N° 2072. Zondag 28 Juli 1907, 208te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 stuk touw te den Burg; 1 pedaal van oen fiets GE MlEEK T~É REK EK IIV G. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel, brengen ter openbare kennis, dat de Rekening van de inkom sten en uitgaven der Gemeente, over net dienstjaar 1906, is overgelegd aan den Raad, en gedurende veertien dagen, van den 20 Juli 1907 tot en met den 2en Augustus aanstaande, ter Gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 20en Juli 1907. De Secretaris, De Burgemeester RUIBING.HIDDINGH. S C HI E T O E F E K I K G E K. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend dat de navolgende berich ten aan zeevarenden zijn uitgevaardigd: Schietoef'eningen in den stelling van dm Helder. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog, zullen in den loop der maand Augustus 1907 schietoefeningen plaats hebben in de stelling van den Helder, uit verschillende vuurmonden, opgesteld op de verdedigingswerken aldaar. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het betrokken fort een roode vlag waaien, van minstens één uur vóél den aanvang der oefening, alsmede ge kleurde vlaggen, aangevende de ware richting, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waarschuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de bat terij viscbmarkt, vermeldende de plaats waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij de haven en nabij het torpedoraagazijn borden zullen worden geplaatst, waarop is aan gegeven de beteekenis der gekleurdo vlaggen als volgt Een rood witte vlag beteekent N. zwarte vlag O. wit roode Z. witte vlag W. wit zwarte vlag N.O. rood zwarte vlag Z.O., zwart witte Z.W., zwart ro )de vlag N.W. Indien oen stoomvaartuig tot waar schuwen of sleepen aanwezig is en indien de oefeningen het toelaten, zal door dit vaartuig desgowenscht hulp worden ver leend, om uit den onveiligen sector te komen. (Zie „Ned. krt." no 201). Schietoefeningen van het fort Harsscns. lïeede van Texel, 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 9 en zoo noodig ook op 10 Augustus 1907, een schietoeiening worden gehouden van het fort Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (30 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 9000 M. van het fort. „Op de dagen dat gevuurd wordt „zal van het fort een roode vlag waaien „van minstens één uur vóór den aan- „vang der schietoefeningen tot aan het „einde daarvan; alsmede gekleurde vlag- „gen, aangevende de ware richtingen „waarin gevuurd zal worden. „Bovendien zullen op dien dag groote „waarschuwingsborden worden geplaatst „aan den ingang der haven en op de „batterij Vischmarkt, vermeldende in „welke richting dien dag gevuurd zal „wordon, terwijl nabij het torpedo-ma- „gazijn en aan den ingang der haven „borden zullen worden geplaatst, waarop „is aangegeven de beteekenis der ge- „kleurde vlaggen, als volgtrood witte „vlag Noord, wit zwarte vlag N.O., zwarte „vlag Oost. „De data der schietoefeningen worden „nader in enkele plaatselijke bladen aan „gekondigd. „(Zie „Ned. krt." No. 201,") Texel, den 26 Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texol maken bekend, dat de passage met rij- en voertuigen over den Zuiderzeedijk nabij de Waaldersluisop Dinsdag en Woens dag 30 en .31 Juli a.s. zal zijn gestremd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. HIDDINGH. TEXEL, 27 JULI 1907. Zomerscke dagen. enz. De zomersche dagen, waarnaar reeds zoo geruimen tijd met verlangen werd uitgezien, schijnen toch nog te zullen komen. Zoo ongeveer een maand nd dat door den kalender de zomer werd aangekondigd, begon het weèr zich wat meer zomerachtig te doen kennen, zeker wel tot genoegen van hen die het voor recht hebben te mogen deelen in het genot van een vacantietijd. De berichten uit de badplaatsen luiden al terstond gunstiger en ook het Bad hotel aan de Koog mag zich, naar wij vernemen, in een drukker bezoek ver heugen. De vacantietijd zal nu tot een bezoek aan het strand zeker dienstbaar kunnen worden gemaakt, of ook wel, door hen voor wi9n duin en strand nu geen nieuwigheid is, tot een bezoek aan grootere plaatsen van ons land, tot het bezichtigen van datgene wat elders alzoo als merkwaardig is te zien. Van die gelegenheid maakten gebruik, (wij maakten daarvan melding in ons vorig nummer) een aantal scholieren van hier, zoowel meisjes als jongens, die onder de zorgzame leiding van een paar heeren een tochtje maakten naar Neêrlands hoofdstad. Vergissen wij ons niet dan was dit tochtje een ideetje van den onderwijzer, den heer J. L. Kikkert, die op deze wijze het jeugdige gezelschap niet alleen een genoegelijken dag bereidde, doch door dit uitstapje aan het genot het leerzame verbond, hetwelk een bezoek aan Artis voor de jeugd zeker moet hebben. Den heer Kikkert brengen wij daarvoor gaarne een woord van hulde; evenzoo den hem Daalder, die zich zoo welwillend als geleider bereid verklaarde. Zij hadden een moeielijken dag, doch ontegenzeg gelijk voldoening van hun werk. 'tWas Woensdagmorgen te 6 uur dat het jonge gezelschap zich van hier met eenige rijtuigen (belangloos ter beschik king gesteld) naar de haven begaf om per boot naar Helder te stevenen en verder langs de ijzeren baan naar Neêr lands hoofdstad. 't Weêr was uitstekend voor dit tochtje, wel ietwat druilerig meenden enkelen, doch die gedempte lucht kwam het ge zelschap goed te stade, beter dan een felle zonneschijn dit zou hebben gedaan. Op den bepaalden tijd werd Amsterdam bereikt en of ze zich ook de oogen uit zagen de jongelui, over al het grootsche wat de wereldstad al terstond geeft te zien. Reeds de reis daarhenen was voor do jeugdige reizigers rijk aan verrassing. Het doel der reis was als nummer één Artis, en met verbazing namen de kinderen |]in oogenschouw wat daar al zoo is te zien; de olifanten, apen en andere wilde dieren, zoo ook de vogels en wat al meer is bijeengebracht in Artis, trok aller aandacht. Daarna werd een bezoek gebracht aan 't Panopticum; niet minder als in Artis, was hier het jonge gezelschap „op en 't op" verwonderd en in verruk king over al het mooi's en vermakelijke wat daar te zien is: de dwaaltuin of doolhof was zeker niet het minst prettige van dit bezoek. Dat zoo af en toe voor den inwendigen mensch werd gezorgd, ligt voor de hand. Na bezichtiging der genoemde gelegen heden werd een wandeling gemaakt door eenige straten, o. a. voorbij het Paleis voor Volksvlijt, waar de groote fontein haar heldere straten tot groote hoogte opspoot, bij welk aanzicht het jonge yolkje opgetogen was. Op die wandeling werd de aandacht op meer dan een be langrijk gebouw gevestigd en van de gelegenheid gebruik gemaakt om in een der vele winkels een „welkom thuis" voor de huisgenooten te koopen. Op tijd was men weder aan het station en werd de terugreis aanvaard onder de meest aangename indrukken. Dank de goede voorzorgen liep de tocht geregeld en gelukkig ten einde en kwamen - met de laatste bootdienst op dien dag de jeugdige reizigers weder naar het eiland, waar aan de haven de rijtuigen weder gereed stonden om allen naar hun „tehuis" te vervoeren. Vol opgewektheid kwamen ze hier des avonds weder aan en de juichtoon welke weerklonk bij het gewuif met zakdoeken en andere voorwerpen, was het ondubbelzinnig bewijs dat het ge zelschap recht prettig was gestemd, doch ook blijde was weder op den geboorte grond terug te zijn. Ze zullen spoedig een gewenschte rust hebben geyonden na den vermoeienden dag, doch zoo rijk aan genot dat hij nog lang in gedachten zal blijven en stof tot vertellen zal geven. Dank de goede voorzorgen zeiden wij liep de tocht geregeld ten einde. Laten wij hier echter aan toevoegen dat het begin der reis zich echter kenmerkte door eene teleurstelling, welke nog al belangrijk was voor de financiën, door dien te Helder het vervoer met de snel trein niet werd toegestaan op de genomen reiskaart, hetgeen naar men beweert op andere tijden wel eens werd toegelaten. Hoe het zij, dit intermezzo was oor zaak dat de heer K. eene belangrijke extra-bijpassing zich moest getroosten om met zijn gezelschap van den sneltrein gebruik temaken. Voor ondernemers van gezelschapsreizen een wenk om hierop te letten. De heer K. zal zich wellicht ten deze bij de Spoorweg-mij. wel be klagen, wij wenschen dat het onbillijke van deze toepassing zal worden ingezien en restitutie van het bijgepaste hiervan het gevolg zal wezen. Van 23 tot en met 25 Juli zijn van hier verzonden: 442 schapen, 20 lammeren, 1 koe, 1 paard en 9 varkens. Oudeschild, 26 Juli. Met den Oostelijken wind in den nacht van 25 op 26 Juli, kwam er zulk een buitengewone hoe veelheid zeegras naar de kust afdrijven, dat de haven er dicht mede gevuld en er door ingesloten werd. Vaartuigen, die de haven wilden verlaten, moesten buitengewone hulp inroepen om door 't wier te kunnen komen. Met groote drijfnetten werd voorts de haven ont ruimd toen de wind naar 't Noorden was omgeloopen. Den Hoorn. Woensdagavond jl. hadden wij hier onze bootvergadering. Dr. Wagemaker opende de bijeenkomst en heette allen welkom, al had hij en zeker allen met hem een grooter opkomst verwacht. Vervolgens het woord nemende gaf spreker nog eens ter verduidelijking een zakelijk overzicht van wording en voortgang der kwestie en trachte hij allen tc doordringen van het groote gewicht der zaak, waarlijk Texels en dus aller belang. Sprekers bezieling ging over op de vergadering want toen gelegenheid werd gegeven om van gedachte te wis selen en bezwaren te oppereD, bleken allen het eens te zijn; het luide applaus aan het einde van Dr. Wagemakers rede had dat trouwens reeds doen vermoeden. Er werden geen bedenkingen geuit, alleen werd een enkele vraag gesteld. Intusschen circuleerden de lijsten en werd voorloopig tot een bedrag van f 1430 geteekend; wij hopen dat deze som nog aanmerkelijker grooter zal worden. Aan de plaatselijke commissie, de heeren Q. Huyser, KI. Kuiper en Alb. Bruin Jr. ter vergadering benoemd, de schoone taak daartoe alles in het werk te stellen, de wegblijvers te be zoeken, de lauwen warm te maken en op te wekken tot materieele en moreele steun ter bereiking van het gewenschte hooge doel. Waal, 26 Juli. De Boot-vergadering gisteravond in „de Bellevue" gehouden, was bezocht door een SOtal personen. De heer Wagemaker leidde de be sprekingen in, evenals op de andere dorpen: vooral liet hij uitkomen dat de vroegere Wethouder, de heer Simon Keijser (1880) een man was geweest met een vèrzienden blik, en die goed gezien had, toen hij zeide, dat met den heer Bosman het paard van Troje op Texel was ingehaald Debat was er niet, alle aanwezigen waren vóór de onderneming. De heer J. J. Roeper juichte het toe dat door de commissie de zaak was op touw gezet en de heer K. Roeper sloot zich hierbij volgaarne aan en wenschte de heeren veel succes. Op de lijsten, die nu werden gepre senteerd, werd geteekend voor een bedrag van f 1400. De heeren W. Duinker, Jb. Former en D. Kikkert werden ver zocht voor de Waal en omstreken pro paganda te maken. Nadat een der aanwezigen het comité en inzonderheid Dr. Wagemaker had bedankt voor het initiatief, in deze ge nomen, werd de bijeenkomst met een krachtige opwekking en met de beste hoop op de toekomst gesloten. Vlieland, 25 Juli. Heden bracht Zijn Excellentie de Commissaris der Koningin een bezoek aan ons eiland. Ter eere van dit bezoek was het dorp in vlaggen- tooi. Op het Raadhuis werd audiëntie verleend, waarna op een wandeling door het dorp eenige gebouwen werden be zocht. Later werd een groote rijtoer over het geheole eiland gemaakt en eenigen tijd op het Noordzeestrand ver toefd. Eene oefening met h3t vuurpijl toestel, behoorende bij het Reddings- inatriaal, werd daar gehouden. Een bezoek aan het Badpavilloen bleef niet achterwege. Morgen wordt Terschelling bezocht. Hengs ten keuring. De gewone Rijkshengstenkeuringen van tot dekking bestemde hengsten zal dit jaar voor Noordholland worden ge houden te Schagen en Wielingen 10 October; Hoofddorp 11 October; Texel en Terschelling 12 October. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1