Ingezonden stukken. Binnenland. Buitenland. Vergadering voor de Stoomboot. dat het gebeurt om de wereld een tref fend, overtuigend bewijs te geven dat de Yereenigde Staten in staat zijn de beide kusten van hun gebied te verdedigen. Maar nu zijn er zwartkijkers die daar heel wat anders achter zoeken. Zooals men weet is de toestand tusschen Amerika en Japan eenigszrns gespannen als gevolg van den rassenhaat tusschen de Amerikanen en de geeltjes. En nu heet het dat Roosevelt zich gereed maakt om de Japanners duchtig te ontvangen als deze 't eens in hun hoofd mochten krijgen Amerika met kracht van wapenen te dwingen wat voorkomender tegen de Japansche emigranten te zijn. Want de minder vriendelijke behandeling van al wat Japanner is te California moet van de zijde der Japansche regeering ver- toogen tot Amerika tengevolge gehad hebben. President Roosevelt kan natuurlijk niet veel doen om den rassenhaat te dooden maar dat zoude de Japansche regeering niet willen gelooven om te eener of anderer tijd met eischen te komen. En daarom wil Amerika op alles voorbereid zijn. Zoo is de verklaring van de toerustingen die in den Stillen Oceaan gemaakt worden. Intusschen Roosevelt ontkent dat een en ander tegen Japan gericht is en Japan is zoo vriendelijk te verklaren dat het zulks ook niet denkt maar ons dunkt dat er toch wel wat achter die mooie verklaringen steekt. TEXEL, 17 JULI 1907. Als No. 1 op de voordracht ter benoe ming van een onderwijzer van bijstand met verplichte hoofdacte, te den Burg, komt voor de heer N. Godfried, te Breda. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer van bijstand aan de o. 1. school te den Burg, komt als No. 1 voor de heer J. Rauchbaar, te Zaandam. De aanvoer ter markt Maandag j.l., was vermoedelijk grooter dan met het oog op de werkzaamheden van de hooi bouw was verwacht. Op de handel schijnt die ruime aanvoer niet van ongunstigen invloed te zijn geweest, althans al zeer vlug werd ver kocht vee voor verder vervoer naar de haven getransporteerd. Dat de besteedde prijzen bevredigend zullen zijn geweest, mag hieruit zeker wel worden afgeleid. Aangevoerd werden 6u7 lammereD, 127 schapen, 3 kalveren, 2 koeien, en 3 paarden. De prijzen waren lammeren f 12 a f 13,75; schapen f 18 a f 24,50; kal veren f 12 a f 14; paarden f 140 a f 175. koeien f 150 a f 225. De aanbesteding van het verzwaren van den dijksberm van af de Schanssluis tot aan den Kadijk, voor het Waterschap de 30 Gem. polders op Texel, den 15 Juli geh®uden, was als volgt Bermlengte van 862 M., breedte 6 M., hoogte 0,90 M. -+- V .Z. G. Schoenmaker, Texel f 5048,29 A. Kooiman, id. 3465,— L. v. d. Vlies id. 3930,- J. Burger Wz id. 3899,— G. Kuip, Oosterblokker 3960,- K. Zeeman, Helder 4330,— T. v. d. Sterre id. 3973,— Bermlengte 1062 M., breedte 6 M. hoogte 1,25 M. -f- V.Z. G. Schoenmaker, Texel f 8899,43 A. Kooiman, id. 5665,— L. v. d. Vlies, id. 5980,- J. Burger Wz., id. 5920,— G. Kuip, Oosterblokker 5840,- K. Zeeman, Helder 6140,— T. v. d. Sterre, id. 5934, Gunning volgt later. - Van 13 tot en met 15 Juli zijn van hier verzonden: 569 lammereD, 107 schapen, 2 koeien, 6 kalveren, 3 paarden en 18 varkens. Oüdeschild, 16 Juli. Met twee zolder schuiten gevuld met petroleum op sleep touw, kwam in den vroegen morgen binnen de stoomboot Ampetko". Even na den middag was de petroleum voor raad langs mechanischen weg naar de tank geperst, zoodat er thans weer voor langen tijd aanwezig is. Bij den havenmeester-strandvonder zijn opnieuw 21 battings aangebracht, gemerktH B Ook dit hout was buitengaats opgevischt. Verzakking bij de Hembrug. Naar aan de „Tel." wordt gemeld is gisteren de spoorbaan bij de Hembrug plotseling verzakt zoodat 't verkeer is gestremd. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer, dat te De Lier is uitgebroken, breidt zich meer en meer uit in spijt van de maatregelen, die ter beteugeling worden genomen, aldus meldt men vandaar. Reeds is de veestapel van een 4-tal boeren aangetast. Dat mag men niet hardop zeggen! In een weekblad, aan de verzorging van paarden gewijd, treft men de vol gende correspondentie aan „Uw paard is wat men noemt een schuddert, dit wordt veroorzaakt door den drang van het bloed op de hersenen. Een afdoend middel is mij niet bekend, hoe kouder u het kunt houden, wat minder last. Tracht het zoo goed mogelijk te verkoopen, alvorens er een ongeluk mede gebeurt." Ben eerlijkedief! Eenige dagen geleden, meldt het „N. v. d. D." werd te Hoorn f 500 vermist aan bankpapier bij den heer De Boer. Thans zijn in den kelder aldaar f375 teruggevonden in een gesloten enveloppe. Het zonderlinge van het geval is, dat deze biljetten geheel anderen zijn dan de vermiste. Nogal meer politiek. Als het goed gaat, komt er nog een politieke partij bij 1 Alsol er nog niet genoeg zijn! Te Amsterdam heeft zich namelijk een comité gevormd tot stichting van eeD socialistische partij op positief Chris- telijken grond dag. Een leerrijke geschiedenis. De heer De V. uit Oud-Beierland kon het met zijn vrouw niet meer vinden, met het gevolg, dat de Rechtbank te Dordrecht echtscheiding uitsprak. De V. verhuisde toen naar Rotterdam en beraamde direct huwelijksplannen met een jonge dame. Voor het gemak nam hij den practizijn U. in den arm die hem aan alles zou helpen. Nadat de V. weder getrouwd was, zond de practizijn zijn rekening voor verschotten en salarissen tot een geza- melijk bedrag van f 71,90', maar van betaling kwam niets. Dagvaarding voor het tweede Kanton gerecht te Rotterdam volgde en zoo werd de zaak in de zitting van Maandagmid dag behandeld. De nota is gespecificeerd over 71 posten; daaronder komen voor 3 posten voor het lezen van een briefkaart 50 cent schrijven en aanbieden van een post wissel 50 cent; voor het zeggen dat ze getrouwd zijn f 1een boodschap aan huis, maar niemand getroffen 10 cent. Gedaagde ontkent alles wat in de dagvaarding is gesteld en voegt daaraan toe, dat hij met eischer is overeenge komen, dat hij voor alles zou zorgen tegen vergoeding van een bedrag van f 10 welk bedrag hij bij deze aanbiedt. Dit wordt door eischer geweigerd, onder opmerking, dat wanneer iemand voor zoo'n koopje van zijn vrouw kon scheiden, er dan veel meer werk bij de Rechtbank zou komen dan er nu reeds is. En nu is de gedaagde daarbij boven dien ook weder getrouwd. Hij biedt zooveel noodig bewijs aan, dat zijn nota juist is en vraagt den kantonrechter hem te willen toelaten de juistheid te bezweren. Gedaagde vraagt daarop 14 dagen aanhouding. Nieuwe vinding. Frankrijk komt weer met een nieuw uitgevonden soort kunstboter, vervaar digd uit noten, welke in gedroogden toe stand uit Fransch- West-Afrika worden aangevoerd. Vermengd met kokosnoot- olie, moet het onderscheid tusschen deze kunstboter en echte natuurboter, haast niet te proeven zijn. Prettiger bericht voor den gebruiker dan voor den boer. Een mooie vergadering. Dezer dagen werd te Munchen de alge- meene vergadering gehouden van zieken fondsen voor zelfstandige neringdoenden en handeldrijvenden in Duitschland. Het is daarbij zeer luidruchtig toegegaan. Toen de liquidatie van de. vereenigiDg werd voorgesteld, verlangde men dat het bestuur wegens oneerlijkheid zou afgezet worden uit de boezem van de vergadering werd de vraag gedaan, wie van het bestuur wel de grootste schavuit was. Een geweldig tumult volgde op deze enormiteit, waarop de voorzitter eenige levenmakers wilde laten verwij deren. Mijnheer de president werd echter omsingeld, afgeranseld, bij zijn kraag gepakt en de deur uitgeschopt. Toen werd de politie gehaald, die de kas verzegelde, nadat er een commissie van bewindvoerders was gekozen. Verdeeling van het menschenras. E9n Amerikaansche philosoof verdeelt het menschenras aldus 1". Menschen, die denken dat 't wel zoo is. 2°. MenscheD, die denken dat 'tniet zoo is. 3°. Menschen, die 't niet kan schelen of 't al dan niet zoo is. 4°. Menschen, die in 't geheel niet denken. Een ruime opkomst viel ten deel aan de vergadering tegen Zaterdagavond in Hotel Texel uitgeschreven, in zake de Stoombootaangelegenheid. De Voorz., de heer Wagemaker, sprak zijne tevredenheid uit over de groote opkomst en heette allen welkom, meer in het bijzonder den heer Jaring, van Heldor, als Voorz. van de VereenigiDg „Helders Belang" en als Lid van de Prov. Staten, tot deze vergadering uit genoodigd. Vervolgens werd door den Voorz. een woord van dank gebracht aan de Pers, welke zoo bereid was hare medewerking te verleenen om deze zaak onder de aandacht van het publiek te brengen. In grove trekken werd nu door spr. duidelijk gemaakt waar het om gaat en een resumé gegeven van de gehouden bijeenkomsten op 19 April en 18 Juni jl. en van hetgeen door de daartoe benoemde commissie was verricht, al hetwelk voorkomt in het verslag in ons nummer van Woensdag j.l. opgenomen. De Voorz. betreurt alsnog dat de dir. Bosman niet op het billijk verlangen der Commissie is ingegaan, waardoor deze strijd voorkomen zou zijn; doch nu zulks niet het geval is moet de strijd met moed en energie worden aangevat en worden gevoerd. Men heeft spr. aan merking gemaakt op de pressie welke zal worden uitgeoefend, doch spr. ver dedigt zich met te zeggen dat die pressie niet onzedelijk is. Waar iemand van ons verlangt dat wij zijne belangen zullen behartigen door zaken met hem te doen, is het volstrekt niet onzedelijk te ver langen dat die personen ook onze belangen zullen behartigen door gebruik te maken van onze boot; 't is dus „leer om leer." Spr. wenscht dat iedere Texelaar aan deelhouder zal worden- op hooge rente moet niet worden gerekend, 't is geen speculatieve onderneming, het goed- kooper vervoer zal reeds rente zijn. -« Verder wordt medegedeeld dat door niemand voor meer dan 1000 Gulden zal mogen worden deelgenomen, zulks om te voorkomen dat door één persoon te grooten macht zou kunnen worden uitgeoefend; om die reden is dan ook afgewezen het aanbod om een boot te bouwen en daarvoor f 50000 als aandeel te nemen. De aandeelen zullen wordeD gesteld op naam, terwijl bepalingen zullen worden beraamd om te voorkomen dat door verkoop van aandeelen velen er van in één hand zouden geraken. Als waarschuwend voorbeeld werd herinnerd dat juist daardoor de vroegere stoomboot directie „Ada" naar den kelder is geraakt, doordien de groote aandeelhouders het verplichtend wisten te stellen dat het onderhoud der boot op een bepaalde werf moest plaats h( bben; de uitkomst heeft ge leerd dat men daarmee zeer duur uit was en de rekening zoodanig werd gemaakt dat het potje geregeld ledig was. Met lof werd door den Voorz. gewaagd van de belangstelling door onzen afge vaardigde ter 2e Kamer, den heer v. d Bergh in deze zaak aan 'den dag gelegd en van diens toezegging om moreel en financieel de zaak te steunen, waarvan alreeds door ZEd. bewijs was gegeven. Een woord van lof werd ook gebracht aan den heer Duinker, oud-gezagvoerder, die de Commissie met raad en daad ter zijde staat en dit zal blijven doen. Met instemming werd vernomen het aanbod van andere zijde gedaan, om geheel kosteloos de teekening enz. te ontwerpen voor het bouwen van eene nieuwe boot, voor dit traject geschikt en gewenscht. De mededeeling dat een aanlegplaats in de haven te Nieuwediep is toegezegd, was mede een verblijdend bericht dat door de Comm. mocht worden gedaan. Omtrent het vervoeren der post ver namen we dat zulks niet voor vasten tijd doch voor onbepaalden tijd is opge dragen, doch ten allen tijde, mits zes maanden bevorens, opzegbaar is. Nadat vervolgens voorlezing werd ge daan van bedragen welke alreeds voor het aandeelen-kapitaal zijn toegezegd, wordt de gelegenheid tot inteekening voor de aanwezigen opengesteld. Naar aanleiding van de vraag door een der aanwezigen gedaan„wat het kleinste bedrag is waarvoor kan worden geteekend," wordt door den Voorzitter geantwoord dat de Comm. heeft gemeeDd dit op 5 Gulden te moeten bepalen, doch ook zonder eenige geldelijke toe zegging zal de Comm. gaarne ieders naam op de lijst zien, als bewijs van ingenomenheid met het plan; niet alleen geld, doch ook moreele steun is noodig voor deze zaak. Krachtig en met drang werden de aanwezigen opgewekt om allen met vereende krachten samen te werken tot een goed succes. Nadat de lijsten tot inteekening hadden gecirculeerd, werd door den Voorz. van „Helders Belang" sympathie betuigd met de zaak welke op getouw is gezet en toegezegd dat „Helders Belang" deze zaak krachtig zal steunen, zoo noodig ook zeker financieel wanneer Texel daartoe niet sterk genoeg zou wezen; doch 't verdiende volgens spr. de voor keur indien het benoodigd kapitaal in aandeelen op Texel zou kunnen worden geplaatst. Nadat bereids nog de mededeeling was gedaan dat alreeds aangeboden booten waren bezichtigd, doch nog geen goede keuze kon worden gedaan, werden de aanwezigen voor hunne opkomst en be langstelling dank gezegd en met een krachtig woord de belangen der nieuwe onderneming ieder dringend aanbevolen. Daarna werd de vergadering gesloten. Het cijfer der inteekeniDg kon nog niet worden medegedeeld, doch naar wij later mochten vernemen werd op dezen eersten dag voor nagenoeg f 15,000 ingeschreven; dat cijfer wordt evenwel voortdurend hooger door inschrijvingen van hen die niet op de vergadering tegenwoordig waren of door verhooging van reeds gedane inschrijvingen. Mijnheer de Eedacteur, fn uw courant van 11 Juli j.l. heb ik een „Verslag" gelezen van de vergaderingen, welke op 19 April en 19 Juni worden ge houden „inzake de stoombootverbinding TexelN ieu wediep. Ik twijfel niet of dat verslag zal met juist heid weergeven, wat er op die vergaderin gen is geschied; en als zoodanig ben ik U dankbaar voor de publicatie. Dealgcmecne zaak is het beste gediend door de volle openbaarheid. Intusschen spijt het mij te moeten opmer ken, dat het verslag van het onderhoud tus schen de hoeren Commissieleden en mij zóó gekleurd, tendencieus en onwaar is voorge steld, dat de betrouwbaarheid van de rest van hetgeen door hen wordt aangevoerd daardoor niet grooter wordt. De geheele toon en strekking, zoowel van dat verslag als_ van de taal door den geneesheer Wagemaker gesproken, zijn blijkbaar bedoeld om tot ioderon prijs stemming te maken tegen don bestaanden stoombootdienst, mot het doel do vermeendo geldelijke voordeelen zelf mees ter te worden. De heer Wagemaker zegt; „het doel heiligt de middelen". Met zulke men schen zijn de debatten gesloten. Wanneer do ingezetenen van Texel zelf een stoombootdienst willen oprichten, dan is dit hun recht en niemand zal er aan denken hun dit kwalijk te nemen zoolaDg zijmeteer- lijko middelen werken. Of do middelen, door don hoer Wagemaker aangeprezen, dien toets kunnon doorstaan, laat ik over aan het oordeel van ieder weldenkende. Dat eene zaak, dio op zoodanige wijze moet worden aangeprezen, wel een zeer bedenkelijke en zwakko moet zijn ligt nogal voor do hand. 'o O* (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2