CURATELE. Het Hooigewas van 1,58 „de Schaar," Marktberichten. A dvertentiën Buitenland. Voor JCof en JCuis. Predikbeurten ADVERTENTIËN. v,s™£»r$W., j28 1907- Ik bied mij aan als Baker in Eierland. Dr. H. F. MINKEMA, Mevrouw G. J. O.D.DIKKERS-Sloos EENE NETTE DIENSTBODE. Uit de hand te koop: Zij die iets te vorderen hebben van de Vereeniging „HELPT ELKANDER" worden verzocht daarvan voor 15 Juli a.s. opgaaf te doen. Van af 22 tot en met 27 Juni zijn van hier verzonden 15 koeien, 9 kal veren, 1407 lammeren, 65 schapen, 4 paarden, 1 veulen, 68 varkens. Bij den strandvonder te Oudeschildis aangebracht een Noorsche balk, merk onduidelijk. De prijs van f 1000. Het geld is allen menschen even na, doch niet even nutdat bewees ook een prachtig driespan, dat te Haarlem een prijs van f 1000 uit de Staatsloterij had getrokken. Ze waren met z'n drieën blijde als kinderen die een stuk speelgoed kregen en men besloot, 's avonds na achten den prijs in ontvangst te gaan nemen, Spoedig was het drietal op pad en na het noodige met den collecteur der Staatsloterij te hebben afgedaan, toog men op weg om„een deur open te gooien", zooals er zich één uitdrukte. Doch van een kwamen er twee en meer het werd eindelijk een echte „pan." De tijd echter stond ook niet stil en hoe later in den avond, hoe „blauwer" ze werden. Een van het drietal had den „last" en was stilletjes „afgezakt." Dit was tenminste nog een wijze „dronkenmans- streek" doch de andere twee zetten hun „pleizier" voort. Het slot van de geschiedenis was, dat zij met de politie in aanraking kwamen, aan het bakkelijen geraakte en werden ingerekend. Dit nu waren de gevolgen van de prijswinning. Geld op, proces-verbaal, verband om het hoofd, per „ongeluk" opgeloopen, „maar" snoefden zij des anderen daags, „lol hebben we gehad." Onaangename dingen. Door de kuitvisschers, die in de Noord zee hun bedrijf uitoefenen, wordt thans zeer geklaagd over de vele kwallen in zee, die meermalen het visschen zoo goed als onmogelijk maken. Soms trekt men in 't net honderden bij honderden kwallen en heeft dan maar moeite om 't vischtuig ongeschonden weer binnen boord te krijgen. Nog in de vorige week gebeurde het visschers, dat zij drie streken deden en telkens bij 't ophalen van het net genoodzaakt waren dit van achteren te openen, om alles wat er in zat te kozen. Zoo ging met de kwallen ook de gevangen visch telkens verloren. De visschers staan tamelijk machteloos tegenover deze plaag. Winst voor de socialisten. De „Standaard" schrijft nanr aanleiding van den uitslag der Statenverkiezing in Friesland o.a. „Het liberalisme in de Staten is daar dus van 27 op 22 gedaald; de meerder heid bleef in ieder geval linksin „de familie" dus. Franeker bracht, dank zij den steun, dien de socialisten den libe ralen boden, de gehoopte overwinning voor de rechtsche candidaten niet, hoewel er ook onzerzijds mooi is gestemd- Ons cijfer in de Friesche Staten bleef dus 20. Vermoedelijk zal deze uitslag wel ten gevolge hebben, dat er in de toekomst voor de eerste maal een socialist zich aan de deur der Eerste Kamer meldt om toelating. Wellicht zal de heer Tak de vreemde eend zijn, die zich in deze bijt waagt. Er van door. Zaterdagmiddag vertrok een brood bakker uit Goes met vrouw en vijf kin deren per s.s. „Statendam" van Rotter dam naar Amerika. Kort voor het vertrek verscheen een advokaat uit Middelburg, die de hulp der politie inriep, om den bakker, die in staat van faillissement verkeerde te arresteeren. Daar echter het bevel van gevangenneming uitbleef, en het schip moest vertrekken, kon geen arrestatie plaats hebben en de bakker had ook geen lust van boord te komen, zoodat hij met zijn familie vertrokken is. Kwade bedoelingen? Uit Parijs wordt aan het „Hbl" geseind (partdat het hoofd der Petersburgsche politie aan de hoofden van politie in de groote Europeesche steden verzocht heeft nauwlettend toe te zien op de bewegingen van eenigo individuen die Rusland hebben verlaten en zich vermoedelijk met min der gunstige bedoelingen naar Den Haag hebben begeven. Do Russische politie weigert verdere inlichtingen te geven. Het bericht wordt echter niet tegenge sproken. Op het oogenblik vertoeft ge heime Turksche politie in Den Haag, om oog te houden op eenige Armeniërs. Wat afwisseling. Uit oen gemeente in den omtrek van Leiden meldt men aan het „L. D." De vroede vaderen van het dorp zijn bijeen in de raadzaal. Beneden is de betrokken ambtenaar bezig met het ij keu en herijken. Een flinke jonge deerne komt met een stelletje maten en gewich ten de trap op en gooit de deur van de zaal open met de woorden: „Heeren, ik kom jjken ik kom ijken." De heeren laten zich door de lief-rond- hartelijk lachende meid met haar mooie witte tanden en kleine blosjes van jonge- meisjes-verlegenheid niet van de wijs brengen, maar moedgevend ernstig klinkt uit 's Edelachtbaren mond: „Zoo meisje, kom je te ijken? „Dan moet je beueden wezen 1" Zij kan niet nalaten doelende op de genen, die haar er in lieten loopen, te roepen ,Hé, ho6 gemeen „Hoe gemeen!" zegt ze voortdurend, bij het gaan van de trap naar de ijkzaal en de edelacht bare heeren vernemen nog, hoe ze bene den den heelen rommel krachtig neerzet op de tafel met de verzuchting, half verwensching „Hé, hoe gemeen 1" Het was dan ook voor het meisje allesbehalve aangenaam, maar voor de heeren een welkome afwisseling in den ernstigen arbeid, Bedeeling van armen boven 65 jaar. Gelijk eenigen tijd geleden werd mede gedeeld, had de Minister van Binnen- landsche Zaken zicb tot de Ged. Staten der onderscheidene provinciën gewend met de mededeeling, dat hij wenschte over te gaan tot het instellen van een onderzoek naar de bedeeling in geld en in natura ten behoeve van armen boven den leeftijd van 65 jaren. Alvorens echter dat onderzoek in te stellen, wenschte de Minister het gevoelen der genoemde colleges te vernemen, omtrent de uitvoerbaarheid van zijn voornemen. De hierop van deze colleges ingekomen antwoorden zijn echter van dien aard geweest, dat de Minister heeft gemeend, van het instellen van bedoeld onderzoek te moeten afzien. Prettig ontwaken. Te Enschede werd iemand wegens dronkenschap in arrest gebracht. Toen de man zijn roes bad uitgeslapen, bleek, dat hij nog 6 maanden hechtenis moest ondergaan wegens diefstal in 1894 te Yenendaal gepleegd Oneerlijke dienstbode. Een 63-jarige dienstbode te Haarlem, die ongeveer 25 jaar bij dezelfde dame als dienstbode in betrekking was, heeft verschillende quitanties valschelijk onder teekend en enkele winkeliers opgelicht door goederen mee te nemen op naam van haar mevrouw. Toen ze bemerkte, dat men achterdocht tegen haar verkreeg, ging ze heen en wordt thans sedert eenige dagen vermist. Het Vredespaleis. Den 30en .Juli zal, in tegenwoordigheid van alle leden der Conferentie, de plech tigheid der eerste-steenlegging van het Vredespaleis plaats hebben. Al te hardhandig. Een agent van politie te 's-Hertogen- bosch liet zich door drift vervoeren en nam een jongen die op de Paradeplaats aldaar speelde en den agent sarde, zoo onder handen, dat hij bewusteloos raar het gasthuis moest worden vervoerd. De jongen zal er het leven wel bij afbrengen, maar de agent zal er zijn betrekking bij iDboeteu als het daarbij blijft. Een ongelukkige vergissing. Te Cadorouse bij Avignon ging een 14- jarige jongen met zjjn kleine broertje uit om moerbeiblahren te zoeken. Onderweg gaf hij 'tkind een pistool, dat, naar hij meende, ongeladen was. Plotseling klonk een schot, en het 3jarig kind viel bloedend ter aarde. De ander, denkend dat het kind dood was, scheurde een papiertje uit zijn zakboekje en schreef er het volgende op: „Toen ik Lucien hel pistool gaf, dacht ik dat het ongeladen was. Nu ik den moed gehad heb het hem te geven, zal ik dok den moed hebben er zelf gebruik van te maken." Toen men de kinderen eenige uren later vond, zat de kleinste in 't gras te spelen, de ander lag in zijn buurt. Altijd nog voor Köpenick. De 76-ji rige „kapitein van Köpenick" heeft weer een huwelijksaanzoek gekre gen van een dame die hem wil trouwen zoodra hij vrij komt, ou hem belooft 100,OüO mark te vermaken, ingeval zij sterft voor zijne invrijheidstelling of in dien er daarna niets van een huwelijk komt. GEREFORMEERD^ KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur da. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg Geen dienst Den Hoorn. Vm. 10 u. ds Scherponhuyson Een leuke Yankee. Te Baltimore werd een doktor midden in den nacht gewekt door hevig bellen eu gebombardeer met vuisten op zijn deur. Hij opende zijn venster en zag een man voor zijn deur staan, die hem verzocht onmiddeiijk bij een ernstigen zieke te komen, een uur buiten de stad. Het regende en stormde geducht, echt noodweer, maar de dokter, plichtgetrouw, verklaarde zich bereid tegen een vergoe ding van 3 dollars, wat de man goed vond. Het rijtuig van den dokter werd ingespannen en te zamen reden zij weg. Op de bestemde plaats gekomen betaalde de man aan den dokter zijn drie dollars maar zeide er bij „Gij behoeft niet binnen te komen, want ei is niemand ziek." - „Waarom hebt ge mij dan geroepen vroeg de dokter verbaasd. „Omdat er geen koetsier in Baltimore was, die mij voor minder dan 5 dollars wilde thuisbrengen." K AN A RI A. - 1 - Geef uw kanarie een kooi van ijzerdraad een vierkante, met een blikken schuiflade, deze voldoet het best. - 2 - Het hoofdvoedsel moet zijn zomerraapzaad dat een nootachtigen smaak heeft, m'et sla, muur enz. als groen voeder en in den win ter inplaats hiervan stukjes vruchten. Ter afwisseling, zoo nu en dan wat ka narie-, hennep- of maanzaad, en eveneens een enkele maal een stukje hard gekookt ei. Geef geen aardappelen of brood en laat ook de suiker achterwege. Wat fijn zout of fijne muurkalk strooien op den bodem der kooi verdient aanbeveling. - 3 - Maak dagelijks voeder- en drinkbakje schoon, plaats ze zóó, dat de vogel niet morsen kan. 's Winters moet het drink water de kamertemperatuur hebben. - 4 - Bij mooi zonnig weer late men de kana rie baden, op andere dagen niet, en even min des avonds. Haal het badje na het gebruik weg. - 5 - Reinig de kooi geregeld, ook de zitstokjes. Deze moeten van zacht hout en niet dikker dan een pink zijn. - 6 - Spreek het diertje dikwjjls op vriendelijke wijze toe - 7 - Beschut het tegen tocht, zonnehitte en kachelwarmte. Staat de vogel voor 't raam zet hem dan even weg, als ge het raam opent. Doet ge dit niet, dan kan het beestje niet slechts verkouden en heesch worden, maar ook aan rheumatiek in de pootjes gaan lijden. - 8 - Een goede zitstok is voor een kooivogel van veel waarde. Zulk een stok mag niet te dun of te glad zijn, dit vermoeit den vogel te veelen riet deugt dus niet, biedt geen stevigheid genoeg, tenzij het dier zich te veel inspant. Is het zitstokje dun en ruw dan is het afvliegen moèielijk en blijft de vogel soms hangen. Het moet ruw zijn en tevens een behoorlijke dikte hebben, zoo dat de nagels der teenen niet verder reiken dan aan den onderkant van het stokje. OBSERVATOR. Burgerlijke Stand der Gemeente Teiel. van 22 Juni tot en met 28 Juni 1907. Ondertrouwd: Dirk Dros en Alida Geertruida Rab. Getrouwd: Wieger van der Heide (Jouro en Sou wtje Cornelia Timmer (Oosterend) Johannes Rozendaal en Jantje Daalder (Oost) Geboren: Anna, dv Jan Beumkes en Iteinoutje Bruin ('t Horntje) Antje, dv. Jb. Hoarding en Marretje Zegel (Eierl). Overleden: Marretje Anna Witte, oud 16 jaar (den Hoorn), Johannes Pieter do Graaf, oud 5 jaar, (Eierland) Zondag 30 Juni HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Aam. Iialf 3 Do. Visser. .1Vaal Geen kerkdionst. tudeschild. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Bediening H. Av. Oosterend. Voorrn. 10 uur ds. Kramer. Coclcsdorp. Nam. half 3 ds. Kramor. Schagen, 27 Juni. Aangevoerd: 9 Paarden f 80,a f 200, Veulens f a f 13 Geldekoeien f f30 a i 175; 53 Vette Koeien i 170 a 1320; 20 Kallkocien f 170,a f 275; Graskalvoren f a f 25 Nuchtere Kalveren f 9 af 21,00; 50 Overhouders f 24,00 a 1 30,00. 500 Schapen (vette) f 24.— at 34.00; 105 lammeren f 10,f 13, 10 Varkens f 14,a f 16; 43 Vette Varkens 44 a 46 cent per kg. 30 Biggen f 8 a f 10,—; Boter 1 1,00 a f 1,10 per K.G. Kipeieren 1 3,00 a f 3.25 per 100; Leiden, 28 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd 43 Stieren f120,- a f360,-; 25 Kalf- en Melkkoeien 1' 180 a 1 283; 12 Varekoeien f 152 a f 187; 293 Vette Ossen en Koeien 1172 a f 325 74 Kalveren (vette) f 38 af 84 78 Kalveren (magere) f 8,a 114, 1350 Lammeren f 12,a f 18, 522 Schapen (vette) i 28,— af 34. 351 Schapen (weide) f 19 a f 30; 123 Magere Varkens f 16,-- a f 36, Vette Varkens a ct. per K.G. 247 Biggen f 6,f 11, voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Coaraiit in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Ondertrouwd DIRK JAN KRDIJTROSCn, Werktuigkundig Ingenieur Leeraar aan de H. B. School te Dordrecht, EN CA MARINA GERBERDINA EVERTS. Huwelijksvoltrekking 16 Juli a.s. Ondertrouwd DIRK DROS EN ALIDA G. RAB. Tienhoven. den Burg. Huwelijksvoltrekking 10 Juli. F. BARHORST—Schaatsenberg. Oor-, Neus- en Keelarts, HOOFDGRACHT 64 te HELDER, is van 29 Juni tot en met 3 Juli niet te consulteeren. Bij vonnis der Arrondisseraente-Recht- bank te Alkmaar dd. 13 Juni is CORNELIS GROOTEGOED, laatstelijk gewoond heb bende te Alkmaar en aldaar gedomicilieerd, thans verpleegd wordende in het krank zinnigengesticht „Bloemendaal" te Loos duinen, gesteld ouder curatele. De procureur van verzoeker, COHEN STUART. Armenkamers Waalderstraat. AdresJOH. KEIJSER, Hoogerstraat Ten kantore der vereeniging staat tor bezichtiging eeno BRANDKAST met een BRANDKISTJE. Deze z()u te koop. Gegadigden gelieven voor 15 Juli a.s. oen briefje, vermeldende den prijs, in te leveren bij HET BESTUUR. P.S. Leden genieten den voorkeur. vraagt zoo spoedig mogelijk

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2