een zeldzaam sterke vlugge jonge ket Koe met Koekalf. EEN HUIS staande op de Cronneplaats. B ii 11 en 1 a n d. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Marktberichten, INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten- ADYEliTENTIËN. een FIETS, Te huur tegen 1 Sept. Het laatste nienws dat ons bereikte, (hoewel niet officieel), is ditdat in de volgende week de eerste automobiel op Texel zou kunnen worden verwacht. (Wij maken van dit bericht melding onder de noodige reserve.) Bij hot den 26 Juli te 's-Gravenhage gehouden examen voor de acte Engelsch, l.o. vinden wij onder de geslaagden o.m.a. vermeldMej. G. Kopper, Den Burg. De Veetentoonstelling in den Haag gaat niet cloor.. De minister van landbouw heeft in verband met het in de provincie Zuid- Holland en een deel der provincie Noord- Holland heerschende mond- en klauwzeer als zijn oordeel te kennen gegeven, dat de veetentoonstelling van de in de maand September te 's Hage te houden nationale en internationale tentoonstelling, door de Holl. M. v. Landb. georganiseerd, niet zal kunnen doorgaan. Naar aanleiding van deze mededeeling is door het hoofdbestuur der Holl. M. v. Landb. vergaderd en besloten de nat. en intern, tentoonstelling te doen doorgaan doch daarvan te doen vervallen de rubriek veetentoonstelling. De duur der tentoon stelling is met drie dagen ingekort en thans bepaald van Maandag 16 tot Za terdag 22 September. Varkensfokkerij. Door de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landb. in Holl. Noorderkwartier worden pogingen aangewend, om de varkensfokkers in de prov. Noordholland in een vereeniging bij elkander te brengen ten einde te geraken tot verbetering van de varkensfokkerij in deze provincie. Zij heeft voor dit doel een belangrijk bedrag beschikbaar gesteld en ook van Regeeringswege is een zeer belangrijk subsidie toegezegd indien de bedoelde vereeniging mocht tot stand komen. De commissie met de voorbereiding van deze zaak belast, bestaat uit de H.II. H. J Avis te Midwoud, W. C. Duin te Wogmeer, C. Nobel te Schagen en J. Zeilemaker te Hauwert. Varkensfokkers en andere personen, die bereid zijn de oprichting van een afd. der bedoelde vereeniging in hunne om geving te bevorderen, worden dringend uitgenoodigd hun adres op te geven aan een der genoemde personen, die tot het geven van inlichtingen bereid zijn. Voor de correspondentie. Uit een met ingang van 1 Augustus in werking tredend voorschrift nopens het binnen- en buitenl. briefkaarten ver keer blijkt o. m. dat het den alzender zal worden toegestaan, behalve over de achterzijde der kaart, voor zijn corresp. ook over het linkergedeelte der voorzijde te beschikken. De inrichting der kaart moet overigens aan een in de St.-Ct. no. 169 omschreven model voldoen. Een vreeselijlc einde. De 29-jarige Anna van Eyk, dienst bode bij den heer F. G. Waller, die tijdelijk te Noordwijk aan Zee vertoeft is op vreeselijke wijze om het leven gekomen. Toen zij met spiritus de kachel wilde aanmaken, geraakten door de uitslaande brand hare kleederen in brand. In haar wanhoop liep zij bran dende den tuin in, waar zij in deernis- waardigen toestand gevonden werd. On- middelijk werden per automobiel haar verloofde uit Delft en haare ouders uit Rotterdam gehaald, die haar bij aankomst te Noordwijk nog levend mochten vinden. Tegen half twaalf Dinsdagavond is de ongelukkige overleden. Hoe besmettelijk pokken zijn. Werklieden, werkzaam in de Groote Kerk te Haarlem, daalden af in een ouden familiekelder. Een paar dagen later deden zich bij de werklieden verschijnselen van pokken voor. Toen kwam het uitin dien kelder lagen lijken van menschen, die vele jaren geleden aan de pokken waren gestorven. Of die smetstof ook lang haar krachten bewaart 1 („Tijd.") Een soldaat bevrijd. Eet gebeurde te Benthuizen, een stil dorpje in Zuid-Holland. Een soldaat, die daar ingekwartierd was on den invoer van door mond- en klauwzeer besmet vee moest beletten was op zijn post in slaap gevallen. Gevolg hiervaneen dag provoost. Om die straf te ondergaan, zou hij opgesloten worden in een hok boven den toren, welk hok in de dorpswandeling met den wijdschen naam „luizenhok" betiteld wordt. Steeds, wanneer er in dat hok een dronkaard of een Jandlooper moet opge borgen worden, roept men Benthuizen's sterksten man, om het, de dorpsrust zoo wreed verstorend, individu, naar boven in den toren te sleepen en in 't hok op te bergen. Maar men had buiten den waard, die in dit geval door de anders zoo tamme dorpelingen en boeren voorgesteld werd, gerekend, die in grooten getale kwamen aanrukken, en onder den uitroep: „Geen jongen van fatsoenlijke ouders in het luizenhok", den landsverdediger ontzet ten, die nu zijn straf in een meer naar de eischen des tijds ingerichte prison, een dorschvloer bij een boer heeft onder gaan. Vredevrede en veel gesmui. Neen maar, hoe het volk nu toch durft spotten met die hoogdeftige vredescon ferentie 1 Omdat er niet eiken dag gewerkt en wel eiken dag gefeest en gegastmaald wordt, spreekt men reeds zeer oneer biedig van de eetconferentie of eigenlijk met een nog platter woord, met een kleine verandering van het woord „vredes", En zelfs Haagsche briefschrijvers weten het deftig respect niet te bewaren en schrijven over de zich meer ontspannende dan wel zich inspannende hooge heeren gedelegeerden, alsof het maar gewone menschen waren als „gij en „ik". Zoo zegt de Haagsche kiekjesman van het „N. v. h. N." Van het „werk" hoort men niets, wel echter van de diners en feesten, die op kosten der 47 schatkisten dagelijks ge geven worden. Men is buitengewoon vrijgevig met invitaties. Natuurlijk ver telt een deftige Hagenaar u, dat het angstig moeilijk is om op zoo'n feest zonder qualiteit te verschijnen, maar bij die „gezanten" het zijn natuurlijk ge zanten komen soms gasten, die niet dagelijks met zilver bediend worden. Ook de vredesheeren en -dames, die bij Stead hun tenten hebben opgeslagen, amuseeren zich kostelijk. Dat vredes- interieur is eigenlijk nog meer Haagsch geworden dan de Vredesconferentie zelf. Daar, bij Stead op de Princessegracht, ontmoet men allerlei typen, die onder een kopje thee of aardbeien met room naar een vredesredenaar of een vrou welijke apostel van den vrede luisteren. Je ziet er de laatste modes en hoort er de [laatste nieuwtjes, en zoo is daar een soort van „salon" ontstaan, waar men naar toegaat, evengoed als bij Monchen of Sprecher, den taartjesman. Vooral ook omdat de thee en de koekjes bij Stead niets kosten. Voor de leuze wordt er een entree van 25 cent geheven, maar die gift wordt nooit gevraagd. Je wan delt doodkalmpjes binnen. Niet te ver geten is de photograaf, die er dikwijls aan het werk wordt gezet. Je hebt dus ook nog een kansje met den „rede naar" of do ,inleidster" op één kiekje vereeuwigd te worden en dan pardoes in de courant te komen. Watzal'tnu spoedig altijd vrede zijn. hoe men in Limburg feest viert. Uit Roermond meldt men aan de „N. R. Ct." Te Horn, een plaatsje van 1200 in woners bij Roermond, had voor eenige dagen een feestje plaats. Den jongen kasteelheer, van zijn huwe lijk terugkeerend, werd door de bewoners van het dorp een feestelijke ontvangst bereid. Met eerebogen, groen en bloemen waren de wegen versierd. In triomf werd het jonge paar binnengeleid. In dank hiervoor werden de mannelijke inwoners onthaald op bier. In elk café wordt een halve ton bier, d.i. ODgeveer 160 liters, tot leegdrinken gedeponeerd. Als men nu weet, dat er niet minder dan 53 dezer drinkgelegenheden zijn, en men de kinderen beneden zestien jaren, voor wie een afzonderlijk feestje georganiseerd wordt, niet meerekent, dan kan men wel nagaan, hoeveel er zal gedronken worden 1 Dan komt er nog een dag voor de jonge meisjesdeze worden in den slot tuin onthaald op koffie, gebak en de noodige likeurtjes. Tot opvi oolijking zal er een groot draaiorgel gebezigd worden en tot besluit worden de gehuwde vrou wen geïnviteerd op een koffiepartij. Brouwer, bakker en slager zullen er het best bij varen 1 Hij ging er van door. Een schoenmaker, wonende Nieuwe Leliestraat 172 te Amsterdam, heeft zijn kinderen verlaten. Het laatste, wat hij tot zijn oudste dochter zeide, was „Hier is een dubbeltje en wat koekjes, je vader kan niet langer voor jelui zor gen". Het huisgezin bestaat uit vier kinderen, waarvan de jongste twee en een half jaar is. De moeder licht al vier weken in het O. L. Vrouwengast huis. De buren hebben de kinderen tijdelijk in huis genomen. Broederliefde onder negers. Een neger, David Beeman genaamd, moet deze maand te Montgomery inden Amerikaanschen staat Alobama, opge hangen worden, om lat hij zijn vrouw vermoord heeft. Thans heeft zijn oudere broeder, die prediker van een baptisten sekte is, aan de justitie verzocht of hij voor zijn jongeren broeder mag worden gehangen. „Ik heb niets op mijn geweten -aldus lichte hij dat zonderlinge geval toe en ben dus zeker, dat ik naar den hemel ga, terwijl David, na zijn misdaad niet gereed is voor het laatste oordeel. Laat hem leven, opdat hij berouw kan hebben, ik zal met vreugde in zijn plaats sterven." Het kostte den procureur- generaal van de rechtbank heel wat moeite den braven, onnoozelen geestelij ken aan het verstand te brengen, dat men aan de galg geen plaatsvervanger kau stellen. Texel, 27 Juli 1907. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoekt ondergeteekende eenige plaatsruimte voor het onderstaande. Als nieuw-Texelaar zijnde, die nog wel geen burgerrecht heeft, gevoelt hij zich toch gedrongen, U, oud-Texelaars aan te sporen, om op den dag wanneer de boot, „onze boot", in den vaart gebracht zal worden, dien dag een feestelijk aanzien te doen geven en wel door alle burgers te verzoe ken te vlaggen; zoo ook Mijnheer de Direc teur v.h. Fanfarecorps te verzoeken, met medewerking van zijn korps een ovatie te brengen aan onzen geachten voorzitter der Commissie „inzake de nieuwe boot", als blijk onzer hoogachting, als dank voor het reuzenwerk wat genoemde heer belang loos ondernomen heeft, als blijk onzer alge- meene sympathie voor den leeuwenmoed, waarmede genoemde heer den leeuw van Alkmaar, den heer Bosman, heeft durven aantasten; wij weten het allen, het is onze geaohte en vooruitstrevende heer Dr. Wage- maker, daarna de overige leden der Com missie, die ook lang niet stil gezeten heb ben om dat reuzenwerk, ons algemeen belang, tot stand te brengen. Voorts een omgang door den Burg, om daarna den Directeur en zijn korps iets verfrisschends aan te bieden. Ik twijfel niet of het ijs is dan gebroken en een algemeene feest vreugde bezielt ons, laten wij daardoor toonen aan den heer Bosman, dat wij allen, niemand uitgesloten, instemmen met de nieuwe onderneming en hare ondernemers, laten wij als één man opstaan en blijven staan en de commissie met hand en tand steunen, om zoodoende den heer Bosman te toonen wat een klein volk vermag, in dien het toil, opdat genoemde heer eenmaal zal moeten erkennen, al is het dan ook met bitterheid, ik ben geslagen met mijn eigen roeden. Dus op Texelaars, rug aan rug, den vijand iedere duim gronds, indien het moet, zoo duur mogelijk verkoopen, doch indien wij willen, kan dat nooit gebeuren. Medehelpers om dit feest te helpen steunen, worden verzocht hiervan schriftelijk kennis te geven aan het Bur. dezer Courant. U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggende voor de plaatsing, EEN ABONNÉ. Burgerlijke Stand tier Gemeente Texel. van 20 Juli tot en met 26 Juli 1907. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Cornelia Houdrik Rijk (de Cocksdorp) en Anna do Porto (Mo lenbuurt.) GEBOREN: Geene OVERLEDEN Trijntje Plaatsman oud 52 jaar, goh. m, Cornells Slik (Oosterend) Zondag 28 Juli HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. half drie ds. Met. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. (Judeschild. Voorm. 10 uur ds. Met. Den Hoorn. Namiddags half 3 ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur Os. Visser. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Roosehoom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. PP aal. Geen dienst. Den Hoorn. Vin. 10 uur ds. Scherpenhuysen Leiden, 26 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd 63 Stieren f130,— a f270,—; 99 Kalf- en Melkkoeien f 153 a i 288; 12 Varekoeien 1 172 a f 275; 187 Vette Ossen en Koeien 1176 a f 289 51 Kalveren (vette) f 43 a f 86 29 Kalveren (magere) t 8,a 113, 638 Lammeren f 16,a t 23, 601 Schapen (vette) 1 23,— a t 31. 512 Schapen (weide) f 18 a t 22; 302 Magere Varkens f' 14,- - a f 31, 213 Biggen f 5,— k f 10 Schagen, 25 Juli. Aangevoerd: 3 Paarden f 100,a t 200, 2 Veulens f 60,a t 80,—; 5 Geldekoeien t 140 a 1 185; 50 Vette Koeien i 200 a f 210 35 Kaltkoeien 1 160,— a f 270 35 Nuchtere Kalveren f 9 af 21,00; 510 Schapen (vette) f 23.— a f 33.00; 135 lammeren f 10,f 18, 6 Varkens f 13,a 1 16; 34 Vette Varkens 43 a 47 cent per kg. 60 Biggen f 6 a f 11, Boter f 1,05 a f 1,15 per K.G. Kipeieren 1 3,25 a f 3.75 por 100; Geboren: DIRK A RIS, zoon van N. DROS T. DROS—Eelman. Eierland 26 Juli 1907. Eenige kennisgeving Ondertrouwd B. J. DE JONGH, benoemd hoofd eener school te Mijdrecht EN JOH. W. L A NTZ EN DORFFE R. Haarlemmermeer, 25 Juli 1907. Den lsten Augustus a-s. hopen onze geliefde Oom en Tante JACOB KOO RN Pz. FE1JTJE DROS te Oosterend hunne 40-jarige echt- ver eeniging te herdenken. Hunne dankbare Nichten, N. D. C. WUIS. D. WUIS. «I N. WUIS. Burg Texel 27 Juli 1907. Voor de blijken van deelneming ons dezer dagen betoond, betuigen wij onzen hnrtelijkcn dank. J. RUIBING S. RUIBING—Elsinga. TE KOOP bij C. KOOIMaN, Oosterend. Ter overname aangeboden zeer geschikte prijs. Bij C. Visser^ Slager. Te koop een beste afgekalfde 3-jarige Molenbuurt. P. KOOIMAN Pz. Tc bevragen by A. VISSER, Koogcrveld. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 23 Juli 1907. Afwezig de h.h. K. Visser,.T. Jonkman, C. Swart, K. R. Bakker en K. Molenaar. Toch kan de vergadering plaats hebben (art. 19 Gemeentewet). De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De gcmeentcrekening 1906 wordt voorloopig vastgesteld als volgtOntvang f 14076,97', uit gaaf f 13895,86, batig saldo f 181,11®. Idem rekening van het Burg. Armbestuur ontvang f697,84', uitgaaf f 739,30®, nadcelig saldo f 41,46. Aangehouden wordt het onderzoek der gclools- brieven van de gekozen raadsleden. Aangenomen voor kennisgeving het Proces verbaal van gehouden kasonderzoek. Begrooting Gezondheidscommissie, dienst 190S, waartoe Vlieland f 15,02 moet bijdragen. Ontheffing van Hoofd. Omslag wordt verleend aan G. Reitsma, C. J. Molenaar en J, C. Molenaar, wegens vertrek naar elders. Reclame tegen II. Omslag wordt in geheime zitting behandeld. Na heropening wordt de vergadering, gesloten. EN

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2