INGEZONDEN STUKKEN. Oudeschild, 17 Aug. Gisteren heersch- te op de haven gedurende het grootste deel van den dag veel bedrijvigheid, door de menigte bezoekers, die de „Baron Rengers" wenschten te zien uit- en in- stoomen. Yele ingezetenen alhier toon den hun instemming met de nieuwe ondernemingdoor't uitsteken der vlaggen. Nagenoeg alle passagiers en goederen werden vervoerd metde Haron Rengers". De „Kampioen" vervoerde weinig meer dan alleen de post. Beide booten schenen zoo ongeveer even hard te loopen. Verschil van eenige beteekenis was daarin blijkbaar niet. Dat het vervoer te water veel minder kostbaar is dan te land, is een feit, dat ook weer bevestigd wordt bij het vervoer van keislag en grind naar de wegen van Eierland. Sinds eenige dagen houden zich eenige vaartuigjes met dit werk bezig, door de behardingsmaterialen van de haven over zee naar de Cocksdorp over te brengen. Nacleelige buurschap. De landbouwer Roudink in Ratum bij Winterswijk is op onaangename wijze da dupe geworden van de strengheid der Duitsche belastingbeamten Baldadige handen hadden een hek zijner weide losgemaakt. Hierdoor liepen vier schapen weg, die koers zetten naar Duitsch grond gebied. De Duitsche belastingbeambten beschouwden ze als gesmokkeld vee, welks geleiders ontkomen waren. Ze werden door den fiscus in beslag genomen en ondanks de verzekering van den eigenaar, dat de dieren waren wegge, loopen, werden ze te Bocholt verkocht. Moder n Aan de Alkm. Ct. wordt geschreven Dezer dagen fietste ik den weg van Schoorl naar Bergen en ontmoette daar een jonge vrouw rijdende op een heeren- fiets. Zij droeg geen fietspantafon, doch gewone lange rokken. Op mijn vraag of dit een grapje was, vertelde zij mij dat het haar gewoonte was op een heeren- fiets te rijden. Zij meende zelfs dat deze lichter rijdt dan een damesfiets, althans dit was haar op een tochtje onlangs gebleken. Eerst reed zij toen op een damesfiets; aangezien haar dit zeer ver moeide ruilde zij met een der heeren van karretje Tegelijk vertelde zij mij dat in Groet vele der fietsende meisjes zich bekwaam den en deed Me kunst van fietsen leerden op heerenfietsen. Vreemde tijden Ook al vervalsching. Engelsche exporteurs' hebben zich schuldig gemaakt aan vervalsching van fokstieren. Door een kunstbewerking konden de stieren tegen zeer hoogen prijs als „zuiver" worden verkocht aan Argentinië doch later bleek, dat ze tuberculeus waren. Men vreest, dat aan de Argentijnsche veefokkerij door dit bedrog een onberekenbare schade is toegebracht. Geachte Redactie Beleefd verzoekt de onderget. opname van onderstaande regelen in uw Blad, waar voor hij bij voorbaat vriendelijk dank betuigt A.A.A" DE TEXELAARS! Zoo is dan de datum van 15 Augustus gepasseerd en de „Baron Rengers" met de Texelsche kleuren in top, in zee gestoken. De bekendmaking van deze gebeurtenis heeft een tinteling van blijdschap verwekt in het hart van iederen rechtgeaarden Texelaar en oud-Texelaar, die liefde gevoelt voor dat plekje gronds te midden van de golven, dat eenmaal zijn wieg en bakermat heeft gedragen. Zij aanschouwen, evenals ik, in de nu aangevangen worsteling een strijd tusschen twee zeer ongelijke machten, elkander bedreigend met den ondergang en iedere spier en zenuw inspannend om den tegen stander, als het mogelijk is, verminkt en verlamd in het strijdperk neder te stooten. Zij aanschouwen daarin aan de eene zijde een dienaar van den moloch, een groot kapitalist, die meer dan een kwarteeuw lang niet nagelaten heeft de hem wil- en werkeloos overgeleverde Texelaars tot bloe dens toe te laten betalen. Zij aanschouwen daarin, aan de andere zijde, een kalm. goedaardig volk, dat na jaren soezens uit den dommel ontwaakt en in vast aaneengesloten rijen, met bewon derenswaardige solidairiteit optrekt om den vreemden gezaghebber het hoofd te bieden. Bravo, Texelaarszóó gaat het goed Vergeet uw onderlinge twisten en richt u schouder aan schouder tegen hem, die te lang van uwe onnoozelheid heeft gepro fiteerd. Thans leeft en groeit bij plaatsge noot en vreemdeling het besef dat de Texelaars „bloed ih hun ooren hebben" en zij vragen, met mij, aan Mr. J. P. Bosman, of deze het recht heelt de Commissie (on gegrond) te verwijten, dat zij de Texelaars voor onnoozelen aanziet. Wie anders dan de firma Bosman is het geweest, die het meest, bij haar personeel beginnende, de onnoozelheid dezer op dik wijls laakbare wijze geëxploiteerde loon slaven Jieeft aangegrepen als een welkome bondgenoote. om iederen dag weer van hun werkkracht het uiterste te vergen en tegelijk zelf de koorden van de beurs met angstvallige nauwgezetheid zoo strak mo gelijk te houden Laat Mr. J. P. maar eens informeeren bij Mr. W. C. naar de woorden die ik den laatste eenmaal als een bittere aanklacht in het aangezicht slingerde en dan zal hy weten dat ook het personeel te Enkhuizen en te Stavoren den arbeid verrichtte onder voorwaarden, welke slechts door die uit lang vervlogen eeuwen worden geevenaard. Daarom, vóóruit TexelaarsHet zijn niet meer de oogen van uw vroegere plaats- genooten alleen, die elders uw strijd be langstellend gadeslaan en uw overwinning eenmaal hopen te aanschouwen. Gutta eavat lapidum De droppel holt den steen uit! Denkt daaraan, zoo roepen wy u toe, by alles wat ge onderneemt. Niets is meer noodig dan een vaste wil en een vurige volharding en gij zult, hoe machtig uw tegenstander ook zij, de overwinning behalen. Niet noodig is het dat gij uw overwin ningen met sprongen bereikt en niet noodig is het, direcle groote resultaten van uw optreden te verwachten, maar nog nimmer heeft de forsche leeuw op Jen duur stand kunnen houden, tegen den volhardenden aanval van den nietigengevleugelden muskiet. Eendracht maakt macht En de Texelsche vlag, voor de eerste maal door de „Baron Rengers" triomfantelijk over de golven van het Marsdiep voortge dragen, behoeft nimmer voor andere kleuren gestreken te worden, zoolang de Texelaars, fier en moedig, den scheepsmast waaraan zij bevestigd is, als een getrouwe vaandel- wacht zullen blijven omringen. Enkhuizen.R. BOON Jz. Geachte Redactie Vergun mij eenige plaatsruimte, in uw veel gelezen blad, aangaande een inge zonden stuk, in de Texelsche courant, van den ondernemer B. dato 12 Aug. '07. De zeeboot „Baron Rengers" staat volgens mij ondergeteekende, wat zeewaardigheid betreft, hooger aangeschreven; meer dan eens maakte ik een flinke zeetocht met deze boot b.v. van Enkhuizen naar Urk, ongeveer twee uur, het gebeurde soms, als ik de reis maakte, dat de zee bol stond, maar niet zooals de heerB. schrijft, werd ik geslingerd en zeeziek op de koop toe, dit laatste is mij echter nog nooit gebeurt, daarom kan ik niet begrijpen, waarom hier een dokter bij te pas komt. Nu geachte Redacteur morgen ga ik met pleizier de overtocht met. de „Baron" of nieuwe boot mee maken. Uw dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, J. L. GROOT. Handelsreiziger. Krommenie. Door samenwerking vooruit! Eendrachtig'samenwerken brenge ons don Vooruitgang. Dr. W. H. KEESOM. Mynheer de Redacteur! Mag ik U verzoeken onderstaande in Uw blad op te nemen By voorbaat mijn dank. fk heb voor rnij liggen de Texelsche Courant van j.l. Woensdag en lees het in gezonden stuk van den heer Bosman, be ginnende met dc Fransche spreuk„Het is moeielijk het alle menschen naar den zin te maken", maar wij hebben een Hol- landsch spreekwoord dat luidt: „Lievèr dood dan overgeven," U zegt don dienst gedurende een kwarteeuw zonder onge lukken gedaan te hebben, maar dat beeft U in de laatste jaren, toen de „Oude Dame" en haar „Nichtje" aan verzwakking begon nen te sukkelen, aan toeval te danken. Immers het was U niet onbekend, dat er sluitspieen in den Connector waren, waarvan de flensplaatjes met klinknagels waren vastgezet Is het U ook onbekend,, dat er oude vlampijpen werden gestuurd, die dan maar weer moesten dienen als geneesmiddelen voor de maagkwalen van de „Oude Dame" en haar „Nichtje" En weet U wel, hoeveel nachten het Machine- personeel aan het ziekbed van de „Oude Dame" en haar „Nichtje" heeft doorge bracht? En denkt U nog wel eens aan de geschiedenis der „Flevo" Maar daar komen de groene Texelaars nooit iets van te hooren. Dat het U verschrikkelijk zal smarten, dat de groene Texelaars een dynamiet-bom op Uwe portemonnaie afzonden, laat zich licht begrijpen. Daarvoor moet U echter den Heer Wagemaker niet aansprakelijk stellen, maar bijna alle groene Texelaars. Aan het flink optreden van dien Heer, hebben we te danken, nu zoover te zijn, dat we kunnen zeggen We gaan met onze boot" en niet met de „Haatschappy boot" die zoo netjes is ingericht, dat de passagiers soms tusschen de beesten voor hooge vracht kunnen overkomen. Dat er concurrentie bestaat is goed als zij eerlijk wordt gedreven, maar dat U nu na jaren voordeel getrokken te hebben, een moordende concurrentie met de Texelaars begint, zal ieder weldenkend mensch, even zoo goed als Uw laatste schrijven afkeuren. U keurt de „Baron Rengers" af, als onge schikt, maar hier is toch alles van elkander gescheiden, de menschen, de beesten en ook het vrachtgoed voor zoover het moge lijk zal zijn. U stelt ook maar een één zijdige keuring van het „Nichtje" en waarom Toontje Solidair niet als keurmeester voor Texel gevraagd Dan had het best kunnen gebeuren, dat hij tot onmiddelijke staking was overgegaan. Wij hebben nu tenminste een „Jonge Heer" die pas vijf jaren telt en nog frisch van krachten en goed gezond is en die naar mijne en veler meening voor de „Oude Dame" of haar „Nichtje" de plaats niet behoeft in te ruimen. En nu Texelaars houdt het groen maar frisch, opdat we daar eenmaal in kunnen schrijven „De Texelaars hebben het over wonnen." 17—8'07. Achtend, W. SLAMAN, Smid, Oudeschild Texel, DE MEESTER SPREEKT M. de R. Ik kon mijn nieuwsgierigheid niet bedwin gen om getuige te zijn van de afvaart der boot van de Nieuwe Stoombootónderneming Donderdag 15 Aug, en begaf mij daarom naar de Haven. Het trof mij, dat, bij het nogal ruwe weder, velen gebruik maakten van de ge legenheid om eens mede over te gaan. Wat zijn er toch 'n massa bardhoorende menschen in de wereld, dacht ik, toen ik die velen aan boord van de „Baron Ren gers" zag stappen (de zee was verre van kalm, moet u weten) en dat na het waar schuwend woord van den meester„Slin geren zullen zij en zeeziek worden" (of was dat misschien een ban-vonnis). Enfin, ze stapten aan boord, al zouden ze straks slingerenmisschien is het een nieuwe sport, dacht ik, we leven tegen woordig zoo snel, men kan 't toch maar niet weten; in ieder geval, op meesters wijze woorden werd geen acht geslagen. Ik bleef aan den wal en keek het flinke vaartuig na, dat voor het oogenblik, al is het dan dan ook maar als huurboot (vracht bootje zegt meester) onze boot is. Bij 't huiswaarts gaan kwam alles wat al zoo geschied is, mij in de gedachten, met als slot hetgeen ik zooeven had waar- gonomen en onwillekeurig neuriede ik: Zoo gaat ie goed, Juist als het moet, Moge het zoo wezen Jaren nog na dezen; Zoo gaat ie goed, Juist als het moet Zoo gaat 't krek, zooals het wezen moet, Andrij. voor bloemkool, doch voor alle andere koolsoorten is deze handelwijze aan te bevelen. Wenscht men geen varkens-, doch alleeD kunstmest te geven, dan is por Are aanbevelenswaard: 8 a 10 kg Patentkali, 6 kg Superiusiaat en 5 a 8 kg Chilisalpeter. Deze bemesting kan een paar dagen vóór het planten niet te diep ondergebracht worden. Wil men de voorvrucht bemesten dan moet men de helft van het Pateutkali on het Chilisalpeter voor de kool zelt be waren. Een overbemesting met deze beide is ook uitstekend. Uitstrooien tusschen de planten en onderbarken is voldoende. Bij koolbouw moet men altijd bedenken, dat de kool zeer zware e'schen stelt, wat hot voedsel betreft. Men kan kool haast niet te zwaar bemesten. Het meest dient men altijd aan kali te geven, daarna volgen het Chili en het Superfosfaat. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Er wordt een strijd gestreden, een strijd tus schen vreemd kapitaal en Texel's energie. Aan wie de overwinning zal zijnP Mr. Bosman ziet reeds de overwinning der Texelaars naderen. Als Mr. Bosman zoo zeker was van de over winning, als hij in zijn laatste schrijven voorgeeft te zijn, dan zou hij zich over dezen strijd niet anders dan vroolijk maken: hij wist dan dat met die overwinning zijn monopolie voor langen tijd zou gehandhaafd blijven. Of meent misschien Mr. Bosman dat we r.og zijn in de tijden van Homerus, toen de strijdgebruiken medebrachten dat de kampvechters elkander de huid vol scholden voor de strijd zou beginnen? Dan zou ik moeten denken aan de, overigens in hare algemeenheid door mij niet verdedigde, stelling van een kort geleden gepromoveerde: dat de studie derGriek- sche en Romeinsche letterkunde lot de beschaving niet kan bijdragen, wijl de Grieken en Romeinen geen beschaafde volken waren. Neen, de niets-beduidende persoonlijkheden, door Mr. Bosman in zijn laatste schrijven geslin gerd naar^ het hoofd van den wakkeren strijder voor de Texelsche belangen kunnen alleen be schouwd worden als een uitdrukking van spijt, in een onbewaakt oogenblik geuit bij het vooruit zicht van de nederlaag. Intusschen, Texelaren, Haten wij bij het succes der eerste |dagen niet inslapen Bedenken wij alleen hij die volhard zal hebben ten einde toe zal de zegepalm behalen. Het geldt hier meer dan een strijd om een paar dubbeltjes op het verkeer met den vasten wal. Het is de strijd van Texel's belang met de belangen van een vreemde. Het is de strijd om de vrijheid, om te ontkomen aan de willekeur der firma Bosman; de vergelding voor de minachtende wijze waarop deze firma gewoon is ons Texelaren te behandelen. Het is verder eene proef, waaruit zal blijken, wat eendrachtige samenwerking der Texelaren vermag. Het Texelsche volk is een energiek volkWat vermag echter een enkeling als het zaken van algemeen belang aangaat? Dan kan slechts eendrachtige samenwerking iets tot stand brengen. Op deze wijze is reeds veel hier tot stand ge bracht. Denken we slechts aan de verschillende vereenigingen tot onderlingen steun, aan de coöperatieve inkoops- of handelsvercenigingen, aan de afdecling van het Witte Kruis, aan de Gasfabriek aan den Burg, enz. Op deze wijze kan nog veel meer tot stand gebracht worden. Men denke b.v. aan de ver betering der wegen waaraan trouwensin de laatste jaren reeds met kracht gewerkt is, aan de ver betering van het vervoer op Texel betzij door tram of kanaal, aan den Koog als badplaats, aan verbetering of totstandbrenging van landbouw-en ambachtsonderwijs, aan onderlinge verzekering tegen brandschade of anderzins, enz. Zeker, verschil van mecning over de wijze waarop de verschillende verbeteringen moeten worden tot stand gebracht, zal altijd bestaan en het is wenschelijk dat die verschillende meenin gen tot uiting komen. Is echter over de wijze van uitvoering beraad slaagd en een plan met instemming der meeaten vastgesteld, dan dienen verder alle mecningsver- scbillen te worden op zij gezet en moet eendrach tig voor hel beoogde doel worden gewerkt. Hoofd zaak is immers altijd dat eene verbetering tot stand komt, bijzaak of zij nu juist op deze of op gene wijze tot stand komt. Laat de strijd voor de verbetering van het ver keer met den vasten wal niet door gemis aan samenwerking verloren worden Ledenken we wel dat daarmede niet alleen direct een bepaald Tcxclscb belang zou worden geschaad; doch dat daarmede voor geruimen tijd ae energie zou ge doofd worden om de vele belangrijke zaken aan te vatten, waarvoor de samenwerking der Texe laars noodig is. Niet ieder is in staat de gedachten en wcnschcn van velen te vereenigen en in daden om te zet ten. Daarom is het voor eene zaak van zoo groot belang dat de geschikte personen, dikwijls zonder of zelfs met gedeeltelijke opoffering van eigen belangen, de leiding nernen. Laat ons dan hulde brengen aan dc commissie, die met zoo buiten gewone kracht en beleid werkt aan de verbete ring van het verkeer met den vasten wal. Laat deze hulde zich niet alleen uiten in woor den, maar voorallaten wij haar toonen met dc daad. Laat ons vast aaneengesloten blijven; een iedere bevordere op zijne wijze het algemeen belang. Weest kindren, zoet, en wcest verstandig, Wat Toontje Solidair u leert Dat is, ik zeg het u, ik, meester, Dat isvoor u (lees mij) verkeerd; Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 10 Aug. tot en met 16 Aug. 1907. ONDERTROUWDJan Alderlieste(Eior- land en Uiltje van der Vliet (de Koog) Adam Kalf (don Burg) en Jannetje Peper (P. H. Polder.) GETROUWD: Geene. GEBORENJacob z.v. Leondort Vonk en Antjo Brouwer (Oosterend) Hill je d.v. Gerrit Bisschop on Maria Dijker (Oosierend) O Vit RL EDEN Dirk Ario Dros, oud 15 dagen z.v. Nicolaas Dros on Trijntjo Eelman (Eierland) Grietje Slot, oud 82 jaren, wed. v. Pietor Plaatsman (Oos terend.) Sijbrund Ellen, oud 75 jaar geb. m. Antjo Visser (Oost.) VARKENSMEST VOOR BLOEMKOOL. Mijn buren houden bijna allen varkens. Geen wonder, dat ze varkenmest voor hun tuineD gebruiken. De meeste groenten willen er uitstekend op voort. Alleen bloemkool groeit niet flink door, vormt geen bloem of heel gebrekkig. Nu houd ik zelf geen varkens, beschik dus niet over varkensmest en gebruik kunstmest voor mijn geheelen tuin; aardbeieD, groenten, aardappelen enbloemkool. Nu, de buren dachten het hnnne van die nieuwig heid Niks waard, geett geen weligheid, enz. Maar z'e, terwijl ban teelt van bloem kool mislukt, slaagt die bij mij uitstekend. En daar dacht ik het mijne van. De een verklaarde wel dat varkensmest te heet was, een ander voDd ze te koud en een derde dacht, dat de grond niet voor bloemkool deugde. Maar mijn kunstmest maakt de zaak in eens duidelijk, te meer, omdat vroeger in mijn tuin, toen ze eens anders eigendom was, nooit bloemkool wilde groeien. Dus in den grond zit 't hem niet, Varkensmest bevat kali, stikstof en f'oslor- zuur, dus is een volledige bemesting. Zal hij echter voor kool bemesting dienen, dan moet er ongeveer evenveel kali bijgevoegd worden, als er reeds inzit. Wil men b.v. 1 Are (7 roeden) voor koolbouw geschikt maken, dan moet er behalve een flinke laag varkensmest nog 5 a 10 kg. Patentkali opgestrooid worden. De kool zelf gebruikt minstens 5 kg. ervan, de rest dient om den bodem vruchtbaar te doen blijveD. Men kan dit Patentkali gelijkmatig over den varkensmest uitstrooien en omspitten. Of men strooit bet tusschen de koolplanten en harkt het een weinig onder. Niet alleen

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2