N° 2061, Donderdag 20 Juni 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. HERSTEMMING voor de Provinciale Staten. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Dins dag den 25 Juni aanstaandet van des mor gens acht tot des namiddags vijfnren, de herstemming zal geschieden ter vervulling van een plaats in de Provinciale Staten van Noord-Holland voor het kiesdistrict Helder, waartoe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn STAALMAN, A. P. ZUR MUHLEN, C. D. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het "Wetboek van Strafrecht luidende „Hy die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Texel, den 17 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, H1DDINGH. KOHIER HOOFDELIJKEN OMSLAG. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat een af schrift van het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1907, gedu rende vijf maandeD, van den 17 Juni 1907 tot en met den 17 November 1907 ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 17 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. W. F. BIDDING. 9 Juni 16 Juni. TEXEL, 19 JUNI 1907. De markt van Haandag;. 't Ging maar zeer kalmpjes, Maandag; eerstens de aanvoer, want ofschoon die op verre na niet zoo groot was als op de voorgaande marktdagen, werd het heel wat later vooraleer het vee ter bestemder plaatse was. De aanvoer begon dan ook later, mogelijk werd op een mindere aanvoer wel gerekend, doch gevolg was dat te 9 uur nog veel jong vee op de voertuigen verblijf hield, in plaats van in de bestemde hokken. Ging 't met de aanvoer kalmpjes, evenzoo was zulks het geval met den handel; „iets stugger" luidde het oordeel, voor velen blijkbaar een misrekening; toch werden er nog goede prijzen besteed als het „de waar" maar was, hetgeen hieruit mag blijken dat voor 'n enkel partijtje f 16 werd besteed. Toch hebben zij nog de beste zaken gemaakt die bij het begin der markt niet al te zeer op hunne eisch bleven staan. Later toch, werd de kooplust nog minder, en wie de minder geboden prijs toen niet in overeenstemming kon brengen met het geen hij zijn portemonnaie had toegedacht kon zijn beestjes als „niet verkocht" weder landwaarts vervoeren, en zoo waren er nog al. Aangevoerd werden 3 paarden, 11 koeien, 2 pinken, 4 n. kalveren, 1 ram, 57 schapen, 2645 lammeren, 6 schrammen en 5 biggen. Voor lammeren werd betaald f 11,50 a f 16; koeien f 160 a 280; pinken f80 a f 110; paarden f 100 a 225. Over postduiven. Meermalen ontvangen wij berichten over opgevangen postduiven, met ver melding van kenteekenen. Wat verder met die diertjes plaats heeft, daarvan vernemen wij in den regel niets, toch zou dat mogelijk meer meldenswaardig zijn. De mededeelingopgevangen een post duif, gemerktenz. enz. is op zich zelf een bericht van weinig beteekenis en kan even goed achterwege blijven, daar verliest de lezer niets bij. Het eenige waarvoor het dienstig kan zijn, is, dat de resp. eigenaar toevallig zulk een be richt leest en daardoor te weten komt waar zijn beestje is. Doch daarbij blijft het dan ook veelal, want, zoo vertelde ons eens een post- duivenhouder, vragen om zulke duiven optezenden, doe ik niet; een postduif moet zelve haar station vinden. De man kon het weten. Nu werd ons Zondag door iemand alhier gemeld dat den vorigen avond door hem een postduif was opgevangen, die om een der pooten een caoutchouc ringetje had, waarop stond C 810; om den anderen poot was een zilveren ringetje, waarop stond 1905 1742 RPS (onder elkander geplaatst.) Na de ons gedane mededeeling, ver telden wij onzen zegsman dat, voor reeds eenige jaren geleden, wij ook het gelukje hadden gehad een postduif optevangen, die vermoeid en uitgeput op ons erf was neergestreken. Wij handelden toen aldus; Op een klein dun stukje papier werd door ons melding gemaakt ter welker tijd en onder welke omstandigheden de duif in ons bezit was gekomen, dat wij haar hadden verzorgd en op welk uur van den dag wij haar weder de vrijheid zouden geven. Dit stukje papier werd in een licht schachtje gestoken en dit om een der staartveeren bevestigd, zoo dat het geen moeielijkheid bij het vliegen kon veroorzaken. Korten tijd na het vrijlaten der duif, bezorgde de post ons een bericht van den eigenaar er van, die ons meldde dat de duif, reeds eenigen tijd door hem gemist, bij haar hok was aangekomen en door hem was opgevan gen, waarbij hij ontdekte de correspon dentie waarmede het diertje was belast. Er volgde natuurlijk een dank zeggen voor de zorg en voor depractische han deling. Wanneer men nu op deze wijze met opgevangen postduiven handelt en het resultaat daarvan mededeelt, dan zullen de berichten over opgevangen postduiven TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. VAN DEN l)e strijd, die de voorbije week tot eene van bijzondere beteekenis stempelde, is beslist zooals de lezers weten geheel ten voordeele der verbon den kerkelijke partijen. In al de distrieten, die de vrijzinnigen dachten te zullen winnen, zijn ze in de minderheid gebleven. De hoop bij deze Statenverkiezing uitgesproken dat Zuid-Holland om zou gaan is niet verwezenlijkt geworden, integendeel bestaal er kans dat Hechts er nog eenige zetels meer zal veroveren. Alle krachten zijn ingespannen, met ontplooide vanen en cnthu- siastisch krijgsgeschal is de stormloop tegon de sterke veste der rechtsche meerderheid gewaagd maar over de gehecle linie is de heftige aanval van links afgeslagen. De vrijzinnige bladen heb ben blijk gegeven van hun teleurstelling en spijt over den ongclukkigen uitslag, terwijl al wat ltechts is juichte over de boven verwachting groote overwinning. Toch gaat Links niet bij de pakken neerzitten, maar in zijn organen wekt het zijn kiezers op tot den nieuwen aanval bjj de herstemmingen straks om toch nog te redden wat te redden is. Die oproep zal noodig zijn ook want onwaarschijnlijk is het niet dat er in het vrijzinnige kamp heel wat trage handen en slappe knieën gevonden zullen worden. Want niet alleeD dat Zuid-Holland teleurstelling bracht, ook de andere provincies, inzonderheid Overijsel dat ten voordeelo van Rechts omging, bracht deze. Uver de oorzaken van dozen uitslag en zijn mogelijke gevolgen wordt thans druk gepraat. Die oorzaken op te sporen, gaat niet zoo gemak kelijk, waarschijnlijk dat daartoe verschillende invloeden meegewerkt hebben. En wat do ge volgen zullen zjjn is voorshands evenmin met zekerheid te zeggen. Vcrsohillondo bladen van Rechts zien in deze verkiezing een profetie voor 1909 en het voorspel van de stembusoverwinnin gen van hun partijen bij de in dat jaar te houden Tweede Kamerverkiezingen. Als de thans heerschende toestand van een linksche Tweede met een rechtsche Eerste Kamer zoolang bestendig kan blijven. Doch dat is nog zeer de vraag. Want of de eerste Kamer zich werkelijk niet als de rem voor de Tweede zal laten gelden is nog zeer te bezien. Best mogelijk is het dat binnen niet al te langen tijd deze beide lichamen met elkander in conflict komen en dan laat de rest zich denken. Wat de naaste toekomst zal brengen wie zal bet zeggen Een ding staat vast, n.l. dat de positie van het huidige Ministerie een alles behalve benijdens waardig is geworden. Zij is vrijwel tot machte loosheid gedoemd en alleen een zeer voorzichtige politiek waarin Rechts ontzien wordt, zal haar voor vallen kunnen behoeden. En de verschil lende sociale wetten, die zij op haar programma beeft, kunnen weieens gevaarlijke klippen worden voor het regeeringsschip en dan komt het er op aan dat minister de Meester stuurmanskunst genoeg bezit ze te ontzeilen en de Tweede Kamer zich volgzaam genoeg betoond. Een vraag, waarvan veel afhangt is al dadelijk wat zal de Eerste Kamer doen met het Arbeidscontract. We weten dat het ontwerp alles behalve volkomen instem ming in de afdeelingen heeft gevonden en het staat nog lang niet vast, dat de wet in het Staatsblad komt. Met belangstelling zullen de komende dagen tegemoet gezien worden. Nu we toch over de verkiezingen spreken dienen we ook nog even onze aandacht te wijden aan den uitslag daarvan in de provincie Groningen, waar de strijd een meer economisch karakter droeg, zooals men weet. Nu, van den eigenlijken uitslag is nog weinig te zeggen, maar wat wel het opmerkelijke is bij de eerste verkiezing dat is, dat in al de districten slechts éÓD candidaat is gekozen. De invloed van de opcentenkwestie is duidelijk merkbaar gewor den zoo zelfs dat in een tweetal districten boeren- caudidaten die periodiek aftraden het loodje moesten leggen en de voorspelling niet gewaagd is dat er meer zullen uitvallen. De agitatie tegen de landbouwers ging hoofdzakelijk uit van den Bond van Ned. Onderwijzers die in een uitvoerig, scherp manifest de burgers opriep de opcenten te wreken. De liberale partij waartoe de meeste landbouwers behooren zal in de Staten waarschijnlijk eenige zetels aan sociaal democraten en anti-revolutionairen moeten afstaan. Maar er is bij do eerste verkiezing over 't geheel slecht gestemd en onwaarschijnlijk is het niet dat de herstemmingen nog verrassingen knnnen bren gen. Vast staat evenwel nu reeds dat een groot aantal kiezers het met het beleid der boerenaf- gevaardigden niet eens is. De voorbije week was nog om een andere reden dan om de Statenverkiezing belangrijk. Uit tAl van landen zijn de afgevaardigde der Vredesconferentie in Den Haag aangekomen en voor enkele uren is dit internationale samenzijn geopend. Er zal wellicht menigeen zijn, die al de vooibereidingen voor deze conferentie met een spottend glim lachje hebben aangezien en van al de drukte niets verwachten. Nu is het wel waar, dat het kanon sedert de eerste vredesconferentie nog niet altijd gezwegen heeft en er gewezen kan worden op do berichten uit verschillende landen, waarin gesproken wordt van het aanschaffen van allerlei oorlogstuig, maar toch do beteekenis van de con ferentie geheel weg te cijferen, lijkt ons wel wat onjuist. Zeer zeker znl ze niet tot de alge- meenc ontwapening leiden, misschien niet eens tot het beperken der oorlogstoerustingen, maar toch zal zij mede kunnen werken om voor den toekomst een. regeling te treffen, waardoor moge lijke conflicten niet dadelijk met het zwaard worden uitgemaakt. En dat is reeds te beschou wen als een slap in de goede richting. De groote deelname aan do conferentie bewijst dat er bij de verschillende naties eon drang is naar het bewaren van den vrede, al moot dat voorshands dan ook nog blijven een gewapende vrede. Laat ons daarom dankbaar zijn voor dezo inter nationale samonkomst. - oooo Van hot buitenland was het inzonderheid Frank rijk die onze aandacht vroeg. Reeds eerder hebben we gewezen op de verontrustende dingen die daar, vooral in de Zuidelijke Staten voor vallen. De kwestie der wijnbouwers heeft daar groote beroering gebracht en is in de laatste dagen in omvang zeer toegenomen, 't Is thans niet meer de zaak van een zekere klasse van menschen, maar van de geheele bevolking. En het eigenaardige en daardoor juist zoo veront rustende in de beweging is het feit dat de auto riteiten met het volk tegen de regeering partij hebben gekozen. Een kleine tweehonderd ge meenteraden met de burgemeesters incluis, hebben hun ontslag' genomen en de gevolgen daarvan zijn natuurlijk groote stagnatie in het geregeld maatschappelijk samenleven. Te Montpellier zijn reuzenmeetings gehouden waaraan verscheiden honderdduizende personen uit het geheele zuiden deelnamen en waarin met kracht bij de regeering op wettelijke maatregelen tegen de wijnverval- schingen werd aangedrongen. Het desbetreffende wetsontwerp der regeering schijnt niet geheel aan de eisehen der betoogers te voldoen en deze laatsten hebben gedreigd nog tot meer krachtige maatregelen de toevlucht te zullen nemen als de regeering niet naar hun luistert. Wat er nog gebeuren kan is moeilijk te gissen, maar dat de toestand zorgwekkend is blijkt uit alles, 't Zijn voor Clemenceau geen gemakkelijke dagen. oooo In 't groothertogdom Luxemburg is de troons opvolgingskwestie aan de orde. De groothertog heeft geen zoon doch wel 6 dochters en nu is bij de Kamer een voorstel ingediend, de opvolging ook uit te breiden tot de vrouwelijke linie. Maar nu is plotseling graaf van Merenberg opgestaan en heeft zich als de rechthebbende op de troon aangemeld. Deze graaf is de oudste zoon van wijlen prins Nicolaas van Nassiu, den oom van den tegenwoordigen hertog, die 40 jaar geleden huwde met een Russische dame van burgerlijke afkomst. Geloofd wordt dat destijds prins Nicolaas afstand had gedaan ook voor zijn kinderen, die den titel dragen van graven van Merenberg. De oudste zoon echter verzekert dat daarvan niets aan is en dat zijn vader hem zelfs op het hart heeft gedrukt zijn rechten te laten gelden. Nu is het haast onbegrijpelijk dat de regeering daar mee onbekend is gebleven en het voorstel heeft kunnen doen om de vrouwelijke linie te doen opvolgen. De Kamer heeft intusschen het voorstel ver daagd om nader rechtskundig advies in te winnen. oooo Mag men de laatste berichten uit Rusland gelooven dan loopt het met de Doema op bet einde. Er heet een complot tegen den Staat ontdekt te zijn waarbij een 50-tal Doemaleden betrokken moeten zijn en Stolypiu heeft de ver gaderzaal door zijn kozakken laten afzetten en van de Doema machtiging verzocht 16 der grootste onruststokers gevangen te mogen nemen en de anderen onder bewaking te stellen. De Doema was daar maar zoo niet voor te vinden en heeft een commissie benoemd om de zaak te onder zoeken. De samenstelling daarvan evenwel doet vermoeden dat de eisch van Stolypin niet zal worden ingewilligd. En dan, zoo hoeft Stolypin verklaard is het lot der Doema beslist, want hij wil de raddraaiers straffen. Met belangstelling wordt de afloop tegemoet gezien

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1