N°. 2066, Zondag 7 Juli 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 dasje gevonden aan den Burg; 1 ceintuur, gevonden op den Waalderweg. Kostelooze Vaccinatie, Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos telooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: op Woensdag den lOen Juli 1907, 's middags 12 uur in de O. L. School te Den Burg. Texel, den 5 Juli 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING HIDDINGH. UITSLAG VERKIEZING. HOOFDELIJKEN OMSLAG. TEXEL, 6 JULI 1907. Alg. Verg. Holl. M. v. L. Naar men weet heeft de afd. Texel der H. M. v. L. het verzoek gedaan om in aanmerking te komen als de plaats waar in 1908 de alg. verg. der Maat schappij zal plaats hebben. Met haar deed ook de afd. Hoorn een gelijk verzoek, om te verkrijgen dat als plaats voor de Alg. Verg. in 1908 Hoorn zal worden aangewezen. De afd. Texel heeft het bij dat verzoek niet gelaten, doch is er al spoedig op uitgegaan om bij de afdeelingen en de leden der alg. verg. er op aan te dringen en steun te verzoeken dat de keuze op Texel zal mogen vallen. In eene circu laire, waarin vele bijzonderheden over Texel worden medegedeeld, wordt door haar steun gevraagd in zake het door de afdeeling gedaan verzoek. Aan die circulaire is tevens een Kaart van Texel toegevoegd, ten einde een aanschouwelijk beeld te geven van wat Texel is. Of en zoo ja, wat er nog meer is gedaan om voor het beoogde doel pro paganda te maken, vermogen wij niet te zeggen, doch het reeds genoemde zal ongetwijfeld niet ongemerkt voorbij zijn gegaan. Wat door de afd. Hoorn wordt of zal worden gedaan om te trachten een gunstig antwoord te bekomen op het harerzijds gedaan verzoek, is ons niet bekend, doch men kan er zeker van zijn dat Hoorn geen gemakkelijke concurrente zal zijn in het verkrijgen van de voorkeur om in 1908 de gastvrouw van de Alg. Verg. te wezen. Een bericht, hetwelk dezer dageD in de bladen voorkwam (door ons overge nomen) dat het waarborgfonds voor eene in 1908 te houden tentoonstelling tot een bedrag van f 10000 zal komen, moet niet onmogelijk dienst doen als reclame; 't geeft zeker klank doch is als reclame voor het doel, de verg., van zeer weinig beteekenis. Wanneer de keuze van de plaats voor het houden der Alg. Verg. afhankelijk was van geld, moest worden gekocht of werd toegewezen aan de hoogstbiedende, niet onmogelijk dat 't ons zou misloopen en een meer rijker afd. Texel de loef zou afstrijken, doch het houden der Alg. Verg. is nu eenmaal geen koopmanszaak voor zoover ons bekend. Naar ons bij gehouden besprekingen mocht blijken, bekostigd de Alg. Verg. zich zelf, doch wordt verlangd een goede lokaliteit voor dat doel, mitsgaders goede terreinen voor de tentoonstelling door de afd. bij die gelegenheid te houden. Financieele overwegingen kunnen en mogen dus, bij de beslissing over de plaats waar de Alg. Verg. zal worden gehouden, niet op den voorgrond staan, en wij willen daarom van het gezond verstand der leden en afgevaardigden verwachten dat, van hoeveel belang het artikel geld ook moge wezen, in deze zaak geen rekening zal worden gehouden met mededeelingen dat zooveel honderd of duizend Gulden als waarborgfonds beschikbaar zal zijn; 't is toch immers al te gek om door bijkomende zaken de hoofdzaak voorbij te zien. De Alg. Verg. toch is eene bijeen komst van afgevaardigden der afdeelingen van de Maatschappij, waar worden be sproken en behandeld al die onderwerpen welke op het landbouwbedrijf en in het belang der Maatsch. van belang kunnen worden geacht, en meer andere zaken van huishoudelijken aard. In den regel wordt door de afd. die de eer heeft de gastvrouw der A. V. te zijn, bij zulk een gelegenheid eene ten toonstelling georganiseerd, en ziet men öf van de afdeeling öf van particuliere zijde verschillende festiviteiten geannon ceerd ter eere van de vele gasten, en die daarvoor 't moeste geld beschikbaar heeft kan het 't mooiste maken, doch hoofdzaak is dit niet. Zoo'n tentoonstelling, ieder weet het, is een vreedzame strijd tuschen de ver schillende inzenders van paarden, koeien, schapen en wat dies meer zij, over de meerdere of mindere voortreffelijkheid van het ingezonden vee en producten van den landbouw; van deze gelegenheid maken tevens gebruik fabrikanten van landbouwwerktuigen, om te laten zien hetgeen op dit gebied alzoo wordt üit- gevonden ten dienste van het bedrijf. Aan de gestelde eischen: een goede lokaliteit voor het houden der vergadering en geschikt terrein voor het houden eener tentoonstelling, kan de afdeeling Texel alleszins voldoen. Voor een doelmatig transport van vee en goederen uit Noord- en Zuid-Holland zal de afd. maatregelen beramen, terwijl inzake het personenvervoer voor eene goede aansluiting van boot en spoor tot op de eerste en laatste diensten van den dag zal worden gelet. Om al het boven aangegevene behoeft Texel voor Hoorn niet achter te staan als geschikt en waardig om in 1908 de Alg. Verg. te ontvangen. Doch er is nog meer voor te zeggen om de keuze op Texel te vestigen, n.l. de ongezochte gelegenheid om kennis te maken met dit deel van Nederland, dat om zijn natuurschoon, jacht en vogelarij, zoomede landbouw en veeteelt, een kennismaking over waardig is. Velen hebben van Texel gelezen, doch nog niet ieder heeft er kennis mede gemaakt en d3 gelegenheid daartoe zal zeker met genoegen worden te baat genomen wanneer in 1908 hier de Alg. Verg. van de H. M. v. L. zou worden gehouden. Ü9 tijd nadert dat in de afdeelingen de beschrijvingsbrief zal moeten worden behandeld, waaronder o. m. de keuze van de plaats der alg. verg. voor 1908 aan de orde zal komen. Het bestuur onzer afdeeliDg zal zeker alles in het werk stellen om de zege te behalen, doch ook, en in niet geringe mate, zal daartoe gunstig kunnen werken vriend schappelijke correspondentie van parti culieren alhier aan hunne bekenden elders, die allen in hunne omgeving, ten deze een invloed ten goede kunnen uit oefenen. Wij meenen hierop in het bijzonder de aandacht te moeten vestigen; alle gepaste middelen zijn in deze geoorloofd en de moeite van het schrijven van eenige brieyen kan allicht een gewenscht succes bezorgen. Daarom, ieder aan het werk die er iets voor gevoelt, de tijd dringt; wil men aan Texel de eer bezorgen om de A. V. te ontvangen, dan geen tijd, geen moeite ontzien, om dat doel te bereiken; en moeten we het onderspit delven, laat het dan zijn met eere, met de overtuiging alles te hebben gedaan wat mogelijk was tot bereiking van het ge- wenschte doel. Zoo zjj het. Gemeenteraadsverkiezing. De verkiezing van vier leden voor den Gemeenteraad (periodieke aftreding) en van één iid voor de ontstane vacature (ontslagname F. Keijser) heeft Donder dag plaats gehad en is dien dag ook beslist. Voor de periodieke aftreding werden herkozen de aftredende leden, de heeren Bakker, Koning, Over en Zijm. In de vacature werd gekozen de heer J. S. Dijt. Voor zooveel mogelijk hebben wij onze abonné's op het eiland door telefoonbe richt of door bulletins met dezen uitslag in kennis gesteld. De verkiezingscampagne is hiermede voorshands weder van de baan de ge meenteraad is voltallig en zaken welke op uitvoering wachtten, kunnen nu wor den beredderd, dat is het voordeel van den afloop der verkiezing. Dat er veel animo is geweest voor deze verkiezing daarop valt niet te bogen, althans de deelname er aan getuigt daarvan niet; wanneer zoo ongeveer 50 procent van de kiesgerechtigden thuis blijft dan kan men moeilijk zeggen dat er veel belangstelling is betoond; - en zoo was het deze keer. De herkozenen en den gekozene wen- schen wij de noodige wijsheid om hun mandaat naar eisch te vervullen. Den Hoorn, 4 Juli, Door het bestuur van den P.H.Polder is aanbesteed het ophoogen van de kade van den molen boezem. Ingelevetd waren twee inschrijvings biljetten. Laagste inschrijver was de heer N. Duinker, wien het werk is gegund. Oosterend, 5 Juli. Aan de technische hoogeschool te Delft is voor civiel inge nieur geslaagd de heer K. Bakker Wz. van hier. De heer A. Schoneveld, H. d. S. met den bijbel te Oosterend, die benoemd werd tot onderwijzer der Christ, school te Zwammerdam, heeft die benoeming aangenomen. Vlieland. In de maand Juni werd in de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 750,— terugbetaald f 965,76 Het laatst uitgegeven boekje was no. 286. Boerenleenbanken. Het bestuur van den Nederl. Boeren bond heeft thans advies uitgebracht om trent de oprichting van boeren-hypotheek- banken, waaruit blijkt, dat, naar zijn meening, de belangen van den boer in 't algemeen niet gediend worden, wan neer hem geld verstrekt wordt op hypo theek, vooral niet, wanneer het gegeven wordt om hem eigenaar te maken van hoeve en land. Het bestuur van den Nederl. Boeren bond meent, dat het in het belang is van den boerenstand, de hyp itheekban- ken zooveel mogelijk te beperken, en dat men zich moet bepalen tot de leen banken, welker doel is verbetering van het landbouwbedrijf, en verder tot de locale banken, wier streven is destoffe- lijken en zedelijken toestand der leden te bevorderen. Wil men den boer helpen om eigenaar te zijn met geleend kapitaal, dan moet niet eene hypotheekbank maar een opzeg baar en voordeelig credit te zijner beschik king zijn. Wil men in die richting werkzaam zijn, dan moet de toevlucht gezocht worden bij den Staat, zooals dit ook in andere Janden geschiedt, maar nooit bij hypotheekbanken. Do bestuursleden van den Nederl. Boerenbond zijn daarom van oordeel dat zij met allen ernst de oprichting van Boerenhypotheekbanken moeten ont raden. 't Moet nogal erg zyjn. De Engelsche bladen blijven voortdu rend klagen in alle octaven der toon ladder over de duurtje in Den Haag, tijdens de Vredesconferentie. Na de knorrige opsomming van voorbeelden door den correspondent van de „Daily Telegraph, komt nu de goed gehumeerde ietwat grappige mededeeling in de „St. James Gazette": „De afzetterij van de hotelhouders is zoo groot, dat de delegatie van een Zuid-Amerikaansche Republiek, bij het zien van de rekeningen der eerste week besloot aan haar regeering te seinen of het niet beter zou zijn van de verdere deelneming aan de Conferentie ai te zien en een nieuw slagschip te bouwen. Dat zou haai- nog veel goedkooper uitkomen." Ook daar doen de dames al mee. De „Tel." schrijft: Voor het eerst zagen wij ter beurze te Amsterdam een jonge dame, die de firma, waarbij zij werkzaam is, op de beurs vertegen woordigt. Dynamiet in de kachel. Terwijl de dienstbode van den land bouwer C., te Cuyk, het kachelvuur op pookte, ontplofte met donderend geraas vermoedelijk een gedeelte van een dyna- mietpatroon, die zich tusschen de kolen bevond. De kachel vloog kort en klein; eenige huismeubelen werden vernield. De dienstbode, die zich gelukkig alleen in het vertrek bevond, bekwam een kleine wonde aan de rechterhand en den linkei bovenarm. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika cn andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat afschrilten van de procesen-verbaal, vermeldende den uitslag der op 4 Juli j.l. gehouden stemmingen ter verkiezing van leden van den Gemeenteraad zijn aangeplakt en voor een ieder ter Ge meentesecretarie ter inzage liggen. Texel, den 5 Juli 1907. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. KOHIER VAN DEN Burgemeester en Wethouder* der Ge meente Texel maken bekend, dat een af schrift van het kobier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1907, gedu rende vijf maanden, van den 17 Juni 1907 tot en met den 17 November 1907 ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 17 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. W. F. HIPPING.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1