N°, 2073, Donderdag 1 Augustus 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- cu Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere lttnden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBurg op Texel. S C II1 E T O E I' E INGE N. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend dat de navolgende berich ten aan zeevarenden zijn uitgevaardigd: Schietoefeningen in den stelling van den Helder. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog, zullen in den loop der maand Augustus 1907 schietoefeningen plaats hebben in de stelling van den Helder, uit verschillende vuurmonden, opgesteld op de verdedigingswerken aldaar. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal vau het betrokken fort een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór ten aanvang der oefening, alsmede ge kleurde vlaggen, aangevende de ware ricbtiDg, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waarschuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de bat terij vischmarkt, vermeldende de plaats waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal word6n, terwijl nabij de haven en nabij het torpedomagazijn borden zullen worden geplaatst, waarop is aan gegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen als volgt Een rood witte vlag beteekent N. zwarte vlag O wit roode Z, witte vlag W. witzwarte vlag N.O. roodzwarte vlag Z.O. zwart witte Z.W., zwart ro )de vlag N.W. Indien een stoomvaartuig tot waar schuwen of sleepen aanwezig is en indien de oefeningen het toelaten, zal door dit vaartuig desgowenscht hulp worden ver leend, om uit den onveiligen sector te komen. (Zie „Ned. krt." no 201). Schietoefeningen van het fort Harssens. lïeede van Texel, 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 9 en zoo noodig ook op 10 Augustus 1907, een schietoefening worden gehouden van het fort Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonneD van zwaar kaliber (30 c.Mwaarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 9000 M. van het fort. „Op de dagen dat gevuurd wordt „zal van het fort een roode vlag waaien „van minstens één uur vóór den aan- „vang der schietoefeningen tot aan het „einde daarvan; alsmede gekleurde vlag- „gen, aangevende de ware richtingen „waarin gevuurd zal worden. „Bovendien zullen op dien dag groote „waarschuwingsborden worden geplaatst „aan den ingang der haven en op de „batterij Vischmarkt, vermeldende in „welke richting dien dag gevuurd zal „worden, terwijl nabij het torpedo-ma- „gazijn en aan den ingang der haven „borden zullen worden geplaatst, waarop „is aarigegeven de beteekenis der ge fleurde vlaggen, als volgtrood witte „vlag Noord, wit zwarte vlag N.O., zwarte „vlag Oost. „De data der schietoefeningen worden „nader in enkele plaatselijke bladen aan- „gekondigd. (Zie „Ned. krt." No. 201,") Texel, den 26 Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. STREMMING PASSAGE. De Burgomeester van Texel maakt bokend, dat do passage door do Woverstraat vanafden hoek Barkstraat tot den hook Warmoesstraat te don Burg op Texel op Donderdag 1 Au gustus a.s. voor rij- en voertuigen zal zijn gestremd. Texel, den 30 Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 20 Juli 27 Juli. De voorbije week heeft hier en daar heel wat feestvreugde gebracht, die zich hoofd zakelijk concentreerde en verband hield met de hooge vergadering die in onze residentie saamgekomen is om de werken des vredes te bespreken en zoo mogelijk te bevorderen. Niet alleen dat de heeren gedelegeerden op de gebruikelijke wijze hun vrije uurtjes doodden in vroolijke onderonsjes of door nu en dan aan te zitten aan een gezelligen feestdisch, maar ze mochten ook in het voorrecht deelen de gasten te zijn onzer Vorstin en van onze rpgeering. De Koningin had de heeren genoodigd ten feestdisch die aangericht was in het Koninklijk paleis te Amsterdam en waar Zij zelve aan de zijde van Haren Gemaal verscheen om de heeren eenige vriendelijke woorden toe te spreken om daar door blijk te geven van Haar groote sym pathie met het doel der Vredesconferentie en de Hollandsche gastvrijheid eer aan te doen. Te begrijpen, dat de gedelegeerden zich vereerd gevoelden en ze in den voor zitter der conferentie Nelidow den tolk vonden die hun gevoelens van dankbaarheid uiting gaf in zeer vriendelijke bewoordingen, vleiend voor onze Vorstin in 't bijzonder, voor onze natie en hare spreekwoordelijke gastvrijheid in 't algemeen. Een aangenaam dagje hebben de „Vredes apostelen" in onze hoofdstad doorgebracht en voor Amsterdam zelve was het niet minder een dag van plezier. Het mocht niet alleen het Vorstelijk Echtpaar met gejuich begroeten maar zich tevens ver lustigen in de aanschouwing van een keu- rigen stoet van schitterende uniformen. En dat dan ook de heele stad op de been was, is te begrijpen. Dat was evenwel niet het eenige genoe gen dat de vertegenwoordigers der ver schillende regeeringen werd bereid. Ook onze regeering wilde zich niet onbetuigd laten. Ze had de heeren genoodigd voor een tochtje langs den Nieuwen Waterweg naar Rotterdam waar de havenwerken be zichtigd werden en de gedelegeerden een indruk werd gegeven van den omvang van scheepvaart en haudel in de drukke Rotte- stad. Natuurlijk werden de gasten vorstelijk onthaaldfeestdiners, muziekuitvoeringen etc. hielpen mede hen te brengen en te houden in de opgewektste stemming die zich denken laat, en dat dat dan ook schuimende bekers en gloeiende toasten niet gemist werden is te begrijpen. Dat zijn echter niet de eenige feestelijke gebeurtenissen die de voorbije week bracht. Niet alleen in onze hof-, hoofd- en haven stad werd het feestgedruisch vernomen, maar ook in een ander deel van ons vader land. Onze Koningin en de Prins brachten namelijk een bezoek aan Enschedé, meer in 't bijzonder aan de groote fabrieken der firma van Heek en de industrieschool aldaar. Dit is het tweede bezoek dat de Vorstelijke personen in de laatste 14 dagen aan Twente brengen om met eigen oogen een en ander van de Twentsche industrie te zien. En waar zij zoo kwamen om blijken van hun belangstelling ie geven in alles wat onze eigen nijverheid te aanschouwen geeft, mochten do hooge bezoekers zich omgekeerd verheugen in de geestdriftige belangstelling van het Twentsche volk. o—oo Over feestvieren gesproken, ook van buiten ons vaderland valt te gewagen van een feestelijke gebeurtenis. De Belgische stad Brugge was in feestgewaad ter eere van de opening van de nieuwe havenwerken en het daarmee samenvallend bezoek van Koning Leopold en prins Albert met gemalin. Brugge had wel redenen feest te vieren, want de opening van de nieuwe haven kan beschouwd worden als het begin van een nieuw tijdperk van bloei die deze oude stad tegemoet gaat. Er is een tijd geweest dat Brugge een der wereldsteden genoemd werd. Dat was in de 14e eeuw, toen het een der grootste havensteden was. De handel bloeide en verschillende natiën hadden er hun ver tegenwoordigers en de Schepen van Brugge bezeilden alle zeeën. Maar door de ver zanding van den toegangsweg naar zee, trad een tijdperk van verval in, handel en scheepvaart verplaatsten zich naar Ant werpen en andere havens en Brugge werd tot een doode stad. Telde de stad eens 160000 inwoners, thans kan ze nauwelijks 60000 haleD. Maar Brugge is thans uit haar isolement verlost. Door haar nieuwe havenwerken hoopte ze met recht tot den ouden bloei terug te zullen treden al heeft haar het werk zelve ook eenige millioenen gekost. De geheele week heeft men er feest ge vierd, een feest waaraan het koninklijk bezoek den grootsten luister bijzette en waarbij ook onze Koningin door het zenden van een vertegenwoordiger en onze regee ring door het zenden van eenige torpedo booten blijken van vriendschap gaven, —o—o—o De gebeurtenissen, die in de voorbije week in meer of minder hevige mate de Fransche gemoederen in beroering brachten, brachten ons weder in herinnering de dagen waarin van Dollard tot Schelde over weinig anders werd gesproken dan over minister Staal het blijvend gedeelte en het heen gaan van generaal Schmeding. Frankrijk toch heeft er ook zijn legerkwestie en ook z'n generaal, of beter gezegd, wel meer dan één, die het met de regeering niet eens kon worden en daarom maar heengegaan is. En wat de zaak juist zoo belangrijk maakt is het feit dat die generaal niemand minder is dan de bevelhebber der Oostelijke troepenafdeeling, vice-president van het hoog militair gerechtshof en tevens gene ralissimus d.w.z. opperbevelhebber van het Fransche leger in oorlogstijd. We bedoelen generaal Hargron. Frankrijks hoogste mili taire autoriteit. De aanleiding tot de ruzie tusschen de regeering en dezen generaal is te zoeken in het feit dat de Fransche Kamer en Senaat tegen het advies van Hargron in het besluit namen tot de vervroegde terug zonding van de lichting 1903. Zooals men zich herinnert werd dit besluit onlangs genomen. De regeering had gevolg gegeven aan het verzoek uit de Kamer om de lichtingenl903 en 1904 met vervroegd verlof te zenden, maar het desbetreffend wetsontwerp kon toch niet een groot deel der Kamerleden bevredigen omdat daarin het vertrek der troepen vastgesteld werd na de groote oefeningen en niet daarvoor op 12 Juli. De dagen van behandeling waren dagen van spanning, omdat meer dan eens het leven van het Kabinet-de inen ceau aan een zijden draadje hing. De meerderheid der Kamer bleef vasthouden aan 12 Juli, waarschijnlijk om aan het verlangen der kiezers te voldoen en onder de geheime vrees van menigeen zijn zetel te zullen verliezen. Clemenceau die eerst van geen wijken wilde weten begon toen het verzet niet wilde wijken en omdat het gevaar voor het kabinet steeds grooter werd, wat te laveeren, beloofde eerst de troepen den 17 Juli weg te zullen zenden en vlak voor de stemming toen hem een nederlaag anders onvermijdelijk scheen eindigde hij met de verklaring dan maar aan het verlangen der Kamermeerderheid gevolg te geven. Het kabinet bleef in het zadel en de soldaatjes keerden 12 Juli naar moeders pappot terug. Dit nu was in 't geheel niet naar het hart van generaal Hargron en onder de verklaring de verantwoordelijkheid van de regeeringsdaden niet te willen dragen en als protest tegen het optreden van het kabinet dat eenvoudig geen nota van zyn advies had genomen, diende hij zjjn aan vraag tot ontslag in. En ook eenige andere generaals volgden zijn voorbeeld. Natuurlijk maakten de bladen zich druk over 't geval. Door sommigen werd de w eifelende houding der regeering gewraakt en Hargron geprezen, terwijl weer anderen het voor Clemenceau en de zijnen opnamen en het optreden van Hargron als reactionair en conservatief veroordeelden. Precies als ten onzent in de dagen van het „bljjvend- gedeelte rumoer. Io—o—o Terwijl de andere parlementen met vacantie zijn en de hoogmogende heeren van verschillende nationaliteit aan het heerlijke zeestrand of in lommerrijke dreven zoeken te genieten en nieuwen krachten te garen voor nieuwen parlementairen arbeid, kwam in de voorbije week het Kaapsche parlement samen en werd daar een kwestie behandeld, belangrijk genoeg om er in ons overzicht even melding van te maken. 't Zal onze lezers stellig niet onbekend zijn, dat in de toonaangevende kringen van Zuid-Afrika meer en meer de belangstelling ontwaakt voor een vereenigd Zuid-Afrika onder Britsche vlag. Deze zaak nu werd in het Kaapsche parlement ter sprake gebracht en vond een warmen verdediger in den heer Malan, den bekenden advokaat en journalist. In een breed opgezet flink betoog stelde hij de noodzakelijkheid van het vereenigd Z. Afrika in het licht, een vereeniging waaraan Engelschen en Hol landers mee dienen te werken. En wat den heer Malan en zijn medestanders wel goede hoop moet geven is de houding van den eersten minister Dr. Jameson, die zich bij Malans wenschen aansloot en gaarne erkende dat de taalstrijd een der oorzaken der scheiding op moet houden en het Hollandsch evenveel recht van bestaan had als het Engelsch. Ongetwijfeld is deze uitspraak vangroot belang en als de houding der Engelschen aan die van Jameson gelijk is, is een ver eenigd Z. Afrika slechts een kwestie van tijd. Io—o—o1 TEXEL, 31 JULI 1907. De markt van Maandag deed zich weder kennen door een goede aanvoer van wolvee, doordien al spoedig eenig vee verkocht bleek, ligt het vermoeden voor de hand dat de handel vlug was. Aangevoerd werden 1 Paard; 2 Koeien f 145 a 175; 4 nucht. Kalveren f 12 a 14; 475 Schapen f 20 a 28,75; 3S4 Lammeren f 12 a 14,50. E COURANT.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1