Binnenland, Voor JCof on JCuis. TEXEL, 3 JULI 1907. De verlcopeu week. De kermis is voorbij, draaimolen, kramen, spellen enz., zijn cWor de resp. eigenaars weder afgebroken en in nog minder tijd dan ze [werden opgeslagen is het geheels zaakje, plus straatmuziek en ander gedoe, weder van hier ver trokken om te trachten elders „goede zaken" te maken. De Groeneplaats biedt weder haar gewoon aanzicht, we gaan weder het normale leven. Yeel nieuws bracht de kermis niet, 'twas een mager boeltje; straatmuziek was er overvloedig, somtijds wat al te veel, doch overigens was de kermis van weinig beteekenis; alleen de tooneel- voorstellingen, niet het minst die van artisten van het Rotterdamsch tooneel- gezelschap in de „Vergulde Kikkert," gaven iets goeds te genieten. Toch was het verblijdend dat de laatste kermisdag begunstigd werd met tamelijk goed weêr, waardoor ook de verderaf- wonenden het er op konden wagen met hun kroost de kermis te bezoeken. Men noeme het ijdelheid, indien men zulks verkiest, doch te loochenen is het niet dat, vooral voor de jongeren, inzon derheid voor hen die wat afgezonderd wonen, een bezoek aan de kermis "een belangrijk moment is in het leven. 't Is weer alles voorbij en zonder eenigen weemoed hebben wij het heele gedoe dat de kermis maakte, weder zien vertrekken; de orde en rust die in vele huisgezinnen was verstoord zal zoo langzamerhand wel weder terugkeeren en de kermis zal zijn een schaduw die voorbij trok. Moge er voor niemand onaangename herinneringen aan zijn verbonden. De Harkt. De markt van Maandag voldeed wel licht niet geheel aan de verwachting welke de aanvoerders van vee er zich van hadden gemaakt. „De markt is stug" hoorden wij zeggen, doch in een adem volgde daarop „maar de prijzen zijn toch goed." 't Ging mogelijk wat trekkend, de kooplieden willen voor hunne moeite ook gaarne beloond worden en begrijpelijk is het dat zij het daarom maar wat zachtjes aanleggen. De tot nu gehouden markten zijn eveDwel van dien aard geweest dat de verkoopers, gelijk men zulks zou kunnen noemen, er ietwat door verwend zijn geworden en dan is eenige tegenslag allicht ontmoedigend. Waar echter nog getuigd kan worden dat de prijzen goed zijn, is de quasi- teleurstelling zeker wel overtekomen. Aangevoerd werden: 5 paarden f125 a f 175; 3 koeien f 150 a f 177,50 3 kalveren f 12 a f 13; 546 lammeren f 12 a f 13 56 schapen f 23 a f 27 4 biggen? Stugge handel. Verkiezingen. Voor zooveel zulks nog noodig mocht wezen herinneren wij er aan dat Donderdag a. s. de verkiezing van leden voor den Gemeenteraad zal plaats hebben; de stembureau's zijn daarvoor geopend van des voormiddag 8 tot des namiddag 5 uur. Waal, 1 Juli Eergisteren, terwijl de veehouder K. in zijn land aan het maaien was met de machine, maakten de paarden van een oogenblikje rusttijd gebruik om op hol te slaan. Bij het hek stiet het mes tegen een paal en werden de paarden tot stilstand gebracht. Hoewel er geen persoonlijke ongeluk ken plaats hadden, is de materieels schade niet gering. Als oorzaak wordt opgegeven dat een der paarden een veulen had en dus naar den stal verlangde. Den Hookn, 2 Juli. Toen de visscher J. Bijl van den Helder hedenmorgen van den Helder op het Horntje kwam, om daar ter geep vangst te gaan, stiet hij met zijn vlet met zoo'n kracht op de onlangs neergelaten zinkstukken, dat in den bodem yan het vaartuigje een groot gat kwam. Met moeite wist hij nog te landen. Vlieland, 30 Juni Heden gaf „Vlie lands Fanfarecorps" een concert aan 't Badpavilloen. De belangstelling daarin was vrij groot. Een ploizierboot van Nieuwediep had een aantal vreemdelin gen aangevoerd en eenige eerste bad gasten bevonden zich onder het publiek. Het was jammer, dat de Noordelijke wind het nog wat koud maakte om buiten te zitten. Na het concert aan 't strand deed de onvermoeide Fanfare de pleizier- reizigers uitgeleide. 1 Juli. Heden is de nieuwe ver. binding Harlingen Vlieland - Terschelling een verblijdend feit geworden. Vrijdag bracht de heer Bosman, aan boord van de „Ada van Holland" hier een bezoek. Zaterdagmorgen vertrok de boot naar Terschelling. De nieuwe boot had toen zeer veel bekijks. Nu kon men eindelijk gelooven aan de naderende verandering, voor ons eiland zulk een groote verbetering te noemen. De „Ada van Holland," die op tij moet varen, zal tot Augustus d9 dienst waarnemen, dan zal de „Minister Kraus" gereed zijn. Een goed ingerichte dienstregeling is verschenen, nauwkeurig iederen dag de uren van vertrek en aankomst aangevend. Heden kwam de boot twaalf uur on geveer van Harlingen hier aan den steiger. Voor de eerste maal in offieieeien dienst. Vele vlaggen wapperden ter eere dezer blijde incomste. Vlelands Fanfarecorps en dezangver- eeniging „Harmonie" bevonden zich, daartoe uitgenoodigd door den burge meester, op den steiger. De burgemeester, de leden van den gemeenteraad en vele belangstellenden eveneens en op het Oosterscche veld was oud en jong Vlieland aanwezig. Met muziek en zang werd de „Ada van Holland" begroet. Een korte begroeting had plaats tusschen de aanwezige heeren en een der heeren Bosman, die de eerste dagen de reizen mee zal maken. De heer Bosman was zeer getroffen door de feestelijke ontvangst. Na het vertrek der boot naar Harlin gen trok de muziek het dorp door, om ringd door een groote, vroolijk gestemde menigte. Hedenavond zal, naar men zegt, in 't logement Cupido worden gedanst. Zoo hebben wij dan inderdaad onze nieuwe postverbinding. Geen overstap pen meer, geen tochten over den Noord oosthoek, geen opstaan voor dag en dauw enz. Zouden we hij deze groote verbe teringen ons dan niet van harte daarin verheugen? Voor Vlieland was het een blijde, gelukkige dag. Een kwade concurrent. Van Hoorn wordt gemeld De eerste stappen die ?ijn gedaan om te komen tot een voldoend waarborg fonds voor de tentoonstelling der Holl. Mij. van Landbouw in 1908 eventueel te Hoorn te houdeD, zijn met een goeden uitslag beloond. Men heeft nu reeds de zekerheid, dat men komen zal tot een waarborgfonds van minstens f 10,000. Zeker een bewijs, dat Hoorn het op prijs zal stellen, te worden aangewezen de Algemeene Ver gadering te ontvangen. Vreeselijk ongeluk. Donderdagmiddag was de landbouwer Terra, wonende in den Overweerschen polder nabij Purmerend, op zijn land aan het hooien, terwijl zijn vrouw en 16-jarige dochter zich in de woning be vonden. Door den hevigen woei bij de woning een huishoudelijk voorwerp in de sloot. De dochter wilde het er uithalen, doch viel voorover in het water. Op haar hulpgeroep kwam de moeder ter redding aansnellen en sprong haar kind na. Ze konden zich echter, daar niemand in de nabijheid was, niet redden en beiden verdronken. Toen de man eenigen tijd daarna thuis kwam, ontdekte bij het vreeselijk ongeluk dat was voorgevallen. Zonderling geval. Te Kampen doet zich het merkwaar dig geval voor, dat een aftredend anti- rev. raadslid, de 74jarige H. de Groot, zitting hebbende in district 3, niet weer door de anti-rev. en r. k. kiesvereeniging is gecahdileerd. Toch is dit lid door een groep liberale kiezers opnieuw can- didaat gesteld. Een leelijk verschijnsel. Het mond- en klauwzeer onder het rundvee te Woubrugge, kenmerkt zich door kwaadaardiger karakter dan vorige keeren. Een rund is zelfs aan de ziekte bezweken. Sedert drie dagen zijn geen nieuwe gevallen voorgekomen; de ziekte huisvest zich iri den Vierambacbts- en Veender- polder; de overige polders zijn nog vrij. Wat lieh je a an zulk werkvolk De Kamer verslaggever van de „Tel." schrijft over een mislukte vergadering van deze week „Naar men weet waren slechts 38 leden aanwezig. Afwezig waren er volgens de „Handelingen" 62 (zegge twee-en zestig.) Afwezig waren 29 leden van links en 32 van rechts. Er waren, zooals men weet slechts 38 leden aanwezig. Toch haddon 66 leden de presentielijst van den dag geteekend. 28 (achtentwintig) leden hadden dus wel de presentielijst geteekend, maar bleven 's avonds afwezig. Men weet, dat iedereen, die 's morgens even zijn handteekening komt zetten, en daarna den gekeelen dag weggaat, toch volgens de „Handelingen" aanwezig is 1 De billijkheid vordert te vermelden, dat voor de dagvergadering 8 leden be richt van verhindering hadden gezonden. Maar 't is schitterend 1 Dat het trouwens gewoonte is, de presentielijst te teekenen en dan weg te gaan, blijkt uit meer dan een feit. Wanneer men de „Handelingen" van de laatste maanden nagaat, ziet men, dat gemiddeld 70 leden de vergaderingen bijwoonden. Op 18 en 19 JuDi bedroeg het aantal resp. 80 en 82, maar aan de stemming werd slechts deelgenomen door resp. 64 en 62 leden, 'n Twintigtal had dus even geteekend en was weer ver dwenen. Wa blief? Een gekke drukfout.. De „Banketbakker" schrijft Dezer dagen werd in een drukkerij tegelijk met de krant een kookboek gezet. Door een onhandigheid van den zetter geraakte bij het opmaken van de courant een stuk zetsel van het kook boek tusschen de kolommen van het dagblad. Het was een gedeelte van een recept voor morellensaus, dat in een artikel over de heidenbekeering aan den Kongo verzeild raakte; door deze nood lottige omstandigheid luidde het artikel als volgt Gedurende de laatste jaren heeft de zending in het binnenland van Afrika vasten voet gezet en zijn verschillende zendelingen naar de groote negerstaton aan den Aequator gezonden. Zij leggen er zich vooral op toe om jonge neger kinderen te doopen. De gemakkelijkste en beste manier om ze daarna week en malsch te maken is, ze langdurig te kloppen, totdat het vleesch murw en zacht is, dan met bouillon en wat witte peper in een verglaasde pan te leggen en langzaam te laten snerken, totdat ze geschikt zijn om in kleine stukjes te worden gesneden en door een zeef te wrijven. Dan 2 a 3 uren langzaam koken en met Gods hulp zullen er eenmaal belangstellende Christenen uit groeien, die op hunne beurt weder ande ren zullen helpen, leiden en ontwikkelen. Gebrek aan warmte. Algemeen is in Zeeland de klacht over h )t koude en nattige zomerweder en wordt naar droogte en warmte verlangd. De aardappelen, die over het algemeen vrij goed staan, missen door den velen regen een goeden smaak; de weiden zijn door de koude maar matig van gras voorzien en beloven een slechten hooi oogst, terwijl de erwten zeer achteruit gaan en reeds een gele kleur beginnen aan te m men. Uit de dierenwereld. Een reiger had in de omgeving van Nieuwenhoorn het geluk een vetten paling te snappen en dacht er een lek keren beet aan te hebben. Hij kwam echter bedrogen uit, ja moest de vangst met den dood bekoopen. In den dood strijd toch wond de paling zich zoo om den vigel, dat deze in de omhelzing stikte. Een inwoner vond reiger en paling beide dood op zijn land. Die hebben ook niet veel van Amster dam gezien. De „Bali" van de stoomvaartmaat- sc'iappij „Nederland" bracht 250 emi granten uit de Oost aan, die voor Suri name bestemd waren. Daar de „Prins Willem IV" van den K. W. I. Maildienst van Amsterdam naar Wost-Indië zou vertrekken, legde de „Bali" aan den steiger van don W.- Indischen Maildienst aan, de bruine broe ders werden overgeladen en precies op tijd vertrok de „Prins Willem IV", mot de emigranten, die aldus binnen een paar uren tijds tweemaal de schoonheden van het Noordzee-kanaal mochten be wonderen na het aan land niet verder te hebben gebracht dan de De Kuyter-kade. Door hooibroei. Vrijdagavond werd men plotseling opgeschrikt door het vernemen van de tijding, dat opnieuw brand was ontstaan in de Alexander kazerne in Den Haag. Ditmaal was de brand uitgebroken in den vleugel van 't gebouw aan de zijde van de zijde Timorstraat en weder, evenals de vorige maal, in een hooizolder. De vlammen sloegen terstond hoog op, zoodat al aanstonds de aandacht op de brand was gevestigd. Weldra was dan ook een stoombrandspuit ter plaatse na eenigen tijd door een tweede stoomspuit gevolgd. De uitgestrektheid van den brand was grooter dan de vorige maal. Terstond zijn de paarden, die zich in de stallen onder 'iet aangetaste gedeelte bevonden, daaruit verwijderd en in vei ligheid gebracht op het Plein 1813 en in de menage in de Borneostraat. Enkele paarden, die op hol sloegen, werden echter spoedig gegrepen. De vermoedelijke oorzaak van den brand is het broeien van hooi. Voorzichtig met celluloid-hammen Een vrouw te Bavel legde haar kam ondoordacht op een kachel, welke tame lijk heet was vijf minuten later hoorde zij een ontploffing en tot haar groote verbazing zag zij een vlam van een meter hoog en werd toen gevaar, dat het haar kam was. Een kostbaar landgoed De boomen van het landgoed De Wil- denborch (bij Lochem) deze week ver kocht, hebben f 262,275,78 opgebracht. Met de gronden, boerderij enz., die voor f 239,865,16 werden ingezet, staat het landgoed dus thans op meer dan een half millioen Toeslag aanstaande week. Een gevaarlijke rit. Dezer dagen zag de stationschef te Aalborg, in Denemarken, een trein, die daar stoppen moest, snel voorbijrijden, en op de locomotief worstelden stoker en machinist met elkaar. De machinist, die 8 jaar geheelonthouder was geweest, had zich bedronken en was woest ge worden. Ten slotte werd de stoker den razenden machinist de baas en kon hij de trein tot stilstaan brengen voor er nog een ongeluk gebeut de. Ia den trein zaten o.a. 500 kinderen. Amerikaansch. De vernuftige Jankey heeft weer iets nieuws bedacht, dat zijn schoolkinderen zeer ten goede komt In New-York waar de grond zeer duur is, heeft men op zeer eigenaardige wijze voor speelplaatsen aan de scholen gezorgd. Namelijk boven het gebouw, waar het platte dak door een muur wordt omgeven, met een over dekking van ijzergaas, om het zoek raken van ballen enz. te voorkomen. Op het eenigszins glooiend dak ligt een laag asphalt. Men heeft er minder last van rook en roet dan op de ingesloten beneden speelplaatsen, die ze als 't ware neerzuigen. In den winter wordt de hooge speelplaats voor schaatsenrijden gebruikt; in den zomer worden er tuintjes aangelegd en wekelijks muziek gemaakt. Ook om den leerlingen eenige kennis van den sterrenhemel te verschaffen, zijn deze speelplaatsen in de lucht van nut - i - Voeder duiven goed, maar niet te rijke lijk. Hoeveel voeder gaat niet verloren, dat in do modder vertrapt ot door de mus- Hchen verorberd wordt. Maar dit verlies is het minste. Erger is, dat door over dadige voedering ook uw dieren geschaad worden. Al heeft de duif veel beweging en verteert daardoor het voedsel bij haar lichter dan bij de hoenders, toch maakt te veel voedsel den vogel traag door vetaan- zetting en wordt zij alsdan voor de fokkerij minder geschikt. - 2 - Geef uw duiven een schoteltje met zand, vormengd met eenig zout, dat door toe voeging van water opgelost wordt. Dit is voor de vogels een lekkernij, welke tevens maagzuiverend werkt, de gezondheid be vordert en hun productiviteit verhoogt. - 3 - Neem vooral in den ruitijd uw duiven in acht. Zorg dan voor een krachtige voo dering, voor frissche, zuivere lucht en een zindelijk, goed ingericht hok. De Belgische postduivonfokker Roden- bach geeft aan moeilijk ruiende duiven een afkooksel van run, in kleine hoeveelheid mot water vormengd. Een paar druppels ijzervitriool in het drinkwator is ook goed. Hoofdzaak blijft echter eon goodo verzor ging.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2