Binnenland» INGEZONDEN KTriKEKN. TEXEL, 11 SEPTEMBER 1907. Weder een stap verder. De bootcommissie hield Zaterdagavond vergadering; op zich zelf is dat nu niet zulk een bijzonderheid, want die ver gaderingen hebben meermalen plaats. Het bijzondere van deze vergadering was evenwel dat nu ook waren uitgenoodigd de schippers, aan wien werd verzocht bun oordeel te zeggen over een nieuwe boot, waarvan eene teekening ter tafel werd gebracht, 't Ging maar niet zoo van een leien dakje, daarvoor waren de heeren niet bijeen; de noodige opmer kingen en toelichtingen bleven niet ach terwege; daarmede zal rekening worden gehouden. Het plan, als geheel, droeg echter wel de goedkeuring weg, het practische voor de inlading van vee (door middel van een lift) en de verdere in richting der boot, werd zeer geroemd. Dit was hetgeen wij buitenom van deze vergadering te weten kwamen. Zondagmorgen had in de Ned. Herv. Kerk alhier 4e plechtige bevestiging plaats van den onlangs beroepen Predi kant, den heer Ds. Joh. Kijne, van Purmerland. Als bevestiger trad op de vroegere Leeraar der Gemeente, Ds. F. A. van Schaick, thans predikant te Kampen, die voor deze gelegeheid tot tekst ge kozen had Matth. 1040». Dat een groote schare was opgekomen om den gevierden spreker, den hier hooggeachten en beminden predikant te hooren, was alleszins natuurlijk. Des namiddags deed Ds. Joh. Kijne zijne intrede met een hoog ernstig woord naar aanleiding van 1 Cor. 123 en 24. Tot de velen, die opgekomen waren, om deze plechtigheid bij te wonen, be hoorden al de predikanten van ons eiland, van de Ned. Herv. en Doopsgezinde gemeenten. Aan het einde der godsdienstoefening werd de nieuwe Leeraar hartelijk toe gesproken door den consulent, den heer Ds. F. A. Visser van den Hoorn, op wiens verzoek de gemeente haren Voorganger staande toezong Gezang 91 vers 3. Begint de aanvoer ter markt iets minder te worden, toch was die Maandag nog zeer goed te noemen; de handel was daaraan geëvenredigd. Aangevoerd werden 3 Paarden f 100 a 175. 2 Veulens f 100 a 150. 2 Koeien f 125 a 145. 3 N. kalveren f 12 a 14. 51 Rammen f 25 a 45. 376 Schapen f 20 a 26,50. 221 Lammeren f 11 a 13,50. 1 Schram f 20. 18 Biggen f 8 a 11,50. Flinke handel. Gedurende de maand Augustus zijn vati hier verzonden3407 lammeren, 3033 schapen, 27 kalveren, 14 koeien, 8-5 varkens, 8 paarden en 2 veulens. Oosteeend, 10 Sept. De visschers van hier, die op de Zeeuwsche stroomen naar rog en kreeften hebben gevischt, konden lang zulke goede zaken niet maken, als in het vorig jaar. Dit blijkt, wanneer gezegd wordt dat met twee schuiten in het vorig jaar in de eerste week der visscberij meer dan duizend roggen werden gevangen, terwijl ze nu in vijf maanden tijdsslechts 650 van die visschen konden bemachtigen. Geen wonder, dat er nu zeer geklaagd wordt. De visscher D., die onlangs met zijne nieuwe vangwijze 14 zeehonden buit maakte, kon er in de vorige week weder 5 bemachtigen. Oudeschild, 9 Sept. De jaarvergade ring van het onderling begrafenisfonds „DorpskringSteunt Elkaar," hier Zater dagavond in de „Zeven Provinciën" gohouden, werd door 93 leden bezocht. Na lezing der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, ontving de Secre taris, de heer M. Kroon, daarvoor een woord van dank. Uit het uitvoerig en zaakrijk verslag van den Penningm., den heer P. van der Wiele, bleek een voor- deelig saldo te zijn verkregen van f 203,09, zoodat de bezitting van het fonds was gestegen tot f 6300,77. De financieele commissie, bestaande uit de heeren T. Blom, L. C. Mets en W. Kaan, die met het nazien van alles belast was geweest, bracht bij monde van eerstgenoemd en rapport uit en ad viseerde tot goedkeuring der rekening en verantwoording, waartoe besloten werd. Hulde werd gebracht aan den Penningmeester, die zoo nauwgezet en met zooveel toewijding zijn steeds om vangrijker taak vervult. Aan de fin. comm. werd dank gebracht voor de genomen moeite. Tot leden dier commissie voor 1908, werden aangewezen de leden W. C. Dijker, F. K. Zegel en A. Boon. Uit de meaedeeling van 't bestuur bleek o. a. dat 't ledental was geklommen tot 903. Een voorstel van 't Bestuur, om in 1908 gedurende 15 weken contributie te innen, werd ingetrokken, nadat de heer J. Schellinger, mede namens andere leden, voorstelde het betalen van contributie 18 weken te laten duren. Zonder hoof delijke stemming nam de vergadering dit voorstel aan en begroette met applaus eene mededeeling van 't Bestuur, dat voortaan, bij 't hypothecair beleggen van gelden, drie deskundige leden zouden worden uitgenoodigd tot het taxeeren der panden en omtrent de taxatie een schriftelijk rapport uit te brengen. De heeren T. Dogger en A. Boon deden vragen omtrent den leeftijd van als leden aan te nemen kinderen. Voor den heer J. Kuiper Gz., aftredende commissaris, die niet terstond herkiesbaar was, werd in de plaats gekozen de heer A. Wuis, bij herstemming met den heer T. Blom. Aan den aftredende werd dank toege bracht en den pasgekozeno woorden van welkom gewijd. Bij de rondvraag nie mand 't woord verlangende, sloot de Voorzitter met dank voor de belangstel ling deze 20e jaarvergadering en hoopte, dat ieder verder zou meestreven naar den bloei der vereeniging, met 't devies „Steunt Elkaar" steeds voor oogen. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand Augustus ingelegd f 213, terugbetaald 324,31 Het laatst uitgegeven boekje was n°. 296. Noordzee-badplaatsen. De Hunze-Maatschappij te Groningen heeft het plan om aanstaande jaar den dienst naar Borkum en Norderney zeer uit te breiden. Zij heeft zich thans reeds verzekerd van een mooie boot geheel ingericht voor den passagiersdienst waarmee aanstaanden zomer een gere gelde verbinding tusschen Groningen en de genoemde Noordzeebadeilanden zal worden onderhouden. Bovenstaand bericht werd ons toege zonden, waarom is ons niet duidelijk. Heeft het de bedoeling attent te maken op hetgeen voor een eiland gewenscht is, dan kan de inzender gerust zijnonze bootcommissie zal geen half werk leveren. Een vuilmakend zaakje. In den trein van Almeloo naar Zwolle kreeg een eierkoopman twist met een medereiziger. In zijn drift wierp hij zijn tegenstander met een ei naar het hoofd zonder dezen te raken. De laatste nam het gebroken ei kalm op en wierp het den driftigen koopman vlak in het gezicht, waardoor diens woede nog toe nam. Met de eiermand tnsschen hen in volgde nu een eierbombardement en de eierstruif spatte naar alle kanten in de coupé rond, zoodat ook de medereizigers hun deel daarvan kregen. Juist zoude noodrem in werking worden gesteld toen het station Nijverdal was bereikt. Met een bijna ledige mand en met erg toe getakelde kleeren, stapte de nijdige koopman uit, tot groote vroolijkheid der omstanders. De overige reizigers ver lieten nu ook de coupé, waarin de sporen van den verwoeden strijd duidelijk zicht baar waren, om in een andere hunne reis te vervolgen. Nog niet aan gewend. In een sigarenwinkel te Rotterdam kocht iemand tien sigaren van 2'/j cent en betaalde met 6 nieuwe stuivers. De juffrouw weigerde de nieuwe munt aan te nemen, omdatin den winkel geen „vreemd geld" in betaling werd aange nomen. Ook op andere plaatsen schijnt men van de nieuwe munt niets van te voren geweten te hebben. Een juffrouw te Groningen wilde de nieuwe dingen niet accepteeren, mee- nende, dat het een penning was, te gebruiken bij een klok en hamerspel. „Ik mot van die fratsen niks hebben, geef mai moar twei halve stuuvers, dat 's gemakkelijk veur 't muntgas", aldus besloot de juffrouw haar protestbetoog tegen den kruidenier, die haar met een exemplaar van de nieuwe munt gelukkig meende te maken. Vreemd grafschrift. Vroeger moet er ten zuiden van het koor der nieuwe kerk een witte graf steen gelegen hebben, met twee muilen er op en het opschriftEffen uyt. Men verhaalt dat de man, die daaronder begraven lag, zichzelven een bepaald aantal levensjaren had toegedacht en zijn uitgaven zóó had geregeld, dat zijn kapitaal juist voor dat aantal jaren strekken kon. Toen zijn nalatenschap vereffend was, bleef dan ook, zegt men, slechts een paar muilen over, die ter gedachtenis aan den zonderling, met de aangehaalde woorden er onder, in zijn zerk werden gebeiteld. t Is te probeeren.. Te Haarlemmermeer breidt zich het mond- en klauwzeer sterk uit. Vele landbouwers nemen voorbehoed- maatregelen en zetten kuipen met pekel in het land of leggen er zoutblokken neer, waaraan het vee kan likken. In hoever echter deze maatregelen doeltreffend zijn, valt nog moeilijk te constateeren, daar de ziekte zich zoo ongeljjk vertoont en niet, zooals gewoon lijk, overslaat op hetdichstbijzijnd vee. In de eeuio van stoom! Te Almkerk vierde dezer dagen een jong bruidspaar bruiloft en nog denzelfden avond bracht de ooievaar een bezoek. Morphine-vergiftiging. Voorzichtig. De 24-jarige E. B., oud-fourier bij het le reg. inf. thans eenige maanden zonder betrekking en te Rotterdam vertoevend, was bij 'n zwager aldaar werkzaam. Woensdagmorgen kreeg hij hevige kies pijn, waarom hij een der huisgenooten verzocht hem een dosis morphine te halen. Hij nam de morphine in 's morgens te twaalf uur, 's middags werd hij geheel blauw, 's avonds om tien uur is hij overleden, niettegenstaande vier doktoren al het mogelijke deden om hem te redden. Vermoed wordt, dat de hoeveelheid morphine door den apotheker toegediend te zwaar was. Groote brand. In het gehucht Klatering bij Beilen zijn 5 boerenwoningen totaal afgebrand. De geheele binnengehaalde oogst, bene vens nog 40 varkens, een koe en 2 geiten, werden een prooi der vlammen. Alles was zeer hoog verzekerd, zoodat de schade enorm is. Bat is al vlug. Door een winkelier in de Maurits- straat te Rotterdam is op het politie bureau in de Witte de Withstraat een valsch stuiverstukje (nieuw model) gede poneerd, door hem in betaling ontvangen. Zoo maakt men reclame. Op niet onaardige wijze heeft een Farijsch schilderijenhandelaai reclame weten te maken voor een schilderij. Hij had in Bordeaux van een aanzien lijke familie een beslist echt doek ge kocht voor 10,000 francs. Toen het doek geleverd was begon hij een proces, be werende dat hem een onechte schilderij was gezonden. De verkoopers waren niet weinig verbaasd. Bij het proces bleek uit het oordeel van deskundigen natuurlek de echtheid, en de belang stelling nu voor het doek gewekt, was zoo groot, dat de liefhebbers er om vochten en het doek 80,000 francs op bracht. Geen geurtje. In een tram te Breda zat een fraai aangedane dame naast een boertje. Toen de wagen een scheikundig laboratorium naderde, waaruit gewoonlijk een zeer onaangename geur van zwavel-waterstof naar buiten kwam, bracht de dame bij voorbaat een klein fleschje met kristallen aan den neus. Spoedig stroomde de leelijke lucht inderdaad de tram binnen. De boer keek evon rond toen zei hij, luid genoeg om door alle passagiers verstaan te worden Juf, zou de asteblieft de kurk weer op de fleschke willen zetten. (B. Ct.) Op de kermis te Delft. Een moeder, die gezegend werd met een drieling, maakte op het kermister rein een ommegang. De drie „bloeien" zien er, gezeten in een kinderwagen, helder en als rozen uit. Menig voorbij ganger offerde een gave aan deze moeder haar toch eigenlijk zooveel zegen niet benjjdend. De kost wordt toch op zon derlinge manieren gewonnen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) KALK en MEST. Voor vruchtboomen en klaver ie kalk bepaald een levensbehoefte en andere ge wassen hebben haar minder noodig. Niet met de bedoeling plantenvoedsel toe te dienen, geeft men gewoonlijk een kalkbe mesting. Men handelt aldus om den bodem te verbeteren. De kleideelen worden door kalk meer korrelvormig en losser. Een zure bodem wordt er door ontzuurd. Maar het voornaamste is: kalk oefent op sommige meststoffen een gunstigen invloed uit. Onder andere is dit het geval met kali- mest. Kalk begunstigt ten zeerste een regelmatige werking der kalizouten. Strooi dus kalk en kalizouten ongeveer in den- zelfden tijd uit. Slakkenmeel blijft onver schillig voor kalk. Dus mag men ook Slak kenmeel in den tijd der kal kbemesting uit strooien. Superfosfaat loopt gevaar door de kalk minder snel oplosbaar te worden. Stalmest verliest een deel der kostbare ammoniak-stikstof bij gelijktijdige kalkgift. Wat anders is het echter, als de kalk zich reeds eenige maanden in den bodem bevindt. Dan werkt zij gunstig op al het voorradige plantenvoedsel, maakt het sneller oplosbaar en dus geschikt om door de wortels te wor den opgenomen. Gebruikt men in den herfst kalk, dan is het aan te bevelen in dien tijd Kainiet of Patentkali en Slakkenmeel uit te strooien. Doch Stalmest en Superfosfaat mogen dan eerst in de volgende lente over het land gebracht worden. Daar de kalk 't oplossen van het plantenvoedsel bevordert, zal de oogst sterk toenemen. Doch zeker is het, dat de akker op die manier snel uitgeput raakt, "Wil men naast de zoo nuttige kalkbemesting zorgen voor rijke oogsten, dan moet de be mesting met stal- of kunstmest zoo ruim zijn, dat de bodem niet verarmt. Men gebruikt voor kleigronden 1000 3000 Ko. kalk per hectare, doch daar heeft de akker wel vijf jaren genoeg aan. Veen gronden doen het beter bij een kalkgift van 1000 1500 Ko, doch dan om de drie jaren geven. Naast de kalkbemesting geeft men op alle gronden 500 a 1000 Ko. kainiet of halt zooveel patentkali. Practijk en theorie pleiten beide voor een uitstekend samengaan van kalk en kali. Verder 500 a 1000 Ko. slakkenmeel naar behoefte. In 't voorjaar volgt dan weder 100 k 300 Ko, chilisalpeter. Stalmest en superfosfaat worden eveneens in de lente gegeven. Hoe fijner verdeeld de kalk is, hoe beter ze werkt. Men bereikt dit doel door on- gebluschte kalk (landbouwkalk) te blus- schen, waardoor ze in poeder verandert, of door aanwending van fijnverdeelde kalk, die reeds lang gebluscht is. Aan alle Tesselaren! eota pal in den strijd! Laat den moed niet verflauen 3erwijl do overwinning reeds daagt in 't verschiet, fcxjen lafaard is hij die zich nog laat benauen Öw moed en energie verlate u nietl BBeen, aarzelt nu niet, nu ge eens zjjt begonnen, aoont u solidair, als één man op uw post; öan hebt g'uw zaak weldra glansrfjk gewonnen, trtn z(jt ge van vreemde overheersching verlost. 2<eed, niemand mag zich aan de zaak nu onttrekken, „^mmers, moedig volharden, overwinnaars u maakt, tsin dommelt nog iemand, zoo een moet men wekken, eSit is 't met uw slapen, nu zijt ge ontwaakt. ^ecst toch niet bezorgd, want uw zaak moet gelukken, [-rter gij 'tnog vermoedt, vlucht de vijand daarheen, ÖOangerts en flauwerts, zij laten zich drukken, O maar zoo heet ge toch immers niet Neen .chl mochten allen dit spoedig beleven i—Sessel van vreemd' overheersching ontheven N., 10, 9, '07. A. A. K.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2