N°, 2064» Zondag 30 Juni 1907 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. "Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE R 0 O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 2 porte- monnaie, gevonden te den Burg. STEMMING voor den GEMEENTERAAD. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Donder dag den 4 Juli aanstaande van des mor geus acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden tor vervulling van vier plaatsen in den Gemeenteraad wegens periodieke aftreding van de heereu W. Kz. Bakker, Job. Sz. Koning, Over en Corn. Tz. Zijm. De cand'dateu in alphabetische volgorde zijn BAKKER W. Kz. EELMAN A. Az. KONING JOH. Sz. OVER H. ZIJM CORN. Tz. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Texel, den 25 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. STEMMING voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Donder dag den 4 Juli aanstaande, van des mor gens aclit tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad wegens vacature ontstaan door de ontslagname van den heer P. Keijser. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn DIJT, J. S. KEIJSER, R. P. Cz. Tevens wordt do aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek Van Strafrecht luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Texel, den 25 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 29 JUNI 1907. Herinnering aan Juni. De zoogenaamde Zomermaand loopt vrij wel ten einde, doch we wachten nog maar steeds de komst van den zomer af. De natuur is maar geducht in de war, sinds het laatst van Maart en het begin van April, toen we achtereenvolgend een paar weken zulk recht heerlijk weêr hadden, schijnt het mooie weer voor goed van de baan. Mei gaf nog wel sporadisch een paar mooie dagen, doch het waren er niet velen en Juni maakte het nog slechter; een drietal dagen in de eerste helft der maand mogen iets meer zomerachtig zich hebben doen kennen, het overgroote gedeelte van deze maand kenmerkte zich door regen en wind, gepaard met koude luchtstroom. Het volksgeloof dat het met den lang- sten dag wel zou veranderen, is dit jaar niet bewaarheid, want de eerste zomerdagen volgens den kalender, deden meer denken aan het laatst van April, toen velen zich beklaagden dat de kachel naar den zolder was verhuisd. De tijd gaat intusschen zijn gang en het korten der dagen is maar een kort stondige kwestie. De zomertijd is er, maar de zomer zelve blijft absent naar wij moeten ervaren. Niet onmogelijk dat voor deze keer nu niet met den langsten dag doch n a dien dag de zomer zijn intrede zal doen. De verschijnselen elders zijn anders nog al sterk afwijkend. Uit Tirol toch wordt gemeld dat het voor eenige dagen geleden op eens flink is gaan winteren en de nieuwe sneeuw op de bergen vrij dik ligt. In New-Tork daarentegen is men de langdurige periode van koude te boven en heerscht daar een ondrage lijke hitte; Zaterdag stond de thermo meter in de schaduw op 93 graden Fahrenheit en werden velen op straat door bewusteloosheid getroffen. Bij zulke zeer uiteenloopende ver schijnselen hebben wij, hoe onaangenaam we het weêr ook vinden, toch nog niet zoo groote reden tot klagen. Met dat al, zijn de gevolgen van het koude weêr niet om op te roemen, groeien doet het maar weinig en door gebreke van zon en warmte gaat het aanrijpen der Dieuwe vruchten zeer lang zaam zoo 'tal niet geheel achterwege blijft. Voor de hooibouw welke in vollen gang moest zijn, weert het ook zeer ongunstig en de gevolgen van dien zijn dat de laatste verkoopingen van grasgewas niet op hooge prijzen kunnen bogen. Zoo ook bracht het stormige weer van de voorlaatste dagen groote teleur stelling aan de kermisreizigers welke naar hier wilden komen met tenten of kramen. De vaartuigen waarmee die attributen zouden worden vervoerd ge raakten verwaaid in andere havens of de reis over zee durfde niet te worden ondernomen. Gevolg hiervan groot op onthoud, gemis van verdiensten. Zoo nu en dan komt er echter een vaste kermisbezoeker opduiken, waardoor dan eenige meerdere stoffeering van het kermisplein plaats heeft. Het tooneel- gezelschap Bakker zag zich evenwel genoodzaakt een hulpgebouw te laten opslaan om gelegenheid te hebben tot het geven der tooneelvoorstellingen door dat gezelschap aangekondigd. Donderdagavond ging daar „Zwarte Griet", tooneelspel; hetzelfde stuk doch als drama, ging in „de Vergulde Kikkert," wie 't juist had zullen wij niet uitmaken, ook niet wie het 'tbest vertolkte. Bij beiden was goed bezoek. De Soiree Amusante dien avond in het Logement „de Zwaan" gegeven kon zich niet in druk bezoek verheugen. Vrijdagavond, de jongeluiavond, was er geheel op berekend om een vroolijke stemming te doen ontstaaD, door de op voering -van „Groote Stadslucht," in de „Vergulde Kikkert" en „de Kapitein van Köpenick" bij het gezelschap Bakker. Ook nu weder was er goed bezoek. Hedenavond gaat in „de Vergulde Kikkert" het kluchtspel „Bal Masque." De kermis biedt, naar wij reeds hebben gemeld, de bezichtiging van een panop ticum of wassenbeeldenspel, wel beziens waardig, ook een panorama met het opschrift „dwars door Afrika". Voor het bekomen van versnaperingen en ver- verschingen is almede gelegenheid en in de logementen gelegenheid tot het maken van een dansje. B\j deze vermelding, de kermis betref fend, zullen wij het maar laten; voor de nog restende kermistijd make ieder er van gebruik naar zijn believen. Als merkwaardig om op te teekenen zouden wij er aan kunnen herinneren dat op den lsten van Zomermaand in de zitting van den Gemeenteraad de mededeeling werd gedaan dat door den heer F. Keijser ontslag werd genomen als Wethouder en als lid van den raad, eene gebeurtenis waarmede velen zich nog niet best kunnen vereenigen. De herkiezing van den heer Zurmiihlen tot lid van de Provinciale Staten, moet mede op Juni worden geboekt. Doch zeker niet het minst van ver strekkende gevolgen is het feit, dat in eene bijeenkomst den 18en van deze maand gehouden, werd besloten tot het in het leven roepen van een eigen stoombootverbinding tusschen Texel en Helder, op grond dat de Directie der bestaande stoombootdienst zich niet ge negen betoond opzichtens het vervoer die concessiën te doen als door zeer veel Texelaren wordt verlangd. Na deze herinnering aan Juni, zullen wij afwachten wat de tweede helft van het loopende jaar zal brengen. Verbetering wegen. In zake de bekarding van een aantal wegen op Texel, waarvoor door de Prov. Staten van Noord-HollaDd eene subsidie van f 11,000 is verleend, wordt thans door Ged. Staten voorgesteld machtiging te verleenen tot afwijking van de rich ting der wegen, zooals die in het oor spronkelijk plan zijn ontworpen. Oosterend. De heer A. Schoneveld, Hoofd der school met den hijbei alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school te Zwammerdam. De visscherij-vereeniging „Betracht het Goede" zal zich richten tot het Bestuur van het Waterschap de 30 ge meenschappelijke polders met het ver zoek gevaarlijk liggende steenen uit de vaargeul bij de sluis van het Noorden te willen doen opruimen. Vooral voor tjalken leveren ze gevaar op. Vlieland. Tot leden van den gemeente raad zijn bij candidaatstelling herkozen de aftredende leden, de heeren J. Klippus en J. J. Zeylemaker. Nog al een Staatscommissie. Bij Kon. Besl. van 7 dezer is injesteld eene Staatscommissie, aan welke wordt opgedragen te onderzoeken of en zoo ja welke voorzieningen op of vanuit den vasten wal alsnog be- hooren te worden getroffen om bij scheeps rampen op de Nederlandsche kust en meer in het bijzonder bij den Hoek van Plolland, verlies van menschenlevens zooveel doenlijk te voorkomen en of en zoo ja welke wijzigingen in de organisatie van het reddingswezen hier te lande behooren te worden aan gebracht, ten einde een zoo groot moge lijk nuttig effect daarvan te verzekeren. Van de uitkomsten van dat onderzoek zal rapport worden uitgebracht, vergezeld van de noodige voon tellen met toelichting. Onderwijs in Ned.-Indië. De laatste jaren is de animo onder de onderwijzers om een betrekking bij het onderwijs in Oost-Indië te aanvaar den, niet bijzonder groot. Om dat te bevorderen zullen eenige met verlof hier te lande aanwezige In dische onderwijzers over het Indische schoolwezen voordrachten houden in arrondissementsvergaderingen en andere daarvoor geschikte bijeenkomsten. Gewapend tegen de lcou! To Nieuwendijk (bij Gorcum) gingen Woensdagmorgen een paar arbeiders met hun wanten aan naar hun werk 1 't Heet zomer. heerlijk zomerweertje. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het op sommige plaatsen in den omtrek van Culemborg zoo sterk gevro ren, dat de veldvruchten het te kwaad hebben gekregen. Veel aardappelplanten zijn afgevroren. Prettige hooibouw. In Akkrum, in Friesland, zag men dezer dagen zes mannen in het veld bezig hooi op wagens te zetten, om het daarna in de schuur te bergen, alle zes mannen gekleed in oliepakken. Een groot belang voor de Neder landsche Zee- en Zoetwatervisscherij In het eerstvolgend nummer der „Vis- scherij Courant," dat van 29 Juni a.s. komt o.a. het verslag voor van de protest vergadering gehouden in Kransnapolsky te Amsterdam, naar aanleiding van de onjuiste statistiek van Dr. Redeke. Men verzoekt ons te melden dat be langstellenden op aanvrage bij den uit gever A. Egmond te Enkhuizen van bovengenoemd nummer gratis een exem plaar kunnen bekomen. Een nieuwe reddingsboot. Dinsdag is van de werf St. Joris te Rotterdam een proef genomen met een nieuw systeem reddingsboot uitvinding van den heer J. P. Schuttevaer. Vóór deze zijn uitvinding in praktijk bracht heeft hij een model ervan gemaakt op 7» van de ware grootte, waarmee verschillende proeven zijn genomen. Pas later is de boot op ware grootte gemaakt. Zij kan door de aanwezigheid van 8 luchtkisten ook al is zij vol water niet zinken. Er is plaats voor 20 a 30 per sonen, en berging voor 300 K.G. proviand. Door het overhalen van een hefboom glijdt de boot, nadat de schuiven gesloten zijn, met bemanning, levensmiddelen enz. te water, duikt half onder en schiet ver van het schip af. Zij is voorzien van een complete tuigageheeft ook riemen, patentroer enz. De schipbreukelingen dobberen in dit soort boot dus niet reddeloos rond, lijden geen gebrek en zijn niet blootgesteld aan kou en regen. De gisteren genomen proef is uitste kend geslaagd. Veertien personen had den in de boot plaats genomen onder wie de uitvinder en eenige loodsen. De boot gleed te water, dook flink onder, kwam rechtstandig boven en dreef toen de Zalmhaven in. Overrijding door een trein. Dinsdagmiddag is op den gesloten over weg te Kapelle met de exprestrein, die te 3,53 uit Roosendaal vertrekt, te 4,55 te Antwerpen moet aankomen, een boerenwagen, bespannen met 2 paarden, gegrepen en vermorseld. Drie menschen die er op zaten, werden weggeslingerd, van wien twee dood opgenomen werden en de derde stervende medegevoerd werd naar Antwerpen. Ook een der paarden werd gedood. De trein remde met volle kracht, waardoor de passagiers door elkander werden gesmeten. Een en ander veroorzaakte 17< uur vertraging. De locomotief was bezaaid met stukken hout; ook tusschen de wielen der rijtui gen vond men overblijfsels. Luchtballon gevonden. Te Beets (Friesland) is een luchtballon gevonden, waarvan de mand in het hoofd kanaal en de overige deelen op de wal lagen. De afkomst is nog onbekend, terwijl ook geen reizigers aanwezig waren. Wel vond men in de mand een stuk van een horlogeketting. Op den ballon staat in drukletters: E. J. en C 165 en met potlood was op het taf geschreven Manche Appendice. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1