Binnenland. kimnèn bewaren. De ambachtsman moet bekend worden met de nieuwste machines die hem in zijn handwerk behulpzaam kunnen zijn, terwijl zooals de heer Nol- thenius terecht opmerkte, ook zijn schoon heidsgevoel moet worden opgewekt om te kunnen toonen de superioriteit van den bezielden mensch boven het geestelooze werktuig. De bovengenoemde tentoonstelling nu wil den ambachtsman de nieuwste zijner hulpmiddelen doen kennen en hem er op wijzen wat in andere landen reeds bereikt is op handwerkgebied. Moge menigeen onzer nijvere burgers zich opgewekt ge voelen om naar de hoofdstad te stoomen en in Volksvlijt een kijkje te nemen. Niets zal de tentoonstellingscommissie aange namer zijn dan een druk bezoek, ja zelfs heeft ze om dit te bevorderen een som bijeengebracht om onze ambachtslieden die van verre komen, financieel te steunen. Blijkens een circulaire aan de Nutsdeparte- menten en de afdeelingen van de Maat schappij van Nijverheid gericht is ze bereid, mits vóór 24 dezer aangifte is geschied, een aantal ambachtslieden een tegemoetkoming in de kosten toe te staan van hoogstens f 4, terwijl ze gaarne adressen verstrekt voor goedkoop logies. Een bewijs dat de com missie het ernstig meent met deze tentoon stelling en met onzen ambachtstand. En dat mag en moet op prijs worden gesteld, —o—o—o— Ten slotte willen we nog enkele regels wijden aan de bezoeken van den Koning van Engeland aan Keizer Wilhelm en den Keizer van Oostenrijk, wat al de belang rijkste gebeurtenissen der voorbije week genoemd moetön worden. De visites hebben weliswaar niet heel lang geduurd maar niettegenstaande dat heel wat stof voor courantenartikels gegeven. Oom Eduard begon met 'n visitie aan neef Wilhelm, die hem op Wilhelmshohe recht hartelijk ontving, waarbij de traditi- oneele innige omarming niet ontbrak. In de verhouding tusschen de beide vorsten is in de laatste paar jaar heel wat ver betering gekomen. Twee jaar geleden reisde Oom door Duitschland zonder dat neef het noodig oordeelde hem te ontmoeten. Koning Eduard bracht toen een visite aan zijn Russische familie en die paste er voor aan de spoedig daarop volgende zilveren bruilofsviering van het Duitsche Keizerspaar deel te nemen, 'n Jaar later had tusschen oom en neef te Kroonberg een ontmoeting plaats, waar 't nogal stijf en vormelijk toeging en de rechte hartelijkheid nog ontbrak. Maar thans zijn blijkbaar de wol ken van de luchttenminste de hartelijk heid van de wederzijdsche begroeting doet zulks vermoedenEn neef Wilhelm had nog meer gedaan dan oom vriendelijk te begroeten ook spaarde hy hem de hulde van een groot militair vertoon niet. De ontmoeting tusschen Koning Eduard en Keizer Franz Jozeph te Ischl was niet minder hartelijk al was de ontvangst er veel eenvoudiger doordat alle militaire vertoon ontbrak. Wat er al zoo tusschen de vorsten be sproken is valt moeielijk te zeggen, maar toch is er reden, aan te nemen dat het gesprek niet geloopen heeft over het onpret tige weer of familie-aangelegenheid. Omtrent het bezoek te Ischl wordt zelfs met eenige zekerheid vertelt dat de vraagstukken van den tegenwoordigen tijd ernstig besproken zijn te meer waar ook de wederzijdsche eerste ministers van de partij waren. Ook wordt gemeld dat er een roerende een stemmigheidgevonden werd tusschen de mo narchen over de belangrijke gebeurtenissen van den laatsten tijd. De toekomst zal wel uitwijzen welke plannen er gemaakt zijn, ten opzichte b.v. van het Balkan vraagstuk, de Macedonische en Marokkaansche kwestie. Want wel is het de gewoonte der Vorsten niet den een of anderen reporter verslag hunner besprekingen te doen, doch later blykt wel het .een en ander uit hetgeen de regeeringen uitvoeren. Afwachten is dus^ooreemt^e^boo^schap^^^^^^ TEXEL, 21 AUGUSTUS 1907. De voorbije week. De voorbije week zal door het feit dat de concurrentie in zake de stoom bootverbinding met den vasten wal, tegen den bestaanden dienst is aangevangen, zeker als hoogst merkwaardig worden aangeteekend in de geschiedenis van Texel. Was reeds in de eerste dagen van den concurrentiestrijd de belangstelling groot, vooral Zondag bleek die belangstelling in zeer groote mate door het veelvuldig bezoek dat aan de Haven werd gebracht om bij de afvaart of aankomst van de booten tegenwoordig te zijn. Niettegenstaande het weêr er niet zoo bijzonder toe uitlokte (doch daaraan ge wennen wij wel in dezen zomer) maakten velen een reisje mede naar den Helder, terwijl van daar velen een uitstapje naar Texel maakten met de nieuw ingevoerde dienst. Het tooneel van beweeglijkheid dat sinds eenige Zondagen aan de Koog was waartenemeo, had zich nu eeus ver plaatst naar de haven te Oudeschild. Wij zullen geen cijfer noemen van het aantal vervoerde passagiers op dien dag, gissen doet missen, doch 't is zeker niet gewaagd te beweren dat nog nimmer bij gewone gelegenheid op één dag zooveel personen werden overgebracht, (kermis en feestelijke gelegenheden maken hierop natuurlijk uitzondering). 't Valt dan ook Diet te ontkennen dat de poging om een eigen boot in de vaart te brengen, aanvankelijk goed in slaat, en dat is te danken eerstens aan de eensgezindheid der Texelsche bevolking, tweedons aan de bevolking ran Helder, waar men met woord en rk ad deze onderneming steunt. Victorie behoeft daarom nog niet te worden geroepen, de oude firma zal zich niet zoo gemakkelijk laten verdringen, dat is te verwachten; doch „een goed begin is het halve werk" zegt een spreekwoord, en wil men zich daarop nu al niet laten voorstaan, te ontkennen is bet niet dat, wanneer in dezen geest wordt voortgegaan, de concurrentiestrijd met meer vertrouwen zal kunoen worden gevoerd. We hebben nu twee stoombootdiensten, de eene met de postvlag, noemt zich de postboot; de tweede is die van de nieuwe onderneming, van de Texelaars, en voert de Texelsche vlag. We konden ons daarvan overtuigen toen we Zondag ook een bezoek aan de haven brachtende „Kampioen" voerende de postvlag, scheen wel uitsluitend voor het postvervoer bestemd; de „Baron Rengers" met de Texelsche vlag, schijnt bij voorkeur de boot voor het vervoer van passagiers en goederen. Allen, die bij deze aangelegenheid be trokken zijn, verheugen zich over dezen loop der dingen, dat ligt voor de hand, en 'tis dan ook een ongehoord feit in de geschiedenis, dat als 't ware met één slag, vrij wel alle relatiên met de oude firma werden afgebroken, 'tls iets dat teekent. Bij de voldoening welke men daarover nu mag gevoelen, doet 't toch weemoedig aan, wanneer men die oude getrouwen, (de bemanning van de postboot,) daar op haar post ziet staan, veronacht door hen die haar vroeger vriendschap betoonden. Het is voor dezen hard zulks te moeten ervaren, ook al kunnen zij weten dat de strijd niet tegen hen is gericht. Daarom gij alleD, die u verheugt over den loop der dingeu, die tot steun van de nieuwe onderneming de taude firma den rug meent te moeten toekeeren, laat niet links liggen de manschap der oude dienst die u zoovele jaren ter wille was, die daar nu staat als 't ware ver laten 6d bitterlijk gestemd. Uw woord, zij uw woord, en kunt ge daarom geen gebruik maken van de diensten dier oude manschap, de vriendschappelijke gevoelens en de welwillendheid als van ouds tegenover hen, behoeft daaronder niet te lijden; zij hebben daaraan nu meer dan ooit behoefte. Laat men onderscheid maken tusschen personen en zakeD, dat is de plicht tegenover den medeburger. Bij Kon. besluit van 16 Juli 1907, No. 64, werd met ingang van 1 April j.l. aan den heer T. Roeper, eervol ontslagen onderwijzer alhier, een pensioen toege kend van f 323,—. De Markt. Wederom was de aanvoer ter markt, Maandag j.l., van groote beteekenis. De handel was bepaald goed, ofschoon vol gens sommiger meening, tengevolge het heerschend mond- en klauwzeer, de vee houders in Zuidholland wel wat huiverig zijn om vee aan te koopeD ter beweiding van hun land. Niet onmogelijk zou het kunnen wezen dat zulks van invloed zou zijn op de pi ijzen en de stemming daardoor ietwat gedrukt zijn. Aangevoerd werden 6 Paarden f 150 a 230. 3 Veulens f SO a 110. 7 Koeien f 135 a 155. 554 Schapen f 21 a 24,75. 640 Lammeren f 12 a i4,75. 10 Rammen f 30 a 35. FliDke omzet. Naar wij vermeenen werd nog een enkel partijtje lammeren tot hooger prijs als hierboven opgegeven, verkocht. Bij de Dinsdag gehouden Premie- keuring voer Merriën, door de Prov. regeiings commissie voor de Paarden fokkerij in Noordholland, werden de volgende premiëu toegekend Voor 3 7-jarigen Merrie van A. Bruin Jbz. f 20,-. Idem M. Kooiman Az. en van Gebr. Schumaker ieder f 15,— In 't stamboek werd opgenomen de Merrie van A. Bruin Jbz., de beide anderen zijn reeds vroeger ingeschreven. Voor 2-jarige Merriën werden premiën toegekend aan die van Van Maldegem en van M. Reuvers ieder f 10, De onderhoudsbijdrage van f 250 voor op Texel aanwezige Dekhengsten, werd gelijkelijk verdeeld aan „Adelbert" van de afd. Texel derH.M. v. L. en „Botha" van den heer Gerritsen uit Eierland. De Gasverlichting. Naar wij als vrij zeker vernemen, zal de officieele opening der gasfabriek plaats hebben op Zaterdag 31 Aug. a. s. en op gepaste wijze geschieden. Hoedanig dat zal zijn hopen wij in tijds te kunnen mededeelen. Alzoo met Koninginne jaardag zullen zij die zijn aangesloten, in hunne woning gaslicht kunnen ontsteken. Wordt dan ook de straatverlichting in practijk gebracht, (wat hoog noodig tijd wordt), dan denken we ons dat maal ais illuminatie ter eere van den jaardag van Neêrland's Koningin. Naar wij vernemen heeft Ds. Met, pred. bij de Herv. Gem. te Oudeschild, bedankt voor het op ZEw. uitgebracht beroep (toezegging) naar de Herv. Gem. te Hensbroek. Naar wij in een elders verschijnend blad lezen, werd Donderdag door het Prov. bestuur van Noordholland aanbe steed het bouwen van een duinwaciiters- woning te Koog op Texel. De raming was f 3300. Laagste inschrijver de heer D. de Cock voor f 3085. De Cocksdobp, 18 Aug. Op de lijsten, welke dezer dagen in Eierland voor de nieuwe stoombootonderneming circu leerden, komen 256 handteekeningen voor, waarvan 114 van aandeelhouders. Het toiale bedrag, waarvoor hier thans geteekend is bedraagt f 5545. Slechts enkelen verkozen hunne hand- teekening niet te plaatsen, doch de meesten van hen willen toch de nieuwe onderneming steunen. Den Hoorn, 20 Aug. Gisteren hield de feestcommissie hare vergadering ter bespreking van de feestelijkheden op den 31sten Augustus. Besloten werd den schoolkinderen eenige versnaperingen aan te bieden. Verder zullen kinderspelletjes, als balgooien etc. gehouden worden, doch niet uitsluitend voor schoolkinderen. Daarna heeft een ringrijderij met paard en tilbury plaats, een ringrijderij voor fietsers en een rozen- galop voor dames. Mochten we dien dag nu eens mooi weer hebben, dan kan de Koninginnedag voor ons dorp een recht gezellig dagje worden. Vlieland. Als no. 1 op de voordracht voor Ploofd der School voor M.U.L.O te Kuilenburg is geplaatst de heer C. Kee- mink, Hoofd der School voor M. U. L O. alhier, onlangs als zoodanig benoemd te Workum. Nadeelig voor den verkooper. Een graanhandelaar te Goes bood dezer dagen aan een Rotteruamsche firma per telegraaf een partij van 400 H.L. graan te koop aan. De firma ontving de offerten inplaats van tegen f 11, wat de bedoe ling was, tegen f 10 per H.L. en accep teerde onmiddelijk. De verkooper, die verplicht was te leveren, lijdt daardoor een schade van f 400. Naar het schijnt moet de telegraaf beambte bij het over seinen de vergissing begaan hebben, doch volgens de wet niet strafbaar zijn. Wettelijke 10 urendag bij den landbouw. Het centraal bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond heeft aan de bestuurders van vak- en aigemeene vereenigingen een vragenlijst ter beant woording gezonden voor zijn onderzoek omtrent de mogelijkheid van de invoering van den wettelijken 1 O-urendag met verbod van nachtwerk bij den landbouw. Broodprijzen. Op verschillende plaatsen in Drente is de prijs van het roggebrood, het aige meene voedingsmiddel in dat gewest, verhoogd. De Raad der gemeente Schoo- nebeek (Zuid-Drente) heeft nu besloten eene verordening te maken, waarin het gewicht van het roggebrood bepaald wordt en met voorschrift dat dit gewicht- op het brood zelf vermeld moet worden. Zie dat is nu eens vaderlijk zorgen Ook een geneesmethode. Aan boord van een der Katwijksche haringschepen, de „K.W.13," viel een matroos uit den mast en verloor het bewustzijn. De schipper, niet vervaard, grijpt een puts zeewater en gooit dit den patiënt in het gezicht. Dank zii de genezende kracht van het zeewater heeft het middel op on? en zeerob dezelfde uitwerking als een zakdoek met eau-de- cologno of een paar hoffmansdruppels op een jonge dame. Zoodra de schipper ziet, dat de matroos de oogen weer opent, gelast hij hom dadelijk aan het pompen te gaan, bang dat de man weer van zijn stokje zal vallen. De man pompt, denkt aan geen flauwvallen en is binnen een kwartier weer geheel de oude. Een curieus land .dat Nederland. De zotteklap van vreemdelingen over ons land schijnt onuitputtelijk. Zoo is nu, in een nummer van de Düsseldorfer Ztg. een meneer G. Stoffers weer bezig. In Nederland, zoo lezen we o.awordt er niet gewerkt. Men ziet er haast nooit iemand werken; en is er iemand die 't doet, dan staan een half dozijn anderen hem aan te gapen Dagen lang heeft deze vlijtige Euitscher dikwijls langs de vaarten van Overijsel en Friesland gezeild zonder ooit een mensch aan den arbeid te zien. En waarom zouden de Neder landers zich ook afsloven Er is niet genoeg te doen om een heele bevolking aan den slag te houden. Geen fabriek- schoorsteen rookt er ergens; de wind molen vertegenwooi digi het groot bedrijf. Men werkt er net genoeg om er het leven bij te houden, In enkele gemeenten trekt in den winter de helft der bevol king van de armen. Alles slaapt in Nederland in vrede en in den Haag is 't het slaperigste, het vreedzaamst van al. Daarom is 't juist geschikt voor de vredes bijeenkomst. Zoo gemoedelijk is er alles; tot zelfs het Paleis van de Koningin. Een Berlijnsche Kommerzienrat zou 't te min vinden om er in te wonen. En zoo voorts. Wat dunkt den lezer van zulke wartaal? BOEKBESCHOUWING. Te Enkhuizen bij P. Bais, firma W. over de Linden, is de tweede, verbeterde en veel vermeerderde druk verschenen van een werkje, geschreven door den Heer H. Bakels, Doopsgezind predikant, welk werkje den titel draagt Bouguetje Dogmatiekwaarin zoo „overtuigend als mogelijk was, vok „gens het beginsel der vrije gedachte, „wordt aangetoond de waarachtig heid van God, DeugdOnsterfelijk, „heid." Dat een tweede druk vau dit werkje werd noodig geacht, pleit er zeker voor dat de eerste druk een goed onthaal heeft gevonden; dat het dit waardig is, daarvan getuigt menige beoordeeliDg. Het boekje werd ons ter bespreking toegezonden, wij kunnen kort zijn. Wy halen aan de woorden van den schrijver: „De woorden „God" en „on sterfelijkheid" zijn gewordenversleten clichó's, ze geven geen duidelijk beeld

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2