Holl. Dl. r. Landbouw, aid. Elerland. ill. NI. v. Landbouw, aid. Texol. Winterdienst 1907-08. American Petr. Co. Depot Texel. Predikbeurten- Advertentiën het bestellen van veevoeder tot en met 30 Sept. as. 's middags 12 nur. Dr. R. A. Tange, Uilslag van gehouden Moopingen. Marktberichten. ADVERTENTIËN. teekenis werd geacht. Over 't algemeen werd den afgevaardigde opgedragen het hoofdbestuur te steunen. Wat da ver kiezing van leden voor het hoofdbestuur betreft hiervoor werd den nog te be noemen afgevaardigde vrij mandaat gegeven, alleen werd hem opgedragen in ieder geval te stemmen op den heer H. J- Calkoen. Tot afgevaardigde werd hierop verkozen de heer Wagemaker, welke evenwel wegens gebrek aan tijd bedankte Daarna werd na herhaalde stemmingen gekozen de heer Kuperus, welke zich de benoe ming liet welgevallen. Tot. plaatsvervangend afgevaardigde werd gekozen de heer Aug. C. Keijser, welke ook die benoeming aannam. De agenda thans afgehandeld zijnde en niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering door den Voorz. gesloten. Tentoonstellings-terrein. Naar ons wordt medegedeeld is, na het bezichtigen van terreinen voor de tentoonstelling in het volgend jaar te houden, voorloopig de keuze gevallen op het land van den heer Roeper, aan het .einde Koogerstraat. Meldden wij in ons vorig nummer dat de firma C. R. Keijser alhier de laagste inschrijving deed voor de levering van Thomasphosphaat, aan de Coöp. ver- eeniging „Door samenwerking voordeel," volledigheidshalve willen wij hieraan nog toevoegen dat yoor de levering van 40000 KG. Kaïniet en 5000 KG. ODgebluschte kalk de laagste inschrijving was van de firma Joh. F1 Morra te Alkmaar, aan wie de levering werd opgedragen. Oosteeend, 24 Sept. De vereeniging „Nut en Genoegen" hield Zaterdagavond hare gewone jaarvergadering, tot afdoe ning van huishoudelijke zaken. De ver gadering was, wat niet dikwijls gebeurt, goed bezocht, hetgeen zeker te danken was aan de in uitzicht gestelde bespre king aangaande eene feestelijke herden king van het 45jarig bestaan der ver eeniging. De Voorzitter zinspeelde hierop bij de opening en heette allen welkom. De notulen werden gelezen en goed gekeurd, waarna de penningmeester rekening deed. De kas sloot met een goed batig saldo en boeken en bescheiden werden in orde bevonden. Volgens rooster moest de Voorzitter, de heer J. Daalder Dz. aftreden, die met op één na algemeene stemmen voor den tijd van drie jaar werd herkozen en zijne herbenoeming aanvaardde. Acht personen hadden zich voor het lidmaatschap aangemeld, die allen werden aangenomen. Twee waren van de lijst gevoerd, een wegens sterfgeval en een wegens vertrek. Het aantal leden be draagt nu 79. Besloten werd tot het aankoopen van nieuwe boeken voor de bibliotheek, waar voor een bedrag werd vastgesteld. Daarna werd met algemeene stemmen goedgevonden, om op 23 November eene feestelijke bijeenkomst te houden, waar voor in groote trekken een programma werd aangegeven. Omtrent de te maken kosten heeft het Bestuur algeheele vrijheid van ban delen. Het rooken zal in die vergadering verboden zijn. Nadat nog besloten was, om het over tollige tooneelgerei (voor-, achterdoek en coulisses) te koop aan te bieden, werd de vergadering gesloten met dank voor de belangstelling. Zaterdag werd per rijtuig thuis gebracht de visschersknecht E die zoo danig aan boord was gevallen, dat bij niet tot loopen in staat was. Ook werd heelkundige hulp ingeroepen voor een meisje van den landman D. uit het Noorden; dat zich vrij ernstig bezeerd had bij een dorschmachine. Voorzichtigheid is steeds aantebevelen. De heer M. Kikkert, Hoofd der school, alhier, die op de voordracht staat voor Hootd der school te Kudelstaart, heeft zijne sollicitatie ingetrokken. Vlieland. Aan Mejutfr. de Wed. Tninstra is met ingang van 15 Oct. a s. eervol ontslag verleend uit haar betrek king van Moeder in het Diaconie-Wees huis alhier. Benoemd werd in dezelfde betrekking Mejuffr. de Wed. Wiersma te Leeuwarden. 23 Sept. Een paar joDgens van Ter schelling maakten gisterenmiddag een tochtje op zee in een kleine roeiboot. In de nabijheid van de Vliesloot voerde de sterke stroom het bootje mee. Zeker had het treurig met de jongens kunnen afloopen, indien niet de van Harlingen komende Bremer stoomboot „Engelina" hen had opgepikt en veilig te Terschel ling aan wal had gebracht. Eerst trouwendan oorlog Trouwen gaat vóór oorlog, zei een koetsier en hij joeg te Rotterdam oen trouwkoetsje dwars door een cavalerie- patrouille heen, die er door in de war geraakte. Natuurlijk was de comman- deerende officier van een andere meening en liet haastig proces-verbaal opmaken. Amsterdam, 23 Sept. Aangevoerd: 205 Runderen, le kwal. 72 k 76 ct. 2e kwal. 66 a 70 ct. 3e kwal. 56 a 62 ct. 205 Melk- en Kalfkoeien f 130 a f 285, 2 Schapen f k f 71 Nuchtere Kalveren 18,fi 115, 369 vette Varkens 48 a 52 ct. Zondag 29 September. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. half 3 ds. Kijne. (Doop.) Koog. Nam. half drie ds. Visser. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. (Doop.) Cocksdorp. Voorm 10 uur ds. Kijne. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Scherpenhuysen voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Geboren EMMA dochter van Jb. Sz. Keijser en W. KEiJSER-Lagerveld. Hal—Texel, 23 Sept. 1907. WlMgE— Bij acte verleden voor den onder- ïör^^ geteekende dato 9 September 1907 (goedgekeurd bij K. B. van den 17 Juli bevorens no. 59) is opgericht de Naamlooze Vennootschap ter voortbrenging en levering van licht, warmte en beweegkracht in de Gemeente Texel, aldaar gevestigd. De betrekkelijke acte is geplaatst in de IVederlandsche Staatscourant van 24 Sep tember 1907no. 223. G. J. O. D. DIKKERS, Notaris te Texel. Bij het Bestuur der Coöperatieve jgimp aankoopvereeniging „Door samen werking voordeel" is nog gelegenheid tot HET BESTUDR. Vergadering Vrijdag 27 Sept., des avonds 77s uur, in 't lokaal van den heer BCIJS te de Cocksdorp. Agenda: 1 Verslag afgevaardigde. 2 Tentoonstelling 1908. Namens 't Bestuur, P. STOEPKER, Voorzitter. D. C. DROS, Secr. VERGADERING VAN LEDEN op Zaterdag 28 Sept. 'sav. half 8 in Hotel De Zwaan. Agenda: Verslag van den afgevaardigde. Tentoonstelling 1908. Namens het Bestuur, H. W. KEESOM, Voorzitter. Jac. KIKKERT Nz., Secr: ARTS, Speciaal voor chirurgie en oogheelkunde, is van 26 September tot half November niet te consulteeren. HELDER. Hoofdgracht 76. Na 1 October rijdt do tankwagen inplaats van Zaterdags 's Maandags naar den Hoorn en Burg en Zaterdags naar Oudeschild. De andere ritten blijven onveranderd. Noodlottige brand te Amsterdam. Vijf voltcassenen en twee kinderen om het leven gekomen. De ontzettende brandgevaarlijkheid van een deel der huizen aan de Marnix- straat, die, schoon ze er van buiten royaal genoeg uitzien, van binnen even hokkerig en met menschen volgestopt zijn als die in andere meer erken d-gevaarlijke stadsgedeelten, die brandgevaarlijkheid, reeds eenige jaren geleden en nog weer later gemonstreerd door branden die men- schenlevens kostten, is Zondagavond op nieuw en op ontzettende wijze bewezen. Drie mannen, twee vrouwen en twee kinderen, behoorende tot drie verschil lende gezinnen, zijn Zondagavond bij een brand, ontstaan in het perceel 275 in de Marnixstraat bij de Raampoort, eerst gestikt, daarna verbrand. „Verkoolde lijken zijn het;" daarmede is helaas alles gezegd. Het gansche huis was bewoond geweest; van onder tot boven vol menschenIn het huis de suikerbakker C. van Bree en zijnge2in. Eén hoog vóór de stucadoor Geerkens met vrouw en kind. Eén hoog achter de letterzetter L. Rust met vrouw en drie kinderen. Twee hoog vóór de weduwe Steinder met drie kinderen. Twee hoog achter de bakker De Zoet met vrouw en drie kinderen. Drie hoog vóór een loodgieter van denzelfden naam ook met vrouw en twee kinderen. Drie hoog achter de sigarenmaker Smit met vrouw en twee kinderen. Eindelijk nog op den zolder de oude man Balke met zijn eveneens bejaarde echtgenoote en hun zoon, een diamantbewerker. Naar alle kanten vluchtten de men schen heen; éen man kwam met gezengde haren en verbrande kleeren naar beneden stormen, jammerend over zijn vrouw en zijn zoon Langs de steile trappen van perceel 277 dat ook een „uitgang" heeft op den noodlottigen zolder, werden in zeilen de lyken afgedragen. De knieën in doodstrijd hooggetrokken en zoo verstijfd, de ge zichten onherkenbaar verkoold, zoo wer den de ongelukkigen neergelegd in manden en naar het Wilhelmiua Gasthuis over gebracht. Daar werden de omgekomenen herkend door verwanten en betrekkingen; 'twas een vreeselijk tooneel daar ter plaatse. De omgekomenen bleken te zijn Johanna Margareta Balke, 72 jaar. Johan Herman, haar zoon, 45 jaar. Jacobus Wilhelmus de Zoet, 24 jaar, zijn vrouw, eveneens 24 jaar en hun beide kinderen, 1 Va en 'A jaar. Herman Smit, 32 jaar. De maD, die gewond in het Gasthuis werd opgenomen, is de 72jarige Casper Heinrich Balke, die zijn vrouw en zijn zoon bij deze ramp verloor. Hij heeft zijn leven te danken aan het feit, dat hij zijn redding beneden zocht. Zij, die op den zolder bleven, of daarheen ijlden om een uitgang te vinden zijn daar eerst, door den rook die omhoog steeg, gestikt, in de vreeselijke brandgang, die hoe goed ook oorspronkelijk bedoeld, bij werkelijke paniek een „muizenval" is. De sigaren maker Smit die drie hoog achter gevonden werd, heeft zich zeker den uitgang af gesneden gezien, waarna hem hetzelfde lot trof. Zijn vrouw en twee kinderen ontkwamen langs den trap. De brand schijnt ontstaan te zyn éen hoog, bij Rust, door een petroleumlamp. De man wilde zijn kind in bed ver leggen en had daarbij een lampje in de hand; 't kind schopte dit hem uit de hand. Als door een schoorsteen omhoog ge zogen, zijn de vlammen langs do trappen naar boven getrokken en in een oogwenk was ook tweede en derde verdieping en zolder in lichterlaaie. Alles is uitgebrand. De ontsteltenis is groot. Te veel licht. Te IJmuiden worden de groote boog lampen aan de nieuwe sluis door gloei lampen vervangen, omdat ze voor binnen komende schepen een te sterk licht verspreiden. Tevens is min begonnen met het plaatsen van de palen voor de electrische verlichtin g van het kanaal tot Amsterdam. Vroege tointer? Er werden op het eiland Tholen (Zee land) reeds ganzen waargenomen op hun trek uit 't hooge Noordende verschijning daarvan, die gemeenlijk eerst begin October plaats heeft, zou volgens weer- profeten wijzen op een vroegen en stren gen winter. In de laag gelegen „wei- hoeken" vertoeven gedurende de winter maanden in deze streek een verbazend getal dezer wintergasten en waar ze aan het uitschietende graan veel schade heeft kunnen berokkenen vragen tal van personen aan de commissaris der Koningin buitengewone machtigingen tot het schie ten van schadelijk gedierte. Gemakkelijk laten deze waakzame dieren zich even wel niet verschaiken. Hoe 't gebeurde. Omtrent den diefstal van tafelzilver na afloop van het diner te Middelburg, door de Staten van Zeeland aan de Koningin en den Prins aangeboden, meldt de „M. Ct.": Toen het diner was afgeloopen, de gasten zich verwijderd hadden en ook de bedienden een oogenblik afwezig waren zijn eenige leden van het muziekcorps, die op de tribune hadden gespeeld, de eetzaal binnen gegaan en hebben zich, ongevraagd, ongeweigerd, te goed gedaan aan de gerechten, die op de tafel waren achtergebleven. De wijn, die was overgebleven, werd zooveel mogelijk uitgedronken en al het fijne suikerwerk, waarvan, uit den aard der zaak, weinig gebruikt was, voor goeden buit verklaard. Toen dit, te laat, werd opgemerkt, zijn de ongenoode gasten verwijderd. Intusschen schijnen eenige der muzi kanten toen ook de vermiste zilveren voorwerpen zich te hebben toegeëigend, Die nainen 't kalm op. Uit Loosduinen meldt men aan de Tel. Een dezer nachten vond de polite hier op een buitenweg twee jongens van 8 en tien jaar. Deze waren met de soldaten uit den Haag meegeloopen tot Naaldwijk ruim drie uur en meenden nu op weg te zijn naar huis. Ze waren doodmoe, hadden een zijweg ingeslagen en liepen nu weer in de richting Naaldwijk. Een der nachtwachts, hopende de ouders uit hun ongerustheid te helpen, bracht hen naar de woning in de Newtonstraat, Den Haag. Eerst na langdurig bellen werd mopperend opengedaan. De ouders waren eenvoudig rustig gaan slapen. Maandag 23 Sept. in „de Zwaan." Notaris G. J. O. D. DIKKERS. 1.38.90 Weiland „Slotting." Kooper C. Jz. Veeger voor f 2625, 1.66.80 Weiland „Ketelboonr" Kooper dezelfde voor 2000,— 2.56,90 Weiland „Haverstuk." Kooper S. Cz. Jonker voor 2605,— 1.11.20 Weiland „Elzenbosch." Kooper C. Mz. Yeeger voor 1375, Samen f 8605,— I'urmerend, 24 Sept. Aangevoerd 854 Runderen waaronder: 572 vette Koeien 62 4 75 Ct. per KG Gelde Koeien 1 130 a 190. 257 Melkkoeien f 180 4 250. 25 stieren. 400 Lammeren f 15,a 23,— 3837 Schapen f24,4 f 33,00 prijsh. b. stug 169 vette Kalveren f 0,65 a f 0,85 p. Kg. 251 Nuchtere Kalveren f 9a 122 261 vette varkens f 0,48 a f 0,52 per Dg.; 50 magere varkens f 18 a 1 24; 391 biggen f 5 a 1 9 35 paarden 1 a f O verhouders f af Veulens f a f Graskalveren t af kipeieren f 4.75 a 1 5,25 per 100; Vette Koeien prijsh. handel stug. Geldekoeien, prijsh. h. stug. Melkkoeien prijsh. handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. stug. Nuchtere Kalveren, prijsh. h. stug. Vette Varkens prijsh. b. matig Magere Varkens en Biggen prijsh h. matig

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2