V 20f>7. Donderdag 11 Juli 1907, Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. 208te Jan (f Eerste Blad. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bcjrg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Ct-s. Naar Amerika en andere landen met verkooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en. Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANG-EVELD& DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. Men zie voor liet verslag, de Stoombootaangelegen- heid betreffende, de binnen- en achter zijde van dit blad. 30 Juni 7 Juli. Voor Drenthe in 't algemeen en voor Assen in 't bijzonder was de voorbije week eene van bijzondere beteekenis en feest gejuich. Assen, het vriendelijk stedeke, niet geheel ten onrechte het Haagje van het Noorden genoemd, herdacht dat het een eeuw geleden een zelfstandige gemeente werd en niemand minder dan onze geëer biedigde Koningin zelve in gezelschap van Haren Gemaal kwam dit herdenkingsfeest den grootsten luister bijzetten. En niet alleen de hoofdstad had de eer van het Vorstelijk bezoek ook bet oostelijk en zuid oostelijk deel van het oude landschap deelde in de vreugde daarvan. Coevorden, Valter- veen en Valtermond mochten de Vorstin begroeten en met gejuich hulde brengen. Overal waar haar vriendelijke verschijning zich vertoonde brak de jubel los en alom getuigden de kwistig aangebrachte ver sieringen, de ontelbare vlaggen, de talrijke eerepoorten van de genegenheid en trouw die de eenvoudige Drentenaren voor de Koningin en Haar huis gevoelen. Haar intocht was een blije inkomste, Haar reis een ware zegetocht. Geen wonder dat het Kon. Echtpaar vriendelijk lachend te Assen uit den trein stapte al goot ook regen in stroomen neer. Na zoo'n juichende ontvangst in de voor de Hooge Gasten nog onbekende Oostelijke en Zuid-Oostelijke streken van het oude landschap konden ze met een dankbaar en blij gestemd hart het welkom van de hoofdstad in ontvangst nemtn. En Assen zelf heeft zich ook niet onbe tuigd gelaten, waar het gold Vorstin en Prins de blijken van liefde en gehechtheid te brengen. Het beste wat gegeven kon worden, werd gegeven en met heerlijke herinneringen zullen de Hooge Bezoekers naar Het Loo teruggekeerd zijn. Wij verafwonenden verheugen ons stellig allen in de luisterrijke en vriendelijke ontvangst die Vorstin en Prins te beurt vielen, 't Is voor ons opnieuw een bewijs dat waar men ook gaat in ons Vaderland overal de harten warm kloppen voor Oranje en de band tusschen Vorstenhuis en Vader land alom innig gevoeld wordt. En daar over mogen we verblijd zijn, vooral waar het een Vorstin geldt die Haar volk in alles zoo vorstelijk voorgaat. Io-o—o We leven in een tijd van organisatie en vereenigen. Do gouden spreuk der vaderen „Eendracht maakt macht" wordt schier op ieder terrein van het leven iu toepassing gebracht cn een gevolg daarvan is dat we ook in ons land kunnen wijzen op zoovele organisaties die ieder op zich zelf in eigen kring arbeiden en waarvan men de beteekenis niet licht kan over schatten. Vereenigen is een eisch van onzen in alle opzichten zoo beteekenisvollen tijd en de mensch die zjjn kracht in isole ment zoekt behoort in onze dagen niet meer thuis. Inzonderheid op het gebied van den land bouw wordt een ernstig streven tot samen binding van alleen die daarin betrokken zijn, waargenomen. Een gelukkig ver schijnsel, juist daarom omdat door niets beter het bedrijf kan worden gebaat. Onze vereenigingen van landbouwers en van hen die met dat bedrijf in verbinding staan vormen een kracht die veel vermag. Dat is ons in de laatste dagen meermalen kunnen blijken. Schier in iedere provincie zijn de landbouwers in corporaties aaneen gesloten en dat ze niet met de handen in den schoot zitten bewijzen wel de verschil lende keuringen en tentoonstellingen die om dezen tijd van het jaar in bijna iedere provincie worden gehouden. Juist die tentoonstellingen zijn het bewijs dat er in de landbouwkringen een open oog voor de belangen van het landbouw bedrijf wordt gevonden. Zoo'n landbouwtentoonstelling en wie kent ze niet is de gelegenheid waardoor het beste wat er in de een of andere streek gevonden wordt op het gebied van land bouw, veeteelt enz. te zamen gebracht wordt. En ieder bezoeker vindt er iets dat zijn aandacht waard is en hem tot nadenken en onderzoek brengt. Alles wat het bedrijf tot meer volkomenheid kan opvoeren wordt op zoo'n tentoonstelling te zien gegeven en dus is er voor hem, die inderdaad veel belang in zijn bedrijf stelt veel te leeren. En niet alleen dat zij die bij den land bouw betrokken zijn allereerst de vruchten van dergelijke tentoonstellingen plukken, ze verhoogen ook bij de buitenstaanders meer dan iets anders de belangstelling voor wat er op landbouwgebied, voorvalt. En dat is zeer toe te juichen, daar de land bouw is en ook zal blijven de hoofdbron van ons volksbestaan waaraan nimmer te veel aandacht kan worden geschonken. Te Kiel zijn in de voorbije week de groote zeilwedstrijden gehouden. Dat mag op zich zelf beschouwd weinig bijzonders zijn toch brachten deze Kieler feesten een gebeurtenis, die misschien voor de toe komst van groot belang zal kunnen zijn. Men moet n.l. weten dat Keizer Wilhelm, voor hij zijn reis naar het Noorden aan vaardde de zeilwedstrijden bijwoonde en dat tevens ook vele Franschen in de Duitsche oorlogshaven een kijkje kwamen nemen. De Keizer die hoewel hij nog weieens van het geslepen zwaard spreekt, is i„ tusschen een voorstander van een vriendschappelijke verhouding met de andere mogendheden. Mogelijk dat daarachter een politieke ach- grond verborgen ligt, doch het feit op zich zelve is toe te juichen. Ook ten opzichte van Frankrijk wenschte de Keizer een betere verhouding en daaraan is waarschijnlijk toe te schrijven dat Z.M. zich bijzonder vrien delijk met de Fransche gasten te Kiel inliet. En wat juist aan dat feit eene bijzondere beteekenis gaf was dat onder die gasten zich de gewezen Fransche minister van oor log, Etienne, bevond en deze met den Kei zer een langdurig onderhoud had. Wat daar al zoo besproken is, kan moeilijk be paald worden maar dat het gesprek niet alleen over den wedstrijd liep, doch de ver houding, het Duitsche Rijk en de Fransche Republiek tot onderwerp had is zeer waar schijnlijk. In die meening wordt men vooral versterkt door het feit dat Etienne, van Kiel terugkeerende, zijn weg nam over Berlijn en daar een onderhoud had met den rijkskanselier Von Bulow. Wel is Etienne thans geen regeerings- persoon en had het onderhoud dus niets officieels, doch deze gewezen minister is ook thans nog een man van beteekenis, waarom dan ook het gewicht dezer gebeur tenissen niet zeer gering te achten is. Dat er over de Staatkunde gesproken is, ligt voor de hand en is ook door Etienne, die dadelijk bij zijn aankomst te Parijs door reporters bestormd werd, niet ontkend. Overigens liet de oud-minister weinig los. Intusschen is het te hopen dat in de toekomst zal blijken dat een en ander be vorderlijk is geweest voor een goede ver standhouding tusschen het Duitsche Rijk en de republiek. —o o— In Italië is Donderdag de 100e geboorte dag van 's lands bevrijder, Garibaldi, her dacht. In de Kamer wijdde de voorzitter een redevoering aan de nagedachtenis van den grooten held, waarin door hem een overzicht van zijn veelbewogen leven werd gegeven. Een en ander gaf tot een groote huldebetooging aanleiding. En dat niet alleen. De Kamer deed meer, nl. nam met overweldigende meerderheid een besluit om de oud—strijders uit de groote oorlogen flink te herdenken. En de Senaat volgde daarin het voorbeeld van de Kamer. In geheel Italië is de herdenkingsdag van den grooten vrijheidsheld geestdriftig gevierd. Overal patriottische redevoeringen en betoogingen. Vooral in Rome was de enthusiasme overweldigend. Bij het Gari baldi-monument werden talrijke kransen neergelegd. De stad was versierd, de win kels waren gesloten. Op het kapitool hield een oudstrijder een gloedvolle redevoe- voering, waarbij ook koning Emanuel, de ministers en tal van kamerleden en sena toren tegenwoordig waren. De 4e Juli zal voortaan een nationale feestdag zijn. —o o— Raisoeli, de geniale Marokkaansche ban diet heeft de voorbije week een staaltje van zijn brutaliteit gegeven, die aan het ongelooflijke grenst. De zaak zou zeer ko misch zjjn als ze niet zoo ernstig was. Zooals men weet heeft de bandiet de vlucht moeten nemen zonder dat er ook maar eenige kans overbleef hem in handen te krijgen. Zijn vrienden in den hofkring drongen intusschen op zijn begenadiging aan en eindelijk besloot de Sultan Sir Harry Malhaen, den Engelschen bevelhebber der Marokkaansche troepen, af te vaardigen om den roover in zijn nest op te zoeken en de voorwaarden aan hem bekend te maken, waaronder hem gratie zou worden verleend. Maar wat deed nu de bandiet Eenvoudig, hij nam den afgezant gevangen en begon zelf de voorwaarden te stellen. Hij eischt niet minder dan 100,000 Ducrus losgeld, de benoeming van zich zelf tot pacha van Tanger en het wederopbouwen van zijn sterkte Zinat, dat onlangs platgeschoten werd. Een weergaloos brutaal stukje van den bandiet en de Marokkanen zitten danig met de handen in 't haar. Hoe 't nog eens afloopen zal. TEXEL, 10 JULI 1907. De Markt, enz. De markt op j.l. Maandag teekende weder een vluggeren gang, want al spoedig werd het aangevoerde vee ver kocht, en voor verzending naar elders, naur de haven getransporteerd. De prijzen voor het wolvee waren beter 1 dau den vorigen marktdag. Aangevoerd werden 84 schapen, 411 lammeren, 3 pinken, 2 kalveren en 4 biggen. De prijzen warenSchapen f 20 a 26; Lammeren f 12 a 14; Pinken f 100; Biggen f 6,00. Met de aanvoer ging het traag en het getal marktbezoekers was niet zoo groot; vermoedelijk neemt de hooibouw vele handen in beslag. In de dagen wanneer het weder dezen arbeid in de hand werkt mag wel met kracht dat werk ter hand worden genomen; zoo was het ook Maandag; den volgenden dag werd, even als reeds zooveel andere dagen, die bezigheid door het natte weer weder zeer bemoeielijkt. 't Laat nog al te wenschen over voor de hooibouw. Koog 7 Juli. Heden morgen is op het strand bij de Muij alhier aangespoeld het lijk van een jongen man, denkelijk visscherman, in ver gevorderden staat van ontbinding. Zijn kleederen waren gemerktJ. S. Een modelboerderij. Te Haarlem wordt opgericht, naar het voorbeeld van „Oud Bussum," een model boerderij en melkerij, waarvoor een ka pitaal van f 175,000 is bijeengebracht, meldt de „N. Ct." Het doel is, te be reiken de grootst mogelijke zuiverheid van melk en melkproducten. Aan de boerderij worden verbonden een bacterioloog en een veearts. Het faillissement Bentheim. Volgens een staat van schulden door den curator opgemaakt, had de failliete prins Eberwijn zu Bentheim Stemfurt aan contanten i 480 in zijn bezit en was zijn verdere hebben en houden bij elkaar f 6000 waard, totaal dus f 6480 aan baten, meldt het „Vad." Daartegenover staat een passie! van f 790,412.47, waarvan 750,000 voor de Maatschappij Oud-Wassenaar voor den aankoop dier bezittingen. Het kasteel kan echter niet op de lijst der baten gebracht worden, omdat het nog niet op naam van den prins staat. De nieuwe Hembrug geopend. De nieuwe Hembrug is Zaterdag ge opend en de oude wordt gesloopt. Welkome tijding voor den handel en de zeevaart. Zaterdagmorgen ongeveer 6 uur pas seerde de eerste trein van Zaandam naar Amsterdam de nieuwe brug. Hard is er gewerkt in dien afgeloopen nacht om de oude baan af te snijden en deze aan beide zijden met de nieuwe te doen aansluiten. Onderzoek omtrent het visschen met de moordkuil. Op verzoek van de Heidemaatschappij werd door een tweetal visschers van de Lemmer, een trek gedaan met de moord of wonderkuil, om de zekerheid te hebben of met dit, in den laatsten tijd zooveel besproken en veroordeeld net, ook zoet- watervisch gevangen wordt. Gedurende ongeveer drie uren werd gevischt tus schen Schokland, Blankenham en den Ketelmond. Het resultaat was verrassend. Ongeveer zeshonderd pond vischjes wer den gevangen, waaronder, naar gissing, een paar honderd pond meest zeer kleine spiering, botjes en palinkjes, terwijl de overige vangst bestond uit zeer kleine bleitjes, vorentjes, baarsjes en andere zoetwatervisch. Dat het visschen met dit kuilnet dus ook voir de zoetwater- visscherij hoogst schadelijk is, behoeft geen nader betoog. De geheele vangst is, in manden gepakt, ter onderzoek naar Utrecht opgezonden. (Leeuw. Ct.) TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1