N° 2086. Zondag 15 September 1907. 20"te J aar gang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verscliijut Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KOHIER VAN DEN HOO F DEL IJ KEN OMSLAG. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel, maken bekend, dat een afschrift van het aanvullingskohier no. 1 van den Hoofde- lijken Omslag voor het dienstjaar 1907, ge durende vijf maanden, van den 10 September 1907 tot en met den 9en Februari 1908, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 9 September 1907. Burgemeester en Wethouders vnd., IIIDDINGH, Burgem. RUIBING, Secr. B E S T R IJ DING van de Tuberculose onder het Rundvee. De Burgemeester der gemeente Texel Gelet op het Koninklijk Besluit van 2 September 1904 (Staatsblad no. 219); Herinnert belanghebbenden er aan a. dat runderen, welke op tubercu lose duidende verschijnselen vertoonen, tegen schadeloosstelling door het Rijk ter slachting worden overgenomen, wan neer de eigenaar, mits geen opkooper zijnde, het verlangt en de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel daartoe termen vindt b. dat formulieren, ter mededeeling van het verlangen, tuberculeuse runderen door het Rijk te doen overnemen, kos teloos ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn, alwaar nadere inlich tingen worden verstrekt. Texel, den 10 September 1907. De Burgemeester voornoemd, EIDDINGH. Voorbereidend Militair onderricht. TEXEL, 14 SEPTEMBER 1907. Een pleidooi voor ons goed recht I Bene belangrijks beslissing staat in de komende week voor de plaats onzer inwoning te wachten. Men begrijpt zeker reeds wat wij be doelen, n. 1.de beslissing waar in het volgend jaar de alg. verg. der Holl. M.v. L. zal worden gehouden. De afd. Texel heeft het verzoek gedaan dat aan haar de eer te beurt zal mogen vallen om in 1908 de gastvrouw van de alg. verg. te mogen wezen; de afd. Hoorn deed voor die plaats een verzoek in denzelfden geest. Naar men weet wordt de alg. verg. dit jaar gehouden te 's Gravenhage, en 'tis op Woensdag den 18en van deze maand dat die vergadering zal plaats hebben en eene beslissing als boven bedoeld zal moeten worden genomen. Oppervlakkig beschouwd, zouden wig meenen, dat er geen kwestie van zal kunnen wezen en aan de afd. Texel vrij zeker een bewilligend antwoord op haar verzoek zal worden gegeven. Naar wij meenenedoch wij hebben in dit geval niet te beslissen, dat doet de alg. verg., samengesteld uit de afge vaardigden der verschillende afdeelingen. Wij willen evenwel de gronden voor onze meening duidelijk maken De Holl. M. v. Landb. omvat de af deelingen op dat gebied gelegen binnen den kring van Noord- en Zuidholland. In den regel komen eenmaal 'sjaars die afdeeliDgen, vertegenwoordigd door de afgevaardigden, te zamen, ten einde te bespreken en te behandelen vraag stukken, welke op het gebied van land bouw, veeteelt, enz. van belang worden geacht. Dat is de bedoeling der alg. verg. Ook nog ditdoor de vergadering wordt, bij andere huishoudelijke zaken, tevens ook aangewezen de plaats waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden. Beurtelings worden die vergaderingen gehouden in Noord- of Zuidholland en het is dunkt ons niet meer dan billijk dat ook aan de afd., ieder op hare beurt, de eer wordt toegekend om de alg. verg. te ontvangen, indien door haar kan worden voldaan aan den bescheiden eisch „een goed vergaderlokaal," en eene goede reisgelegenheid daarhenen bestaat. En dan mag zeker wel het eerst in aan merking komen die afdeeling welke het verzoek doet de gastvrouw te mogen zijn en aan wien die eer nog nimmer te beurt viel. In dat geval verkeert alsnu de afd. Texel, welke gedurende haar meer dan 50-jarig bestaan, nog nimmer het voor recht had de alg. verg. te ontvangen. De afd. Hoorn welke eenzelfde verzoek heeft gedaan, zag (vergissen wij ons niet) in dat tijdsbestek reeds tweemalen zich bevoorrecht met het houden der alg. verg. binnen hare veste, en 'tzou uit dat oogpunt beschouwd zeker niet billijk zijn thans Texel achter te stellen en Hoorn wederom, nu voor de derde maal in dat tijdsbestek, dat voorrecht toe te kennen. De afd. Texel mag dus zeker met ver trouwen op haar goed recht aandringen, omdat Texel door de goede verbinding van spoor en boot voor de afgevaardigden zeer gemakkelijk is te bereiken en voor het houden der alg. verg. een localiteit kan aanwijzen even geschikt als de stad daarvoor beschikbaar kan stellen. Op de bovenaangevoerde gronden kan het niet anders of op het verzoek van de afd. Texel zal gunstig worden beschikt. Doch er is meer: Een vereeniging van landbouw(ers) moet er prijs op stellen dat haar ver gaderingen worden gehouden op eene plaats waar de landbouw de hoofdbron van bestaan is, waar de leden zich als het ware tehuis gevoelen, waar veel is waartenemen in zake het bedrijf en het vereenigingsleven, en daarvoor is niet minder dan de stad het z. g. platteland de aangewezen plaats, nog te meer waar dat z. g. platteland, Texel, (men zie de kaart) eene oppervlakte beslaat van 18.000 HA. (500 HA. meer nog dan de Haarlemmer meer); waar de veeteelt, inzonderheid de schapenfokkerij zulk een grooten omvang heeft, waar graanbouw, heide ontginning, bloembollencultuur enz. voortdurend be langrijker wordt. Men gaat vergaderen om de belangen van het bedrijf niet om te feesten; is dat laatste niet onaangenaam 't mag geen hoofdzaak wezen. Doch ook in dit opzicht zal Texel zich niet onbetuigd lateneen rijtoer over het eiland zal zeker genot opleveren, eene tentoonstelling zal de afd. gewis aan de alg. verg. verbinden en de bur gerij zal vrij zeker niet achterwege blijven om de bezoekers gepast genoegen te verschaffen. We komen daarvoor nog maar niet zoo dadelijk met zakken gelds aandragen, 'tis geen zaak van koopmanschap en 't is ook nog niet noodig; de afd. Texel is zich zeer goed bewust het gewicht van haar verzoek en wat bij inwilliging daarvan de gevolgen zullen wezen, men kan zich verzekerd houden dat Texel het vertrouwen niet zal beschamen. Voor een goede kennismaking met het grootste der Noordzee-eilanden (dat maar niet is een opgeworpen hoop zand in zee, waar men in beschaving nog verre ten achter zou wezen volgens wellicht som- miger meening) zou het goed en nuttig zijn, dat een bezoek daaraan, door de Alg. verg. der H. M. v. L. in de hand werd gewerkt. Texel is een bezoek overwaard; zelfs de afgevaardigde van de afd. Hoorn, de heer de Joncheere, Texel's oud-burge meester, die nog meermalen een bezoek aan zijn eerste standplaats brengt, zal hieromtrent in gunstigen zin moeten getuigen, ook waar ZEd. nu, (zeker vreemd) tegen Texel in het krijt moet treden. Er zou hieraan nog meer zijn toe te voegen, b. v. dat het noordelijk deel van Noordholland nog steeds misdeeld bleef van het voorrecht om de alg. verg. te ontvangen en vele leden der Maatschappij tengevolge daarvan te weinig in de gelegenheid komen kennis te maken met dit belangrijk deel van het groote geheel; dat het Oostelijk deel nog voor enkele jaren geleden werd bevoor recht door het houden der alg. verg. te Enkhuizen, en zoo al meer; doch wij kunnen het hierbij wel laten. Met vertrouwen zien wij de beslissing te gemoet, die, tiaar recht toegepastzeker niet anders dan ten voordeele van Texel zal kunnen wezen. Aan onze afgevaardigden den taak om ons goed recht te verdedigen. Die taak is zeker ten volle toever trouwd aan de heeren Dr. Wagemaker en Keesom, die daarin door den afge vaardigde van de afdeeling Eierland, den heer Flens, vrij zeker krachtig zullen worden terzijde gestaan. Dat een goed succes hun pogen moge bekronen, om de alg. verg. der H. M. v. L. in 1908 te houden, op Texel, het grootste der Noordzee-eilanden, te doen plaats hebben. Met de afdeelingen op Texel zullen ook die van de andere eilanden en die in het noordelijk deel van Noordholland, zich over zulk eene beslissing zeker algemeen verheugen. (Van bovenstaand opstelletje werd bereids een afdruk aan de afdeelingen toegezonden.) De loting voor de ingeschrevenen van de Nationale Militie alhier, zal plaats hebben op Dinsdag 8 October a. s., des voormiddags te 11 uur. Een goed bericht. Het heerlijke weêr van deze dagen, dat vrij wel iedereen zoo welgevallig en aangenaam is, doet ook de geleerden een woordje meespreken. Ziehier wat ze er van zeggen: „De nazomer, die zich deze maand zoo mooi heeft ingezet zal volgens de meening van de weerkundigen nog wel eenigen tijd aanhouden. Men heeft een hoogen luchtdruk in bijna geheel Europa waargenomen en dat voorspelt overal kalm, aangenaam, droog, meest helder weer, zoodat de zon zich nog in al haar kracht kan doen gelden. Wel is het mogelijk dat de lucht in de mor genuren nog nu en dan bewolkt zal zijn, maar noemenswaardige regen wordt niet verwacht. Wanneer niet alle voortee kenen bedriegen zullen wij voor ver scheidene dagen bestendig weer hebben, wat den geheelen zomer nog niet het geval was. De nazomer zal zoolang aanhouden als de tegenwoordige hooge barometerstand duurt en dat kan onder deze omstandigheden tamelijk lang zijn. Oosterend, 13 Sept. Voor den cursus, die hier in den wapenhandel gegeven zal worden en met 1 October aanvangt, hebben zich 30 jongelui aangemeld. De belangstelling voor die oefeningen is hier wel toenemende, daar voor een paar jaren met moeite het vereischte aantal deelnemers voor een dergelijke cursus was bijeen te krijgen. De teelt van groene erwten valt in den polder Het Noorden niet mee. Met de machine kan men ongeveer -50 H.L, per dag dorschen, terwijl bij goede vruchtzetting gemakkelijk het dubbele van die hoeveelheid gedorscht kan worden Van de grauwe erwten heeft men betere verwachting. De dorschmachine van den heer H. Kievit, die er dagelijks werkt heeft veel bekijks. Vooral de strooladder is iets nieuws voor de omgeving. 't Gevaar komt steeds nader. Het mond- en klauwzeer breidt zich ook te Schagen gestadig uit. Bij de bestaande gevallen is de ziekte thans uitgebroken bij W. de Graaf en D.. Stammes. Maatregelen worden beraamd, om het voor de markt aangevoerde vee aan een keuring te onderwerpen. Een zuinig resultaat. Men schrijft aan het „Vad" Tengevolge van het ongunstige weder en de uitgestrektheid der terreinen, zijn de manoeuvres op de Veluwe voor de manschappen zeer vermoeiend geweest. Gevallen van bewusteloosheid kwamen herhaaldelijk voor, zelfs kort na het uitrukken. Zaterdag kon de helft van de afdeeling genietroepen, die steeds de overigen vooruittrekken, om het terrein in orde te maken, wegens vermoeienis geen dienst meer doen. De oefeningen van dien dag zijn groo- tendeels niet geslaagd; ook de afzetting van de terreinen liet veel te wenschen over. Wanneer de manschappen des avonds te Apeldoorn terugkeerden, waren ze vaak genoodzaakt nog een uur en langer te loopen om hun kwartieren te bereiken een gevolg van de uitgestrektheid der gemeente. De stemming onder de militairen was dan ook weinig opgewekt. Er zijn ook nog al paarden bij de manoevvres omgekomen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor ben Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Yan 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Latere aanmelding voor den a. s. winteroursus. De Burgemeester van Texel brengt in herinnering: Voor deelneming aan den aanstaanden winter- cursus kunnen zich alsnog aanmelden a. de lotelingcn, die reeds in het vorig jaar hebben geloot, en in verband met het door hen getrokken nummer in aanmerking komen om in het volgend jaar bij de militie te worden inge lijfd en b. de jongelieden, die op 1 Juni van het loopend jaar nog niet militieplichtig waren, of, op dien datum wel militieplichtig zijnde, zich ter zake van uitoefening van of opleiding tot land bouw, handel of nijverheid enz. op vermelden tijd buitenslands ophielden. Voor de lotelingen, hiervoren onder a genoemd, moet de aanmelding geschieden bij den Officier, met het onderricht belast, en wel bij den aanvang van het eerste oefeningsuur van den aanstaanden wintercursus. Voor de longelieden, hiervoren onder b genoemd, behoort de aanmelding te geschieden zoo spoedig mogeljjk. iu ieder geval vddr 1 Oct a. s. en rechtstreeks bij den Inspecteur der Infanterie te 's-Gravenhagc, onder opgaaf van het juiste adres van den belanghebbende en van de Gemeente waar hij het onderricht wcnscht bij te wonen, en onder overlegging van de bescheiden, waaruit blijkt, dat hij tot het doen zijner aangifte vddr 1 Juni jl. niet was gehouden. Jongelieden dezer categorie, die reeds in dit jaar moeten loten en van wie alzoo te voorzien is, dat zij wellicht slechts gedurende ddn wintertijd- perk het onderricht zullen kunnen volgen, zullen, zoo zij in een garnizoenplaats wonen of zich daartoo naar eeno naburige garnizoenplaats wen- schen te begeven, in ac gelegenheid gesteld worden in tc halen, hetgeen zij door het niot- bijwoncn van het onderricht in het vorig winter- tijdperk hebben vorzuimd. Texel, don 12 September 1007. Do Burgemeester voornoemd, ÏÏIDDINGII.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1