N° 2096, Êondag 20 October 1907. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. i Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 kinder schoentje, gevonden op den weg naar Eierland, 1 kussen gevonden in de War moesstraat. WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen in herinnering a. dat bij art. 116, eerste en tweede lid, der verordening van politie is bepaald: „Het is verboden, tenzij met vergun ning van Burgemeester en Wethouders gedurende de maanden October tot en met Februari over de wegen der Gemeente te rijden met vrachtwagens, welke met meer dan 1250 K.G. zijn belast. Drie of meer beladen wagens mogen niet achter elkander zijn aangespannen." b. dat overtreding van deze bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste tien gulden. Texel, den llden October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. DIKKERS, L.B. De Secretaris RUIBING. OPENBARE VEILIGHEID. Burgemeester en Wethouders van Texel vestigen met nadruk de aandacht op art. 75 der Verordening van Politie, luidende als volgt „Het is verboden langs de openbare wegen of voetpaden prikkeldraad, punt- draad of andere dergelijke gevaarlijke afscheidingswerken daar te stellen, an ders aangebracht dan aan de binnen- ol landzijde der gevestigde palen en in geen geval anders dan met vergunning van Burgemeester en Wethouders." Overtreding van deze bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste v ij f gulden. Texel, den llden October 1907. Burgem. en Weth. vnd., G. DIKKERS, L.-B. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 19 OCTOBER 1907. t Uit Alkmaar komt tot ons de treurige tijding dat aldaar Donderdag 17 dezer is overleden onze plaatsgenoot, de heer Cl. H. de Boer, in leven Notaris te Texel. De heer de Boer was door zijne ambtelijke betrekking alhier, eene be kende persoonlijkheid. Benoemd bij Kon. besluit van 11 Juni 1900, tot Notaris te Texel, aanvaardde hij met Juli d. a. v. zijn ambt. Ruim zeven jaren mocht hij slechts die be trekking bekleeden en yelen die met hem als zoodanig in aanraking kwamen, zullen zeker met waardeering aan hem denken. Ook in het particuliere leven werd de heer de Boer meermalen in het bestuur van verschillende vereenigingen gekozen b. v. bij het Nut, Gymnastiekvereeniging, Volksweerbaarheid IJsclub, Boerenleen bank, enz. De overledene bereikte den leeftijd van slechts 46 jaren. De plotselinge verergering van eene ongesteldheid, sleepte hom reeds zoo spoedig ten grave. Zal zjjn heengaan worden betreurd, niet het minst zal zijn spoedig afsterven het bejaarde ouderpaar tot diepe droefheid stemmen. Hij ruste zacht Een belangrijke vergadering. We zijn een belangrijke vergadering te wachten op heden, Zaterdagavond, in het Hotel Texel. De lezer begrijpt reeds wat we be doelen, n.l. een vergadering van aandeel houders in den Nieuwen Texelschen Stoombootdienst, welke tegen heden avond, 19 October, is uitgeschreven. Met belangstelling werd niet onmogelijk naar deze vergadering uitgezienimmers na het enthousiasme hetwelk zich voor deze zaak liet kennen in de Augustus maand en dat, zij dan ook minder luide, zich daarna zoo daadwerk el ij k deed kennen, kwam van de verdere handeling niet zooveel ter algemeene kennis, wat wellicht meer dan één ongeduldig maakte. Daaraan zal door deze vergadering nu wel een einde komen, want niet onmo gelijk zal met „verdere mededeelingen" wel bedoeld zijn k9t verstrekken van die mededeelingen welke voor veler weetgierigheid van belang kan worden geacht. Het eerste punt is „vaststelling van Statuten," dat is de grondslag waarop de Vereeniging zal zijn gegrondvest. Tot nog toe werd door eene permanente commissie alle aangelegenheden geregeld, doch in zaken, en wel als deze, is noodig een goeden grondslag te hebben; daarvoor zijn Statuten noodig. De ontwerp-Statuten hebben voor ieder belanghebbende ter inzage gelegd; 't zou dus onnoodig kunnen zijn daaromtrent iets te zeggen; evenwel, niet ieder heeft wellicht de gelegenheid gehad ze in te zien, en ter wille yan diegenen alsook van anderen, laten wij hieronder eenige aanteekeningen volgen, hoofd zaken betreffende Artikel 1 bepaalt dat de Naamlooze Ven nootschap wordt aangegaan voor den tijd van 25 jaar. Artikel 2 zegt: Op den voorgrond staat het dienen wan het algemeen belang en wel in die mate dat de aandeel houders slechts de beperkte winst in art. 19 bepaald kan worden uit gekeerd. Overschotten moeten besteed wor den tot verlaging der tarieven, hetzij voor de verbetering van het vervoer. Artikel 3 bepaalt het kapitaal op f 100,000, op aandeelen van f 25 en onder- aandeelen van f5, Na vaststelling der Statuten worden geen onderaandeelen meer uitgereikt. Artikel 4bis zegt dat niemand houder kan zjjn van meer dan 40 aandeelen. Artikel 8 omschrijft dat de Vennootschap zal worden bestuurd door een Raad van Beheer, bestaande uit 5 leden. Artikel 12 voegt hieraan nog toe dat een raad van advies, bestaande uit 7 leden, zoo mogelijk van ieder dorp op Texel één, zal worden gevormd uit de aandeelhouders, door de alg. verg. van aandeelhouders gekozen. Artikol 13 geeft aan dat het boekjaar loopt van 1 Januari tot 31 December. Artikel 10 bepaalt dat elk aandeel recht geeft op één stem. Niemand zal meer dan 6 stemmen mogen uit. brengen. Ieder deelnemer tot een lager bedrag als f25 heeft ook recht op één stem. Artikel 17 zegt dat besluiten tot ontbinding der Vennootschap, wijziging bepaling of ^vermindering maatschappelijk kapitaal, alleen dan kunnen worden genomen wanneer minstens der uitgegeven aandeelen ter vergadering zijn vertegenwoordigd en der uit gebrachte stemmen voor het voorstel zijn. Artikel 19 behelst het volgende: Er wordt niet geacht winst gemaakt te zijn, zoolang niet 5% is afgeschreven op de boekwaarde der booten en andere bezittingen. Is winst behaald dan wordt aller eerst 5°/o uitgekeerd aan aandeel houders over het bedrag van het door hen gestorte kapitaal. Het overige 5% aan den Directeur. 5% aan den administrateur. 5% aan het overige personeel in even redigheid van hun aandeel met een maximum telkens van f 250. 5°/0 voor eeD pensioenfonds. 40% aan de aandeelhouders doch slechts voor zoover het dividend daardoor 6% bereikt ten hoogste. 40%, het overige, voor het reservefonds. Verder zal de verkiezing plaats hebben van een bestuur voor de geconstitueerde Vereeniging en slottens zal besproken worden de aanbouw van een nieuwe boot. Belangrijk belooft deze vergadering dus wel te zullen zijn en gewenscht is het zeker, dat ieder belanghebbende opkomt, om desgewenscht zijn oordeel te zeggen. Napraten over iets, wanneer men niet op de vergadering komt, leidt tot niets. Of men al zoo terstond in één schuitje zal komen te varen, wagen wij niet te beslissen, de zaak is van zoo groot aan belang er zijn zoovele personen die in deze iets hebben mee te praten, dat het niet gewaagd is te vermoeden dat er dus ook nog al wat zal worden gepraat. „Door wrijving van gedachten, ontstaat de waarheid" is eene bekende zegswijze; laat het ook hier zoo zijn, doch worde ieders woord gewaardeerd, en zij de vrucht van samenkomst en bespreking dat men eenstemmig komt te varen in eén boot: „de nieuwe boot." Oosterend, IS Oct.. Voor de Gere formeerde Kerk alhier heeft men nu ook een orgel besteld, zoodat binnen kort drie van de vier kerken van een orgel voorzien zullen zijn. Wegens het ruwe wedar konden de Noordzeevisschers deze week niet uitzeilen. De oesterkorders vertrokken in het begin der week naar de visch- plaatsen. Den Hoorn, 17 Oct. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer N. Drijver, thans te Rotterdam, heeft met goed gevolg examen gedaan voor 't telegraaf-radicaal. De Cocksdorp, 18 Oct. De heer J. P. Reuvers Mz. van hier deed met goed gevolg examen voor klerk-telegrafist bij de Staatsspoorwegen. Vlieland. Met het opruimen van het wrak der „Emerald" is men begonne u. De „Emerald," die er schijnbaar zoo stevig nog uitzag, wordt van dag tot dag meer een ruïne. Sloopingswerk op deze geweldige, snelle manier is hier mogelijk nog nimme.r vertoond. Een sloep, bemand met eenige onderofficieren en soldaten van het corps Torpedisten, wordt naar het gestrande schip geroeid, ze brengen eene lading dynamiet op de eene of andere plaats daarin, keeren terug en stellen zich verdekt op achter een op het strand gebouwde kazemat. Daar steekt de ka pitein de lont in het kruit, d. w. z. door middel van een electrische batterij heefc een ontploffing plaats aan boord van het wrak. Dan vliegen omhoog planken en deuren, stoompijp enz., het drijft weg in zee of spoelt weer naar het strand. Na eenige dagen zal van de „Emerald" niet veel meer te zien zijn en kan worden begonnen aan het herstellen van de pier, waarop het schip strandde. De vermiste 18000 hulzen. In verband met de vermissing van ongeveer 18000 patroonhulzeD van een zending tusschen Arnhem en de Hembrug is té Rotterdam naar men meldt een gedeelte der hulzen in beslag genomen. Althans moet uit een aldaar ingesteld onderzoek gebleken zijn dat een koopman in oud koper in de laatste maanden een tamelijk groote partij gekocht moet hebben van een koopman uit Arnhem. De nadere bijzonderheden ontbreken daar het onderzoek zeer bedekt plaats vindt. De vermoedelijke dader vermeent men echter op het spoor te zijn. De winter in aantocht In Friesland strijken in de laatste dagen groote koppels wilde ganzen neder zij zijn echter zoo schuw, dat het onnoodig werk is er jacht op te maken. Na een verblijf van enkele uren trek ken zij weder naar elders, vermoedelijk wegens den lagen waterstand. —•Daar is haast bij! In de 14e algemeene vergadering van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, in December te Haarlem te houden, zal tot de punten van behandeling behooren o a. het volgende Voorstel Groningen. Er worde een Commissie benoemd, om een aantal schema's samen te stellen, regelende de kiesbevoegdheid der vrouw, zóo dat de voorstanders (sters) van algemeen vrou wenkiesrecht en van de verschillende vormen van beperkt vrouwenkiesrecht allen hun (haar) wensch te dien opzichte in één der schema's belichaamd vinden. Het hoofdbestuur preadviseert niet zoover vooruit te loopen op de komende zaken en niet nu reeds een besluit te nemen omtrent hetgeen zij zal doen, als de grondwetsherziening eens aange nomen is. Lieve verhouding. Een man en vrouw kregen in een logement in de Willemstraat te Utrecht oaeenigheid over een te vuur staanden pit met palingsoep. Van woorden kwam het tot daden en ten slotte smeet de man zijn tegenstandster den geheelen pot met soep zoo heet als ze was over het hoofd leeg. Als gevolg liep de vrouw eenige tamelijk ernstige brandwonden op. Zij is in het ziekenhuis verbonden. De gevolgen. Te Hoorn, waar zooveel koeien lijdende zijn aan mond- en klauwzeer, komen nu enkele gevallen voor, dat kinderen aan getast zijn door uitslag binnensmond en aan de vingers. Japan te Leeuwarden. Op de veemarkt te Leeuwarden waren Vrijdag veel Fransche kooplieden en twee Japanners, die fokvee aankochten. COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bürg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhoogiDg der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1