N° 2084, éjondag 8 September 1907 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- cu Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN ea ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers^.L ANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 mes gevonden in de Weverstraat; 1 knop van een parapluie stok gevonden in de Parkstraat. ""hERHALMCS-OKDERWIJS: Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend dat vanaf 1 October tot en met de maaDd Maar ta.s. in deze gemeente gelegenheid zal bestaan tot het ontvangen van berhalings-onderwijs, welk onderwijs zal worden gegeven, op Woensdag en Zaterdag van iedere week van des namiddags 2 tot 4 uur, op de O. L. Scholen te dm BurgOosterend en de Cocksdorp, terwijl die gelegenheid op de overige O. L. Scholen eveneens wordt opengesteld wanneer zich aldaar minstens^es leerlingen hebben aangemeld. Ouders of verzorgers, die hunne kin deren het herhalings-onderwijs willen doen volgen, zijn verplicht daarvoor aangifte te doen bij de hoofden der O. L. Scholen tusschen 1 en 15 September a.s. onder duidelijk opgave hunner naam en woonplaats, alsmede de juiste namen hunner kinderen of pupillen, en onder overlegging van het vaccine-bewijs. De leerlingen mogen den leeftijd van 16 jaren niet h6bben overschreden bij den aanvang van den cursus, alzoo op den len October. Het schoolgeld bedraagt f 0,40 per leerling en per maand; voor meerdere leerlingen uit hetzelfde gezin, die gelijk tijdig het herhalingsonderwijs volgen, bedraagt voor iedere leerling het school geld f 0,20 per maand. Voor minver mogenden is de helft van de hiervoren genoemde bedragen verschuldigd, terwijl bedeelden en zij die, hoewel niet bedeeld onvermogend zijn, van de betaling van dit schoolgeld zijn vrijgesteld. Burgemeester en Wethouders beslis sen, wie ten aanzien van de hierboven genoemde bepalingen, als minvermogend en als onvermogend zijn te beschouwen. Texel, den 3 September 1907 Burg. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. R GIBING, Secretaris. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders dei- Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de firma C. R. KEIJSER Co. te den Burg alhier, om vergunning tot op richting van een graanmaalderij nabij de haven te Oudeschild op Texel, op het perceel kadastraal bekend in Sectie D., No. 2270. Op Woensdag, den 18en September 1907, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om be zwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Texel, den 4 September 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, RUIBING. HIDDINGH. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE DELASTINCEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren nos. 4, 5, 6 en 7 der PERSONEELE BELASTING over het dienstjaar 1907, invorderbaar verklaard op den 4 Sept. 1907, aan den Ontvanger ter invorde ring is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet be paalden voet, te voldoen. Texel, den 5 September 1907. De Burgemeester, HIDDINGH. TEXEL, 7 SEPTEMBER 1907. Alsof 'tzoo behoort. Toen den 15 Aug. de nieuwe stoom- bootdienst tusschen Texel en Helder werd ingevoerd, hoorde men over niets anders spreken dan over dezen dienst, over de nieuwe boot, (onze boot.) De belangstelling was groot, velen maakten een tochtje mede naar Helder en van daar deden velen een uitstapje naar Texel. Het goederenvervoer ver plaatste zich even als dat van passagiers, met één slag van de oude gelegenheid naar de nieuwe en deze dienst heeft alle reden tot tevredenheid. Gebeurt het meermalen dat een nieu wigheid, omdat het nieuw is, een bij zondere aantrekkingskracht blijkt te be zitten, meermalen ook verflauwt weder later de voorliefde er voor; niet zoo zoo echter in dit geval, er wordt niet zooveel meer over gesproken, doch waar zulks geschiedt is het met een overtui ging, die meer nog zegt dan de oogen- blikkelijke opwinding. Het passagiers vervoer zoo ook het goederenvervoer is er direct zoo stevig in geraakt, alsof er geen andere gelegenheid bestaat; het gaat alles zoo gemoedelijk„alsof 't zoo behoort Toen den 11 den van Meimaand voor het eerst het gaslicht werd ontstoken op de Groeneplaats, liep het volk te hoop en was men geheel enthousiast over de verbetering, welke in zake „licht" in uitzicht werd gesteld. Niet minder was het den 31 sten van Oogstmaand toen de Gasfabriek werd opengesteld, bij vele particulieren het gas brandde en de straatverlichting voor het eerst op die wijze werd toegepast. We zijn slechts weinige dagen verder, bij het wandelen door de straten ver heugt men zich in de zooyeel betere verlichting, met welgevallen ziet men naar het gaslicht in de straatlantaarns doch kalm wandelt men verder 't is „alsof 't zoo behoort Zoo ook is het gegaan met de aan planting op de heide aan de Westermient; evenzoo met het Badhotel aan de Koog, 't verwekte in den aanvang groote sen satie doch men gewend er aan en 'tis „alsof 't zoo behoort Dat mindere enthousiasme spreekt daarom nog geenszins van mindere waardeering of belangstelling; integen deel: de aanvankelijke opwinding heeft plaats gemaakt voor een meer bezadigd doch ook vaster gevoel dat al die dingen bij ons leven behooren, dat we er ons mede vertrouwd hebben gemaakt, doch ook dat we ze niet meer willen missen. 'tls „alsof 'tzoo behoortdat is wel de groote kracht voor het doen voort bestaan van hetgeen tot stand werd gebracht. Ook de toekomst bergt in haren schoot nog vele dingen waaraan men nauwelijks durft denken, en dan denken we in de eerste plaats aan het ingekomen verzoek in de Gemeenteraadszitting van Zaterdag jl., van een onzer medeburgers, in zake de aanleg van een goed vervoer middel te lande, hetgeen waarlijk niet als weeldeartikel kan worden beschouwd, 't Zal hiermee wel niet zoo vlug gaan als met gasfabriek en boot, maar zeker znllen velen zich verheugen dat het particulier initiatief op Texel ook daaraan begint te denken; 't gaat zoo den goeden weg: meerderen zullen er zich warm voor beginnen te maken, men zal er over gaan spreken, het woord zal steeds luider klinken om in groot enthou siasme over te gaan, totdat een goede vrucht hiervan zal zijn gekomen; dan zal het zijn „alsof 't zoo behoort Wij bevelen het aan bij ieder die iets gevoelt voor het plekje waarop wij wonen, aan ieder die tot de verwezenlijking er van iets vermag bij te brengen; laat het stoompaard binnen niet te langen tijd langs den ijzeren baan door onze landouwen snorren, verbindende alle dorpen aaneen. Zij dat de toekomst! Hoe onmogelijk velen het zich voor eenigen tijd nog hebben gedacht, hoeveel verbazing weder anderen er over zuilen betoonen, laat het ook nu gaan als met reeds genoemde zaken, omdat: „het zoo behoort De nieuwe munt. De nieuwe munt, (de stuiver) waarover zooveel is te doen geweest vooraleer was uitgemaakt hoe deze moest wezen, heeft zijn intrede gedaan met den eersten van dezen maand. Mooi is het muntstuk niet nadat er zooveel is over gehaspeld en het practische er van zal ook nog moeten blijken; vooral wanneer de glans van nieuwheid er nog op ligt bestaat er wel gevaar dat deze munt bij ver gissing voor een kwartje zal worden aangezien of worden uitgegeven. Men zij dus op zijn hoede In deze week alreeds, zoo vertelt het blad „L. en V.," werd een ambtenaar der belastingen te 's Hage het slachtoffer der nieuwe stuivertjes. Ze werden aan geboden in rolletjes tusschen rolletjes kwartjes om daarvoor door te gaan. Men zij dus gewaarschuwd en overtuige zich steeds van den inhoud der in rol letjes aangeboden geldswaarden. Oosterend, 6 Sept. Gisteren kwamen er verscheidene telegrammen van vis- schers die Terschelling waren binnen gevallen. Hieruit moet opgemaakt wor- deD, dat ze het in zee ruw gekregen hebben en het niet gemakkelijk was om binnen te komen, De schipper L. B. van hier verkreeg bij lossingswerk op de haven een ongeluk door beknelling, zoodat hij per rijtuig thuis gebracht moest worden. Hjj leed vreeselijke pijnen. De dokter meende evenwel, dat niets gebroken was. Vlieland 3 Sept. Hedenmorgen beliep de postboot „Ada van Holland" op hare reis naar hier eenige averij. De boot kon de reis niet vervolgen en is opgesleept naar Harlingen door de vroegere post boot „Terschelling," welke nu te Ter schelling is gestationeerd en dienstdoet als sleepboot. De motorboot bracht van hier de post naar Harlingen en keerde in den na middag terug. De stoomboot Voorwaarts van Harlingen voorzag verder in den dienst. Naar wij vernemen zal de Ada van Holland hedenmiddag den dienst her vatten. 't Gevaar komt nader. Men meldt uit Alkmaar, dat het eerste geval van mond- en klauwzeer aldaar is aangegeven door een landman, wonende in de Egmondermeer. In verband hier mede zal het zeer de vraag zijD, of de veetentoonstelling, die door de afd. Alk maar van de Koll. Mij. van Landbouw aldaar in het einde dezer maand zal worden gehouden, wel zal kunnen door gaan. Geliuiode onderwijzeressen. Bij de benoeming eener onderwijzeres aan school D. te Schiedam, stelde de heer Jansen de volgende motie voor De Raad der gemeente Schiedam, van oordeel, dat het weren der ge huwde vrouw uit de school uit maat schappelijk en opvoedkundig oogpunt ten zeerste aanbeveling verdient, drukt den wensch uit, dat desgevor- derd door wetswijziging aan de gemeen teraden de bevoegdheid zal worden verleend, de gehuwde vrouw uit de school te werendrukt tevens den wensch uit, dat het college van B. en W. van deze motie mededeeling zal doen aan de Hooge Regeering en gaat over tot de orde van den dag. De motie-Jansen wordt aangenomen met 12 tegen 7 stemmen en 1 in blanco. Loop er niet in. Onlangs verscheen zoo meldt men uit Neuzen aan de „Midd. Crt. in dit en andere bladen een advertentie, waarin een flinke positie op gebied van vee verzekering werd aangeboden. Geëischt werd een borgstelling van f 1000. Adres post-restante te Neuzen. Tal van brieven zijn aan het adres ontvangen en verschillende personen ont vingen van den zich noemende directeur een schrijven om de f 1000 te storten. O. m. ook een inwoner van Souburg, die Vrijdagmorgen hier met de f 1000 arriveerde. Hij was zoo verstandig eerst eens bij de gemeente-politie te informeeren. De inspecteur stelde een onderzoek in, waarbij bleek, dat de directeur A. M. wonende te Iseghem, België, is een scharrelaar in assurantiën. Het slot was, dat de directeur ver- buisde naar het politiebureau en de Sou burger met zijn f 1000 terugkeerde. Be gevolgen. Dezer dagen zijn van den veehouder J. Commandeur, in de gemeente Blokker (N.-H.), acht runderen afgemaakt, lijdende aan mond- en klauwzeer. (Deze boer had n.l. verzuimd aangifte te doen bij den Burgemeester.) Naar aanleiding dezer gebeurtenis is door eenige heeren een onderzoek inge steld. Het resultaat zal, in den vorm van een adres, aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid worden aangeboden. Gevraagd wordt de wettelijk bepalingen te wijzigen, in dien geest, dat zulke ernstige dingen (als hier gebeurd zijn) niet meer kunnen plaats het ben, althans zonder Ministerieele beslissing. Te geleerd. Een wethouder in een kleine gemeente in Limburg vroeg dezer dagen aan een politieman „Zeg, mijnheer, wat betee- kent dat toch, tegenwoordig wordt op alle cafés het woordje verlof geschilderd?" „Maar, beste wethouder", antwoordde de aangesprokene, „weet u dat niet? En het college van B. en W. heeft ook in uw plaats reeds zoovele „verloven" verleend „Ochantwoorde onze wethouder, „ik teeken zoovele zaken, waarvan ik niets begrijp. Dat is me allemaal te geleerd(Limb. Koerier.) BH Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Berg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland -15 Cts. Nasr Amerika en andere 1 nden met verhooging der porto's. COURANT Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts- Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1