Buitenland. Marktberichten. Predikbeurten. Oosterend, 2 Aug. De handelsver- eeniging „Wilhelmina" heeft hare jaar vergadering gehouden in „Het Wapen van Amsterdam". Aanwezig waren 60 reeders, schippers en knechten. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat er een goede harmonie heerscht in de vereeniging, dat er voor de gar- nalenvangst dit saizoen met 40 schuiten is gewerkt, terwijl het verder getuigde van waardeering en zin voor samenwer king. De verschillende rekeningen wer den voorgelezen en in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de heeren Jac. B. Vlaming, Ant. v. d. Vis on Jac. S. Kuiper, die daarover later rapport zullen uitbrengen. Het bleek, dat van de procenten, die afgedragen worden voor verzending van garnalen enz. een batig saldo van bijna duizend gulden was overgebleven. Op voorstel van een der leden werd aan den directeur, den heer W. A. Möller, een gratificatie toegekend van f 100 voor ge trouwe plichtsbetrachting. De directeur bedankte den aanwezigen voor dit harte lijk blijk van waardeering. Een der aanwezigen bood de vereeni ging een brandkast aan, wat met applaus werd begroet. Tot secretaris der Vereeniging werd met groote meerderheid van stemmen herkozen de heer M. Timmer, terwijl tot commissarissen werden gekozen de hee ren S. Daalder en C. Timmer, inplaats van de heeren R. Vlaming en M. Vlaming, die eerst over vier jaar herkiesbaar zullen zijn. Alle benoemden namen de betrekkingen aan. Besloten werd dat geen personen van elders lid kunnen worden, maar de toe treding van plaatsgenooten eene maand open te stellen. Met dank voor de belangsetlling werd de bijeenkomst door den voorzitter, den heer J. P. Burger, gesloten. De Heer O. C. van HemesseD,die hier gedurende de ziekte van den heer W. Bakker geruimen tijd werkzaam was als onderwijzer aan de school met den bijbel is benoemd aan eene dergelijke inrichting te Bergambacht. Bjj Kon. besluit is eervol ontslag verleend aan den heer W. J. Cohen Stuart, op zijn verzoek als minister van Marine, en benoemd tot minister van Marine, de vice-admiraal J. Wentholt, directeur en commandant der marine te Willemsoord, tevens commandant der stelling van den Helder. Briefkaarten. Inzake de nieuwe voorschriften, aan gaande de briefkaarten die met 1 Augus tus in werking treden, waarvan wij reeds gewaagden, kunnen wij nog het volgende melden Vooreerst behoeft zij voortaan niet eens meer het opschrift „Briefkaart" te dragen. De kleur doet er ook niets meer toe. Verder is de beschrijfbare ruimte uit gebreid, doordat men behr lve de rugzijde niet de linkerhelft, maar voortaan het linkergedeelte van de voorzijde daarvoor mag gebruiken. Photographieën, prentjes, plakzegels, postzegels en merken en soortgelijke kleine papieren mogen nu op de brief kaart worden geplakt, zoowel aan de voor- als aan de achterzijde (van de voorzgde alleen de linkerhelft, hetgeen in de praktijk wel gelijk zal staan met linkergedeelte.) De eisch dat ze behoorlijk vastgehecht Imoeten zijn en daarmede over hun heele oppervlakte als 't ware een geheel dienen te vormen, is alleszins billijk. Kortom, aan het begrip briefkaart zal na 1 Aug. dank zij de nieuwe voor schriften, kunnen voldoen ieder blaadje blanco karton, dat binnen de vastgestelde afmetingen valt (14 X 9 cM. hoogstens en 10 X 7 cM. minstens.) Vier knapen verdronken. Te Umuiden zijn Donderdagmiddag op noodlottige wij',e 4 knapen verdronken. Een gezelschap van ongeveer 60 knapen uit het St.Aloysiusgesticht te Amsterdam was onder geleide van 5 broeders uit die inrichting des morgens met de Umui- der boot vertrokken om een uitstapje naar IJmuiaen te maken. Te Velsen had men de boot verlaten en van daar een wandeltocht naar Wijk aan Zee gemaakt, langs het strand was de vroo- lijke stoet naar IJmuiden gegaan. Terwijl de kleinere jongens onder toe zicht vun twee broeders op 't land bleven werd met ODgeveer 37 knapen van 12 tot 14 jaren een wandeling over een der pieren gemaakt, De jongens liepen drie aan drie en gaven voor de veiligheid elkander de hand. Voor, in het midden en achteraan liep een broeder. Op de terugreis kwam plotseling een zware hooge golf op de pier aan en sloeg met zooveel kracht tegen den troep aan, dat verscheiden van hen tegen den grond werden geworpenmet ont zetting ontdekte men dat vier jongens met het afloopende water waren mee gevoerd. Pogingen tot redding werden aangewend doch mochten niet bateri, zij verdwenen in de golven en werden niet teruggevonden. 't Was een droevig einde van het tochtje. Een lange omreis. Merkwaardige afdwalingen, schrijft de „Tel-." komen soms bij de posterijen voor en menig stuk maakt een benijdens waard reisje, voordat het zijn bestemming bereikt. Een exemplaar van onze courant werd per post verzonden aan den heer A. de la Mar, N. Z. Voorburgwal 266, te Amsterdam. Bij de post las men uit de plaats van bestemming (Alhier) Allier, keek daarbij blijkbaar te veel naar den Franschen naam en stuurde het stuk, met 27j cent postz. gefrankeerd, naar Frankrijk. Te Moulins sur Alfier wist men blijkbaar den N. Z. Voorburgwal beter te liggen. Met „Holland" er op en van den Franschen plaatsstempel voorzien, maar zonder postzegel, kwam de courant terug en werd „Allier" bezorgd. Een ongeioenschte flambouw. Hoe gevaarlijk het is om brandende lucifers uit een raam te werpen, bleek Maandagavond weer in de Van Limburg Stirumstraat te Haarlem. De lucifer kwam neer op den hoed van een dame, met 't gevolg dat eenige huizen verder de hoed geheel in brand stond. Door voorbijgangers opmerkzaam gemaakt, rukte zij den trandenden hoed van het hoofd. Gelukkig kreeg zij geen lichamelijk letsel, maar van haar hoed was niets overgebleven. H. Ct. Desertie bij de Marine. Het „Anker" bericht: „Onder voorbehoud, officieele berichten ontbreken nog, deelen wij mede, dat ongeveer 50 man van de equipage van de „Gelderland" te New-York zijn gede serteerd. Onder de deserteurs zijn verscheidene gehuwdeD, die voor vrouw en kroost een beter bestaan in de Nieuwe Wereld hebben gezocht dan hun dit bij de Marine te beurt viel. Wij vernemen van een vrouw, wier man ook bij de gedeserteerden behoorde, dat zij alreeds een brief had ontvangen, waarin haar werd geschreven, dat zij, binnenkort geld zou ontvangen om ook over te komen. Niet alleen matrozen, maar ook stokers en zelfs korporaals hebben de Marine den rug toegekeerd." Veesmokkelen. Uit Venloo wordt aan de „KölnZtg." geschreven Wegens de hooge Duitsche vleesch- prijzen staat het vleeschsmokkelen aan de Hollandsche grens in vollen bloei. Vooral het vrouwelijk geslacht weet be hendig de douanebeambten te verschal ken. In Hollandsche grensplaatsen rich ten veel slagers eigen vertrekken in voor het verstoppen van vleesch. Model melkstal te Rotterdam. Naar men aan de „N. R. Ct." mede deelt, is het comité tot oprichting van een modelmelkstal te Rotterdam er thans in geslaagd de benoodigde f 100,000 vol- teekend te krijgen, zoodat tot den bouw kan worden overgegaan. De stal zal den naam dragen „Hygië nische melkstal de Vaan" en zal geves tigd worden aan den Bergweg, even voorbij den tol, tegenover de plaats Lommerrijk, aan de Rotterdammers beter bekend als „Vrouw Romeyn". Men hoopt in het voorjaar -1908 deD stal te kunnen openen. Grondswctsherziening De „Vaderlander" verzekert, dat het ontwerp-Grondwetsherziening reeds ge- ruimen tijds bij den Raad van State is ingediend. Twee olifanten gestorven. Artis te Amsterdam heeft een groot verlies te betreuren, melut het „N.v.d." Twee van do grootste olifanten zijn kort na elkander gestorven, 't Zijn Rosa, die 18, en Betsy, die 13 jaar oud was. Omstreeks Zondag vertoonden beiden teekenen vau lusteloosheid welke ge paard gingen met verschijnselen van gestoorde spijsvertering. Rosa stierf Zondagnacht en kort daarop is Betsy bezweken. Deze laatste was een geschenk van den Sultan van Siak. Artis heeft nu nog een groote olifant, Tony, en drie kleinere over. De oorzaak van den vrij plotselingen dood der dieren is tot heden niet op te geven. Dr. Kerbert, prof. Max Weber en de veearts Mazure zijn een onderzoek daarnaar aan gevangen, waarvan het resultaat ver moedelijk eerst over een paar weken bekend kan zijn. Een waarschuiving, Duizenden zijn er door bemiddeling van het Leger des Heils als landver huizers naar Canada geholpen. In „Het Volk" wordt nu gewaarschuwd dat men niet al te lichtvaardig die hulp moet aannemen, want er komen klachten over ernstige teleurstelling. Onlangs ver trok een bekwame metaaldraaier uit Rotterdam, na correspondentie met het Heilsleger, naar Canade, waar hij volgens toezegging onmiddelijk werk zou vinden. Thans schrijft die man aan zijn familie dat de werving van het L9ger des Heils een „moderne slavenhandel" is. Ik wordt letterlijk verkocht, schrijft hij, waarvoor het Leger f 25 premie ontving. Merkwaardig is nog, dat, toen de schrijver en enkele anderen zich latei- aanmeldden aan een gasfabriek, en hij op vertoon van zijn getuigschrift werd toegelaten bij den chef, hem onmiddelijk werd gezegd, dat zijn diensten niet meer noodig waren, toen men vernam dat hij van 't Leger des Heils kwam. „Geen werkgever wil hier iets met het Leger te maken hebben". Roode kousen. De „Courrier de la Conf." vertelt, dat een der gedegeleerden ter Vredescon ferentie roode kousen draagt, evenals Gladstone. Deze bijzonderheid had veilig, onver meld kunnen blijven dreigde zij niet aan leiding te zullen geven tot een proces. Een dagbladcorrespondent vond dezer dagen al zijn linnengoed bloedrood ge kleurd tengevolge van de evenbedoelde gedelegeerde sokken, die bij zijn wasch waren geraakt. Hij heeft nu de waschvrouw aange sproken voor f 800 schadevergoeding, maar de belastingbetalers, die hetrood- gesokte conferentielid afvaardigden, zullen ten slotte wel hebben op te komen voor dezen buitensporigen eisch 1 Likken aan de vingers. Hot aantal personen, die hun vingers bevochtigen bij het omslaan der bladen van een boek, is nog groot. H6t is niet alleen een vieze, maar ook een zeer mgezoncle gewoonte, zoowel voor de likkers als voor hen, die later met zoo'n boek, of wat het anders is, in aanrakiDg komen. Door telkens een vinger te belikken, likt men als 't ware de ziektekiemen, die aan de voorwerpen kleven, op. Hoezeer deze verderfelijke gewoonte inroesten kan, blijkt bij een tramcon ducteur in een groote plaats van ons land. Deze conducteur is, evenals velen zijner collega's, zóó gewend alle tram kaartjes met speeksel te bevochtigen, dat hij bij alles wat hij doet, bij het schellen b.v., eerst een vinger belikt. Zulks kan men verioachten. Als historisch meldt men aan het „Vad." In een der scholen in de gemeente Gen- dringen staat de onderwijzeres voor de klas en spreekt overKruisverbond, te veel jenever drinken, enz. enz. Op eens roept een jongen„Ouw vader lust h'm wel, want din het zoo'n roojen kop." Geen middagslaapje. De spijsvertering wordt bevorderd door na het eten even te rusten en door niet onmiddelijk het werk te hervatten, schrijft „Moleschott." Na het eten moeten we dus rusten of matige beweging nemen. De rust mag echter geen slaap worden, want slapen b( nadeelt de spijsvertering. Een „slaapje" na het eten is een ge woonte, die voor vele menschen oorzaak is van hun embonpoint, is een gewoote, die de moeite van het afleeren leent. Sluimerrollen, nog zoo mooi gehand werkt, zijn dus ongeschikte geschenken! Genezing van een gebroken hals. Hot spreekwoord, dat men zijn hals maar eenmüal breken kan, is door de vorderingen der wetenschap gelogenstraft want in een der hospitalen te weênen heeft dr. Lau de genezing van een ge broken hals volbracht. In bewusteloozen toestand werd daar een jongen binnen gebracht, die met het hoofd bekneld was geraakt in de lift van een goederen pakhuis en dientengevolge den halswervel had gebroken. De docter besloot den knaap onmiddelijk te opereeren. Hij waarschuwde de familie, dat de patient onder de operatie sterven kon, doch dat hij zeker zou sterven wanneer de ope ratie niet plaats vond. De familie stemde daarom toe en dr. Lau opereerde den knaap, legde den gebroken halswervel bloot en masseerde die, waarna hij er een gipsverband om legde, waaraan een gewicht werd bevestigd om den gebroken wervel in de goede richting te houdeD. De knaap doorstond de operatie en neemt nu in beterschap toe, zoodat er alle hoop op zijn behoud bestaat. Papieren kleederen. Er wordt heel wat van papier gemaakt. Papieren boorden en manchetten zijn allang niets nieuws meer, evenmin als papieren servetten, handdoeken enz. Men heeft vesten van papier, laarzen van geperst papier en uit Amerika en Oostenrijk kwamen sinds eenigen tijd ook papieren tapijten aan de markt. Tot dusverre beproefde men tevergeefs goede kleederen van papier te maken. Maar nu moet dat aan een Saksische firma zijn gelukt. Algemeen bekend is het, welke verwarmende eigenschappen papier heeft en hoe een onder de klee deren gedragen courant de lichaams warmte verhoogt. Maar er waren vele bezwaren tegen papier als kleedingsstof het was stijf, ritselde, kon natuurlijk niet gewasschen worden enz. De bedoeld Saksische firma heeft nu een fabricaat gemaakt van papier met wol en katoen, hetwelb zij Xylolin noemt. Daaruit worden bruikbare pakken, jassen, vesten en overhemden gemaakt, die ver scheidene keeren zonder hinder gewas schen kunnen worden en zeer goed koop zijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 por- temonnaie, gevonden in de Weverstraat; 1 idem gevonden nabij de Algemeene Begraafplaats 1 idem te Oudeschild 1 zilveren knip, gevonden te Oudeschild; 1 sigarenpijpje gevonden op den dijk P. H. Polder1 sleutel, gevonden op den weg Oudeschild—Oosterend1 kuif- kam gevonden in het Park. Leiden, 2 Aug. Ter markt werden heden aangevoerd 69 Stieren f125,— a f245,—; 60 Kalf- en Melkkoeien f 158 a f 283; 42 Varekoeien f 135 a f 207; 195 Vette Ossen en Koeien 1165 a f 295 45 Kalveren (vette) f 56 af 83 35 Kalveren (magere) f 7,a f 13, 819 Lammeren f 16,50 a f 23,50; 525 Schapen (vette) f 22,— af 30. 462 Schapen (weide) f 17 a f 21; 369 Magere varkens f 13 - - a f 30, Vette Varkens a ct. per K.G.; 159 Biggen f 4,h f 9 Schagen, 1 Aug. Aangevoerd: 5 Paarden f 100,a f 200, 3 Veulens f 60,— a f 100,—; 15 Geldekoeien f 160 a f 185; 74 Vette Koeien f 180 a f290; 50 Kalfkoeien f 170,a f 255; 25 Nuchtere Kalveren f 9 af 21,00; 630 Schapen (vette) f 26.— af 33.00;' 300 lammeren f 11,f' 18, 6 Varkens f 14,— a f 15; 30 Vette Varkens 44 a 49 cent per kg. 60 Biggen f 6 a f 10,50; Boter f 1,00 a f' 1,10 per K.G. Kipeieren f 3,25 a f 3.75 per 100; Zondag 4 Augustus HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Plaatsman Predikant te Hooge Zwalu we. Waal. Voorin. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Met. (Doop) Dm Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Visser. Oostermd. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Coclc8dorp. Nam. half 3 ds. Visser GEREFORMEERDE KERK. Oostermd. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. RooBeboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oostermd. Voorm. 10 uur ds. Kuperus Den Hoorn. Nm. half 3 ds. Scherponhuysen

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2