Buitenland. Voor JCof en JCuis. INGEZONDEN STUKKEN. Op een verzoek van de afd. Haastrecht om voor de aldaar te houden tentoon stelling een prijs beschikbaar te stellen, werd besloten daarvoor Vijf Gulden uit te trekken. In zake den Hengst werd medegedeeld dat de Rijkspremie, ad f 250, is ont vangen; dat de assurante van f 2000 op f 1000 is teruggebracht; dat de Hengst er goed uitziet; verstonden wij wel dan werden 59 merriën gedekt. Nog werd besloten dat door de afd. zal worden gehuurd voor den tijd van 10 jaren, een stuk land van het Weeshuis, genaamd „het Weezeland," liggende achter Oudeschild, tegen f 80 per Heet. Dit land zal worden gebruikt als proef veld voor de bemesting met kunstmest; er zal jaarljjks voor f 50 kunstmest op worden gebracht; de resultaten zullen moeten aantoonen hoe met uitsluitend kunstmest het land kan worden ver beterd en meer productief kan worden gemaakt; als voorbeeld voor gelijksoortige gronden. Voor de afd. is aan deze proef geen risico verbonden, omdat voor dit doel subsidie wordt verleend. Evenzoo wordt eene subsidie verleend voor het houden van een ierproef; zulk een proef heeft ten doel om aantetoonen het verschil in bemestinggehalte der ier wanneer deze in een ton wordt gegaard tegenover de oude gewoonte. Door een der leden werd gewenscht dat de afgev. ter alg. verg. zal spreken over het toekennen der aanhoudings- premiën voor stieren; volgens spr. worden die premiën niet naar behooren toege kend en wordt voor Texel ook niet het bedrag daarvoor toegestaan, besteed. De discussie hierover eindigde met de opmerking van den Yoorz. dat dit punt niet op de alg. verg. te huis behoort doch bij een andere commissie, alwaar de gemaakte opmerking zal worden overgebracht. De vergadering werd hierna gesloten. Oe Harkt van Maandag. Zeer belangrijk was de aanvoer van wolvee op de markt van Haandag; vanwaar die groote aanvoer we kunnen 't niet verklaren, 't doet ook niet ter zake: een feit is het dat de aanvoer groot was. Er was nog al kooplust, doch meer voor schapen dan voor lam meren naar we hoorden zeggen; voor die laatsten meende men dat de handel iets stugger was dan de vorige week. Intusschen er was flinke omzet. Aangevoerd werden 2 Paarden met Veulens, 5 Koeien, 6 nucht. Kalveren, 708 Schapen, 790 Lammeren en 5 Schrammen. De prijzen warenVeulens f 110 a 150; Koeien f 120 a 175; n. Kalv. f 12 a 14,50; Schapen f 21 a 24,50; Lammeren fl2a f 15,25; schrammen f 12 a 16. Oosterend, 6 Aug. Het bestuur van de Handels-vereeniging „Wilhelmina" heeft met algemeene stemmen opDieuw tot directeur dier vereeniging benoemd de heer W. A. Möller te Helder. De Cocksdorp, 6 Aug. Bij eene jacht partij, Zaterdag j.l. door Baron van Tuijl en eenige andere jagers alhier gehouden, werden niet minder dan 200 eenden geschoten. De oogst in Eierland is reeds be gonnen. Op een der boerderijen is de rogge reeds gesneden en heeft men met de gerst een begin gemaakt. De regen, welk in den afgeloopen nacht is gevallen, is voor de latere ge wassen goud waard. Het vlastrekken is nagenoeg geëindigd. Vlieland. De heer C. Keemink, hoofd der school voor m. u. 1. u. alhier, is in geljjke betrekking benoemd te Workum. Die zullen mooi worden. Naar uit goede bron wordt gemeld, bestaat bij het hoofdbestuur der poste rijen en telegrafie het voornemen bin nenkort de in groote getale overgebleven De Ruyter-zegels met overdrukken aan te wenden als postzegels voor alle waarden; latere berichten gewagen er van dat ze niet als postzegels doch als portzegels zullen worden overdrukt. Prijzen van boerenplaatsen. Te Boekelo, gemeente Haaksbergen, werd dezer dagen een boerrenplaatsje in publieke veiling verkocht voor f 5050, dat 10 jaar geleden slechts de som van f 1175 opbracht. Een handige burgemeestea. Men schrijft uit Maastricht Naar men verneemt wordt een onder zoek ingesteld naar de handelingen van den burgemeester-secretaris eener Zuid- Limburgsche gemeente, die zijn jaar- lijksche staten zoo wist in te vullen, dat sedert de volkstelling van 1900 het zielental zijner gemeente met 282 in woners was vermeerderd, terwijl in wer kelijkheid is gebleken, dat dit met 25 verminderd was. Op die wijze zou het Rijk, dat jaarlijks een subsidie van f 1,33 per inwoner uitkeerde, een aardig som metje te veel betaald hebben. (Z.Ct.) Verwoesting door onweder. Bij een hevig onweder in de vorige week, te Hillegom, sloeg de bliksem in een woning, waaromtrent het volgende wordt gemeld „In de huiskamer W6rd alles door elkander geslagen en wat het ergste wasde heer Van Till zelf getroffen door een electrische vonk". Gelukkig werd hij slechts voor een oogenblik be dwelmd en verzekerde slechts een weinig pijn aan de linkerzijde van het lichaam te gevoelen. Rondgeleid door dezen heer aanschouwde men de verwoesting. Niet een enkele kamer was gespaard gebleven. Overal waren groote gaten in de plafonds en muuren te zien. De ramen der huis kamer waren ook volkomen uit hun verband geslagen en in alle kamers het huisraad deerlijk toegetakeld. Een begin van brand ontstond in de slaapkamer, waar het beddegoed door het hemelvuur werd aangetast. Dank zij spoedig toe geschoten hulp werd uitbreiding van de vlammen voorkomen. 's Heeren Van Till's huishoudster, be wusteloos geworden, verkeerde in een toestand welke veel zorg vereischt. Dat komt van 'top zijpaadjes gaan. Een jong paartje, dat dezer dagen van Amsterdam per kettingboot het IJ was overgestoken, maakte van het Tolhuis eene wandeling naar Nieuwedam. Blijk baar verkozen zij de eenzaamheid, want zij liepen niet langs den Nieuwendammer dijk, maar dwars over de met bagger volgeperste Volewijkslanden. De gedroogde modder was overal mooi glad om er op te wandelen, doch ver toonde nuj en dan toch diepe voetstappen. Het mooie pad bleek toch wel wat verraderlijk te zijn, want op eens zakte de juffrouw er in. M'nheer bood na tuurlijk terstond de behulpzame hand, maar ook hij zakte al dieper en dieper, en spoedig zat het stelletje als vastgemetseld tot aan de schouders in de modder. Gelukkig werd uit de verte het ongeval opgemerkt. Met planken en touwen schoot men te hulp en werden de joDgelui er „bovenop" gesjord. Na zich van 't modderbad te hebben gereinigd, konden ze weêr stadwaarts gaan. Van een auto en een mestwagen. Men schrijft uit Wageningen aan de „Res.b.": Tooneel: weg tusschen Wateringen en Rijswijk; personen een boerenknecht ijverig doende een kar met mest te laden; in de verte een auto met drie heeren. Paard voor den mestwagen wordt reeds bij het getoeter in de verte schichtig. De knecht lacht in zijn vuistje, vijand als hij is van de zijn beesten op hol jagende autocar. Fluks den haak los geslagen, en met het schichtige paard een zich daar bevindend zijlaantje in, den wagen op den weg latend. De auto nadert al meer en meer. Stopt zegt de auto. Aan tieren in het moderne voertuig geen gebrek. Uitstappen der heeren, pruttelen en uitkijken. Ein delijk ten einde raad beginnen de fijne heeren met hun fijne costumes den vuilen mestwagen te duwen met vereende krachten gelukt het eindelijk en met de keurige met mest bevuilde pakken wordt weder ingestapt. Tuf, tuf, tuf, en tierend verwijderd zich het drietal. Boerenknecht gierend van pret, spant weder in en vervolgt zijn werk. Geen zoutelooze minnebrieven. Aan de „L Ct." wordt uit Scharl bij Stavoren gemeld Aan het strand vertoevende kinderen vonden in de nabjjheid van de Roode Klif een oud zakboekje, waarin een dik pakketminnebrieven van Agnez aan Bernard. Voor den eigenaar schenen ze wel van groote waarde te zijn geweest te zijn, want ze bleken bewaard volgens de data, sinds 1873 '74. En thans, ruim 30 jaren er na, circuleert deze bundel „erotische poëzie, hartig gemaakt door het zeewater, onder de jongelingen en jongedoebteren in den omtrek, waai de amusante lectuur natuurlijk heel wat hilariteit verwekt. Een koopje. Tot gemeente-architect te Giessen- Nieuwkerk is benoemd de wagenmaker S. Kooijman, aldaar op een jaarwedde van 500 centen. Rubriek gevonden voonoerpen. In een coupé 2e klasse van den trein die Vrijdag morgen te 7.17 uit de rich ting 's Bosch te Zaltbommel passeerde, werd gevonden een g09d gekleed kindje van een of twee dagen oud, meldt de „Tel." Het wicht is voorloopig aan de zorgen van den stationschef overgegeven. Een onderzoek wordt iDgesteld. Tragisch einde. Vrijdagmiddag zouden de kinderen van de familie Proot in de Annastraat te Haarlem, poffertjes bakken, omdat zus jarig was, aldus wordt gemeld. E9n ventje van 8 jaar trok bij ongeluk het petroleumtoestel om, waardoor niet alleen het kind zelf, doch ook de moeder en de meubelen in brand geraakten. Moeder en kind werden naar hot gasthuis ge bracht. Het ventje is reeds overleden. De moeder is hoogst zorgelijk De toekomst der electriciteit. In zijn laboratorium te New-Jersey heeft Edison een Amerikaansch journalist te woord gestaan en hem medegedeeld, hoe hij over de toekomst der electriciteit denkt. Volgens Edison zal de wereld in de eerstvolgende 10 jaar een grooten voor uitgang op dat gebied leveren. Vooral in den landbouw zullen merkwaardige veranderingen plaats hebben, daar de landbouwer in staat zal zijn zijn akkers met de stikstof uit de atmosfeer te be mesten. De electriciteit staat nog in 't begin harer wording, aldus beweerde de man, die 't eerst de techniek er van wist toe te passen ik hoop, dat ik haar ontstaan uit kolen door een zeer goedkoop procédé mag beleven. Stel u voor wat hiervan de gevolgen zouden zijn. Locomotieven kunnen voor oud ijzer verkocht worden, daar de trei nen natuurlijk door electriciteit worden voortbewogen. Steenkolen-transporten beitaan niet meer. Aan de monding der kolenschachten worden kolossale gelei dingen aangelegd die de electriciteit over 't geheele land verspreiden. Geen paarden meer, geen stallen en dientengevolge ook geen vliegen Alle rijtuigen worden door electriciteit voortbewogen, de huizen zijn electrisch verlicht. Electrische booten doorklieven in drie dagen tijds den At- lantischen Oceaan. Doordat de stille kracht, die in de kolen rust, ten yolle geëxploitoerd wordt, zal de wereld over tienmaal meer energie beschikken dan thans. Trouioen of belasting betalen. In de Argentijnsche republiek werkt nu sinds 1 Juli de belasting op de vrij gezellen. Elk ongehuwd jongeling heeft op 20-jarigen leeftijd een belasting te betalen van 5 pesos (f 12,50) 'sjaars, welk bedrag op 30-jarigen leeftijd zal worden verdubbeld en op 50-jarigen leeftijd vervijfvoudigd wordt. Eerst na het 75ste laar wordt de belasting ge leidelijk weer verlaagd. Weduwnaars worden slechts de eerste 3 jaren na den dood hunner vrouw van de belasting vrijgesteld. In practijk gebracht. Te Krelsba in Saksen heeft een oude zonderling zich van kant gemaakt uit consequentie. Zijn gansche leven had hij propaganda gemaakt voor het maken van een wet, waarbij aan personen die wegens ouderdom of om andere redenen een last zouden worden voor de gemeen schap, de verplichting werd opgelegd zelfmoord te plegen. Hij had een reeks van verzoekschriften met dat doel naar het Saksischo Parlement gezonden, maar hij was, gelijk men denken kan, er niet in geslaagd, de afgevaardigden voor zijn denkbeeld te winnen. Thans heeft hij, zeventig jaar oud, door eigen voorbeeld de verbreiding van zijn gruwelijke leer willen bevorderen, de verdoolde sloeg de hand aan zichzelf I Groot is de schade, welke jaarlijks door de bloedluizen wordt veroorzaakt, inzonder heid aan de appelboomen. Zij onttrekken voedende sappen aan den boom en ver oorzaken op stam en takken kankerachtige opzwellingen: de aangetaste boomen kwij nen en groeien slecht. Hebben ze veel te lijden gehad van de bloedluizen, zoodat ze ook weinig vruchten meer dragen, dan doet men het best ze om te hakken. - 2 - De bloedluizen komen meestal in lange rijen, bedekt met een witte wollige massa, aan de schaduwzijde van de takken voor; men heeft gevleugelde en ongevleugelde exemplaren, de laatste zijn roodachtig, van daar wellicht de naam, die misschien ook te danken is aan de roodachtige uitwerp selen. - 3 - Let er bij aankoop van vruchtboomen op, dat gij ze niet betrekt uit kweekerijen of streken, waar de bloedluis veel heerscht, bezoek desnoods eerst de kweekerij. Soor ten, die nooit of bijna nooit door bloedluis worden aangetast zijnde roode ijzer appel, de gele Richard, de Prins Albrecht. Zet op de plaats, waar ge een sterk aan getaste boom hebt uitgegraven, liefst een van een ander ooftsoort. - 4 - Aangetaste boomen moeten zorgvuldig worden behandeld. De geteisterde plekken moeten worden afgekrabt of afgeborsteld, het afkrabsel moet worden verzameld en verbrand. Aangetaste twijgen, die gemak kelijk kunnen worden verwijderd, snijde men af en verbrande men eveneens. De wonden worden met teer of carbolineum bestreken. Daarna gaat men de gereinigde plekken besmeren, bv. met een sterke zeep oplossing, met een oplossing van zeep in petroleum of van zeep in brandspiritus. Zijn er veel boomen te behandelen, dan gebruike men een pulverisateur en besproei de boomen met petroleum in kalkmelk, het laatste dient om te kunnen zien, waar men geraakt heeft. Dit besproeien geschiedt des winters. Men zorge zooveel mogelijk alle spleten ook goed te reinigen. Na de behandeling mag een krachtige bemesting niet achterwege blijven, om de boomen weer „op krachten" te brengen. OBSERVATOR. EEN EIGEN PROEFVELD. Als de meeste landbouwers eens wisten, dat men kosteloos een proefveld kan aan leggen, onder toezicht van een deskundige, dan zouden er heel wat proeven met kunst mest genomen worden. Meestal wil men 't wel eens met kunstmest probeeren, maar hoe, wanneer en welke stoften te gebruiken, dat weet men niet. Wie een stuk land, by. hooiland, heeft aan den weg, dus zicht baar voor de voorbijgangers gelegen, kan gratis de meststoffen en goeden raad op den koop toe ontvangen. Men kan zich daartoe wenden tot een landbouwvereeni- ging, die zich op haar beurt tot den Rijks- land bou wieeraar der provincie wendt. Deze deskundige legt het proefveld aan, dat on der controle van een Commissie van toe zicht komt te staan. Wil men het proef veld minder officieel inrichten, meer „onder ons", dan kan men zich wenden tot het Landbouwkundig Bureau van het Kalisyn dicaat te Utrecht. Ook dan levert men u den meBt gratis en 't proefveld wordt even eens onder leidiDg van een deskundige aan gelegd. Maar er is geen commissie van toezicht en het gaat dus gemoedelijker. Of een proefveld nuttig is In mijn omgeving woont een boer, die op zijn zavelig hooiland al eens „kunstmest" gebruikte. Op raad van menschen, die t evenmin wieten als hijzelf, had de man land- bouwkalk en nog meer stoffen gebruikt. Zonder succes echter. Ik gaf hem den raad een proefveld aan to leggen van drie perceelen, elk 10 Are groot. No I kreeg (per Hektare gerekend) 1000 kg. kainiot, 1000 kg. slakkenmeel en 150 kg. chilisalpeter. No II bleet onbemest. No III ontving geen kainiet,doch slakken- meel en chilisalpeter als boven. Behalve chilisalpeter en slakkenmeel is vooral kainiet noodig, daar de grassen daar van zeer veel gebruiken. Het doel der proef was niet alleen de werking van don volledigen kunstmest (op perc. I) te verge lijken mot den onbemesten toestand, maar ook wilde ik nagaan of het kainiet hier werkelijk een veel grooter opbrengst zou geven. Do uitkomst beantwoordde volko men aan mijn verwachting. Per hektare brachten do perceelen op dit arme land op perc. II onbemest 5900 pond hooi, perc. I volledigo kunstmest 9200 pond hooi, perc. III kunstmest zonder kainiot 7100 pond hooi. - i - (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2