N° 2100, bondag 3 November 1907. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Berg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een portemonnaie, inhoudende eenig geld, gevonden te den Burg. MEDISCHE POLITIE. De Burgemeester der Gemeente Texel; Overwegende, dat zich in deze Gemeente enkele gevallen van „Mond- en Klauwzeer" onder hot rundvee voordoen; dat het gebruik van ongekookte melk zooals herhaalde malen gebleken is, gevaar oplevert voor besmetting, ook bij menschen; WAARSCHUWT de ingezetenen ten dringendste tegen het gebruik van ongekookte melk en noodigt hen uit, melk niet anders te gebruiken, dat nadat zij minstens 10 minuten goed heeft gekookt. Texel, den 25 October 1907. De Burgemeester voornoemd. HIDDINGH. COLLECTE. De Burgemeester der gemeente Texel Overwegende, dat door de Vereeniging „Steun voor Weduwen zij ons Doel" te Amsterdam, in den loop van deze of van de volgende week eene collecte in deze Gemeente zal worden gehouden Gelet op de verkregen inlichtingen Meent geen termen te kunnen vinden deze collecte aan te bevelen en verzoekt den ingezetenen dringend aan gemelde vereeniging geene giften of gaven af te staan. Texel, den 29sten October 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. LANDWEER. Jaarlijksch onderzoek. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen, onder verioijzing naar de op de gemeente-aanplakborden aan geplakte bekendmakingen, ter kennis van belanghebbenden 1. dat het onderzoek van de in deze gemeente gevestigde verlofgangers der landweer zal worden gehouden te den Burg op Texel, in een der lokalen van de o. 1. school aldaar op V r y d a g 22 November 1907, des voormiddags te negen ure, de verlofgangers die in 1903, 1904, 1905 en 1906 naar deland- weer zijn overgegaan, des voormiddags te elf ure, de verlofgangers die in 1907 naar de landweer zijn overgegaan; dat aan het onderzoek zullen moeten deelnemen al de verlofgangers, die in 1903, 1904, 1905, 1906 en 1907 naar de landweer zijn overgegaan, onverschillig op welke data die overgang is geschied, met uitzondering echter van de verlof gangers, die van de bevoegde autoriteit vrijstelling hebben verkregen van de ver plichting om het onderzoek bij te wonen. Texel, den 2den November 1907. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgem. C. JONKER, Lo Secr. TEXEL, 2 NOVEMBER 1907. De tiende maand. October is voorbij en daarmede is de tiende maand van het jaar verstreken. Nog slechts een zesde deel van 1907 rest ons. Ook voor de afgeloopen maand valt weder een feit van beteekenis te con- stateeren, n.l. dit: dat op Zaterdag den 19den de Vereeniging werd geconstitueerd welke zich zal noemen „Texels Eigen Stoombootonderneming." Over den loop der zaken in deze aan gelegenheid, blijft men voortdurend zeer tevreden, ofschoon de ook door deze onderneming gestelde winterdienstrege- ling nu juist geen meevallertje is. De winterdienst ook in zake het post vervoer, stelt ons weder voor het feit dat de eerste postbestelling hier weder zooveel later plaats vindt, doch ook (en dat is van meer belang) dat de eerste postverzending van hier geen aansluiting heeft op den eersten trein van Helder vertrekkend, en tengevolge daarvan de postexpeditie voor verder dan Helder, veel verlaat aan de geadresseerden komt Zulks is nu wel steeds gewoonte geweest, doch dat is in het minst geen reden dat het zoo zou moeten blijven. Gelukkig maar, dat de aansluiting op den sneltrein mogelijk blijft voor het personenverkeer, zij het dan ook dat men te Helder een half uurtje extra moet omslungelen. De Octobermaand kenmerkte zich door afwisselend weer: de eerste dagen was het warm, daarna volgden veelvuldige regens en bij afwisseling schraal of zacht weder of donkere dagen, alsof het reeds tegen Kerstmis was. October is voorbij, de wintertijd nadert vrij zeker; de lange avonden doen plannen rijpen om enkele dezer in gezellige bij eenkomst doortebrengen; reeds werd daarmede bereids aangevangen en werden andere aangekondigd. Doch ook zullen ze worden gebezigd tot het beramen van plannen voor den komenden tijd en voor de belangrijke gebeurtenis welke het eiland in het volgend jaar staat te wachtenwe be doelen de alg. verg. van de H. M. v. L. Met verklaarbare nieuwsgierigheid zal wellicht menigeen naar eventueele plannen uitzien. Oosterend, 1 Nov. Er zijn heel wat roofvogels uit Noordelijker streken naar ons land gekomen. Een lijsterstrikker alhier ving reeds drie sperwers en een torenvalk. De sperwer is een gevreesde roover van kleine vogels; de torenvalk dient evenwel beschermd te worden, daar hij zich hoofdzakelijk voedt met muizen. Paniek in een kerk. Zondagmiddag omstreeks half drie, terwijl er godsdienstoefening werd ge houden, viel eensklaps een groot deel van het plafond der Hervoimde kerk te Hardenberg naar beneden, ter grootte van eenige vierkante meters. Natuurlijk veroorzaakte dit een grooten schrik onder de toehoorders. Gelukkig was het gebouw niet erg bezet, zoodat de aanwezigen spoedig buiten waren. Niemand is door bet neervallende puin ernstig gekwetst, alleen een of twee personen hebben een kleine verwonding bekomen. Gelegenheid maakt den dief. Toen de heer M. te Hoorn, verleden Zaterdagavond ongeveer elf uren thuis kwam, verzuimde hij bij het opensluiten der huisdeur de sleutels uit het slot te nemen. Hiervan heeft een handige dief gebruik gemaakt, door met de sleutels een visite af te leggen in het kantoor, waar uit een cilinderbureau f 267 aan geld werd gestolen. De brandkast werd geforceerd, het slot gebroken, maar niets daaruit ontvreemd. Toen men 's morgens beneden kwam, brandde het licht nog op het kantoor, terwijl de sleutels in de gang werden teruggevonden. 't Was ook al te verleidelijk. Uit vrees voor de spaarcentjes. Het praatje dat het met de spaarbank te Rotterdam, de grootste na de rijks postspaarbank, mis zou zijn, nam zooals het altijd gaat met dergelijke quaesties in een ommezien reusachtige afmetingen aan en zoodoende is het gekomen dat genoemde bank Dinsdagavond een ware stormloop heeft te doorstaan gehad. De „Delftsche Cour." schrijft er van Het begon omstreeks half vijf; daarna nam de toeloop gestadig toe en ontaarde in een paniek. Het publiek door leugen en laster, die in niets zijn grond heeft of kan vinden, opgehitst, ontaarde in een woeste aan krankzinnigheid grenzende menigte; de een zweepte den andere voortdurend op. Tegen zevenen stond voor het gebouw tegenover de Prinsenkerk een groote menschenmassa die nog steeds aangroeide Een sterke macht van politieagenten, bereden en te voet en huzaren, hield een stuk dor straat vrjj, terwijl de waar nemend hoofdcommissaris van politie met den commissaris en tal van inspec teurs de menschen in dichte rijen opstel den. Krankzinnigen leken het allen schrijft de „N. R. Ct." Met hun spaarbank boekjes in de handen, drongen zij maar steeds; moordgeroep weerklonk, vrouwen vielen flauw, het zweet liep van de verwrongen gezichten der verdwaasde mannen en vrouwen van iederen leeftijd. Geen vrees voor de paarden der orde bewaarders deed hen 'n stap wijken, zij lieten zich dringen tegen de muren op, op de voeten trappen, pal bleven zij staan tot weer gelegenheid gegeven werd, om een groep van dezen schrikaanjagen- den troep binnen het gebouw te laten en hun geld te halen. En in zoo'n oogen- blik waren het furies. Men liep elkander onder den voet; vrouw nog kind werd ontzien, ieder repte zich om het hek te bereiken. Het dierlijke in den mensch toonde zich in alle opzichten. En bij dit hek gekomen liet men zich liever slaan en trappen dan het los te laten voor men binnen de hal was. Het was meer als erg zoo als de paniek die lieden had aangegrepen. En in tegenstelling met de herrie buiten, ging het binnen het gebouw der spaarbank volmaakt ordelijk en rustig toe, ieder was op zijn post en de terug betalingen geschiedden regelmatig. Aan alle opvragen van geld is voldaan, nog om 2 uur 's nachts was men bezig met terugbetalen; het toen uitgekeerde geld bedroeg ruw geschat een half millioen. Typisch was het dat er één kalm en bedaard mannetje zijn spaarduitjes kwam brengen, in plaats van halen. De ziekte op niemo uitgebroken. De veehandelaar C. van Tilburg te Willemstad verkreeg van den Commis saris der Koningin in Noordbrabant dispensatie betreffende 't verbod tot invoer van vee uit Holland naar Brabant. Vrijdag j.l. werden door hem te Willem stad 33 kalveren ingebracht. Onder dezen koppel is thans mond en klauwzeer uit gebroken tot spijt van de veehouders aldaar, daar de ziekte in die gemeente geweken was. Een wonderdokter failliet. Zekere mijnheer Eilers, wonderdokter te Leiden, die „een onfeilbaar middel bezat tegen de tering, zelfs in verge vorderden staat", en hiervan de lijdende menschheid toediende, hetgeen hem lang geen windeieren legde, immers hij be woonde in den laatsten tijd een keurige villa aan den Rijnsburgerweg, waarvoor een groot geëmailleerd bord, dat den voorbijganger meedeelde, dat daar „de eerste Nederlandsche inrichting was tel gen ezing van de gevreesde tuberculose", die wonderdokter is thans failliet ver klaard, en 't is, aldus besluit de bericht gever, in het belang der maatschappij en vooral vóórhaar aan tuberculose lijdend deel te hopen, dat zijn nering ook fail liet is. Speelhuizen te Amsterdam. Het is de politie thans ernst met het uitroeien der speelhuizen te Amsterdam. De volgende zeer zeker afdoende maat regelen zijn genomen en reeds met succes in werking gesteld. De politie heeft voor elk huis, dat slechts eenigszins onder verdenking staat een huis van Hazard te zijn een politiepost geplaatst. Ieder bezoeker, die binnen wil gaan wordt nu aangehouden en verzocht mede naar het bureau te gaan om zijne iden titeit te kunnen bewijzen. Het spreekt vanzelf, dat de ambtenaar met dit onder zoek belast zich niet al te bar haasten, zoodat het meermalen een anderhalf uur duurt voor de speler zijn speelhuis onge stoord kan binnentreden. Dat de meesten de lust tot het afleggen van zulk een bezoek in den regel voor dien tijd reeds vergaan is valt licht in het oog. Op herhaling van een dergelijk bezoek be hoeft de speelhuishouder althans niette rekenen. Dat dit stelsel hare uitwer king dan ook niet mist bleek uit een bezoek van der meest beruchte „gok huishouders", die dit verhaal kwam doen en vragen of daar niets tegen te doen was. Of er ook politieposten voor de Beurs zijn of worden geplaats, daarvan wordt niet gemeld. Uitbetaling Rijks postspaarbank. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter algemeene kenDis, dat, met ingang van 1 November j.l. aan verzoeken om rechtstreeksche terug betaling boven f 50 op 'n spaaibankboekje door de postambtenaren geen geyolg mag worden gegeven. Door ongelukkige speculaties Men meldt uit IJmuidenDinsdag avond te 10 uren W9rd hier door de sleepboot „Admiraal De Ruyter" aange bracht een persoon, die binnen de pieren drijvende was gevonden. Juist bijtijds werd hij reeds bewusteloos binnenge bracht. Na eenigen tijd kwam hij bij en zeide, dat ook zijn broer nog te water lag. Men zocht opnieuw, doch vruchte loos, zoodat deze verdronken moet zijn. De geredde had zich door zijn broer de handen bij elkaar laten binden, terwijl bleek, dat hij bovendien zich den pols had doorgesneden. Men bracht hem daarom dadelijk naar dr. Bok, alwaar hij bewusteloos aankwam. Door achteruit gang van zaken hadden beide broeders, de heeren U. uit Haarlem, besloten zich van het leven te berooven. Van een groot man in Nederland. Dr. Kuyper heeft Dinsdag onder vele blijken van belangstelling zijn 70sten verjaardag herdacht. Dr. W. Geesink getuigt in een hoog waardeerend artikel Niemand wordt in Nederland zoo innig geliefd, maar ook zoo hardgrondig gehaat; zoo schier tot aanbidding toe vereerd, maar ook zoo diep .verguisd heeft zooveel vrienden, maar ook zooveel vijanden, als dr. Kuyper. Wat nu eenmaal het lot is van groote en markante figuren. De dienstbodenkwestie. Geen beschouwing ditmaal, doch een historisch feit In de vorige week gaf een Haagsche familie een feestjebij gelegenheid van de intrede der 100ste dienstbode. Het huisgezin bestond ruim 17 jaar. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1