N° 2088 Êondag 14 Juli 1907, 20ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* E)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. AANVOER TER MARKT. De Burgemeester der gemeente Texel brengt belanghebbenden in herinnering, dat ingevolge het bepaalde bij art. 159 der verordening van politie voor deze gemeente gedurende de gewone weekmarkten, de aanvoer alleen mag plaats hebben door de straat, langs het hotel „de Zwaan", dat op overtreding dier bepaling geld boete is gesteld van hoogstens f 3,— Texel, den 9 Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. LANDWEER. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Tjeerdvan der Zee te 's Gravenhage om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie D, No. 2326 een aërogeengasfabriek te mo gen oprichten door hen is ingewilligd. Texel, den 12 Juli Ï907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris; De Burgemeester, RUIBING. W. F. HIDDINGH. TEXEL, 13 JULI 1907. De geest des tijds. De tijdgeest leert en predikt vooruit gang op ieder gebied. Wanneer men de bladen en tijdschriften wat bijhoudt, dan treft ons meermalen een verrassende uitvinding, welke met vroegere gebruiken en gewoonten spot en een geheel nieuwe wijze van doen aan de hand geeft. Datzelfde kan ons ook blijken wanneer we voor korter of langer tijd ons van onze woonplaats begeven en elders, niet het minst in de grootere plaatsen, om ons heen zien plaats hebben. Doch ook op ons eiland laat de tijd geest zich gelden en doet den drang ontstaan naar verbetering, verfraaiing of naar nieuwe zaken. Of dat alles een gevolg is van den veranderden tijd of wel dat de betere toe standen zijn ontstaan door het begrijpen van den tijdgeest, is een kwestie waar over zeer lang kan worden gedisputeerd, doch een feit is het dat de maatschap pelijke toestand ook van velen onzer eilandbewoners van meer gunstiger con ditie is dan voor een dozijn jaren ge leden, en niet onmogelijk voor een groot deel is te danken aan het rekening houden met den geest des tijds, welke verbetering van gronden en veredeling van den veestapel enz. op het programma heeft. Hoe het zij, die betere toestanden zijn er onmiskenbaar, en het gevolg van de betere levensvoorwaarde openbaart zich in het maatschappelijk leven op meer dan een gebied. Om iets te noemen: zien we maar de meer modische kleeding welke door haast iedereen wordt gevolgd; het gebruik van het rijwiel voor het bedrijf of als luxe, dat door ouderen en jongeren niet wordt versmaad en bij goede wegen wel door motor en auto zal worden gevolgd; het maken van uitstapjes; terwijl het opknappen, hernieuwen of wel geheel vernieuwen van gebouwen een afdoend bewijs is dat de maatschappelijke toestand er zooveel beter op is geworden. Dat alles is een aangenaam en be moedigend verschijnsel; het kunnen er van, zeker gelukkig, Is het de tijdgeest, welke tot al deze dingen drijft, niet minder doet deze zich kennen waar het betreft zaken of onder nemingen van beteekenis. Laten we er slechts aan herinneren hoe de bloembollencultuur, waaraan men vroeger niet dacht of er de schouders voor ophaalde, thans voor meer dan een eene winstgevende affaire is geworden. De daarstelling van een Badhotel, wel eens gekscherend ter sprake gebracht, is thans een feit geworden. De oprichting van een Gasfabriek is mede een feit en iederen dag brengt ons nader aan de voltooiing er van. De Holl. M. v. Landb. durft te dingen naar de eer om in het volgend jaar de gastvrouw der alg. verg. te zijn en wil niet achterstaan bij grootere plaatsen; 'tis alles de geest des tijds! En bij dat alles komt thans nog de stoute gedachte om een eigen stoom- bootdienst tusschen Texel en Helder in het leven te roepen, in concurrentie tegen eene reeds 25 jaren bestaande dienst. Wel een stoute onderneming is dat laatste, ook zeker aantemerken als een drang des tijds, welke nog zeer vèr strekkende gevolgen kan hebben ook vcor het vervoer te lande. Heden avond, we willen er bij deze aan herinneren, zal eene vergadering deze aangelegenheid betreffend, worden gehouden in het Hotel Texel; daartoe worden allen opgeroepen en uitgenoodigd, onverschillig van welken rang of stand men zij. Wat in deze zaak reeds werd gedaan zal ieder duidelijk zijn geworden na lezing van het verspreid verslag. Wat verder zal moeten volgen daarop zal de komende vergadering het ant woord moeten geven. Komè daarom iecler op die een kind van zijn tijd wil heeten 't betreft voor Texel een gewichtig onderwerp hetwelk aan de orde is; aller steun is dringend noodig. Heden avond, (Zaterdag) allen op naar Hotel Texel! Het arbeidscontract aangenomen. De Eerste Kamer heeft Woensdag het arbeidscontract aangenomen. Het „N. v. d. D." zegt hieromtrent: „Hiermee is dan de kroon gezet op een belangrijk stuk werkgeving, dat veel tijd en groote inspanning heeft geëischt van Ministers zoowel als Kamerleden. Zoodra het invoeringsbesluit in het „Staatsblad" zal prijken, en vermoedelijk zal dat zoo lang niet meer duren, moeten allen „die voor loon in dienst van een ander zijn", van den directeur eener groote bankinstelling tot het dagmeisje dat eenige stuivers daags verdient, de werking der nieuwe bepalingen voelen. De meester zal verplicht zijn, een zieke dienstbode eenige weken verpleging en onderhoud te verschaffen de dienstbode zal weten waar zij aan toe is, wanneer zij zonder reden haar dienst verlaat. De patroon die het ongeoorloofde beding der „gedwongen winkelnering" maakt, zal in de groote boete, aan den werkman verschuldigd, de kracht der nieuwe wet voelende werkman die zijn patroon plotseling onrechtmatig in den steek laat, zal door het „staangeld" gedwongen kunnen worden, de schade te vergoeden. De rechten en verplichtingen van werk nemer en werkgever, tot dusver geheel in de lucht hangend, zullen in het ver volg vaststaan. Zoo zal m6n in alle klassen der maat schappij de werking der nieuwe wet voelen en wij zullen allen ondervinden in tneyer de beloofde verbeteringen, die zij brengen moet, bevredigen, in hoever de geopperde bezwaren juist zijn. Eindelijk opgelost Een nieuwe verklaring voor het tot nu toe zoo ongunstige zomerweder van dit jaar, komt uit de kringen der sterre- kundigen, die ons er aan herinneren, dat de planeet Mars thans dicht bij onze Aarde gekomen is. Om de 15 jaar ongeveer komt deze naburige planeet onze kleine Aarde een paar duizend mijlen nader. Geen wonder dus, dat deze invloed zich in onaangename atmosferische ver schijnselen doet gelden. Zaterdag 6 Juli zijn de beide wereld lichamen in „oppositie" getreden. Op alle sterrewachten werden kijkers en oogen in het tot waarneming gun stige moment op de sedert Schiaparelli's ontdekkingen zoo interressant geworden zonnetrawanten gericht. Meer dan alle resultaten, welke zij mogen waarnemen, zullen onze landbouwers en onze leer gierige jeugd de profectie der sterre- kundigen interresseeren, dat Mars zich weder op den normalen afstand van de Aarde terugtrekt en daarom spoedig op fraai zomerweder voor den tijd van den hooibouw en der scholenvacantie te hopen mag zijn. Boor een vergrootglas gezien. Eenige dagen geleden is met veel ophef gewag gemaakt van diefstallen welke door een onderwijzer te Leeuwar den zouden zijn gepleegd. Thans blijkt dat bedoelde diefstallen alleen bestaan in het hier of daar af snijden of -plukken van bloemen en tak jes in een openbaar plantsoen. Volgens de wet mag men echter zulks niet en een politieagent hielp mee aan de naleving der wettelijke bepalingen en bracht den onderwijzer voor de rechtbank. Maandag heeft de „misdadiger" te Leeu warden terechtgestaan. Voor het voortgezet misdrijf van dief stal en voor diefstal vorderde het O. M. veroordeeling tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis. De verdediger vroeg vrijspraak daar volgens hem het oogmerk tot een weder rechtelijk handeling niet aanwezig is geweest. Het hoofd der school waar de beklaagde werkzaam is, getuigde, dat deze een man is met 'n goed karakter, met groote liefde voor het onderwijs en die meermalen bewijzen heeft gegeven van groote onbaat zuchtigheid. Een treurig gevolg Bij Mitslawier kreeg de arbeider S., die aan het aardappelrooien was, een weinig kopervitriool, gebruikt tegen de aardappelziekte, in een wondje aan een zijner vingers. De man is aan bloed vergiftiging overleden. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor uen Beug 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gezien het 3e lid van 10 der Landweerinstructie I; Brengt ter kennis van een ieder wicn zulks aangaat: lo. de dienstplichtigen bij de militie te land die in den loop van dit jaar een achtjarigen dienst bij de militie te land hebben volbracht, dat zijn in het al gemeen zij, die behooren tot de lichting van 1899, zullen op 1 Augustus a.s. overgaan naar de Land weer; echter gaan niet over naar de Landweer de plaatsvervangers, de nummerverwisselaars, zij die behooren tot een der bereden korpsen of tot het korps Torpedisten en zy, die in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst; 2o. zij, die overgaan naar de Landweer, moeten zich, ingevolge artikel 24 der Landweerwet vóór 31 Augustus a.s. in persoon aanmelden bij den Burge meester hunner woonplaats en daarbij inleveren hun zakboekje met daarin gehecbten verlofpas; do verlofgangers evenwel die buitenslands verblijf hou den, behoeven zich Diet in persoon aan te melden, doch zullen hun zakboekje met daarin gehecbten verlofpas bij aangeteekenden brief (met duidelijke vermelding van hun volledig adres buiten bet Rijk) hebben toe te zenden aan den Burgemeester hun ner laatste woonplaats binnen bet Rijk; 3o. zij die op 1 Augustus a.s. overgaan naar de Landweer, zijn van dien datum af onderworpen aan alle voorschriften voor de Landweer gegeven. Vestigt met nadruk de aandacht op de navol gende bepalingen der Landweerwet Artikel 25. De verlofganger van de Landweer, die zich in een andere gemeente gaat vestigen geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woon plaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waaiin bij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. Artikel 27. De verlofganger van de Landweer, mag zich zonder toestemming van Onzen Minister van Oorlog niet langer dan gedurende een jaar bui tenslands begeven. Aan den verlofganger van de Landweer, die niet in verzuim is, wordt deze toestemming, wanneer zij gevraagd wordt eu blijkt noodig te zijn ter zake van uitoefening van of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid, in gewone tijden niet geweigerd. Bij de toestemming kan de verlofganger worden vrijgesteld van de verplichting tot deelneming aan de oefeningen in artikel 11 vermeld, tot het bijwo nen van bet bij artikel 29 voorgeschreven onderzoek en tot het komen in werkelijken dienst ingeval van oorlog, oorlogsgevaar of andcro buitengewone om standigheden. Aan de toestemming kunnen overi gens zoodanige voorwaarden worden verbonden, als in bet belang van den dienst noodig worden ge oordeeld. Artikel 28. De vorlofganger van de Landweer, die artikel 24,25 of 27 niet naleeft, wordt in werke- ken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoog ste een maand gehouden. De duur van dozen dienst wordt bepaald door onzen Minister van Oorlog, die tevens het korps van bet leger nan wijst waarbij de werkelyko dienst moet worden vervuld. Zij, die familiebetrekkingen hebben, die in bot buitenland verblijf houden en in do termen val len van overgang naar de Landweer, worden uit- genoodigd belanghebbenden te herinneren aan de bepaling van artikel 24 bovengenoemd. Texel, den 9 Juli 1907. De Burgemeester voornoemd; HIDDINGH. RRANDGEVAAR door het broeien van hooi. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel vestigen bij deze de aandacht van de landbouwers in deze gemeente op do maatregelen van voorzorg, die naar hot oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond kunnon genomen wordou tegen het brand gevaar door broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordcol op bet volgende neer Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is, is het noodig, dat bet gras werkelijk hooi zij, alvo rens het wordt binnengehaald. Maar dit is tea opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in bet hooi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusscben wor den gebracht. Zout verhoogt bovendien den smaak van bet hooi. Het oude 'nooi en vooral bet stroo nemen bier door zeer in voedingswaarde toe. Beide (bet zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste een lucbtkanaal te zijn voorzien, dat ge makkelijk te vervaardigen is van stevige manden makerstwijgen of van eenig eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, waar de drie bovenomschreven maat regelen zijn genomen. Ten slotte achten zij bet weDschelijk te wijzen op den inhoud van artikel 16S van het Wetboek van Strafrecht, waarbij o.a. straf bedreigd is tegen hem, aan wiens schuld brand is te wijten, en wel le. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden indien daardoor gemeen gevaar voor goederen ontstaat; 2e. gevangenisstraf of hech tenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daar door levensgevaar voor een ander ontstaat; 3e. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien bet feit iemands dood ten gevolge beeft. Texel, den 9 Juli 1907. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1