'J 1 m 2081. Donderdag 29 Augustus 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland- Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 8 maanden. Voor den Bdro 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Adverlentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cta. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten -worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 31 Augustus 1907, des namiddags te 67s uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 27 Augustus 1907. De Burgemeester van Texel, W. P. HIDDINGH. uitgesproken, dat de regeeringen de ernstige studie over het vraagstuk van de beperking der oorlogskosten zouden hervatten. En de heeren der conferentie waren het daar volmaakt mee eens en de president kon zelfs niet nalaten te verklaren dat het hem een eer zou zijn voor het voorstel te stem men en de gedelegeerden in overweging te geven eenstemmig het Engelsche voorstel aan te nemen. Wat dan ook geschiedde. Intusschen beduidt de aanneming der motie dat het denkbeeld van gedeeltelijke ontwapening voorloopig niets meer dan een denkbeeld blijft. Engeland zal zijn groote kruiser wel spoedig op stapel zetten en de andere mogendheden zullen wel niet achter blijven. Het vraagstuk is in studie en het zal een geruimen tijd duren eer de vol gende conferentie bijeenkomt om er nader over te spreken als tenminste dan het onderzoek afgeloopen is. Sedert 1899 toen de kwestie ook bespro ken werd zijn in alle landen de oorlogs uitgaven zeer toegenomen en ongetwijfeld zal het in de eerstvolgende jaren wel weer denzelfden koers uitgaan, want zoo lang er geen volkomen eenstemmigheid is ver kregen over het vraagstuk der ontwapening zullen de mogendheden wel bij hun mee ning blijven dat de beste waarborg voor den vrede een groot leger en een sterke vloot is. Voor koning Mars om te glim lachen, voor de voorstanders van de broe derschap der volkeren om te treuren, —o—ó—o— Antwerpen is sedert eenigen tijd reeds het slachtoffer van een economischen strijd. De graan- en houtlossers in de haven hebben het werk gestaakt, omdat de reeders niet bereid zijn de gevraagde verhooging van loon toe re staan. De arbeiders vragen 6 francs per dag, de reeders boden er 5, maar eerstgenoemden namen daarmee geen ge noegen. Ze beweren veel te laag beloond te worden in verhouding met hunne col lega's te Rotterdam, waartegenover deze laatsten stellen dat de transportkosten naar Antwerpen zooveel hooger zijn dan naar Rotterdam. De werkstaking in deze haven is thans algemeen en de stakers houden groote betoogingen, wat op de houding der reeders tot nog toe echter van geen invloed was want naar luid der laatste berichten zijn ze meer dan ooit besloten voet bij stuk te houden en ze hebben zelfs een steunfonds van een millioen francs bijeengebracht om den strijd tot het einde te voeren. Gelukkig houden de stakers zich nogal kalm en kwamen tot nog toe geen ernstige rustverstoringen voor. Maar het einde van den strijd is nog niet te zien en evenmin wat er gebeuren kan. —o—o—o— Stuttgart viel in de voorbjjo week de taak ten deel de gastvrouw te mogen wezen van het internationale sociaal-democratische congres. Uit niet minder dan 26 verschil lende landen vereenigden zich de vertegen woordigers van het proletariaat in de groote zaal van de „Liederhalle". Zelfs Australië en Amerika hadden hun afgevaardigden gezonden. De leiding van het congres was in handen van den jongen Belgischen advo- kaat Emil van der Velde, die als een vurig spreker bekend staat en ook nu weer in zijn openingsrede de bewijzen daarvan gaf. August Bebel de aanvoerder der Duitsche sociaal-democratische troepen, hield een uitvoerige welkomstrede, waarvan de hoofd thema was de steeds grooter wordende invloed der sociaal-democratie in alle landen. Uit zijn rede stippen we aan dat Engeland voor het eerst als zelfstandige partij bij de verkiezingen optrad en een 32-tal afgevaar digden naar het Lagerhuis zond, in Finland, dank zij de nieuwe kiesrechtuitbreiding, groote overwinningen werden behaald en Oostenrijk 87 geestverwanten naar het parlement afvaardigde. Ook over zijn eigen land, Duitschland, sprak Bebel en hij wist het voor te stellen of de geduchte nederlaag die de socialisten daar bij de laatste ver kiezingen leden, eigenlijk nog als een over winning geboekt dient te worden, omdat de sociaal-democraten wel een aantal zetels verloren, maar het totale stemmenaantal grooter was dan ooit. Met ongeduld wach ten volgens de meening van Bebel de Duitsche broeders het oogenblik af dat revanche kan worden genomen. Over de beraadslagingen en de werk zaamheden van het congres zullen we niet uitwaden. Alleen dient even vermeld dat op voorstel van de Fransche afgevaardigden een motie werd aangenomen, waarin de levendigste sympathie, werd uitgesproken voor de sociaal-democratische afgevaardigen der Russische Doema en waarin een op roep tot de geheele beschaafde wereld wordt gericht om haar verontwaardiging uit te spreken over het feit dat deze afge vaardigden in de gevangenis zijn geworpen onder het leugenachtig voorwendsel dat zij tot een geheimen bond behooren en het op het leven van den Czaar en de militare overheid gemunt hadden. Voorts bevat de motie een uitnoodiging aan alle parlemen ten om te protesteeren tegen de vrijheids- berooving der Doemaleden en op ontslag uit de gevangenis aan te dringen. Of deze motie practisch eenig goed resul taat zal hebben staat intusschen te betwij felen. De Russische beer zal zich er al heel weinig aan storen. Ook dienen we nog even melding te maken van een voorstel van onzen land genoot Troelstra, om een commissie te be noemen die zal onderzoeken of het geen tijd werd zich met de ontwikkeling van een eigen politiek stelsel bezig te houden. Men beschouwde het echter als een der moeilijkste vraagstukken, nu reeds een beeld van den socialistischen toekomststaat te geven en de kwestie werd daarom tot later verdaagd. 't Spreekt vanzelf dat ook nog even de huidige Vredesconferentie ten tooneele werd gevoerd, waarbij een der heeren, de Engel sche gedelegeerde, zich een beetje vergal- lopeerde door de Conferentie een soiree van dieven te noemen, wat den man evenwel niet best bekwam, want de Wurtemburgsche regeering gelastte hem binnen 10 uren de landpalen te verlaten, 't Gevolg was dat het congres uit z'n humeur geraakte en zooals te doen gebruikelijk is, protesteerde tegen deze uitwijzing, maar waarschijnlijk ook dat de dikwijls maar al te heetgeba kerde woordvoerders een wacht voor hunne lippen zullen plaatsen. —o—o—o— Behalvo van dit internationale congres valt er ook al weinig van buiten onze grenzen te vertellen, 't Was overal nog al heel kalmpjesbehalve dan in Marokko waar af en toe wat gevochten werd. Zooals men weet hebben de Fransche en Spaansche troepen Casablanca bezet en wordt alles in het werk gesteld om de rust weer terug te doen keeren. Dat gaat echter nog niet zoo heel gemakkelijk want af en toe doen de Marokkanen dappere pogingen de stad te hernemen en de gehate vreemdelingen te verdrijven. Ze zijn echter niet opge wassen tegen de Fransche troepen met hun modern geschut en menig vermetel Marokkaan heeft het einde der week niet mogen beleven. Intusschen is de toestand toch niet geheel zonder zorg nu de geruch ten aanhouden dat de pretendent-sultan een groot leger samentrekt om de Europe anen te bestrijden. Daarbij schijnt de Fransche bevelhebber, generaal Drude het niet te best met zijn Spaanschen collega te kunnen vinden, eenvoudig omdat die de Fransche soldaten maar vechten laat en zijn eigen mannetjes buiten schot houdt. Generaal Drude heeft daarover reeds bij zijn regeering geklaagd en minister Pichon op zijn beurt bij den Spaanschen gezant maar laatstgenoemde meende dat de Spaansche bevelhebber geen andere taak had dan mede te werken tot organisatie der politie voor de kustplaatsen en alleen in geval hij aangevallen wordt met kracht van wapenen mag optreden. Generaal Drude zal dus voorloopig de Mooren alleen moeten bestrijden. TEXEL, 24 AUGUSTUS 1907. De Zaterdagavond gehouden aanbe steding tot het doen van herstellingen aan de Ned. Herv. Kerk te den Burg, had den volgenden uitslag Ingekomen waren 6 inschrijyings-bil- jetten, en wel van Q, Huyser f 2980,— Jan Veen 3086,— Jn. Leen 8279,— L. Bruin 3305,— J. J. van Wessem 3312, C. Huisman 3333,33 A. Geus 3850,- R. Daalder 3900,50 De gunning is nog niet bekend. De markt van Maandag teekende weder een belangrijke aanvoer Wolvee. Zeer gretig scheen het niet te gaan met het verkoopen, vermoedelijk vond ook niet al het aangevoerde een kooper. Omtrent de bedongen prijzen verschillen de meeningenverklaarden sommigen naar zin te hebben verkocht, anderen meenden dat de prijzen meer gedrukt waren; het heerschend mond- en klauw zeer, waardoor de uitvoer van vee naar vele plaatsen belemmering ondervind, wordt in deze van invloed geacht. Aangevoerd werden 1 Paarden f a 1 Veulens f 115. 1 Koeien f 130. 657 Schapen f 17 a 25. 705 Lammeren f 12 a 15,50. 24 Rammen f 26 a 38. 2 N. kalveren f 12 a 14. 1 Graskalf f 35. 3 korven Kippen f 1,10 a 1,20. Oudeschild, 26 Aug. Door Mevrouw Met-Rasch, wordt alhier een naaikrans opgericht voor meisjes boven 16 jaar. Dat zulke vereenigingen nuttig kunnen werken, bleek voor eenige jaren, toen onder leiding van Mej. Roeper zulk een meisjeskrans bestond. Ook de bestaande naaikrans, voor meisjes beneden 16 jaar, onder leiding van Mej. Dros en Vos, beantwoordt vol komen aan 't gestelde doel. Deze ver- eeniging vervaardigt allerlei kleeding- stukken, welke met Sint-Niklaas worden verstrekt aan de kinderen der Koningin Wilhelmina Bewaarschool. Moge Mevrouw Met veel succes hebben van hare pogingen. Van week tof week. 17 Aug. 34 Aug. Van de Vredesconferentie is tot heden nog weinig belangrijks te vermelden ge weest. Alleen is duidelijk aan den dag getreden dat deze conferentie in karakter verschilt met die in 1899 gehouden, omdat toen meer de vraag was hoe tot een ge waarborgde vrede te komen, terwijl thans hoofdzakelijk besproken worden de midde len noodig om den oorlog iets van zijn verschrikkelijkheden te ontnemen. Men tracht zoo'n soort reglement voor den oorlog saam te stellen en er zal wel menigeen zijn die dit ook een stap in de goede rich ting noemt, maar die toch liever zouden zien, dat wat meer ingrijpender resultaten worden verkregen, Voor hen die nog altijd gehoopt hadden dat er op het gebied van beperking der oorlogskosten nog iets bereikt zou worden, heeft de voorbije week een teleurstelling gebracht. Zooals de lezer weet werd reeds vóór het samenkomen der Conferentie over dit onderwerp heel wat stof opgejaagd. Engeland hield vast aan zijn voornemen de kwestie ter sprake te brengen, hoewel Duitschland er weinig sympathie voor aan den dag legde. En nog tijdens de confe rentie werd als vaststaand aangenomen dat Engeland met definitieve voorstellen zou komen en zelfs werd er bij gemeld dat de Britsche rogeering iD afwachting van het besluit der Conferentie over be doelde kwestie, den bouw van een derden reuzenkruiser had uitgesteld. Nu Engeland heeft dan ook de zaak ter sprake gebracht maar helaas niet op de wijze als men had meenen te mogen ver wachten. In do laatste openbare verga dering der conferentie hield de Engelsche gedelegeerde sir Edward Fry een schitte rende redovoering met veel knaleffect, waarin gewezen werd op den zwaren druk der militaire lasten op de volkeren en welk een groote weldaad het voor de gansche menschheid zou zijn als do wensch tot gedeeltelijke ontwapening door den Keizer van Rusland in de eerste conferentie geuit, verwezenlijkt werd. Dat was allemaal juist en mooi gezegd, maar „hot weten is wel schoon, doch doen gaat hoven weten." Zij die van Engeland een definitief voorstel waardoor daadwerkelijk tot gedeeltelijke ontwapening werd gekomen, hadden ver wacht zagen zich teleurgesteld, want Fry bepaalde zich enkel tot het stellen van een motio waarin de wcnschelijkhoid werd COURANT, I, Te behandelen onderwerpen: I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Benoeming Onderwijzer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1