N° 2059c Donderdag 13 Juni 1907, 20ste Jaargang leuws- en Advertentieblad. Van week tof week. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. STEMMING ter verkiezing van een lid van de PROVINCIALE STATEN. Do Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Don derdag den 13 Juni aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, do stemming zal geschieden ter vervulling van een plaats in de Provinciale Staten van Noord-Holland voor het kiesdistrict Helder, waartoe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn STAALMAN, A. P. WIJS, E. 8. C. M. ZUR MUHLEN, C. D. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strairecht luidende „Hy die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Texel, den 5 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, H1DDINGH. VERKIEZING GEMEENTERAAD. 2 Juni 9 Juni. De vermaarde zeeslang is dezer dagen gesignaleerd, ergens aan de Noorschekust geloof ik, en dat is dus het bewijs dat de z. g. komkommertijd aanstaande is. 't Was in de voorbije week dan ook al te merken want, ten onzent althans, viel weinig vermeldenswaard voor, tenminste als men de Kamerdebatten en de voorbe reidende drukte voor de Staten-verkiezingen buiten beschouwing laat. Ook uit de Maas stad kwam weinig belangrijk nieuws en dat is zeker niet te betreuren omdat het een bewijs is van 'n kalmeering der ge moederen. Geen nieuws in dit opzicht is dus goed nieuws. In de Tweede Kamer werd de behandeling van Neeltje Lokerse's hartewensch, het wetsontwerp tot onderzoek van het vader schap voortgezet, d. w. z. in hoofdzaak van de daarop ingediende amendementen. Er heerschte 'n echte amendementenkoorts by enkele Hoogmogenden en bij de Kamer 'n moordlust die zich aan die amendementen koelde. Drie lieve daagjes werden besteed aan de vraag of de vader van een natuurlijk, dat is buiten echt, geboren kind, in de wet vader zal heeten of „verwekker", 'n kwestie waarvoor de meerderheid van 't Neder- landsche volk zich zeker al weinig zal intresseeren. Meer belangstelling zullen stellig onder vonden hebben de drukke voorbereidingen die voor de komende verkiezingen gemaakt worden. Luider dan ooit wordt in deze dagen verzamelen geblazen. In courantenartikels en vergaderingen wordt de groote beteekenis van den strijd uiteengezet, waarvan de uitslag hoe die dan ook moge zijn met spanning wordt tegemoet gezien. Intusschen kwam te midden van de ver kiezingsactie in het vredig Gorinchem het Landhuishoudku ndig Congres bij een, waarop verschillende belangrijke vraagpunten be sproken werden. Al wordt dikwijls het practisch resultaat van dergelijke groote byeenkomsten overschat toch zal niemand ontkennen dat er veel goeds van uit kan gaan. Verschillende voor land- en tuinbouw belangrijke besprekingen werden ook in het bovengenoemde Congres gehouden, bespre kingen waaraan specialiteiten op dat gebied deelnamen. Een voor den landbouw ver blijdend verschijnsel is ongetwijfeld dat tal van wetenschappelijke personen zich aan zijne belangen wijden en de landbouw wetenschap in onze dagen een gioote vlucht genomen heeft. Want wat de landbouw wetenschap in de laatste jaren voor den landbouw gedaan hoeft is niet onder cijfers te brengen. Ze heeft het bedrijf in geheel nieuwe banen geleid en de woorden van wijlen Z. M. Willem III „De kennis is de grondslag van den landbouw, en de aan raking met wetenschap en practijk moet voor den landbouw heilzaam wezen" heb ben bewezen een gulden waarheid te be vatten. Sedert de wetenschap zich ook op land bouwgebied deed gelden is ook de regee- ringszorg toegenomen. In 1890 werd de eerste landbouwleeraar benoemd, latei- kwamen er zuivelconsulenten en in 1892 kwam er een inspecteur voor het landbouw onderwijs. Een jaar later werd de eerste landbouw-winterschool geopend, werden cursussen voor hoefbeslag opgericht en wat wel de kroon op alles zotte, onder het huidige Kabinet kwam er een afzonderlijk departement voor landbouw. En waar de landbouw een der hoofd bronnen is van ons bestaan moet dat alles ieder wel tot dankbaarheid stemmen. Iets daarvan gevoelde ook uw overzichtschrij ver toen hij de verschillende verslagen van het Landhuishoudkundig Congres volgde, —o—o—o— De gemoederen van onze Duitsche naburen zijn in de voorbye week in beroering ge bracht, door een „zaakje" die zelfs ver buiten de grenzen van het Duitsche Rijk de aandacht tot zich heeft getrokken. De machtige Keizer heeft weer gesproken en nu eens niet in een klinkende rede voering maar in een daad die opzien heeft gewekt. Vrij onverwacht heeft hij gebroken met een hofkliek, die altijd als zijn intiemste vriendenkring is beschouwd geworden. 'tWas Philip von Eulenburg, die zich bijzonder in de vriendschap van den Keizer mocht verheugen- Hij, de Keizer, ver toefde graag in het familieslot der Eulen- burgers waar hij een kring van hoogge plaatste vereerders vond, waartoe ook Graaf Koens von Moltke, een nazaat van den grooten legeraanvoerder behoorde. Daar werden de regeeringszaken besproken en er werd gefluisterd dat de vriendjes grooten invloed hadden op den Keizer. Deze kring vormde zoowat een regeering achter de regeering en er wordt verteld dat Keizer Wilhelm meermalen in tweestrijd gestaan heeft of hij den raad van den Rijkskanselier Von Bulow of die zijner vriendjes zou volgen. Deze camarille slaagde er in indertijd graaf Caprivi te verdringen en in het laatst van 1906 had het weinig gescheeld of ook Von Bulow had zijn plaats moeten ruimen, voor een familielid van graaf von Moltke. Wat nu zoo'n opzien heeft verwekt is dat de Eulenburgers en von Moltke pardoes bij den Keizer in ongenade gevallen zijn, Die breuk dateert van 2 en 3 Mei j.l. en de stoot er toe werd gegeven door een. artikel van Max Harden in de Zukunft, waarin heel leelijke dingen aan het adres van de Eulenburgsche vriendenkring werd gezegd. Harden beschuldigde von Eulen burg en de zijnen van schandelijkheden op zedelijk gebied die in hun bijeenkomsten bedreven werden. De inlichtingen daarom trent werden hem verschaft van Eulen- burg's gescheiden vrouw door tusschen- komst van den chef van het Kabinet van den Rijkskanselier. Mevrouw Eulenburg, die een treurig huwelijksleven had gehad bij een man die zich aan niet te noemen practijken overgaf kon dat alles met schrif telijke bewijzen staven door de correspon dentie af te staan waaruit Eulenburgs wandaden bleken. De Kroonprins las het artikel van Harden en naar men vermoedt was hij reeds op de hoogte gebracht stelde daarmee zijn keizerlijke vader in kennis. En toen barstte de bom los met de bekende gevolgen. De Keizer, rond en eerlijke persoonlijkheid trachtte niet zijn vrienden te redden maar brak de vriendschapsband van een en ont zette do schuldigen uit hunne hooge ambten, 't Zal voor den Keizer geen gemakkelijke stap geweest zijn maar hier kon geen genade boven recht gelden. Natuurlijk waren de kringgenooten woe dend en Eulenburg en von Moltke daagden Harden reeds op een tweegevecht, waar voor hij wijselijk stichtelijk bedankte. Niemand die waarschijnlijk meer in zijn nopjes zal zyn dan de Rijkskanselier. Want door het besluit van den Keizer is de nekslag gegeven aan de hoikliok die hem hot regoeren zeer lastig en onaangenaam maakte en die anders wellicht eens zijn val zou hebben veroorzaakt. ooo Vrijdag jl. was een ieestdag voor Keizer Frans Jozef. Hij had zich naar Budapest begeven om zijn kroonings-jubileum te vieren. Ongelukkig viel de feestviering in een wel wat ongelukkigen tijd, want zooals men weet is de Hongaarsche natie verre van tot feestvieren gestemd, tenge volge van de loopende crisisgeruchten en de weigering van den Kroon om de waar borgen te geven dat de grondwettige toe stand in Hongarije niet weder zal worden opgeheven en vervangen door het vroegere bewind. De harmonie tusschen den Koning en het volk ontbreekt en zoo werd de 8 Juni niet een nationalen feestdag. Donderdag was de Koning uit Weenen afgereisd en de sociaal-democraten hadden hem te Buda pest een eigenaardig welkom bereid n. 1. een groote betooging voor algemeen kies recht, waarvan de Keizer voorstander heet te zijn. Er werd gejuicht voor den Keizer en algemeen kiesrecht en tegen het Kabinet Wekerle geprotesteerd. —o—oo Voor Brunswijk was het Maandag een feestdag. Per extra trein kwam de nieuwe regent Johan Albrecht van Mecklenburg met zijn gade in het grensplaatsje Hem- stedt aan, waar hij door de autoriteiten zeer hartelijk werd ontvangen. Daarna werd de reis voortgezet naar Brunswijk waar onder klokkengelui de koninklijke trein aankwam en de regent zijn teeste- lijken intocht hield. Vervolgens had de oificieele aanvaarding vaD het regentschap plaats in tegenwoor digheid van het Ministerie en den Landdag, waarbij de nieuwe regent het handvest teekende en toegesproken werd door den voorzitter van den Landdag. oo—o En ten slotte moet nog even melding gemaakt van een andere feestelijkheid n.l. van de gouden bruiloft van het Zweediche koningspaar. Ook dat jubileum werd Woensdag gevierd en van alle zijden ont vingen de Koning en zijn gemalin de blijken van toegenegenheid. Koning Oscar is thans 78 en Koningin Sophie 71 jaar en hun leven was ook al niet geheel zonder teleurstellingen. Vooral de afscheiding van Noorwegen moet den Koning zwaar gevallen zijn, maar in die moeielijke dagen heeft hij zich een wijs vorst betoond door zijn houding die een oorlog voorkwam met Zweden. Koning Oscar is behalve een uitnemend vorst tevens een zeer wetenschappelijk man. Studie was steeds zijn liefste zoodat hij dan ook niet minder dan 10 talen vloeiend spreekt. Zijn wetenschappelijke verdiensten werden dan ook op prijs gesteld door verschillende buitenlandsche universi teiten die hem het eeredoetoraat aanboden en waartoe ook onze universiteit te Leiden behoort. —o—o —o TEXEL, 12 JUNI 1907. Zondagmorgen werd bij de Godsdienst oefening in de Herv. Kerk te den Burg, door Ds. Smits aan de gemeente bekend gemaakt dat Ds. Joh. Kijne, pred. bij de Herv. gemeente te Purmerland, het op Z.Eerw. uitgebracht beroep naar de ge meente te den Burg heeft aangenomen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor dbn Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. VOOR DEN De Burgemeester der Gemeente Texel brengt hiermede ter openbare kennis, dat. op DINSDAG, den 25 JUNI aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van vijf leden van den Gemeenteraad wegens periodieke aftreding vaD de heeren CORNELLS ZIJM Tz. WILLEM BAKKER Kzn. JOHANNES KONING Sz. en HENDRIK OVER en ter voorziening in de vacature ontstaan wegens ontslagneming van den heer EOKKE KE1JSER, dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie der Gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd OPGAVEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 dor Gemeente wet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste 23 kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en behoorende tot het district, waarvoor de candi- daatstelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door een of meer der personen, die do opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inleve- ïing wordt oen bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovonvermeld, zjjn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos ver krijgbaar vnn heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van hand- tcekeningen van personen, die niet bevoogd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handlce- keningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgavo zou overblijven, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste drie maanden of cone geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Mot gelijke straf wordt gestraft hij, die, wotendo dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing tor inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, den 11 Juni 1907. Do Burgemeester voornoomd, 111DÜINGH.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1