KENNISGEVING. VERMIST Een flinke Jongen Buitenland, Marktberichten. JpÜF60 Advertentiën SCHOUW. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten- ADVERTENTIËN. ALGEMEENE VERGADERING Een kras besluit. Te Zegveld heeft de gemeenteraad met algemeeue stemmen besloten tot ophelfing van de openbare school met ingang van 1 October e.k. (It. N.) Voor verschillende zaken. In Cleveland wordt, op kosten en initiatief van Rockefeller, een geweldig hoogt kerk gebouwd die niet minder dan 16 verdiepingen hoog wordt. Het reusachtige gebouvv zal komen te staan op de plaats, thans door de Baptistenkerk ingenomen, waar de be faamde milliardair zijn godsdienstplichten waarneemt. Tot den bouw van dezen kerk sky scraper" is al eenige jaren geleden be sloten, en de hoofdgeestelijke, dr. Eaton, heeft een studiereis naar Engeland ge maakt, om daar de kerkelijke instellingen grondig te bestudeeren. De nieuwe kerk zal niet alleen de voor den dienst bestemde zalen bevatten, maar tevens een hospitaal, een turnzaal en een paar restauratiezalen DE OUDE BOOT. Zij lijdtHaar „hoofd" valt neer Zij zucht zoo teer„Ik kan niet meer!" Dan barst zij eensklaps in woede los En rent heen en weer als een getergde os. Terecht! De dame wordt gekweld; Zij heeft het nog eens opgeteld En ja, reeds duizende guldens vlogen ras Uit haar gevulde beurs in Rengers' nieuwe tasch. Ziehier het resultaat Het verlaagd tarief heeft nu niet meer gebaat Deez' reden vooral doet haar toorn ontbranden. Slechts 't voorstel der commissie moest aangenomen zijn met beide handen Haar stil't Lijden is gauw gedaan; De directie is met haar treurig lot begaan En schenkt weldra—men heeft 't zelden zoo gezien Haar heel veel rust, ja—geeft pensioen misschien. Mijnheer de Eedacteur! Verzoeke beleefd voor onderstaande eenige plaatsruimte in uw geacht blad. Daar door mij reeds herhaaldelijk fiets tochtjes zijn georganiseerd naar verschil lende plaatsen in den omtrek, en deze tocht jes by de deelnemers altijd zeer voldaan hebben, kwam bij mij de gedachte op, ook onze overburen, de dames en heeren van het eiland Texel, eens tot een zoodanig tochtje op den vasten wal uit te noodigen, in de verwachting dat dit plan bij hen de noodige instemming zal vinden. Iknoodig hen daartoe uit, om Zondag 2!) September a. s. per Baron Rengers naar Den Helder over te steken, waar ik aan den steiger gereed zal staan om hen te ontvangen. Wy verbinden hiermee nut en genoegen want we steunen daardoor ook de nieuwe onderneming, de Texelsche boot, en komen als beoefenaren der sport, nauwer met el kander in aanraking. Dat velen, die door middel van uw geacht blad, van dit plan in kennis worden gesteld aan die uitnoodiging gehoor zullen geven, is mijn hartelyke wensch. Aldus Zondag 29 September, 's morgens half acht, verzamelen op den steiger te Heider, waar de route verder zal worden vastgesteld. In afwachting, en met dank voor de plaatsing, verblyf ik achtend, Uw dw. dn., G. KOEDIJKER. Helder, September 1907. Schagen, 19 Sopt. Aangevoerd: IS Paarden f SO,a 1 200,-; Veulens t a f 10 Stieren f 130,a 180, 20 Gteldekoeien i 120 a f 190; 85 Vette Koeien 180 a i 310 50 Kalikoeien f 160,a f 275 30 Nuchtere Kalveren f 9 af 21,00; 700 Schapen (vette) f 24.— a f 32.00; 135 Schapen (magere) f 18,a 23, lammeren f 12,f 19,—, 12 Varkens f' 11,a f 14; 25 Vette Varkens 46 a 51 cent per Kg. 80 Biggen f 6 a f 8, Kipeieren 1 4,10 a f 4.60 per 100; Boter f 1,20 a f 1,40 per K.GL Zondag 33 September. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijae. Waal. Voorm. 10 uur do hr. Barends. Evangelist te Heilo. Uudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm 10 uur ds. Met. 's Avonds 7 uur do Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Scherpenhuysen Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 14 tot en met 20 Sept. 1907. •Ondertrouwd: Matthijs Molenaar en Anna Maria Cornelia Eelman (den Burg) Getrouwd: Geene. Geboren: Aaltje Hendrica, dv. Maarten Dogger en Jantje Bas (Oudeschild) Overleden: Simon Dijker, oud 83 j., ongeh. (den Burg) voor VIEB achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Geboren MARTHA en MARIA dochters van Leonard Küller en Martha KaLLER-Boecker. Leeuwarden, 20 Sept. 1907. voor alle leden van de Afdeeling TEXEL, v/h WITTE KRUIS, op MAANDAG 33 SEPTEMBER a.s. 's avonds 71/s uur *a het hotel „de Zwaan" Agenda: Notulen. Beschrijvingsbrief Algem. Verg. Benoeming afgevaardigde. Rondvraag Sluiting. ADR. WAGEMAKER, voorz. L. J. KIKKERT, secr. Dijkgraaf en Heemraden vnu het Water schap „de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel" brengen tor kennis van de In gelanden, dat naar aanleiding van art. 16 der keur en verordening voor dit Water schap de SCHOUW, op hetschoonmaaien en zuiveren van de Tochtslooten en Cenen, van Bobbels, Kroos, Riot en Flab, is be paald op VRIJDAG 11 OCTOBER 1907. Texel, den 17 September 1907. Dijkgraaf en Heemraden vnd., J. 8. DIJT, Dijkgraaf. RUIBING, Secretaris. Naar ons wordt medegedeeld was bij de aanbesteding voor de levering van 9o000 KG. Slakkenmeel, gehouden door de Coöperatieve vereenigiog „Door samen werking voordeel," de laagste inschrijver de firma C. R. Ktijser Co. alhier. Een teleurstelling Uit Hoorn schrijfG men aan de „Tel.": „Waar men in Hoorn zoo gehoopt had, dat de algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw het volgend jaar, daar ter plaatse zou worden gehouden; waar men met zoo'n schitterend resultaat (denk aan het sterke waarborgfonds en den krachtigen steun van het Gemeentebestuur) was bezig geweest aan het treffen, nu reeds, van de voorbereidende maatregelen, was het voor de geheele stad een diepe teleur stelling, het bericht te ontvangen, dat de algemeene vergadering met de ten toonstelling het volgend jaar op Texel zal worden gehouden. We weten, dat heel wat vlaggen zouden zijn uitgestoken geworden, wan neer een gunstig bericht van uit Den Haag ware gekomen. Jammer, erg jammer vinden we het yoor de gemeente, dat datgene waarnaar zoo sterk werd verlangd, zoo verkeerd is uitgeloopen. Verboden lectuur. Vanwege het Centr. Bureau voor de kath. sociale actie, is in 50,000 exem plaren een propagandablad „De Voor hoede" verspreid. Te Haarlem is echter op last van hoogerhand die verspreiding van het blad verboden. De „hoogere hand" is echter niet bij burgerlijke, maar bij kerkelijke autoriteit te zoeken. (Hbld.) Waarin al wordt gestaakt. Een werkstaking van catechisanten is niet alledaagsch. Te Drumpt heerscht er eene al sedert twee jaren. Oorzaak daarvan is, dat de predikant de catechi satie op Zondag heeft gezet en de boeren jongens en meisjes dezen vrijen dag daaraan niet geven willen. De catechi satie wordt dus niet bezocht en tengevolge daarvan worden geen nieuwe lidmaten aangenomen. Een schetsje. Wij hebben in ons land Commissa rissen der Koningin en commissarissen van politie; bij feestelijke gelegenheden fungeeren commissarissen van orde en in sportvereenigingen commissarissen van materieel; maar de talrijkste rubriek zijn de commissarissen van maatschappijen en naamlooze vennootschappen. Het is een van die baantjes zegt de „Kamper Ct." waarvoor meestal menschen genomen worden die wat klank hebben om hun naam en om hun geld. Op bekwaamheden wordt wel eens gelet, maar dat element is gewoonlijk bijzaak en tijd en gelegenheid met de noodige vakkenis, om de bedrijven na te gaan waarvan zij commissarissen zijn, zijn heelemaal geen vereischte. Integendeel, het meest aangewezen type voor com missaris van maatschappij of naamlooze vennootschap is hij die vriendelijk de niet-onaardige verdiensten opsteekt, die de betrekking meebrengt, na te voren even vriendelijk zonder onderzoek alles te hebben goedgekeurd wat directeuren aan aandeelhouders willen kwijt worden. Commissarissen zijn, in het deftige, de menschen die de directie laat optreden vóór de tent. Zij moeten lokken zoolang de dubbeltjes nog niet binnen zijn en blijven verder een levende reclame voor het vertrouwen dat de directie heet te genieten. Een big in de wieg. Er was Maandag iets bijzonders te zien op de markt te Alkmaar, dat algemeen de aandacht trok en waarom velen har telijk hebben gelachen. Men zag n.l. een boerinnetje, dat een vet varken ter markt bracht in., een kinderwagen! Geen onnoodige kosten. Een deurwaarder te 's Gravenhage had op last van een collega te Rotterdam iemand wonende te Hof van Delft ge dagvaard om voor het tweede kantonge recht te Rotterdam te verschijnen. De kantonrechter schrapte op de kosten van de dagvaarding f 2 omdat die dag vaarding evengoed had kunnen uitge bracht worden door den deurwaarder te Delft, die f 2 minder afstand zou bere kend hebben Het gaat niet aan—zeide de kantonrechter iemand onnoodig op kosten te jagen. Bedolven. Te Valthe had Maandagmiddag een zeer treurig ongeluk plaats. Terwijl de arbeider A. A. bezig was een. put te graven en daarvan de wel nog een weinig te vt rdiepen, stortte plotseling een massa zand naar beneden, waardoor hij er ge deeltelijk onder bedolven raakte, meldt de „Ass. Ct." Pas had hij om hulp geroepen, of eon tweede hoeveelheid viel naar beneden en bedekte hem geheel, alleen eene hand stak er nog boven uit. 't Was niet mogelijk spoedig hulp te verleenen, daar het een zeer gevaarlijk werk bleek men kwam bij de pogingen die men deed om hem naar boven te krijgen, tot de ontdekking, dat de levens geesten reeds geweken waren. 's Avonds heeft men het werk moeten staken, om niet opnieuw menschenlevens in gevaar te stellen, toch is nog den zelfden avond het lijk bovengebracht. De man laat een weduwe met vijf kinderen na. Rare muzikantjes. Na afloop van het galadinar aan H. M. de Koningin te Middelburg aange boden, werd door den ondernemer van het diner eenig tafelzilver vermist. Onmiddelijk werd een onderzoek in gesteld, dat aanvankelijk geen resultaat opleverde. Men herinnerde zich echter dat de stafmuziek van het 3e regiment het diner met muziek had opgeluisterd en na afloop aan dezelfde talel eenige gerechten had gebruikt. Onmiddelijk werd een onderzoek in die richting ingesteld hetgeen tot het resultaat leidde,, dat men vernam, dat bij een zilverhandelaar te Bergen-op-Zoom de vermiste voorwerpen te koop waren aangeboden. Het onderzoek dat hierop vanwege de militaire autoriteiten is ingesteld, leidde tot de arrestatie van een 5-tal muzikanten. Met de Noorderzon vertrokken. Twee pleegzusters, die sedert een paar jaar te Beverwijk een herstellingsoord voor eigen rekening hadden ingericht en gedreven, hebben plotseling haar zaakje aan een ander overgedaan en zijn achterlatende een groot aantal credi teuren, met de noorderzon vertrokken, Alles was zeer geheimzinnig en met overleg voorbereid: ze lieten een annonce plaatsen om indiening der rekeningen vóór of op 1 October aan een vertrouwd adreszonden enkele patiënten voor eenige dagen elders in pension en toen ze hen tot Utrecht weggebracht hadden, verwijderden zij zich en moeten direct naar Hamburg doorgereisd zijn om van daar naar Amerika te vertrekken. De rekeningen van de gemaakte schul den zijn alle aan het opgegeven adres bezorgd, maar voor de betaling is geen geld aanwezig. (Tel.) Ter navolging. De heer N. A. de Vries schrijft in de „Blauwe Vaan": In de provincie Gro ningen en waar niet wordt gedron ken, gedronken bij wei ken en bij rusten, overal, in de steden op het land. Op het land vooral op gezette tijden, bij moeielijken arbeid, als dorschen, oog sten, enz., een gewoonte, die, zou men zoo oppervlakkig zeggen, er nooit uit gaat. Eiken dag minstens een borrel, zes per weeksoms twee per dag, h la Schaepman. Maar luistert. In den Westpolder, waar groote boer derijen zijn, waar dus ook heel wat handwerk geschiedt, is een navolgings- waardig voorbeeld gesteld. Bij den heer Mansholt, een vooruit strevend man (en lid der S. D. A P.) ook in de richting van de geheel-ont houding (waarschijnlijk is hij zelf ont houder) is op zijn initiatief een stemming onder de werklui gehouden (niet beinvloed door hemzelf) 'n stemming om den alcohol af te schaffen, om in plaats van den borrel per dag, den kostende prijs ervan, 5 cent, uit te betalen. Dertig cent per week Met een enkele stem tegen, dus met groote meerderheid, is de borrel voor altijd afgeschaft. Een mooi voorbeeld! Ter navolging yoor alle werkgevers en werknemers Even gevaarlijk als een auto. Dinsdag weiden in de ütrechtsche- straat te Amsterdam 3 vrouwen en een kind door een wielrijder omver gereden. Een dezer vrouwen, reeds bejaard, bezeerde zich, hierby zoodanig aan de heup, dat ze niet verder kon gaan en per rijtuig naar haar woning is gebracht. Leiden, 20 Sept. Ter markt werden beden aangevoerd 72 Stieren f120,— a 1250, 145 Kalf- en Melkkoeien f 160 a 1 307; 107 Varekoeien f 123 a f 235; 182 Vette Oasen en Koeien f 180 a f 318 49 Kalveren (vette) f 52 a f 87 34 Kalveren (magere) f7 af 14, 137 Graakalveren f34 a f97; 862 Lammeren f' 18,a t 24,00; 603 Schapen (vette) f 23,— a f 31.00 345 Schapen (weide) f 18 a 1 21; Overbouders f' ,00 a t ,00. Vette Varkens a ct. perK.G.; 410 Magore Varkens f 17 - - af 38, 359 Biggen f 5,00 k f 9,00; TWEE SCHAPENmerk een roodo streep over den rug, roode stip op de schoft, zwarte stip .op den staart. Aanwijzing verzoekt I*. W. ROEPER, Kerkcplauts. wordt gevraagd aan onze drukkerij. Verdienste naar geschiktheid. LANGEVELD DE ROOIJ. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2