Door M. Sauerborn van hier is eene postduif opgevangen, welke om een der pooten een metalen ringetje heeft, waarop gegraveerd staat B. D. 9797 90. Op eene der grootste slagpennen is onder meer met blauwen inkt gestem peld B. M. E. het overige is on leesbaar. Vlieland. De heer J. Molenaar is bij Kon. Besluit herbenoemd tot Burge meester dezer gemeente. Pat was groote schoonmaak. Een der woningen der Oldenzaalsche Bouwmaatschappij te Oldenzaal, werd de vorige week door een gezin ontruimd. De woning was zoo vervuild, dat de directeur de directie der waterleiding verzocht het gebouw met een slang op de waterleiding even uit te spoelen. Een loteling van 56 jaar. In de „Staats Ct." komt een Kon. besluit voor, waarbij de loteling J. C. Beeuwkes, geboren 4 April 1851, van verderen werkelijken dienst bij de militie wordt ontheveD. Genoemde loteling was n.l. op 11 Mei 1871 voor de gemeente Apeldoorn inge lijfd, op 21 Juli 1874 in het genot van groot verlof te zijn gesteld, werd hij op 17 September 1875 als deserteur uit de sterkte van zijn korps afgevoerd wegens het niet voldoen aan een oproeping voor den werkelijken dienst. Daar hij thans naar Nederland wenscht terug te keeren, heeft hij verzocht om van verderen werkelijken dienst bij de militie te worden ontheven. Een nieuw soort melk. De naaml. venn. melkfabriek0Nutricia" te Zoeter meer-Zeg waart, is begonnen een nieuw soort melk in den handel te brengen die gebruikt moet worden ter genezing van de Basedowsche ziekte. „Nutricia" heeft voor deze melkpro ductie een 15-tal geitjes aangekocht, die op een terrein, nabij het station Zoeter- meer-Zegwaart, verzorgd worden. Bij deze dieren is op bepaalde manier de schildklier weggenomon, waardoor zij melk produceeren, die een serum tegen de Basedowsche ziekte bevat. Uien tegen besmetting. Als een voorbehoedmiddel tegen be smetting in ziekenkamers wordt aanbe volen daar eenige schijfjes rauwe ui neer te leggen. Zij verkleuren spoedig worden zwart en moeten dan ten spoedigste vernietigd en door versche vervangen worden. Het is geen aangenaam middel; maar het moet doeltreffend wezen, naar men verzekert. De nimoe spoorwegbrug. De nieuwe Hembrug is gisteren be proefd en goed bevonden. Gistermorgen ongeveer half elf stODden 4 locomotieven en 10 met zand gevulde wagens op de brug te amen vertegenwoordigden zij een gewicht van 514 ton. Geconstateerd werd, dat de brug slechts eene doorzakking van 11 millimeter ver toonde. Over het resultaat der proef waren de aanwezige autoriteiten dan ook ten zeerste tevreden. De Kinderwet. Men schrijft uit Gaasterland aan de „L. Crt.Behoort eikschillen bij den landbouw Tot nog toe werd deze vraag met „ja" beantwoord en kregen tal van kinderen in 't voorjaar verlof om mee naar 't bosch te trekken. Soms moesten ze al om 2 a 3 uur 's morgens opstaan en met vader op pad. Nu komt daaraan echter een einde, want de bevoegde rechter heelt te kennen gegeven, dat hij in dezen de Kinderwet wenscht toe te passen en dus een vervolging zal instellen waar 10- of 11-jarigen aan den arbeid zullen deelnemen. De schoolop ziener in '1. arrondissement Lemmer deelt deze zienswijze geheel en geeft voortaan ge m verlof meer, terwijl de reeds verstiekte verloven weder zijn ingetrokken. Frans Bosier een prijs. Het „Dagel. Nieuws- en Adv.bl." (Groningen) schrijft Wees gerust, lezer, Frans Rosier zwerft niet rond in onze stad. Hij zit, gelijk men weet, in het Rijkskrankzinnigen gesticht te Medemblik als niet toereken baar individu. Maar er is hier, naar wij vernemen een schrijven van zijn hand gekomen, fli ik en duidelijk. Het is ge richt aan d9n heer B. Jacobs alhier, uitgever van den bekenden humoristis- schen scheui kalender en bevat niets minder dan een juiste oplossing van een van de maandelijks in dien kalender voorkomende prijsraadselsZoodat Haar- lemsche Fr: ns in aanmerking kwam voor een prij i. Geen Rinaldo Rinaldini, evenmin een boekwerk, handelende over de ontoereke ibaarheid van den misda diger, werd zijn deel, maar een leesboek, getiteld ,,Op verboden paden." Geduchteters. De spinnen, die ten onrechte zoo al gemeen verafschuwd worden, zijn zeer nuttige dieren als insecten verdelgers haar eetlust is daarbij bijna onverzadelijk. Iemand, die nauwkeurige waarnemin gen deed omtient gewone spinnen, be weert in een Duitsch blad dat een mensch, die mar verhouding zooveel at als een spin, het volgende zou verbrui ken als ontlijt een vetten os, bij het middagmaal et n os en vijt schapen, als avondeten twee jonge stieren, acht schapen en vier varkens en even vóór het naar bed gaan nog 4 a 6 hectoliter versche visch. Aan dien giooten eetlust der spinnen moet het ook zijn toe te schrijven, dat de draad der spinnewebben tot dusverre in de nijverheid zoo weinig wordt ge bruikt. Men heeft er wel handschoenen van gemaakt, en die moeten duurzamer wezen dan de van zijde; maar een groot bezwaar tegen „spinnenteelt" op den voet van zijdeteelt is de moeielijk- heid om den spinnen het noodige voedsel te verschaffen. Een merkwaardige familie. Als een bijz mderheid wordt gemeld, dat te Friesland de familie Hoekstra woont, bestai nde uit 10 zusters en broers, allen nog in het leven, die te samen 700 jaar tellen en waarvan de oudste broer al 52 jaar getrouwd is met zijn tweede vrouw. Verbetering van onzen veestapel. Op het te Gorinchem gehouden Land- huishoudkundig Congres praeadviseerden de heeren M. C. de Kor ver uit Gorin chem en A. Kooij Jr. uit Kedichem over de vraag„Wat kan gedaan worden om den Nederl. veestapel te verbeteren?" Daar het gehalte van den Nederl. vee stapel in het algemeen niet vooruitgaat, bevelen zij de volgende middelen ter verbetering aan Zij bepleiten allereerst, dat de congres leden hun uiterste best zullen doen, dat er in hun kring vereenigingen van be langstellenden en belanghebbenden wor den gesticht. Voorts wenschen de praeadviseurs na te gaan of de zóó gewaardeerde financ. steun, die door het Rijk en de Provinciën wordt verleend, zoo practisch mogelijk wordt aangewend. Ook stellen zij voor te trachten te verkrijgen een Rijks- of Provinciaal regl. op het weiden en leiden van stieren. Eindelijk wordt het wenschelijke be toogd om te komen tot het oprichten van cursussen, waarbij deskundigen aan jongelieden onderwijs zullen geven in veeteelt en vooral voedingsleer; hierbij hebben de inleiders speciaal het oog op het opfokken, voederen en verzorgen van jonge kalveren. Zijn praeadvies nader toelichtend, wees de heer Kooij er op, dat het waarlijk meer dan tijd is, dat de boeren tot in zicht komen, dat zjj bij het fokken van vee niet langer in het donker rondtasten. Men fokt maar dieren, men koopt maar dieren, zonder zich eigenlijk rekenschap te geven welke innerlijke waarde zij zullen vertegenwoordigen. Men denkt te exploiteeren een waardevol cfler en na eenigen tijd blijkt het dat men bedrogen uitkomt; dat het bewuste dier misschien maar voor de helft aan de gestelde ver wachting voldoet. De bespreking werd voortgezet door den heer de Korver. Deze schreef den onmiskenbaren achteruitgang van den Nederlandschen veestapel toe aan het bezigen van te slechte mannelijke fok- dieren en aan het onoordeelkundig, on doelmatig opfokken en verzorgen van jonge kalveren. Aanvaring „Pollux". Tegen den commandant van de „Pollux" welke onlangs een Marker Kotter over voer, werd door het Hoog militair Ge rechtshof te Utrecht 14 dagen gevange nisstraf geëischt. Uitspraak volgt later. Er niet aan beginnen, nog beter. De Burgemeester van Den Haag heeft naar aanleiding van de werkelijke wor stel- en vechtpartijen, waartoe de wor stelwedstrijden in de vorige week in het Gebouw voor Kunsten en Weten; schappen tusschen de mededingers geleid hebben, gelast, dat, wanneer zich meer dergelijke tooneelen mochten herhalen, de politie onmiddelijk een eind moet maken aan de voorstelling en de zaal doen ontruimen. Slechte tijding. Aan 30 werklieden en jongmaatjes van 17 tot 21 jaar, werkzaam bij de Munitiefabriek, afdeeling Patroonfabriek, aan de Hembrug, is aangezegd, dat zij met ingang van den len Augustus a.s. zullen ontslagen worden wegens perso neelsvermindering aan die inrichting, meldt het „Hbld." 'tKan niet veel later. Te Doesburg is een paar in onder trouw opgenomen, waarvan bruidegom 81 jaar en bruid 79 jaar telt. TEÏELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Ct.s. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika ea andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1