N°. 2062 Zondag 23 Juni 1907 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, l)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. TEXEL, 22 JUNI Aan liet Noordzeestrand. 1907. Op de duinen aan ons Noordzeestrand, met name aan de Koog, is voor eenigen tijd een gebouw verrezen hetwelk wordt aangeduid als het Bad-Hotel. Voor enkele dagen geleden is het gebouw geopend, niet met groote-tromgebom of groot ge- klink-klank, doch zeer eenvoudig voor het bestemde doel opengesteld. Dat doel isom huisvesting te bieden aan hen die voor eenigen tijd rust zoeken in stille omgeving, in de nabijheid der zee, ten einde geschokte zenuwen weder tot kalmte te brengen of herstel te vin den voor overspanning van krachten of En wanneer go den tocht naar boven hebt gemaakt, de omstrating hebt be reikt en het gebouw binnentreedt, dan treft u de degelijke en nette inrichting van het lokaal, hetwelk is aangewezen als conversatiezaal voor hen die hier voor korter of langer tijd een verblijf hebben gevraagd. Deze zaal toch is ruim, luchtig en goed ingericht; glazen deuren naar het zuiden verleenen een riant uitzicht over een zeer groot deel van het eiland, een uitzicht dat steeds nieuwe bekoring biedt. Ook de verdere inrichting van het Hotel is van dien aard, dat het aan niet overdreven eischen zeer zeker voldoet. Het Hotel is uitsluitend bestemd voor de logeergasten, welke voor eenigen tijd dat gebouw als hunne woning, als hun tehuis wenschen te beschouwen, en is voor dat doel alleszins geschikt; het bevat 22 logeerkamertjes. Voor dagelijksche bezoeken, dat wil zeggen voor hen die eens een dagje aan de Koog willen doorbrengen is meer speciaal aangewezen het op een aan grenzende duin geplaatste Paviljoen, van waaruit men een ruim uitzicht heeft over duin en strand en over de zee, en dat dan ook voor een kort vertoef zeer zeker een geschikte plaats is. Vanaf het Paviljoen, zoowel als vanaf het Hotel, maakt een plankier, of ook wel eenige trappen, de tocht zeer ge makkelijk naar den wég door de duinen welke naar het strand leidt. Voor niet iedereen zal deze mededeeling nieuw zijn, doch vermoedelijk zal het grootste deel der eilandbewoners met de hier bedoelde gelegenheid nog wel geen kennis hebben gemaakt en 't is daarom dat wij er melding van maken, opdat ook zij zich gedrongen zullen ge voelen in oogensehouw te gaan nemen wat door den ondernemer, den heer Flens, hier is tot stand gebracht. De komende kermisweek, die wel eens een verloren middagje geeft zou daaraan zeer geschikt kunnen worden dienstbaar ge maakt. 'tls hier alles onvervalschte zuivere lucht, niet verontreinigd door fabrieksrook of dampen, stadslucht of vischgeuren. Concerten en meer andere benauwende bijeenkomsten, als waarmee men andere badplaatsen opsiert, zijn hier niet aan de orde; 'tis hier een leven rustig en vrij in de heerlijke natuur: vertoeven aan het strand, dwalen door de duinen, tochtjes naar de dennenbeplanting, het gebruiken van frissche zeebaden door geen rioolwater ontreinigd, dat is het, waarvoor bier uitmuntende gelegenheid bestaat. De dennenbeplanting komt steeds meer nader naar de Koog en het is niet zonder grond te vermoeden dat binnen niet langen tijd in den omtrek van het Hotel ook met dennenbeplanting zal worden aangevangen, hetgeen het vertoeven te dierplaatseontegenzeggelijk nog aangenamer zal maken. Wij schrijven 22 JuDi en de Kalender vertelt ons: „begin van den zomer." Wij zullen moeten afwachten of de Zomer aangenaam of wel minder prettig zal wezen, doch komen zal hij zeker en even zeker komt met hem de vacantietijd voor velen; voor velen uit de grootere plaatsen die dag aan dag op kantoor of in andere muffige vertrekken moeten doorbrengen en die snakken naar onver valschte frissche lucht. Welnu, de zoodanigen, willen hunne vacantietijd benutten om nieuwe krach ten te vergaren door een vertoeven in de vrije natuur, (vrij van modedwang) en niet door het najagen van vermaken, dan zal meer dan eenige andere bad plaats een verblijf aan het Noordzeestrand van Texel hen het gewenschte doel doen bereiken; door velen wordt dit reeds ingezien en logies besteld in het nieuwe Hotel op de duinen. Mogen de resultaten voor de bezoekers verrassend zijn, dan zal daardoor een goeden grond zijn gelegd, waardoor Texel zich naam zal maken als een waar gezondheidsoord, of wil men, als een uitverkoren badplaats. De toekomst'moge hiervoor de meest gunstige bewijzen verstrekken. Candidaten Gemeenteraad. Werden bereids de periodiek aftredende gemeente-raadsleden yoor de komende verkiezing allen weder candidaat gesteld, voor de vacature ontstaan door de ont slagname van den heer F. Keijser, werd in de Donderdagavond gehouden verga dering van de Yrijz. kiesvereeniging met nagenoeg algemeene stemmen can didaat gesteld de heer J. S. Dijt. De Voorzitter de heer van 't Hof, herdacht in een gepast woord het aftre dend lid, den heer Keijser, en bracht hulde aan diens veelvuldige werkzaam heden en bemoeiingen, in het belang van Texel gedaan, in zijn functie van ge meenteraadslid en Wethouder dezer Gemeente. Door de Katholieke kiesvereeniging werd in hare vergadering van Vrijdag avond, mede de heer J. S. Dijt candidaat gesteld. Prov. Staten. Wij herinneren onzen lezers er aan, dat Dinsdag a.s. de herstemming zal plaats hebben van een lid voor de Prov. Staten, district Helder, tusschen de hee- ren Staalman en Zur Muhlen. Eerst genoemde zal, ter bevordering van zijne candidatuur, Zaterdagavond a.s. in het hotel Texel alhier als spreker optreden. De Kermis. 't Was als ieder jaar, ook nu weder een belangrijk moment in het kinder leven, toen Donderdagmorgen de eerste wagens met de attributen van de draai molen ons dorp kwamen binnenrijden. Alzoo de draaimolen is er, en evenzoo een panopticum en wat kramerij. Voor Donderdag wordt alreeds aange kondigd een Soiree Amusante in het hotel de Zwaan, te geven volgens de annonce, door den karakter-komiek den heer Groen, van Alkmaar. Ook door het tooneelgezelschap het welk in de Vergulde Kikkert zal optre den, wordt alreeds eene aankondiging van op te voeren stukken gedaan. De palingkraam van Karei is almede gearriveerd en biedt heerlijke versna pering aan. Wat nog meer zal komen zullen we af wachten, doch eigen neringdoenden en uitspanningslokalen zullen zich zeker niet onbetuigd laten om voor de extra week extra genietingen aan te bieden. Belastingen. Ter voorkoming van ongewenschte kermiscadeaux, in den vorm van belas tingwaarschuwingen, willen wij er aan herinneren dat vóór Juli een gedeelte van de grondbelasting en van die op het personeel, moet zijn aangezuiverd. Van 19 tot en met 21 Juni zijn van hier verzonden972 lammeren, 22 schapen en 10 varkens. De Cocksdorp, 20 Juni. Gisteren vier den de schoolkinderen alhier het gewone jaarlijksche schoolfeest in het schoolge bouw. Dank zij de milde gaven der ingeze tenen konden ze ruimschoots onthaald worden op verschillende versnaperingen. Door de goede zorgen van den heer Heeroma van Midden-Eierland was het mogelijk de poppenkast te vertoonen, hetgeen voor de kleinen eene alleraan genaamste verrassing was. Ter afwis seling liet de lyrophon van den heer T. Reuvers een aantal muzieknummers hooren. Bij het naar huis gaan kreeg elk der kinderen nog een geschenk. Waal, 21 Juni. Gisteren slaagde te Amsterdam voor het examen als verlos kundige Mej. J. Henkes alhier, kweeke- linge aan de school voor vroedvrouwen te Amsterdam. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. LA1VDBOÜW en VEETEELT. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de heer C. NOBEL Rijkslandbouwleeraar to Schagen Maandag 24 Juni a.s. des voor middags elf uur aanwezig zal zijn in bet hotel „Texel" te den Burg alhier, tot het geven van inlichtingen omtrent onder werpen betrekking hebbeDde op den landbouw en veeteelt. Texel, den 19 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het verzoek van Tj. van der Zee te 's Gravenhage om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie D, No. 2326 een Aërogeengas- fabriek te mogen oprichten door hen is verdaagd. Texel, den 19 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RU1BING. W. F. HIDDINGH. NATIONALE MILITIE. Oproeping van Verlofgangers in werke lijken dienst. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in deze gemeente gevestigde Verlof gangers wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens artikel 111 der Militiewet 1901, in werkelijken dienst wor- den opgeroepen LTch ting. N amen en V oorn. der Verlofganger Dag van opkomst Korpsen Garnizoen. 19U0 Mets David 1900 Hin Pieter 15 Juli 07 Genietroe pen Utreoht 22 Juli 07 Pants. Art. Helder 1900 Brouwer Adrianus id. idem 1900 Kievit Iman 29 Juli 07 lie Reg inf. Ede 1902 Koorn Pieter Jan 1 Juli 07 Pants.-Art. IJmuiden 1903 Schaatsenberg Jan 29 Juli 07 Torped. Helder De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragon, dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voor zien van hun verlofpas (zakboekje) alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof met het oog op don duur der reis niet moge lijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben, behoe ven hun reis niet eerder san te vangon dan op den dag voor de opkomst bepaald. Verlofgangers, die oen gedeelte van het traject moeten afleggen per stoomboot of die op hun reis van óén of meer voren moeten gebruik maken, moeten zich steeds naar de Gemeentesecretarie begeven tot het in ontvangst nemen van do vereischte vervoerbowijzen en passagebiljetten. Het iB noodig zich ten miusto een half uur voor het vertrek van den trein of tram aan hot station te bevinden. Ingeval ziekte of gebreken do opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk, door overlegging van eene op ge zegeld papier geschreven en gelegaliseerdo goneeskundigo verklaring ter Gemeente secretarie blijken. Geldt hot verlotgangors, aan wie wegens onvermogen eene ongeze- geldo verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Be treft het verlofgangers, aan wie, in verband rnet een vorige oproeping in werkelijken dienst door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niot-onvermogonden met een oDgeze- gelde en met-gelegaliseerde verklaring wor den volstaaD. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe ver strekte machtiging van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich straf schuldig. Het niet-ontvangen eener bijzondere op roeping ontheft den verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst, in wer kelijken dienst, daar de openbare kennis geving ecnig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die op grond van kost winnerschap, vermeenen in de termen te verkeeren tot het erlangen van ontheffing van bovenbedoelden werkelijken dienst, of van eene geldelijke vergoeding, wordt aan geraden hun verzoek daartoe bij voorkeur ongeveer zes weken vóór hunne opkomst aan de Koningin te doen. Dat verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven en moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden gezonden. Frankeering is niet noo dig. Wenscht men alleen voor eene gel delijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze bij ongezegeld en ongefran- keerd verzoekschrift aan den Minister van Oorlog worden gevraagd. Zoo noodig kun nen nadere inlichtingen mondeling worden gevraagd ter Gemeentesecretarie. Texel, den 19 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 notitieboekje en 1 kousebandje. medegenomen voorwerpen van kleeding en SSv?rö lnv'oe(^e°i welke de gezondheid uitrusting, bij hun korps aanmolden, en wel ^P^kben ondermijnd, des namiddags voor vier uur of indien dit^ Op een hooge duin gelegen lacht dat gebouw u vriendelijk toe wanneer ge aan den voet der duin er naar opziet en ge het plankier betreedt dat ter ver gemakkelijking van de duinbeklimming er naar heen is gelegd. Doch niet het minst menschen mij de aandacht uan buiten ons eiland toonenden te uestigen op deze eenig-mooie gelegen heid uoor rustbehoeuenden en uoor hen die herstel uan krachten zoeken.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1