m N°, 2078. Zondag 18 Augustus 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad» Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE R 0 O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten raadhuize: 1 fietspomp, 1 ceintuur en 1 paar hand schoenen, gevonden op den Koogerweg; 1 duimstok en een gedeelte van een oorbelletje, gevonden op den Schilderweg; 1 gouden bootje, gevonden op Fonteinsnol; 1 kuifkam gevonden te den Burg en 1 mes. J A C n T. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de navolgende bekendmaking is aan geplakt De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie d.d. 7 Augustus 1907 no. 11; Gelet op de artt. 9 en 11 der „Jagtwet"; Brengt ter kennis van belanghebbenden dat in Noord-Holland a. de jacht op grof wild zal worden geopend op Vrijdag 1 November 1907 met zonsopgang; b. de jacht op klein wild, met uitzon dering van die op hazen en fazantenzal worden geopend op Zaterdag 31 Augus tus 1907, met zonsopgang c. de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Zaterdag 28 Sep tember 1907, met zonsopgang; d. de harte jacht dagelijks, met uit zondering van den Zondag en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoelend; En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke ge meente van Noord-Holland worden aan geplakt. Haarlem, 8 Augustus 1907. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENHOVEN. Texel, den 1B Augustus 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 17 AUGUSTUS 1907. De nieuwe Stoombootdienst. We hooren in deze dagen niet anders spreken dan over de nieuwe boot, en het enthousiasme voor deze zaak is begrijpelijker wijze daaraan geëvenredigd. Woensdagmiddag maakte de commissie met de boot een proeftocht naar den Helder, welke tocht wel heeft voldaan. De officieele dienst is aangevangen Donderdag 16 dezer, 's morgens te zes uur en zoo vervolgens. Al dadelijk werd van deze dienst goed gebruik gemaakt zoowel voor het vervoer van passagiers als voor de verzending van goederen. Men zij indachtig dat de vroegdienst 4,15 van Texel, thans ook is in gelegd. De boot schijnt wel te voldoen, in aanmerking genomen dat ze voor deze dienst niet uitsluitend is gebouwd en ingericht. Even als met een huurhuis, moet men zich tevreden stellen met de geriefelijkheid welke men er in en aan vindt. Laat iemand een huis bouwen, dan doet hij dit naar zijn believen en naar de behoeften voor de gebruikers. Zoo ook zal het gaan met de werkelijk nieuwe boutnaar wij verwachten, wan neer deze op stapel zal worden gezet. Men zal nu rekening kunnen houden met hetgeen de ondervinding leert. Voor het oogenblik zijn we met de „Baron Rengers" als hulpboot (buurhuis) niet van ongunstige conditie en zullen we er ons mede kunnen vergenoegen tot den tijd dat de werkelijk nieuwe boot (onze boot) de vlag in top zal voeren. Voor het merkwaardig feit van dezen dag werd aan menige woning de driekleur ontplooid. Aan de haven heerschte bij elke af vaart en aankomst der boot, een groote levendigheid door de aanwezigheid van velen die een kijkje kwamen nemen. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie de dienst regeling betreffendewaarin deze wijziging is aangebracht: Eerste boot van Helder niet 5,15 maar 5,30 niet 12.05 maar 12,15 Naar ons werd medegedeeld, werd na ingewonnen informatiën, als leerling aan de Congregatie en de Apostolische school der Paters van de H. Geest te Weert (Limburg) aangenomen, om te worden opgeleid tot missionaris, de jon geling G. H. G. Borst, te Oudeschild. Vlieland, 15 Aug. Hedenmorgen werd een proeftocht gemaakt met de nabij het Badhuis gestationeerde reddingboot. Het weder was in den aanvang zeer ruw, later werd het iets gunstiger, de buien hielden op en 't bleef alleen stevig waaien. Het schouwspel, den eilanders zoo bekend, was voor de in grooten getale] aanwezige badgasten, zeer interes sant. Het te water brengen van de boot, het roeien door de hevige branding, later de terugtocht, het boeide ieder in hooge mate. De uitstekend geslaagde tocht bezorgde velen een morgen van ongekend genoegen. Mond- en klauwzeer. Ook in Friesland, dat tot dusver was vrij gebleven van het mond- en klauw zeer, is die ziekte thans door den district veearts geconstateerd onder het vee van den veehouder J. T. de Jong, te Lange- weer, gem. Doniawerstal. De ziekte breidt zich ook in reeds besmette plaatsen voortdurend uit. Een buitenkansje voor de landweer. In verband met een voorgenomen zesdaagsche oefening van de landweer, in den zomer van 1908, heeft de generaal- majoor, commandant der 2de divisie infanterie, zich tot de hoofden der be trokken gemeenten gewend met verzoek hem te berichten welk tijdstip tusschen 1 Mei 1 Oct. daarvoor het meest en het minst geschikt moet worden geacht. Dat was goed gedaan. Vrijdagmorgen, meldt de H. Crt, was in de Rembrandstraat te 's Hage een lantarenopsteker een lantaren aan het schoonmaken. Op een oogenblik snijdt hij zich aan 't glas en aan den pols werd een ader doorgesneden. Hevig bloedend daalt de man zijn ladder af; een brandweerman, die voorbij kwam, grijpt hem bij den pols, knelt dien in forschen greep, zoodat de aderen daar als 'tware worden „afgebonden," en wandelt zoo met zijn „patiënt" naar 't Gemeenteziekenhuis, waar de man werd verbonden. Een geheimzinnig geval. Een vrouw, die ergens een winkeltje in Amsterdam bewoont, verloor voor eenige weken haar man. Hij ging n.l. op reis naar Duitschland en keerde niet terug. Een poosje na zijn vertrek werd uit een gracht een lijk opgevischt, en de juffrouw in kwertie herkende dat als het stoffelijk overschot van haar man. Groote ontsteltenis, toen een dezer dagen een brief ontvangen werd van den overledene. Een brief deugdeiijk en goed uit Duitschland verzonden en met het eigen schrift van den doodgewaande. Verheugd, verschrikt, verslagen, liep de arme vrouw naar de politie om raad en uitkomst. Had ze niet met zekerheid het lijk van haar man herkend, en wat beduidde nu dit levensteeken Het is dit raadsel, dat de Amster- damsche politie tracht te ontwarren. Men acht het niet geheel uitgesloten, dat de brief de inleidiDg is tot een of ander bedrog. In dat geval ligt de onder stelling voor de hand, dat de bedriegers meer weten van de wijze, waarop de man om het leven is gekomen. (Hbld) Nader verneemt „de Tel.", dat er bij de vrouw twijfel is ontstaan of debrief wel van haar man afkomstig is, daar het schrift niet geheel en al op het gewone handschrift gelijkt. De vrouw zou naar Duisburg vertrekken van waar de brief kwam, om daar ter plaatse een onderzoek in te stellen naar den schrijver, en om te zien of dit haar man is. Geen liefhebbers. Men schrijft uit Putten aan het „Dagbl. v. N.-B." Op Vrijdag j.l. werden de leden van den Raad onzer gemeente wederom opge roepen tot het benoemen van twee wet houders. Wederom verlangde geen lid voor deze fuctie in aanmerking te komen, zoodat bij stemming alle biljetten weder blanco waren. De raadsleden verzochten den Voorzitter hen niet meer ter verga dering op te roepen, wanneer de verga dering uitsluitend belegd zou zijn tot het benoemen van twee wethouders, wijl de gezindheid der Raadsleden, wat aangaat het bekleeden van het ambt van wethouders, genoegzaam bekend is en zij hun tijd beter kunnen besteden. Door den trein gedood. Men meldt uit Weesp Gistermiddag wierp een vrouw zich ter hoogte van den Keverdijk voor den trein van kwart over twaalven. Zij werd op de plaats gedood. De vrouw is de echtgenoote van den wegwerker A. Moen, en moeder van vier kinderen. Reeds eenigen tijd was zij onder toezicht van een vrouw, omdat zij oppassing noodig had, wegens vroegere vlagen van waanzin en pogingen om zich van het leven te berooven. Deze vrouw was gistermiddag toevallig afwezig daar zij even naar haar eigen huis wilde omzien. Het was etenstijd. Vader en kinderen zaten aan tafel, toen moeder zich naar buitenbegaf. Trein 866 uit de richting Weesp was in aantocht. Haar man, begrijpende wat ei volgen zou, ijlt naar buiten, ziet het gevaar en wil haar nog grijpen. Te laat, helaasReeds heeft de in volle vaart zijnde trein haar ge grepen en werd zij totaal verpletterd. Vreeselijk verminkt werd zij door eenige toegeschoten buren opgenomen en in huis gebracht. De inmiddels ontboden geneesheer dr. Knaap van Weesp kon slechts den dood constateeren. Ambtelijke taal. De Zutfensche Cour. schrijft hierover Er is een Koninklijk besluit verschenen bevattende voorschriften „teneinde de richtige behandeling van strafzaken bij de krijgsraden bij de landmacht zooveel mogelijk te bevorderen." Daar staat zooveel Fransch en Latijn in dat men al behoorlijk in de ambtelijke taal moet zijn ingewijd om er iets van te snappen. Het „Huisgezin" heeft uit het formulier, waarmee een krijgsraad een „provoost- geweldige" (ook al zoo'n mooi woord moet opdragen iemand in hechtenis te nemen, het volgend abracadabra opge diept En is het dat voornoemde voortvluchtig is en gij hem niet appre- hendeeren mocht, zoo dagvaart den- zelven bij openbare edicte ad valvas curiae in ordinaria forma van wege als boven, te komen in persoon voor ons tot zulken bekwamen dage als gij hem beteekenen zult, om aan te hooren eisch en conclusie crimineel als de requestrant ter zake voorschreven op en jegens hem zal willen doen en nemen en voorts te procedeeren als naar rechten, relateerende uw wedervaren in geschrifte. Wanneer de krijgsraad den provoost- geweldige tot een nieuwe dagvaarding machtigt dan wordt daartoe het volgende koeterwaalsch gebezigd „En verleent voornoemde krijgsraad mits dezen het verzochte derde default en, voor het profijt van dien admitteert den impetrant r. o. zijn Intendit over te leggen met de verificatie daartoe dienende, en consenteert denzelfven een vierde mandament-crimineel met de clausule van apprehensie en edicte ad valvas curise, waarmede de gedaagde ten vierden male ex superabundanti gedagvaard zal worden om het Intendit te zien verifieeren en sententie te hoo ren pronuntieeren met intimatie." We wetenwettentaal is vaak duister, ambtelijke taal schijnt nu eenmaal be stemd om voor gewone menschen on begrijpelijk te wezen; ook de taal van vele gerechtelijke stukken laat aan hel derheid vaak veel te wenschen over. Maar het kan anders, mits men wil. Vooral tegenover eenvoudige soldaten, toch al beteuterd als ze voor hun meerde ren terecht staan, behoort begrijpelijke taal gebezigd te worden. Het wordt dunkt ons, hoog tijd, dat het „Algemeen Nederlandsch Verbond" zich tot de Regeering wendt met het verzoek dergelijken onzin te vervangen door duidelijke termen. Een oude kous gevonden, heel antiek. In een ledige coupé van een der buiten- landsche treinen van de Staatsspoor werd een kous gevonden, waarin zich een buitenlandsche geldswaarde van ongeveer i 500 bevond. - Vreemd Leergeld. Maandagavond, terwijl een tijdelijk te Goes verblijf houdende juffrouw met be hulp van haar vriendin zou leeren fiets- rijden, had zij bet ongeluk plotseling haar evenwicht te verliezen en van een hoogen dijk te vallen met het gevolg, dat zij een harer armen zoo ernstig ont wrichtte, dat twee artsen noodig waren om hem te zetten. Een gevaarlijke plaats. In de overdekte ruimte tusschen de Goederenbeurs en de Effectenbeurs te Amsterdam is tijdens het Beursbezoek een groote ruit naar beneden gevallen, op een plaats waar gewoonlijk veel volk passeert of clubjes staan te praten. De ruit viel in scherven, zonder dat iemand gekwetst werd Maar den schrik hadden de omstanders toch beet. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l"nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertemtièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De BDRGEHEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de heer C. NOBEL, rijkslandbouw- leeraar te Schagen MAANDAG 19 AUG. a.s. des voormiddags in het hotel de Lindeboom te den Burg aanwezig zal zijn tot geven van adviezen inzake landbouwaangelegen- heden. Texel 16 Aug. 1907. De Burgemeester vnd. HIDDINGH. Derde

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1