N°. 2074. bondag 4 Augustus 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedereand 45 Cts. Naar Amerika en andere lHnden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL, 3 AUGUSTUS 1907. Een uitstapje naar Bergen. 'tWas wellicht als een gevolg yan het reisjo dat door eenige scholieren in de vorige week naar Amsterdam werd gemaakt, dat het plan om ook de jongere scholieren tijdens de vacantie een uit stapje naar den vasten wal te verschaffen of ontstond of meer rijpte, om eindelijk meer vaste vormen aan te nemen. We zijn ietwat huiverig om eenige naam te noemen aan wien de eer van het ontwerpen van dit plannetje is toe te schrijven, en bepalen ons tot de ver melding dat, naar wij vernamen, de H.H. Frederiks, v. d Poll, M. Dalmeijer, Room, L. Bruin en Alb. Kikkert zich tot eene commissie vormden om aan dit zaakje uitvoering te geven. Eenige jonge dames waren al spoedig bereid bare diensten te verleenen om met inteekenlijsten bij de burgerij rond te gaan, en het resultaat daarvan wij meldden dit reeds in ons vorig nummer was verrassend: het plannetje sloeg in, zoowel ouders van de bevoorrechte kin deren als ook zij welke er voor de hunnen volstrekt geen belang bij hadden, gaven klinkende bewijzen van instemming; 't zou ook wel een nurksche zijn geweest die de lijst van a tot z bestudeerde en teruggaf met het bescheid er niet aan te willen doen. Gelukkig, het plannetje kon er niet door in duigen vallen. De voorbereidingen werden daarop in allerijl getroffen en naar men weet werd reeds Woensdag het plannetje ten uit voer gebracht. „Het weder liet zich niet ongunstig aanzien," schreven wij in ons vorig nummer, nadat wij het gezelschap hadden zien afreizen; doch al spoedig bekroop ons de vrees dat we wel wat optimistisch konden hebben geoordeeld. Gelukkig heeft de uitkomst geleerd dat onze vrees niet geheel gewettigd was en dat de bange zorg, die de achterblijvenden meer malen naar het luchtruim deed staren, door de jongelui in het minst niet werd gedeeld. Gelukkige jeugd Blijmoedig trokken ze er op uit onder het geleide van den heer Frederiks en eenige jonge dames en al spoedig was verrassing het deel van zeer velen die nog nimmer de groote plas waren over gestoken. Op tijd betrad men te Helder den vasten wal, waar alreeds veel vreemds en moois zich aan de jonge reisgenooten voordeed; met moed wandelde men naar het station en spoedig werd langs de ijzeren baan de tocht naar Alkmaar voortgezet. Wat een genot was het in een heusche spoorwagen te zitten en van daaruit waartenemen het onbekende dat zich aan de oogen voordeed. Alkmaar werd bereikt en in afwachting dat de tram het gezelschap naar Bergen zou vervoeren, werd de beschikbare tijd benuttigd om naar Alkmaar's mooie „Hout" te wandelen, te zien naar „de Hertenkamp" en hetgeen in een kort tijdsbestek alzoo kan worden bezichtigd. Al te spoedig ging de tijd voorbij en noode scheidde men uit Alkmaars lusthof, die de kinderen zoo in verrukking had gebracht, om met de tram, het doel der reis, Bergen, te bereiken. Ook daar wachte het jonge gezelschap weder alles nieuwhet mooie geboomte, de hoogo duinen, de gezellige speeltuin en als geschiedkundige herinnering de ruïne van het vroegere kerkgebouw, zoomede het Russisch gedenkteeken, 't waren zoovele zaken die het kinderoog boeiden, het kinderharte blijde deed slaan. Of ze genoegen en pret hebben gehad? ,,'t was eenig," hoorden we uit een kindermond, die uitspraak zegt alles. De inwendige mensch deed zich zoo af en toe gelden en die behoefte werd ruimschoots bevredigd. Ter bestemder tijd vertrok men weder van het vriendelijk Bergen en ten zeerste voldaan werd onder het zorgzaam toe zicht de reis naar het Noorden weder ondernomen. 't Weer hield zich goed, een paar regen buitjes tijdens men in de tram zat, deden geen hinder, terwijl men aan den Helder in het station een goede schuil plaats vond, voor een regenbui, welke bij aankomst aldaar zich deed gelden. De zorg van velen dat het onbesten dige weder het genoegen zou vergallen, blijkt niet noodig te zijn geweesthet jonge volkje stoort zich aan een buitje niet en laat zich zijn opgewekheid er niet door ontnemen. Of het zeetochtje sommigen ook wat draaierig maakte? we zouden het niet kunnen zeggen; wel mogen we getuigen dat het gezelschap met opgewektheid hier weder arriveerde in het gerij dat hen des morgens naar de haven had gebracht en hen des avonds bij aankomst der boot weder opwachte. De kinderen hebben genot gesmaakt, commissie en begeleider(sters) daarvoor dank. Moge dit uitstapje er toe hebben medegewerkt om in het kinderharte te doen ontstaan, wat men noemt dank gevoel, voor hetgeen ter hunner wille werd voorbereid; moge hetgeen zij hebben gezien hen ook hebben geleerd lief te hebben en te waardeeren wat de natuur tot genot van den mensch zoo ruim schoots biedt. Zoo blijve dit uitstapje nog lange in genoeglijk aandenken Een middagje naar de Koog met de kinderen der le, 2e en 3e klasse, staat nu nog op het programma van de commissie. In eene verg. Donderdag avond gehouden, werd beloten om bij goed weder zulks Woensdag a. s. te doen plaats hebben; aftocht 's middags 2 uur. Yan het voornemen om ook de kin deren van de beide bewaarscholen in dat genot te doen deelen werd na rijpelijke bespreking afgezien, op grond van de aangevoerde bezwaren, betreffende de groote zorg en hulp voor zoovelen van dat kleine goedje vereischt. Herinnering aan Jnli. De tweede der Zomermaanden is voorbij en daarmede zijn we weder een stap nader aan het einde van den zomer tijd zonder dat 't zomer is geweest. Over het zomerachtige van Juli valt niet te roemen, 'n enkele dag slechts deed zich als zomer kennen, en toan we meenden dat daarmede de zomer was gekomen, bleek 'tons al spoedig weder dat we ons haddon vergist en ontnam de koude scherpe Noordenwind, welke voortdurend heerschend was, ons weder alle zomer-illusie. Bij dat koude schrale weer, was droogte oorzaak van teruggang der weiden en ontbrak de groeikracht voor boom en plant, waarvan de gevolgen in de Oogst maand welke nu is aangebroken, niet op zich zullen laten wachten. Hoe liefelijk, hoe heerlijk Juli zich anders ook kan doen kennen, zoodat men noode het einde er van ziet naderen, de koude welke zij thans medebracht maakte ook de mensch koud voor de mooie zomermaand, en ware het niet dat we na Juli de dagen weder korter zien worden, we zouden er ons over kunnen verheugen dat zoo 'n Julimaand voorbij is. De laatste dag van deze maand deed zich kennen door onweder en zelfs hagelbuien en toen het midder- nachts uur verkondde dat de tweede zomermaand was verstreken, ging dat afscheid vergezeld van onweer en storm geloei, alsof de zomer voor goed had afgedaan en de herfst alreeds was in getreden. Wij wenschen dat die Herfst zich dan nog maar niet al te streng zal doen kennen en Dog veel zal goed maken waarin de Zomer nalatig bleef. Voor tal van zakeD zou een meer bestendiger weersgesteldheid, al is 't dan ook „op en 't op" geen zomer, zeker zeer gewenscht zijn. Valle 't ons ten deel Vrijdag 2 Augustus, de verjaardag van H. M. de Koningin Moeder, onder scheidde zich niet anders van de gewone dagen, dan door het uitsteken der vlag van openbare gebouwen en van 'n enkele particuliere. Of de 31 Augustus, de jaar dag van H. M. Koningin Wilhelmina, in dit opzicht eene uitzondering zal maken is een vraag waarop het antwoord nog wordt gewacht. De Cocksdorp, 31 Juli. De vergadering die gisteren in de zaal van den heerBuijs werd gehouden door de commissie, welke zich ten doel stelt een nieuwen stoomboot- dienst in het leven te roepen tusschen Texel en Nieuwediep, was flink bezocht. De heer Wagemaker, arts te Den Burg, opende de bijeenkomst en riep den aan wezigen een hartelijk welkom toe, er bij voegende, dat het hem goed deed hier zooveel belangstelling te zien. Hij hoopte dat ook hier in het hooge Noorden warme harten mochten kloppen voor de goede zaak. In eene duidelijke en met gloed uitge sproken rede schetste spreker den toestand der stoombootonderneming van den heer Bosman. Spr. wees o.m. op de onzeewaardig heid en ondoelmatigheid der bestaande boot, op de hooge tarieven, op de weinige voor zorgen, die worden genomen tegen moge lijke ongelukken op zee, op de klachten, die herhaaldelijk werden geuit en waarop naar 't scheen, geen acht werd geslagen, en kwam tot de gevolgtrekking, dat het voor de Texelaars van het grootste belang is, zeiven, met eigen kapitaal, eene boot in de vaart te brengen, die in alle opzichten voldoet en voor lager tarieven vaart. Wan neer de bewoners van ons eiland hun moreelen en financieelen steun toezeggen, zegt spr. kan het niet anders, of de zaak moet slagen en verder leiden tot nationale welvaart op ons eiland. Ook van elders ontving men medewerking en eenige invloed rijke personen, waaronder het kamerlid mr. Z. van den Bergh en de heer Jaring van Den Helder, hadden steun toegezegd en reeds verleend. Een daverend applaus volgde op het gesprokene. Hierna gaf spr. de gelegenheid tot het doen van vragen, of het maken van op merkingen. In de eerste plaats werd hiervan gebruik gemaakt door den heer Boekhold van Ter schelling, die niet kon nalaten sympathie te betuigen voor de goede zaak, doch de commissieleden in overweging wilde geven vooral goed toe te zien op de machine. Door spr. wordt hierop geantwoordt, dat gisteren reeds eene boot is gehuurd, welke denkelijk half Augustus in de vaart zal komen. Niet zonder deskundigen was men hier toe overgegaan en ook had men de boot laten proefstoomen. De heer D. C. Dros vraagt inlichtingen omtrent deze huurboot. Spr. antwoordt, dat ze een sterke machine bezit (180 paar- dekrachten) en goed zeewaardig is. Ze kan naar verkiezing 47-3 tot 773 voet diep gang verkrijgen door middel van watertanks en wel in eenige minuten. Ze heeft eene snelheid van 9 mijl (de boot van den hr. Bosman 7 mijl) en kan 500 passagiers meevoeren. Op het achterdek kunnen 100 passagiers plaats nemen en in het laadruim is tevens plaats voor 16 koeien. Ze is in 1902 ge bouwd en heet „Baron Rengers." De heer Boekhold, den naam der boot vernemende, keurt ze beslist af, als lig gende te hoog op het water en bekend staande als een slecht trekker. Hij kent de boot en 't is zijne opinie dat ze niet zal voldoen. Spr. antwoord hierop dat de boot geen dienst als sleepboot moet doen en zoo noodig 772 voet diepgang kan ver krijgen. Ook stelt spr.- vertrouwen in het oordeel der deskundigen en zegt verder, dat ze niet is de nieuwe boot, doch de tijdelijke. De heer H. Flens vraagt den heer Boek hold, of hij nu nog van meening is, dat de „Baron Rengers" onzeewaardig is, dan wil hij met de deskundigen correspondeeren. Hierop verklaart de heer Boekhold, dat de boot met een diepgang van 77s voet zee waardig is. De heer Jac. v. d. Kooy vraagt, of de heer D. Duinker (deskundige) bekend is met het Marsdiep, waarop spr. antwoordt, dat de heer Duinker, oud-gezagvoerder bij de Maatschappij Nederland, is geboren Texelaar en wel met het vaarwater bekend. De heer D. Buijs vraagt of iemand zijne ingelegde gelden weer kan terug vorderen. Spr. antwoordt, dat ieder deelnemer ten allen tijde met toestemming der directie zijn aandeel aan anderen mag overdoen. De heer J. G van Maldegem vraagt in lichtingen over het uitbrengen van stemmen der aandeelhouders. Spr. antwoordt dat dit later in eene algemeene vergadering zal behandeld worden. Nadat nog enkele opmerkingen werden aangehoord, ging men over tot het aan bieden der lijsten. En waarlijk, de commissie had geene vergeefsche reis gemaakt: er werd geteekend voor een bedrag van f 4000, terwijl velen die geen aandeel konden nemen, hun naam plaatsten, als bewijs van sympathie Hierna werd eene commissie van vijf personen samengesteld voor Eierland en eene van vier personen voor De Cocksdorp, welke commissies voor verdere propaganda zullen zorg dragen. De eerste commissie werd gevormd door de heeren D. C. Dros, Jac. Roeper, C. Stoepker, M. Reuvers en G. Alderlieste, de tweede door de heeren D. Buijs, Joh. P. Dros Pz., J. M. Witte en P. Zeylemaker. Zoo noodig kunnen deze commissies worden uitgebreid. Door spr. wordt verder nog medegedeeld, dat het postcontract 6 maanden van te voren kan worden opgezegd, dat voor de te varen boot te Oudeschild en Nieuwediep ligplaatsen zijn gereserveerd, benevens terreinen voor pakhuizen en dat de ver- eeniging „Helders Belang" ook allen steun heeft toegezegd. Ten slotte wordt nog in herinnering ge bracht, hoe voor de schoolkinderen van Eierland en de Cocksdorp twee jaar geleden bij het maken van een schoolreisje naar Alkmaar het volle tarief (40 cent per kind) op de boot moest betaald worden, hoewel de heer Bosman eerst beloofd had 30 cent te zullen rekenen en de schoolkinderen van Alkmaar elk jaar gratis door hem worden vervoerd. Spreker keurt dit sterk af en geeft de verzekering, dat, mochten de schoolkinde ren van Texel ooit weer een schoolreisje ondernemen, ze dan voor niets zullen varen als 't aan hem ligt. Met een hartelijk woord van dank voor do flinke opkomst en de krachtige hulp en met eene opwekking om toch vooral niet te versagen en de zaak verder krachtig door te zetten, sluit spr. de bijeenkomst. De heeren D. C. Dros en R. G. Barends (van Heilo) danken den heer Wagemaker voor zijn ouvermoeiden arbeid. f E COURANT.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1