N°. 2091, Donderdag 3 October 1907, 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texèl. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Jacob Dros Sz., slager, wonende te Oosterend op Texel, om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie B, no. 1513 eene slagerij te mogen oprichten door hen is ingewilligd. Texel, den 27 September 1907. Burgem. en Wetb. voornoemd, G. DIKKERS, Lo.-B. RUIBING, Secretaris. o o 1 o- Er is nog een wet, die soms aanleiding tot pruttelen geeft. We bedoelen de wet regelende den arbeid in fabrieken en werk plaatsen, de z g. Arbeidswet. Er zijn nog altijd van die menschen, die maar niet kunnen of willen begrijpen waarom het noodig is, dat de wetgever de persoonlijke vrijheid inzake den arbeid aan banden legt. Gelukkig let de Overheid niet op de por- temonnaiebelangen van enkelen als daar door het algemeen welzijn geschaad wordt en daarom ook mogen we dankbaar zijn voor een wet die de arbeid van vrouwen en kinderen beperkt en het werken van mannen, in voor de gezondheid scha delijke bedrijven eveneens, en die uitste kende bepalingen bevat voor een goede gezonde inrichting van fabrieken en werk plaatsen. Toch kan een wet niet dadelijk in alle leemten voorzien en blijven er in ons volksleven nog steeds gewoonten bestaan, die eigenlijk al lang uitgediend behoorden te wezen, maar die nog steeds onaangetast blijven eenvoudig omdat de Overheid zich daarmede nog niet bemoeide. Een dezer gewoonten is stellig wel de nachtarbeid in bakkerijen, die vooral in onze groote steden nog altijd maar niet tot het verleden wil gaan behooren. En, die nachtarbeid zal dat ook wel nooit zoo lang de Overheid buiten spel blijft, want het verwende stadspubliek schijnt het nu eenmaal niet buiten een warm broodje bij het morgenontbijt te kunnen stellen en de concurrentie is te scherp dan dat de patroons het publiek niet gaarne zouden believen. Intusschen, terwijl het publiek, dat eiken morgen zijn warm brood thuis verlangt, in Morpheus armen uitrust van de ver moeienis van den dag, sloven en zwoegen de duizende bakkersknechts in de heete, ongezonde werkplaatsen om een onaange naam uilenleven te leiden. Wat er van het gezinsleven dezer menschen terecht komt is niet moeielijk te gissen, afgezien nog van de vraag of het lange nachtelijke werk voor de gezondheid der betrokken personen niet zeer bedenkelijk is. Evenwel is er in de laatste jaren een ijverig streven om aan die verkeerde toe standen een einde te maken en daarvan was ook het congres dat in de voorbije week te Utrecht gehouden werd inzake de af schaffing van den nachtarbeid in bakke rijen een bewijs. Terecht wees een der sprekers er op dat het congres vervuld was met één wensch, een doel, een streven, n.l. dat vele bakkersgezellen, die bij kunst licht 's nachts moeten werken en overdag rusten, ook eens mogen genieten van het bijzijn hunner kinderen. Er is al jarenlang propaganda voor de afschaffing van nacht arbeid gemaakt en zelfs werden reeds een drietal wetsontwerpen daaromtrent inge diend, die evenwel alle door verandering van regeering telkens weder werden inge trokken. Verschillende sprekers van allerlei richting w.o. ook dr. Kuyper voerden op het congres het woord en allen om te betoogen dat afschaffing van nachtarbeid een dringende eisch van onzen tijd is en het oogenblik meer dan gekomen is dat de Regeering door wetgeving daarin voorziet. Ongetwijfeld is het goede doel door dit congres weder een schrede nader gekomen wat we althans ten zeerste hopen. —*o o o De Kamerverkiezingen in Franeker en Schiedam staan voor de deur. De candi- datenlijsten zijn reeds ingeleverd. Te Schie dam heeft deze verkiezing intusschen onder de rechterzijde verdeeldheid gebracht. De verbonden kerkelijke partijen besloten den chr.-historischen Jhr. de Geer te candideeren, maar de anti-revolutionaire kiesvereeniging te Vlaardingen was daarvoor niet te vinden en candideerde oud-minister Idenburg, thans gouverneur van Suriname. Dat is dus een kink in de kabel en voor de chr.-historischen die recht op den zetel meenden te hebben lang niet pleizierig. Wat nu de gevolgen zullen zijn is moeilijk te zeggen, maar dat de goede verstandhouding tusschen de hee- ren der rechterzijde onderling er door ver sterkt wordt is niet aan te nemen. Natuurlijk hebben de organen van die zijde er reeds heel wat over gezegd en ook die der linkerzijde lieten zich niet onbe tuigd. Dat de laatsten in hun Dopjes zijn behoeft zeker niet te worden gezegd, —o—o—o— Terwijl op het oogenblik dat wij dit schrijven de strijd in het Rotterdamsche havenbedrijf nog maar steeds voortduurt, schijnt naar luid der laatste berichten die te Antwerpen eindelijk geëindigd te zijn. Reeds in het begin der voorbije week kwam het bericht dat de arbeid zou wor den hervat. De burgemeester had n.l. de stakers uitgenoodigd weder aan het werk te gaan, waarbij hij hun de verzekering gaf dat de patroons over eenige maanden den gevraagden loonstandaard zouden in voeren. De stakers voldeden aan die nit- noodiging maar toen kwam plotseling de vereeniging der patroons, de Federution Maritienne verklaren dat de burgermeester wel meer verzekeringen kon doen maar dat zij daarvoor geen opdracht hadden gegeven. De zaak zat dus weer vast en de stakers besloten opnieuw den strijd maar weer voort te zetten. Toch hebben de werkgevers ten slotte maar toegegeven en dat is maar gelukkig ook. De vreemde werkkrachten, die tijdens de staking aan genomen werden zullen als deze regels onder de oogen der lezers komen wel weer naar hun vaderland teruggezonden zijn. Maar wie vergoedt de miljoenen die er door deze staking verloren zijn gegaan? o o o— In Marokko schijnt de toestand wat beter te worden. Het krachtig optreden van generaal Drude schijnt niet zonder invloed te zijn gebleven, want naar luid der laatste berichten beginnen de bergstammen om vrede te vragen en de onderhandelingen dienaangaande zijn in vollen gang. Toch is er nog weinig op te vertrouwen want Marokko is nog en zal ook vooreerst nog wel een wespennest blijven. Want als de bergstammen tot rust gebracht zijn blijft er nog steeds de kwestie over, wie de Fransche regeering zal erkennen als sultan, de oude die een groot deel van zijn invloed verloren heeft of Moley Hafid, de nieuwe, die zich den Sultans-zetel toegeëigend heeft. Dat blijft vooreerst een lastige kwestie. Raisoeli is er nog niet het minste aan toe. Hjj heeft zich in de huidige strijd niet gewaagd, maar eenvoudig door den Engelschman Mac Lean gevangen te nemen, invloed trachten te verkrijgen. Wat hem gelukt is ookwant de Engelsche regeering heeft hem bescherming en een flinke som toegestaan en waarschijnlijk dat de Engelsch man reeds tot de vrijheid is teruggekeerd en Raisoeli in zijn vuistje lacht. o o.) o— Tusschen Engeland en Rusland is in de voorbije week een overeenkomst tot. stand gekomen die ten doel heeft geschillen tus schen beide Staten, rakende hun weder zij dsche belangen in Azië te voorkomen. Volgens die overeenkomst zal Rusland zijn invloed beperken tot het noordelijk en Engeland tot het Zuidelijk deel van Perziö, zonder dat de onafhankelijkheid van Perzië wordt geschaad. Verder doet Rusland afstand van eiken invloed in Afghanistan en verbindt zich de politieke betrekkingen met dit land slechts te onderhouden door tusschenkomst van Engeland. Engeland daarentegen verbindt zich den toestand in Afghanistan te laten zoo hij is en geenerlei beweging te steunen, die aldaar tegen Rusland gericht is. Thibet zullen beide Staten onaangeroerd laten en alleen zal Engeland de Chumbi-vallei bezet houden totdat de achterstallige termijnen der scha deloosstelling nog door Thibel te betalen voldaan zijn. De Russische en Engelsche bladen zijn nogal ingenomen met deze overeenkomst waardoor de goede verstandhouding tus schen beide naties bevorderd kan worden. Ook in Perzie schijnt men er nogal vrede mede te hebben, hoewel echter dit nog weinig zegt, als de toestand van Perzië in aanmerking wordt genomen. Want daar is het alles behalve rozegeur en maneschijn op staatkundig gebied. De nieuwe Sjah kan het maar niet met de regeering en het volk vinden, te verbazen hoeft het niet als binnenkort van daar ernstige dingen gemeld worden. TEXEL, 2 OCTOBER 1907. Gymnastiekvereniging „Sparta." De werkende leden der Gymnastiek vereniging „Sparta" hielden Zaterdag avond een propagandatocht door den Burg. Met het vaandel voorop en onder trom- geluid en hoorngeschal marcheerden de gymnasten moedig daarhenen en bezoch ten vrij wel alle straten van het dorp. Op de Groeneplaats teruggekeerd wer den door de meisjesafdeeling eenige orde-oefeningen uitgevoerd, welke, uit muntende door regelmaat en orde, een allerliefst aanzicht boodt en zeer zeker bij het publiek in den smaak vielen, want, wat maar zeer zelden hier voor komt het publiek applaudisseerde na deze gratis voorstelling. Om propa ganda voor de zaak te maken is zulk een oefening ongetwijfeld het beste middel. De gymnasten trokken zich daarna terug in het Hotel Texel, waar eenige ontspanning hen wachtte. Verg. Holl. Maatsch. van Landb. De vergadering door de afd. Texel der H M. v. L. Zaterdagavond in „de Zwaan" gehouden, werd door zoo ongeveer 40 personen bijgewoond. De Yoorz, opende de vergadering met een welkom tot de aanwezigen, doet mededeeling van het reeds bekend besluit dat in 1908 de Alg. Verg. te Texel zal worden gehouden en stipt aan het voor nemen om alsdan eene tentoonstelling te houden. Spr. wenscht dat we dan goed voor den dag zullen komen, opdat de bezoekers zullen kunnen zeggen„ze willen daar en ze kunnen daar." Spr. roept tot de aanwezige leden en tot alle inwoners helpt allen ons om iets goeds tot stand te brengen. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Vervolgens krijgt de afgevaardigde naar de alg. verg., de heer Wagemaker, het woord tot het uitbrengen van verslag. De spreker begint met te zeggen dat hij ten zeerste de eer heeft gewaardeerd 31 Sept. 28 Sept. Nog maar nauwelijks was ons vorig overzicht geschreven of de nieuwe week vroeg door een ontzettende gebeurtenis onze aandacht. We bedoelen de verschrikkelijke brand in onze hoofdstad, die een zevental menschen tot zijn slachtoffer maakte. De bijzonderheden van het vreeselfjk drama dat in dezen Zondagnacht in de Marnix- straat te Amsterdam werd afgespeeld zullen onzen lezers bekend zijn en we zullen ze daarom dan ook niet hier herhalen, maar toch kunnen we het feit niet geheel onbe sproken laten daar het een schel licht heeft geworpen op de woningentoestanden in onze groote steden, speciaal in Amsterdam. We hooren in onze dagen meer dan eens klagen over de strenge bepalingen der bouw- en woningwet en zelfs worden er van die pruttelaars gevonden, die de be moeiingen der Overheid in dat opzicht een ongeoorloofd ingrijpen in particuliere aan gelegenheden durven noemen. En onge twijfeld, er zullen in die wet bepalingen voorkomen, die noodeloos zwaar zijn, maar dat er van Hoogerhand een scherp toezicht op het bouwen en bewonen van huizen wordt uitgeoefend moet eerder tot tevreden heid dan tot ontevredenheid stemmen. Hoe noodig dat toezicht is heeft de Amster- damsche brand opnieuw bewezen, want ware dat toezicht in het verleden niet zoo verwaarloosd geworden de brand in de Marnixstraat zou niet de ontzettende ge volgen hebben gehad als thans het geval was. De zucht om zoo goedkoop mogelijk te timmeren en zooveel mogelijk procenten van zijn geld te maken, mogelijk in den tjjd toen er nog zoo goed als geen toezicht was, heeft de revolutiebouw in het leven geroepen, die zich thans eens weder op zoo ontzettende wijze heeft gewroken. Is het niet verschrikkelijk om te lezen, dat het vroeger mogelijk was huizen te bouwen die zoo'n f 1000 huur in den zak van den huisjesmelker brengen, maar die bij brand even veilig zjjn als een spanen doos? Dat was het geval met no. 275 in de Marnix straat en dat moet ook het geval zijn met nog veel meer van die kazerne-woningen in Amsterdam en wie zal zeggen welk vreeselijk lot nog menigeen van die minder bedeelde bovenhuisjes-bewoners boven het hoofd hangt. Het moet daarom toegejuicht worden, dat de ernstige bemoeiingen der Overheid zich ook tot den woningbouw uitstrekken, ook al wordt daardoor de last die op som mige schouders rust wat verzwaard. TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco perr post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1