het grasgewas van 2 perceelen land, i5 li i t e a 1 a n d. Voor JCof en JCuis. M arktberichten. Predikbeurten. ADVERTENTIËN. J. J. KUIJPER, Parkstraat. Zee-banket. DANKBETUIGIN Gr. De vergadering van de afd. Texel van het Nederl. Onderw. Genootschap Zaterdag jl. in Hotel „Texel" gehouden, was bezocht door 15 leden en werd ook bijgewoond door den Burgemeester dezer Gemeente. De Voorzitter (de heer de Braai) her dacht bij zijn openingswoord, den dood van den geachten Voorzitter van het Hoofdbestuur den heer K. Andriesse. De Secretaris las hierop de notulen voor van de vorige vergadering; onver anderd werden ze goedgekeurd. Besloten werd propaganda te maken voor de verhooging der jaarwedden van de Hoofden der plattelandsscholen, en dit in verband met de voorstellen, uit gedrukt in de Onderwijs-novelle van Minister Rink. Ingekomen stukken I. Het doodsbericht van den heer K. Andriesse. Het bestuur had de we duwe een brief van rouwbeklag gezonden. H. Eenige vragen van de Nuts comm. van onderwijszaken. Besloten werd die vragen te beantwoorden. De heer J. de Jongh werd aangewezen als afgevaardigde naar de alg. verg. te Apeldoorn (1, 2 en 3 Aug.) De heer de Braai werd gekozen als 2de afge vaardigde. De beschrijvingsbrief voor de alg. verg. werd nu behandeld en nam de geheele duur der bijeenkomst in beslag. De lezing en de bijdrage werden daarom uitgesteld. De volgende vergadering zal plaats hebben op 14 Sept in „de Oranjeboom;" de heer L. J. Kikkert zal dan een lezing houden en de heer Haremaker eene bij drage ten beste geven. De Yoorz. sloot hierop met dank aan de aanwezigen de vergadering. De markt van Maandag. „tGaat best, zeer best," dat was de meening van meer dan één verkooper, die Maandagmorgen met zijn lammeren naar de 4de groote markt was getogen. Inderdaad, 'tging best: wij hoorden zelfs een bod van 16 Gulden voor een partijtje lammeren, weigeren. Trouwens wanneer de verkoopers zelve zoo wel gemeend verklaren dat het „best" gaat, dan behoeft er waarlijk niet meer aan te worden getwijfeld. 't Is een verblijdend iets, van zulk een goeden tijd te mogen spreken en 't zal meer dan een, die wellicht de kwade jaren nog niet geheel te boven was ge komen, een goeden steun geven. Ook in verband met de hooge huurprijzen, welke bij de laatste landverhuringen werden besteed, zullen de goede prijzen thans voor het vee bedongen, zeker zeer welkom zijn. Het jonge goedje heeft het werkelijk goed gemaakt. Ter markt werden aangevoerd 6 paar den, 14 koeien, 5 nucht. Kalveren, 1 ram, 8 schapen, 3958 lammeren, 29 biggen, 10 schrammen. Prijzen warenPaarden f 150 a 200; Koeien f 100 a 230; nucht. Kalv. f 6 a 18; Lammeren f 12 a 15; Schrammen f 14 a 16 Biggen f8 a 12. Yan 9 tot en met 11 Juni zijn van hier verzonden 1272 lammeren, 14 koeien 8 kalveren, 3 paarden en 30 varkens. Yan 1 Januari af tot heden bedroeg de uitvoer: 27199 lammeren, 1309 koeien, 710 kalveren, 263 schapen, 20 paarden en 564 varkens. Den 10 Juni werden van den heer Keijser te Texel afgeleverd twee varkens die 't gezamentlijk gewicht hadden van 649 KG. Gaarne nemen wij het ons toe gezonden bericht op, dat voor het examen der Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden, op 27, 28 en 29 Mei 1.1. te Amsterdam gehouden, o. a. is geslaagd Mej. N. Zwaan, te Alkmaar, leerlinge van den heer I. Prins Az. aldaar. Oudeschild, 11 Juni. Aan 't eind van 'tdorp geraakte dezer dagen een rijtuig om, door 't schrikken van het paard. Gelukkig bezeerden de inzittenden zich niet ernstig, zoodat 't onheil nog al wel afliep. Den Hoorn, 11 Juni. Naar we vernemen hebben de heeren D. Lap en G. Duinker, brandmeester en onderbrandmeester te dezer plaatse, wegens zestigjarigen leeftijd hun ontslag als zoodanig genomen. Veieband. In de maand Mei werd in de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 1454,74 terugbetaald 393,60 Eet laatst uitgegeven boekje was no. 285. Niet tspoedig opgeven. Te Stoppeldijk viel een knaapje, dat met zijn zusje speelde in een diepe sloot. Het meisje liep naar huis om het te vertellen, waarop de vader terstond met eene rijf toesnelde en na lang zoeken zijn zoontje, dat reeds gezonken was, ophaalde. Ieder meende, dat de kleine dood was, want hij had minstens tien minuten onder water gelegen. Een paar inge zetenen begonnen echter de kunstmatige ademhaling op den drenkeling toe te passen en met succes. Want nadat men ruim een half uur daarmede bezig was geweest begon het kind teekenen van leven te geven; het kwam steeds meer bij en daags daarna was het bijna weer even frisch als voor het ongeval. (M. C.) Schadelijke pleister. Te Meppel is na een ziekte van eenige dag^n overleden de scheepstimmerman F. Voor eenige dagen had de man een wondje aan zijn been, waarop hij een stukje papier legde van een tabakszak. Het gevolg hiervan was bloedvergifti ging, waaraan de man overleed. Hinderlijker dan de kwaal zelf! Ruim 60 leden van den Boerenbond vergaderden ten huize van den heer C. Angenent te Zoeterwolde ter bespreking der verordening inzake het mond- en klauwzeer onder het rundvee. De krasse maatregelen toch, die door autoriteiten genomen worden ter beteu geling der kwaal, zijn voor de veehouders volgens hen hinderlijker dan de kwaal zelf. Een commissie werd benoemd, om bij den Minister van Landbouw op audiëntie te gaan en te trachten mildere veror deningen t6 verkrijgen op den verkoop en het vervoer van melk het insluiten van geheel gezond veede aflevering van gezond vee, als koeien, kalveren en varkens, die voor de slachtbank waren verkochten het bij noodzaak verwij deren van vee. Vlug ingevoerde maatregel. Men weet dat de vorige week de Minister van Justitie met het oog op het geval te Groningen, in de Tweede Kamer heeft toegezegd, dat ingeval een zwer vende buitenlander werd aangehouden, daarvoor een andere plaats gezocht zoude worden dan het Huis van Bewaring. Donderdag werd nu aldaar een Rus bij de politie in bewaring gesteld. Na gepleegd overleg met d Regeering is de man niet in het Huis van Bewaring geplaatst, maar in de volksgaarkeuken. Nog al geen slechte plaats. Ze kunnen wel vlug. Als de wil er maar is. Ern uitkomst voor het vee. Een dierenbeschermer schrijft in do „Ze9uwsche Courant" In een Fransch tijdschrift las ik toe vallig het volgende middel om het vee te beschermen tegen de vliegenplaag, het is een oplossing, dat geheel onscha delijk voor de dieren is. Het is bekend dat koeien, doordien zij zoo onrustig zijn en steeds geplaagd door de iusecten, in gewicht afnemen en minder melk ook zullen geven Op eene groote boer derij in Kansas (Amerika) heeft men de proef genomen met groot succes. Het middel is als volgt1 'A liter terpentijn, 300 gram groene zeep, 300 gram traan, 10 a 12 liters water, alles door elkaar vermengd en daarmee met een borstel de huid der dieren inwrijven. De methode is vrij eenvoudig en niet kostbaar en schijnt zeer gunstige resul taten opgeleverd te hebben. 't Is te probeeren. Aan de rechte erfgenamen. In de kleine gemeente Ouwerkerk (Zeeland) liet een ingezetene bij zijn overlijden een legaat van f 1500 na ten behoeve der gemeente, maar een groot deel der welgestelde ingezetenen der gemeente oordeelt, dat onder de gegeven omstandigheden dat bedrag niet mag aanvaard worden. De meerderheid van den Raad behandelde een ingekomen bezwaarschrift van tal der dorpsbewoners tegen de aanvaarding en de erfgenamen zullen bet bovengenoemde sommetje kunnen deelen Een nacht in de sneeuw. Vier vermetele toeristen in de Beiersche Alpen wilden zonder gids, den Benedik- tenwand beklimmen, een der gevaarlijk ste rotsgroepen in dat gebergte. Zij waren halverwege toen zij ontdek ten, dat zij niet voor- of achterwaarts meer konden. Inmid'els brak er een geduchte sneeuwstorm los, die hun toe stand nog hachelijker maakte. Zij schreeuwden om hulp, maar in het geraas van den storm gingen hun stem men verloren. Aan de rotspunten vast geklemd brachten zij den geheelen nacht in de sneeuw door. Eerst den volgenden dag merkte men hen uit het dal op en kwamen 18 mannen hen te hulp. De redders hadden daarbij tallooze moeielijkheden te overwinnen. Nu eens moesten zij over oude sneeuw van 4 meter dikte gaan, dan weer over versche, die anderhalven meter hoog lag. Met levensgevaar brachten zij de 4 toeristen beneden, die halfdood van koude en uit putting waren. Zoo gaat men voor zijn pleizier uit - i - De bijenteelt verdient te worden uitge breid, riet alleen om het rechtstreekeche gewin, maar ook en niet minder om de rol welke de bijen vervullen in de huis houding dor natuur, daar zij het hoofdza kelijk zijn. die de kruisbestuiving en -be vruchting in de plantenwereld doen tot stand komen, welke bevruchting noodza kelijk is voor de instahdhouding der plant en voor een krachtige nakomelingschap. Enkele voorbeelden volgen hier ter illustratie. - 2 - Een lange, smalle akker, zooals men in 't noorden van ons land vindt, had een boor met witte klaver bezaaid. Aan het eene eind werden bijenkorven geplaatst, maar de bijen konden niet overal komen. Zoover ze kwamen, gelukte het gewas uitstekend, overigens leverde het weinig ot niets op. - 3 - Een landbouwer in Brabant verbouwde jaar op jaar prachtig koolzaad. Hij stierf en zijn opvolger kon dit gewas niet ver bouwen. Hoe dat kwam P Vroeger plaatste een imker met verlof van den boer zijn bijen bij het veld, bij den dood van den eigenaar was hij daarmee opgehouden. De oogst was nog niet één vijfde van vroeger, 't Bleek ook hier dus De bij is de voor bode van den landbouw. 4 - Darwin, de beroemde Engelsche natuur onderzoeker, bedekte 100 klaverplanten met gaas, zoodat de bijen de bloesems niet konden bestuivenhij kreeg geen enkele kiemkrachtigen korrel100 andere niet overdekte gaven 2290 kiemkrachtige korrels. Men ziet alweer: „De bijen zijn de kaboutertjes van den landbouw." - 5 - Een dokter in Noordholland had vóór een perzikboom een serre geplaatst, om de perzikken vroeger te doen rijpen: hij kreeg echter wel bloesems, maar geen vruchten. Hij paste verschillende middelen toe, maar zonder baat. „Doe een raam open, opdat de bijen kunnen binnenvliegen," werd hem geraden. Hij deed het en de boom gat overvloed van perziken. - 6 - Duitscho kolonisten in Australië plantten vruchtboomen, maar deze wilden niet dra gen. Eén van hen begon te imkeren en zie de boomen bij hem en zijn buren droegen al dadelijk vrucht. Sinds breidde de ooftcultuur zich meer en meer uit en is Australië op de Europeescho fruitmarkt een groote concurrent geworden. - 7 - Ook de zuiverheid der vruchten wordt door het bezoek der bijen aan de bloemen bevorderd, want de appelbloesemkever en de frambozenkever die onze vruchten ver nietigen en vuil maken, gaan voor de bij op de vlucht, OBSERVATOR. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stukje van een N iet-Texelaar bedoelende een pleidooi tot bescherming van de vogelsnemen wij niet opomdat de inhoudde goede bedoeling daarlatendons te scherp voorkomt en door velen als beleediging zou worden beschouwd. Red. Amsterdam, 10 Juni. Aangevoerd: 334 Runderen, le kwal. 74 k 78 ct. w> 2e kwal. 68 a 72 ct. 3e kwal. 60 a 66 ct. 140 Melk- on Kalfkoeien f 125 a 1 285, 26 Schapen f 22 k f26, 66 Nuchtere Kalveren f 8,k f 16, 632 vette Varkens 41 a 45 ct. I'urmerend, 11 Juni. Aangevoerd: 443 Runderen waaronder: 217 vette koeien 65 d 78 Ct. por KG, Gelde koeien f 150 d 230. 203 Melkkoeien f 180 d 275. 23 stieren. 1375 Lammeren f 10,a 17,—, 2083 Schapen f22,—d f 33,—prijsh. h. vlug 233 vette kalveren f 0,70 a f 0,S5 p. kg. 399 Nuchtere-kalveren f 10a 124 278 vette varkens f 0,42 a f' 0,46 per kg.; 80 magere varkens f 18 a f 25; 325 biggen f6 a 1 11 74 paarden f a f Overhouders f af Veulens f a f Graskalveren f af kipeieren f 3.a f 4,00 per 100; Yette koeien prijsh. handel matig. Geldokoeien, prijsh. h. stug. Melkkoeien prijsh. handel stug. Vette kalveren, prijsh. h. stug. Nuchtere kalveren, prijsh. h. stug. Vette Varkens prijsh. h. stug. Magere Varkens en Biggen prijsh h. stug Zondag 16 Jnni HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur üs. Met. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Uudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de hr. Jenny Candidaat. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. .Geen dienst. wr Advertentiën voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Geboren: SIMON, ZOON van B. LAP Sz. en G. LAP—Bruin, Den Hoorn Texel, 10 Juni 1907. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden tijdens de ziekte, het overlijden en de teraardebestelling van onze beminde Echtgenoote en Moeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. in het bijzonder onzen welgemeenden dank aan den WelEd. Zeer Gel. Heer Dr. Van der Vegt voor zijn liefde rijke verpleging, aan WelEerw Heer Ds. Smits voor de troostvolle woorden tot ons gesproken, aan onze buren voor hun belang- looze hulp en bijstand en aan Dragers en Kleedoplegsters voor de laatste eer de overledene bewezen. Eierland, Juni 1907. Uit aller naam, Hb. DOB. Ondergeteekende zal in den avond van den ldden Juni e.k. tusschen 7 en 9 uur 's avonds in het café van den heer KUIJPER beschikbaar zijn om aan de ingezetenen van den Burg alle gewenscht wordende in- en toelich tingen te geven op het door deTexelsche Couranten verspreid wordende gasregle- ment en wijders over alles wat op den aanleg van dienst- en binnenleidingen betrekking heeft. Ondergeteekende vertrouwt alsdan dat alle belangstellenden aanwezig zullen zijn. De Concessionnaris. Tj. VAN DER ZEE. TE ROOI» liggendo op de Waal achter de Boet. een perceel 1,40. en een perceel 1,59,10 J. D. KOOIMAN. BOTERKLEURSEL KAASKLEURSEL MAATGLAZEN KAASSTREMSEL THERMOMETERS BALANSEN MATEN en GEWICHTEN Nieuwe Ilollundschc maatjesllaring.se. Nieuwe Zoutcvisck kabeljauw 20 ct. AARDEWERK Kobapotten, melktesten, Keulsche potten hoog en laag, vuurvaste kobupotteu, Schotels enz. Tevens beste goudsche KAAS 16 ct. per pond. Eerste kwulitcit GKASBOTER 6'i'/„ ct. per pond. M. VLAS.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2