N°. 2069. Donderdag 18 Juli 1907 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Do Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 20 Juli 1907, des vóórmiddags te 10l/g uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuizc dezer Ge meente. Texel, den 16 Juni 1907. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Te behandelen onderwerpen: 7 Juli 14 Juli. We leven in de dagen van verkiezingen en stemming stemmingen. Overal inden lande hebben de gemeenteraadsverkiezingen plaats gehad, hier en daar zelfs reeds de herstemmingen. En daar bijna elk voorval in 't loven zijn invloed laat gelden op den gemoedstoestand der menschen en verschil lende gemoedsstemmingen in het leven roept, is de veronderstelling zeker niet gewaagd dat de voorbye dagen voor menig een niet vrij van emoties waren. Zonder nu nog rekening te houden met het kie zerscorps, dat zich voor z'n candidaten 't vuur uit de sloffen liep en in verkiezings manifesten en strooibiljetten verlustiging zocht, bohoeven we maar enkel te denken aan de candidaten zelf die zich 't slacht offer wisten van de publieke meening en dikwijls ook van ongezouten critiek, die zich nu eens gevoelden 't troetelkind hunner medeburgers dan weer de arme verstooteling. Dagen van gemengde gevoelens voor de aftredende en op herkiezing hopende vroede vaderen en niet minder voor hen die zich bij voorbaat verlustigden in het vooruit zicht spoedig het pracdicaat van edelacht bare te zullen verwerven. Dagen van genot over het bereiken van het ideaal of wel van teleurstelling als ervaren moest wor den dat de volksgunst zich van hen keerde. Maar, om niet te lang bij de raadsver kiezing stil te staan, de voorbije week werd ook door een andere verkiezing eene van bijzondere beteekenis. Zooals men weet hebben de Provinciale Staten dezer dagen weer hun afgevaardigden verkozen voor onze Eerste Kamer, wat evenwel niet met zooveel belangstelling werd tegemoet gezien als wel eens het geval had kunnen zijn indien de onlangs gehouden Statenverkie zingen een anderen uitslag hadden gehad. Nu wist men het al bij voorbaat dat er weinig verandering in de samenstelling van ons deftig Hoogerhuis te verwachten viel. Zoo is dan ook het geval geweest, de heeren zijn alle in het bezit hunner zetels gebleven behalve één, n.l. Mr. van Houten. En ook dat kon geen bijzondere bevreemding wekken want het was al sinds lang geen geheim meer dat deFrie- sche Staten 't pleizier van hun afgevaar digde af hadden sinds hij zoo tegen minister Staal en diens begrooting te velde trok en er geen Minister Kuyper meer te bevechten was. Niet een der Friesche Statenleden die vader Sam zijn stem waardig keurde en aan het einde van zijn strijd tegen minister van Raalte en diens arbeidscon tract viel de grijze Staatsman om zeer waarschijnlijk voorgoed tot het ambteloos leven en buiten de sfeer der actieve politiek terug te keeren. In de Kamer zelf heeft Van Houten zich de laatste dagen niet onbetuigd gelaten ofschoon hij weten kon dat zijn dagen geteld waren en hij met zijn eene been in het politieke graf stond. Hij is dus gevallen midden in den strijd waarvan het einde door de aanneming van het arbeidscontract bovendien nog geheel een teleurstelling voor hem geweest zal zijn. Zijn zwanen zang is geweest zijn philippica tegen het arbeidscontract en het was wel een eigen aardig toeval dat juist de heeren Stork en 't Hooft om zijn grijs hoofd kransen van hulde vlochten voor zijn scherpe critiek op een wetsontwerp dat ook deze sprekers uit den booze achtten, toen het telegram in de Kamer kwam dat Van Houten zijn zetel zou moeten ruimen voor den heer Bloembergen. Door de benoeming van dezen laatstge noemde is niet bewaarheid geworden dat vanuit Friesland de eerste sociaal-demo cratische afgevaardigde naar de Eerste Kamer zou worden gezonden. Waarschijn lijk hebben de heeren het op een accoordje gegooid tenminste de benoeming van den socialist Van der Zwaag tot Gedeputeerde van Friesland doet zooiets vermoeden, omdat de liberalen tot deze verkiezing hebben medegewerkt. Om tot de Eerste Kamer terug te keeren: ook de voorspelling dat deze het. arbeids contract zou verwerpen zulks gedaan naar aanleiding van het zoo ongunstig luidende voorloopig verslag heeft zich niet bewaar heid. Wel hebben in de Kamer tal van leden duchtig het snoeimes der critiek gehanteerd maar 't ontwerp is toch aange nomen, zelfs met een betrekkelijk groote meerderheid. Ook de oorlogsbegrooting ging er met vlag en wimpel door, zoodat we thans kunnen zeggen: „Lieb Vaterland kaunst ruhig sein," het ministerie is heel huids uit den strijd te voorschijn getreden. Io—o—o Behalve velerlei politiek nieuws bracht de voorbije week tevens nog een gebeurte nis die beschouwd kan worden als een gevolg en het naspel van de bekende Berlinramp in Februari j.l. Te Amsterdam had de installatie plaats van de Staatscommissie voor het reddings wezen welke commissie benoemd is door de Koningin^ en die onder leiding staat van Z. K. H. den Prins. De minister van Waterstaatinstalleerde de commissie waarbij hij de bekende ramp in herinnering bracht en hetgeen de Prins in die droeve dagen had gedaan. Onze beste wenschen mogen de Commissie bij haren arbeid om ons reddingswezen te verbeteren vergezellen. Tenslotte bracht de voorbije week ook nog feestnieuws. 't Friesch stadje Workum herdacht zijn 1000-jarig bestaan en het deed dit feestelijk en luisterrijk. Al de burgers hebben meegewerkt om dit her denkingsfeest te doen slagen en hun po gingen werden volop bekroond. Workum is 'n stad met een verleden en daarover zou heel wat te vertellen wezen, doch onze ruimte is te beperkt om daaraan te denken. Waarom we dan ook alleen volstaan met de vermelding van het feit, dat inderdaad wel vermelding waard is. Io—o—o In Frankrijk is de toestand nog niet in 't reine, maar toch de kalmte is weerge keerd en zelfs hebbeD enkele balsturige burgemeesters het bijltje maar weer opgevat wat intusschen in de gemeenten zelf met weinig ingenomenheid is begroet. De Fransche Kamer heeft zich inmiddels bezig gehouden met de vervroegde weg zending van de lichting 1903. Nu vallen onder die lichting ook de muiters die laatst in het zuiden van Frankrijk alle tucht vergaten en daarom had de Senaat eenige veranderingen in het ontwerp ge bracht o.a. ook dat de muiters van het 17e regiment onder de wapens zouden blijven en niet van de vervroegde wegzending zouden proflteeren. Dat gaf natuurlijk in de Kamer een heftig debat vooral van de zijde der uiterste linkerpartijen die de ge noemde bepaling dadelijk wilden schrappen. Er werd als argument aangehaald dat Clemencau telefonisch beloofd zou hebben dat als de muiters in de kazerne terug keerden ze niet gestraft zouden worden. De minister-president heette zulks liegen en bleef op zijn stuk staan dat de muiters niet in de voorgestelde voordeelen mochten deelen. Wat dan ook het geval werdj want het wetsontwerp werd ongewijzigd aangenomen. 1 o—o—o De Luxemburgsche troonsopvolgings kwestie waarvan wij indertijd melding maakten, is thans voorloopig van de baan. Door een besluit der Kamer is thans uit gemaakt, dat na den dood van hertog Willem van Nassau de Kroon op zijn oudste dochter zal overgaan. Graaf Merenberg die aanspraken op de Kroon liet gelden heeft dus weinig succes met zijn protest gehad. De Kamer heeft zijn aanspraken niet erkend. I o o—o Amerika is bezig zijn vloot in den Stil len Oceaan te versterken en nieuwe ver dedigingswerken te land aan de kust wor den aangebracht. Waarom is er gevraagd en president Roosevelt heeft geantwoord TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland <15 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. LANDWEER. Be Burgemeester der Gemeente Texel Gezien het 3e lid van 10 der Landweerinstructie Ij Brengt ter kennis van een ieder wien zulks aangaat: lo. de dienstplichtigen bij de militie te land die in den loop van dit jaar een achijarigen dienst bij de militie te land hebben volbracht, dat zijn in het al gemeen zij, die bekooren tot de lichting van 1S99, zullen op 1 Augustus a.s. overgaan naar de Land weer; echter gaan niet over naar de Landweer de plaatsvervangers, de nummerverwisselaars, zij die belmoren tot een der bereden korpsen of tot het korps'L'orpedisten en zij, die in het genot zijn van ontheffing van den wcrkelijken dienst; 2o. zij, die overgaan naar de Landweer, moeten zich, ingevolge artikel 21 der Landweerwet vddr 31 Augustus a.s, in persoon aanmelden bij den Burge meester hunner woonplaats en daarbij inleveren hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas; de verlofgangers evenwel die buitenslands verblijf hou den, behoeven zich niet in persoon aan te melden, doch zullen hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas bij aangeteekenden brief (met duidelijke vermelding van hun volledig adres buiten bet Rijk) hebben toe te zenden aan den Burgemeester hun ner laatste woonplaats binnen het Rijk; 3o. zij die op 1 Augustus a.s. overgaan naar de Landweer, zijn van dieD datum af onderworpen aan alle voorschriften voor de Landweer gegeven. Vestigt met nadruk de aandacht op de navol gende bepalingen der Landweerwet, Artikel 25. De verlofganger van de Landweer, die zich in een andere gemeente gaat vestigen geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woon plaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. Artikel 27. De verlofganger van de Landweer, mag zich zonder toestemming van Onzen Minister van Oorlog niet langer dan gedurende een jaar bui tenslands begeven. Aan den verlofganger van de Landweer, die niet in verzuim is, wordt deze toestemming, wanneer zij gevraagd wordt en blijkt noodig te zijn ter zake van uitoefening van of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid, in gewone tijden niet geweigerd. Bij de toestemming kan de verlofganger worden vrijgesteld van de verplichting tot deelneming aan de oefeningen in artikel 11 vermeld, tot het bijwo nen van bet bij artikel 29 voorgeschreven onderzoek en tot het komen in werkelijken dienst ingeval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone om standigheden. Aan de toestemming kunnen overi gens zoodanige voorwaarden worden verbonden, als in het belang van den dienst noodig worden ge oordeeld. Artikel 28. De verlofganger van de Landweer, die artikel 24,25 of 27 niet naleeft, wordt in werke- ken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoog ste een maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door onzen Minister van Oorlog, die tevens het korps van het leger aanwijst waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. Zij, die familiebetrekkingen hebben, die in het buitenland verblijf houden en in de termen val len van overgang naar de Landweer, worden uit- genoodigd belanghebbenden te herinneren aan de bepaling van artikel 24 bovengenoemd. Texel, den 9 Juli 1907. De Burgemeeiter voornoemd; RIDDINGH. BRANDGEVAAR door liet broeien van kooi. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel vestigen bij deze de aandacUt van de landbouwers in deze gemeente op de maatregelen van voorzorg, die uaar het oordeel van deskundigen, op orvaring gegrond kunnen genomen worden tegen het brand gevaar door broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgcndo neor: Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is, is uct noodig, dal liet gras werkelijk houi zij, alvo- re"s "Ct wordt binnengehaald. Maar dit is ton opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weer ook niet altijd mogelijk. B'arnm is in do tweedo plaats noodig, dat een oorlijke hoeveelheid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen wor den gebracht. Zout verhoogt bovendien den smaak van het hooi. Het oude hooi en vooral hot stroo nemer, hier door zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en do lagen oud hooi of stroo) temperen don broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste een luehtkanaal te zijn voorzien, dat ge makkelijk te vervaardigen is van stevige manden makerstwijgen of van eenig eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, waar de drie bovenomschreven maat regelen zijn genomen. Ten slotte achten zij het wenschelijk te wijzen op den inhoud van artikel 15S van het Wetboek van Stratrecht, waarbij o.a. straf bedreigd is tegen hem, aan wiens schuld brand is te wijten, en wel: le. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden indien daardoor gemeen gevaar voor goederen ontstaat; 2e. gevangenisstraf of hech tenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daar door levensgevaar voor een ander ontstaat; 3e. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemands dood ten gevolge heeft. Texel, den 9 Juli 1907. Burgem en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. RAADSVERGADERING. I. Onderzoek geloofsbrieuen nieuw benoemde leden. II. Mededeelingen. Ingekomen stukken. III. flanb. gemeenterekening dienst 1906. IV. idem rekening fllg. flrmbest. 1906. V. Vaststelling Schoolgeldkohier 3e kin. 1907. VI. Benoeming commissie tot onderzoek reclames Hoofdelijken omslag. VII. Benoeming onderwijzer uan bijstand met uerplichte hoofdacte aan de o. I. school te den Burg. VIII. fllsuoren onderwijzer uan bijstand te den Burg (uacature L. Tigchelaar. IX. Verzoek Mej. K. Boelig-Hesse te de Cocksdorp om een pensioen uit de gemeentekas. X. Voorstel Burgemeester en Wethou ders tot het aangaan eener geldlee- ningaf 6000 ter uoorziening in de kosten uan onderhoud en uernieu- tuing uan straten en wegen. XI. Verzoek afschrijuing Hoofd. Omslag. XII. Reclames schoolgelden.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1