N°. 2098, Êondag 27 October 1907* 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentiebla d. Binnenland Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden- Voor den Baas 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd te Raadhuize een jongens- broek, gevonden in de Weverstraat. MEDISCHE POLITIE. De Burgemeester der Gemeente Texel Overwegende, dat zich in deze Gemeente enkele gevallen van „Hond- en Klauwzeer" onder hot rundvee voordoen; dat het gebruik van ongekookte melk, zooals herhaalde malen gebleken is, gevaar oplevert voor besmetting, ook bij menschen; WAARSCHUWT de ingezetenen ten dringendste tegen het gebruik van ongekookte melk en noodigt hen uit, melk niet anders te gebruiken, dat nadat zij minstens 10 minuten goed heeft gekookt. Texel, den 25 October 1907. De Burgemeester voornoemd. HIDDINGH. MOND- en KLAUWZEER. De Burgemeester van Texel breDgt ter kennis van belanghebbenden, dat bij beschikking van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel het vervoeren van herkauwende dieren en varkens, o.m. naar Texel is verboden. Voor den invoer van slachtvee en in bijzondere gevallen mede van ander vee kan afwijking van voornoemd verbod worden toegestaan door den Commissaris der Koningin in deze provincie, onder de door den district-veearts aan te geven voorwaarden. Texel, den 24 October 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 23 OCTOBER 1907. Aan belangstellenden brengen wij in herinnering dat Maandag 28 Oct. a. s. de eerste buitengewone vergadering van het Nut voor dit saizoen zal worden gehouden. Als spreker zal dien avond optreden Ds. M. van Kleeff, pred. te Leiden, die reeds meermalen in het Nut alhier op trad en voor velen een bekend en gevierd redenaar is. De vergadering zal ditmaal worden gehouden in „de Lindeboom" en 's avonds te half acht aanvangen. Woensdag hield de afd. „Texel" van den Bond van Nederl. Onderwijzers eene vergadering in het Café „Den Burg". De afdeeling telt thans, door toetreding van een nieuw lid, 12 leden. Wegens het ongunstige weer, was de opkomst slecht, zoodat voor de verkiezing van een lid van het Hoofdbestuur slechts 8 stemmen, waarvan één blanco, waren uitgebracht. Hiervan kreeg het aftre dend lid, de heer J. J. Lamers te Am sterdam 6 en de heer C. Thomassen 2 stemmen. Nog werd als afgevaardigde naar de eerlang te houden salarismeeting in Den Haag benoemd Mej. G. Kopper. Inzake het Herhalings-onderwijs werd besloten, dit jaar geen adres bij den Raad dezer Gemeente in te zenden, doch het volgend jaar een beroep te doen op het billijkheidsgevoel onzer Raadsleden, om ook de klasse-onderwijzer voor 't geven van dat onderwijs aan te stellen. Ten behoeve van den arbeid van het Leger des H9ils zal alhier in de komende week weder fin. hulp worden ingeroepen. Het werk van het Leger des Heils mag genoegzaam bekend worden geacht en de vriendelijke ontvangst welke het Leger hier steeds ten deel valt, zal ook nu zeker niet uitblijven, waar een beroep op de beurs wordt gedaan, voor den arbeid van deze goede instelling. Met vertrouwen doen wij daarvoor eene aan beveling. Waal, 24 Oct. De huishoudelijke ver gadering van Nut en Genoegen, gister avond in de „Bellevue" gehouden, was vrij goed bezocht: 23 leden waren present. De Penningmeester deed rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer over 1906—07, en kon, ondanks het feest van het löjarig bestaan der ver- eeniging, toch nog een batig saldo aan wijzen. Het aantal leden bedraagt 61. In het bestuur kwam geen verandering doordat geen der 7 leden moest aftreden. Een der leden stelde voor, aan het Nut te verbinden eene Rederijkerskamer, die op den laatsten Nutsavond van elk seizoen een of meer tooneelstukjes zou kunnen opvoeren. Ofschoon enkelen reeds bereid waren lid te worden, werd het voorstel tot de volgende vergadering aangehouden. De eerste leesavond werd vastgesteld op Dinsdag 19 Nov. a s. De Voorzitter zal alsdan eene lezing houden en voor eenige bijdragen zorgen. Oudeschild, 25 Oct. Ons dorpsnut „Neptunus", hield gisterenavond in 't gewone lokaal, den eersten leesavond in dit seisoen. Als sprekers traden op de heeren C. Schaap en M. Kroon Jbz. Eerstgenoemde gaf voor de pauze ten beste„Beschouwingen over Vriend schap" en na de pauze„Sammetje op de groenmarkt." De heer Schaap had veel succes van zijn taak. De lezing, zoo flink en degelijk goed vertolkt als zij werd, boeide i in hooge mate, terwijl de laatste bijdrage zeer den lachlust opwekte. Aan den spreker vielen welverdiende toejuichingen ten deel. De bijdragen, door den heer Kroon ten beste gegeven, pasten zich al bijzonder aan bij de lezing van den eersten spreker. 't Waren twee uit 't Fransch ver taalde stukjes, van welke 't eerste was getiteld „In het kritieke oogenblik" en 't tweede „Vrede". Vooral dit laatste werd onder ademlooze stilte aangehoord. Een luid applaus mocht ook den twee den spreker te beurt vallen. Met dankzegging aan sprekers en hoorders werd te ongeveer half elf de bijeenkomst gesloten. De Cocksdorp, 24 Oct. Gisteren mor gen strandde in de buitengronden van Eierland het Noorsche stoomschip „Cyg- nus" van Christiania, komende uit eene Spaansche haven, met bestemming naar Hamburg en geladen met stukgoederen, waaronder kopererts, wijn, druiven en vijgen. Eenige schuiten van hier vertrokken zoodra er bericht van den vuurtoren was gekomen, ter assistentie, doch de kapi tein weigerde hulp, daar het weder uiterst mooi en de zee zeer kalm was. Toen de boot met het avondgetijde niet vlot raakte, werd tot lossing overgegaan. 9 visschersschuiten, vier van De Cocks dorp, drie van Oost en twee van Ter schelling, kregen lading in, waarna het hedenmorgen aan de sleepbooten Atlas, Neptunus, Assistent en Terschelling gelukte het schip in vlot water te bren gen. Later werd de „Cygnus" (welke oogenschijnlijk niets geleden had), be nevens de geborgen lading, naar Nieuwe- diep gebracht. Terwijl Dinsdag namiddag eenige schooljongens aan het stoeien waren, had een van hen, zekere W. Boon Mz. het ongeluk een arm te breken. De patiënt werd naar De Waal gebracht, waar dr. Van der Vegt heelkundige hulp verleende. Oosterend, 25 Oct. Verschillende verbeteringen staan Oosterend te wachten Het Hoofd der o.l. school zal een nieuwe woning krijgenhet laatste stuk keien uit de dorpsstraten zal door een klinker bestrating worden vervangen, waarvoor de steenen reeds zijn aangevoerd en de drukke verkeersweg tusschen Oosterend en Oost zal nog voor het volgend voor jaar behard zijn. Nog kan worden medegedeeld, dat door het aanbrengen van wijde buizen voor waterafvoer een stinkend gat ge dempt is geworden. Velen zullen ongetwijfeld dankbaar deze nieuwigheden aanvaarden. Wie gisteren de groote vluchten kraaivogels, die over het eiland trokken, heeft gezien, kan gemakkelijk voorspel len, dat de winter in aantocht is. Wie dat moet bijpassen Een dure les, noemt de „Nederlander" het, opmerkend dat de Rijksverzekering- bank een tekort heeft van vier millioen, en zij vraagt: Wie moet dat bijpassen Het antwoord luidt Natuurlijk niemand anders dan de Staat, die op zich genomen heeft de betaling der schadeloosstellingen, de voldoening der administratiekosten, enz. De werkgever heeft daar niets mee te maken. Hij heeft voldaan aan z ij n wettelijk geregelde en overeenkomstig de wettelijke bepalingen vastgestelde ver plichtingen. Geen enkel wetsartikel verbindt hem tot meer. Wel zegt art. 42 in het algemeen dat de middelen tot dekking, enz. worden opgebracht door de werkgevers, maar dat artikel, en de daaropvolgende, regelen nauw keurig hoe en waardoor aan die yerplich- ting zal zijn voldaan. Het schijnt ons onmogelijk, op grond yan een eenig artikel der Ongevallenwet een navordering in te stellen tegen den werkgever. Navordering kan te pas komen, wanneer de belasting- of premie- schuldige datgene verzwegen heeft, wat de belasting- of premieheffer recht had te vernemen. Maar als de Staat ten behoeve van eenigen publieken dienst belasting heft, en indien dan later blijkt, dat die dienst meer heeft gekost dan waarop gerekend was, dan kan niet de aanslag van de belastingplichtigen over vorige jaren worden verhoogd bij wijze van navordering. Het is hoogst onaangenaam dit geven wij toe maar de Nederlandsche burgers zullen het gelag moeten betalen, en zij zullen daarmee moeten voortgaan telkenmale als de Staat-assuradeur zich verrekent. De Rijksverzekeringsbank is intusschen maar een dure geschiedenis. Een mooi begin! Te Veen da m zou het huwelijk worden voltrokken tusschen een weduwnaar en een weduwe. De bruidegom had echter zooveel aan Bachus geofferd, dat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand weigerde het huwelijk te voltrekken en hem den raad gaf, als hij normaal was, erug te komen. Zonderlinge bepaling. In een ontwerpreglement van een Mannenbegraafgenootschap te Rotterdam komt a. a. de volgende bepaling voor: „Men heeft recht op hulp 12 uren, die den dood onmiddelijk voorafgaan." Hoe ze dat klaar zullen spelen? Het overschot bruikbaar gemaakt. De overgebleven de Ruij terzegels zijn in portzegels veranderd door middel van den opdruk „portzegel" met de aanduiding van de waarde. De aldus verkregen portzegels zijn aanwezig in alle waarden, behalve in die van 20 cent. Na 1 Nov. zullen zij in gebruik worden genomen. Deze portzegel met opdruk zullen mede op aanvrage aan het publiek worden verkocht. Misschien wel als curiositeit. Een wonderdier. Te Willemsstad is bij den landbouwer J. v. d. H. een kalf geboren met twee koppen, meldt de „Ned". Het heeft twee volledige monden. Steekt het de tong uit, zoo komt er uit iederen bek éénAchter in de keel komen de tongen saam. Drie gewone oogen staan in den kop. Het dier is goed gezond. Vele menschen komen het bezichtigen. Ouder domsverzekering. Bij de Tweede Kamer is thans inge komen het wetsontwerp tot wettelijke verplichting van werklieden om zich en hunne weduwen te verzekeren tegen geldelijk gevolgen van ouderdom. De Memorie van Toelichting bevat 138 pagina's druks. Het ontwerp houdt 307 artikelen in. De Regeering betoogt tot toelichting van art. 1 (de verplichting tot verze kering) dat het algemeen belang vordert, dat een talrijke klasse van personen niet op gevorderden leeftijd vrij alge meen geheel of ten deele ten laste komt van wie dien last bezwaarlijk kunnen dragen, hetzij van eveneens weinig ver mogende verwanten, hetzij van de bij zondere of openbare armenzorg. Het bewustzijn dat in de toekomst het een of het ander voor hen kan zijn weg gelegd, oefent op de arbeiders een bij uitstek neerdrukkende werking uit. Zij zouden in hooge mate worden opge beurd en in redelijken zin versterkt, indien een organisatie bestond krachtens welke hun op den ouden dag een rente werd verzekerd, waarvoor de middelen uit hun eigen bijdragen en die hunner werkgevers werden bijeengebracht. Tus- schenkomst van den Staat tot het ver plicht maken dier bijdragen is onmisbaar, wijl de arbeider zelfs met den steun hunner werkgevers onmachtig zijn een zoodanige, voor allen geldende organisatie tot stand te brengen. Het veranderen van de zedelijke verplichting van werk gevers en arbeiders om voor den ouden dag der laatstgenoemden te zorgen, in een wettelijke plicht wordt ten volle gerechtvaardigd door het algemeen belang. In overeenstemming met de meerder heid der Staatscommissie en op het voetspoor van het ontwerp invaliditeits wet wordt voorgesteld, aan allen wier inkomen uit arbeid zekere grens niet overschrijdt, de verplichting tot verze kering op te leggen en die grens te te bepalen op f 1000 's jaars. Voorts wordt voorgesteld aan den ver - zekerde, die den leeftijd van 65 jaren bereikt en den wachttijd vervuld heeft, recht op ouderdomsrente toe te kennen. De Reg. is van meening dat het ingaan der ouderdomsiente op 65-jarigen leeftijd nu het financieel uitvoerbaar is gebleken, in elk opzicht aanbeveling verdient. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1