N°a 2102. Zondag 10 November 1907. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. MEDISCHE POLITIE. De Burgemeester der Gemeente Texel; Overwegende, dat zich in deze Gemeente eDkele gevallen van „Mond- en Klauwzeer" onder het rundvee voordoen; dat het gebruik van ongekookte melk zooals herhaalde malen gebleken ie, gevaar oplevert voor besmetting, ook bij menschen; WAARSCHUWT de ingezetenen ten dringendste tegen het gebruik van ongekookte melk en noodigt hen uit, melk niet anders te gebruiken, dat nadat zij minstens 10 minnten goed heeft gekookt. Texel, den 25 October 1907. De Burgemeester voornoemd. HIDDINGH. LANDWEER. Jaarlijksch onderzoek. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen, onder verwijzing naar de op de gemeente-aanplakborden aan geplakte bekendmakingenter kennis van belanghebbenden 1. dat het onderzoek van de in deze gemeente gevestigde verlofgangers der landweer zal worden gehouden te den Burg op Texel, in een der lokalen van de o. 1. school aldaar op V r ij d a g 22 November 1907, des voormiddags te negen ure, de verlofgangers die in 1903, 1904, 1905 en 1906 naar deland- weer zijn overgegaan, des voormiddags te elf ure, de verlofgangers die in 1907 naar de landweer zijn overgegaan; dat aan het onderzoek zullen moeten deelnemen al de verlofgangers, die in 1903, 1904, 1905, 1906 en 1907 naar de landweer zijn overgegaan, onverschillig op welke data die overgang is geschied, met uitzondering echter van de verlof gangers, die van de bevoegde autoriteit vrijstelling hebben verkregen van de ver plichting om het onderzoek bij te wonen. Texel, den 2den November 1907. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgem. C. JONKER, Lo Secr. TEXEL, 9 NOVEMBER 1907. De winter in aantocht? Zette November zich in met prachtig najaarsweder, de volgende dagen werd de natuur meer koud en deden dikke dampige luchten onaangenaam aan. We naderen het wintertijdperk en 't zijn nu niet enkel meer de wilde ganzen of de kraaien welke de komst van den winter voorspellen, doch de elders plotseling ingetreden vorst, de natuur dus zelve, voorspelt met meer zekerheid nog dan de dierenwereld, dat we het barre jaargetijde tegemoet gaan. Uit Rusland komen de berichten van vroegtijdigen vorst, welke nadeelige ge volgen voor den handel heeft. „Het Ladoga meer bericht men is bevroren. De kanalen, welke het met de zee verbinden, zijn vol ijs en de scheepvaart is plotseling gestremd. Ruim duizend stoombooten met hout, graan en zout zijn in het ijs vastgeraakt. De schade daardoor veroorzaakt bedraagt millioenen en vele handelshuizen worden met ondergang bedreigt." Die berichten zijn niet zoo mooi. Onze ouden hielden vaak rekening met dergelijke berichten uit Rusland, en meermalen moet zijn gebleken niet :jen onrechte, doordien eenige dagen er na het winterweer ook ons deelachtig werd. Dat zal mogelijk nu wel geen gewisse profetie zijn, maar toch, men kan er zich op voorbereiden. O zeker, 't is nog niet zoover in den tijd, doch het zou niet voor de eerste keer zijn dat de winter ons in November al bezoekt; de dienst der ijsvlet is in November wel eens meer noodig geweest. En wie zich herinnert met welk een gestrengheid in Januari van dit jaar de wintervorst zich een der nachten on verwacht deed kennen, hoewel het den avond bevorens nog regenachtig was, die zal zeker wel willen toestemmen dat de wintervorst zijn heerschappij niet altijd langzamerhand aankondigt en doet kennen, doch dat hij ook wel eens gansch onverwacht en streng optreedt. De toestand in Rusland kan daarvan ook weder getuigen; het is een bewijs dat de winter in aantocht is. Groningen, en Mansholt, uit Tolbert, die toevallig passeerden, de levensgeesten nog op te wekken bij den ouden heer van Panhuys; te vergeefs echter. Ook de Lemmerboot, die uit Groningen kwam wilde door touwen nog hulp bieden, doch de pogingen faalden. De verslagenheid in Leek is groot, wat begrijpelijk is, als men weot, dat bijna alle arbeiders op Nienoort werkten. Voor de gemeentekas is het overlijden van den heer Panhuys, die f 7000 in den hoofdelijken omslag betaalde, even eens een groot verlies. De heer Panhuys, de burgemeester van Leek, laat twee kindertjes achter, een 13-jarig jongetje en een 4-jarig meisje. De oude heer Van Panhuys heeft nog drie dochters, een wonende te Groningen een in Gelderland en een is weduwe van jbr. Speelman te Haarlem. Op Nienoort heerscht diepe rouw. De koetsier moet vooraf, met het oog op het weer, verklaard hebben zeer tegen de reis op te zien. Een ontruiming met hindernissen. Te Dordrecht moest een winkelhuis aan de Voorstraat gerechtelijk worden ontruimd, daar de bewoonster, vroeger eigenares, weigerde de woning te ver laten. Toen de deurwaarder met de executie belast, zich met zijn getuigen, als hoedanig twee rijksveldwachters dienst deden, en twee helpers, zich toe gang tot den winkel hadden verschaft, wierp de bewoonster zich op de toonbank om wegneming te verhinderen. De vloer kon dien last van zes menschen niet dragen en bezweek, waardoor deurw., rijksveldwachters, helpers, juffrouw en toonbank in de diepte verdwenen. Het kostte heel wat moeite het stelletje weer naar boven te brengen, waarbij bleek, dat de deurwaarder zich aan het linkerbeen had bezeerd en ook de helpers eenige schrammen hadden bekomen. Er werden nu planken gehaald om den ingestorten vloer te vervangen, waarna de ontruiming, die door dit incident neg al nieuwsgierigen had gelokt, ongehin derd kon plaats hebben. De juffrouw werd het laatst uit het huis verwijderd. Jongensstreken. De jeugd is onuitputtelijk in het bedenken van streken, die, weliswaar, menigmaal een baldadig krarkter dragen en tot nadeel van rustige burgers uit- loopen, maar ook dikwijls zit er echte humor in die streken, waarover zelfs het slachtoffer moet lachen. Zoo weer op het Hofplein te Rotterdam. Een paar jongens stonden quasi verbaasd te kijken naar een voorwerp, dat geheimzinnig in de lucht zweefde. Weldra kwamen er grooteren bij, die zich ook gingen ver bazen over het zonderlinge van het geval. Ten slotte hoopten zich de voorbijgangers op, van wie er velen in de lucht stonden te kijken, omdat anderen keken en niets zagen. Eindelijk ging men dan schouder ophalend heen, er niets van begrijpend, terwijl menschen, die wèl zagen, niet ongeneigd waren aan toovenarij te denken. Wat was het geval Een paar grappig aangelegde snuiters waren op het idee gekomen een klosje aan een langen draad garen over de telefoondraden te gooien. Een hunner stond op grooten afstand aan het draadje te trekken, zoodat het klosje mysterieus op en neer danste, terwijl de kameraadjes zich tot taak hadden gesteld, de bewondering van voorbijgangers op te wekken. Een onbetrouwbare logee. Te Egmond aan Zee vertoefde gedu rende eenige dagen een Duitscher bij den veekoopman S. G. In korten tijd wist de man het vertrouwen van de inwoners te winnen. Hjj heeft dit ver trouwen echter op schandelijke wijze beschaamd. Op een avond toch, nadat de man van allen afscheid had genomen, bleek dat de huisgenooten twee bankbiljetten van f 60, een gouden halsketting en een fiets misten. De vogel was intusschen ge vlogen. (Alkm. Ct.) Vóór de huwelijksreis. 't Was Zaterdag feest voor de familie Ter W., te Neede, en geen wonder, de heer W. (weduwnaar) was dien dag weer getrouwd. Des avonds omstreeks 6 uur wilde het pas gehuwde paar, vóór zij de reis naar Parijs zouden aanvaar den, even afscheid nemen van de dochter welke in de nabijheid woont. Door de duisternis misleid, waren zij al spoedig van den weg af en in het water geloo- pen. Een voorbijganger wist beiden op het droge te brengen. De reis moest nu uitgesteld worden. De Cocksdorp, 8 Nov. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. P. Reuvers, thans surnumerair bij de Staatspoorwegen te Franeker, zal worden overgeplaatst als klerk telegrafist b. d. Staatspoorwegen te Fijenoord. 5 personen verdronken. Uit Groningen werd 6 dezer aan de „Tel." geseind Ruim elf uur hedenavond liep het gerucht door Groningen, dat op ongeveer een half uur van deze plaats, bij het tolhek van Hoogkerk, aan hetHoendiep gelegen, een rijtuig te water was geraakt en alle inzittenden waren omgekomen. Dit gerucht bleek waarheid te zijn. Zoodra eenige bewoners uit den omtrek ter hulp waren geroepen, toog men aan het werk, om noch te trachten te redden wat er te redden viel. Toen kon men constateeren, dat het in het water verdwenen rijtuig de équi pe ge was van jhr. mr J.ffü.A.van Panhuys oud-comm. der Koningin in de provincie Groningen enz., die met zijne echtgenoote en zijn zoon (burgem. van Leek) en diens echtgenoote, allen in het rijtuig waren en jammerlijk door verstikking ver dronken, doordat het rijtuig gesloten was en onmiddelijk geheel in de diepte verdween. Alleen de koetsier, die op den bok was gebleven, werd bewusteloos gevonden. Ook de huisknecht die naast den koetsier had gezeten, is verdronken, diens lijk werd opgevischt. Nader wordt nog gemeld De koetsier Meyer meende door den mist, den bocht, die ter plaatse scherp is, al te hebben, maar hij bleek zich vergist te hebben. De paarden liepen toen in de vaart en deden moeite op den wal te komen, waardoor zij het rijtuig omsleepten. De wagen was een leisomnibus met dikke spiegelruiten, zoodat de inzittenden de ruiten niet stuk konden krijgen. De koetsier werd met een ladder op het droge gebracht. Hoe wel aan den overkant een werf is ge legen, waar ook bootjes lagen, daagde eerst geen redding op, ondanks het hulp geroep, daar de menschen in diepe rust lagen. Eindelek kwam hulp uit het nabijge legen tolhuis. De koetsier werd toen gered en nadat de vier inzittenden, de lieeren Van Panhuys en hun echtge- nooten, na moeielijke pogingen ten slotte te voorschijn waren gehaald, bleken de levensgeesten geweken. Wel poogden de doktoren Houwerzijl en Hekman, uit Kijk niet naar opstootjes. Dat men rare dingen kan beleven, ondervonden een man en een vrouw op den Kloveniersburgwal te Amsterdam. Kalm over de straat wandelende, komen ze voorbij een vechtpartij. Door menschelijke nieuwsgierigheid gedreven blijven ze staan, maar deze nieuwsgie righeid had voor beiden minder aange name gevolgen. Zonder eenige aanleiding ontving de man onverwachts van een onbekend gebleven persoon eenige mes steken, terwijl de vrouw een blauw oog opliep. De wonden waren van dien aard dat beiden in het Binnengasthuis moes ten verbonden worden. Om op te letten. Hoe voorzichtig men moet zijn met het in ontvangst nemen van bankbil jetten, bleek weer aan het „U. D." „Ons werd een bankbiljet van veertig gulden vertoond, zegt zij, dat wij zeker op het eerste gezicht voor echt zouden hebben aangezien, zoo er ons niet bij was gezegd, dat het valsch was. .En zelfs ofschoon wij dit wisten, konden wij nog niet dadelijk de kenmerken der valschheid gewaar worden. Bij vergelijking echter met een echt biljet bleek het volgende De zwarte opdruk, blijkbaar langs pho- tographischen weg gereproduceerd, was op het valsche biljet iets donkerder, iets bruiner, en iets minder scherp dan op het echte. „Duidelijker is het tweede kenteeken, de groene onderdruk is op het valsche biljet onduidelijk. Op het echte biljet staat het wit der ornamentiek duidelijk tegen het groenop het valsche was van het wit weinig te zien en was de groene fond vrij wazig uiteengeloppen. Derde kenmerkhet watermerk ont breekt op het valsche biljet. Vierde en duidelijkste kenmerk: de achterzijde van het valsche biljet is groenachtig, die van het echte biljet schoon wit. „Het valsche biljet vertoonde de sporen van vermoedelijk reeds vrij lang in om loop te zijn geweesten dit ware geen wonder, want wie niet scherp toekijkt, neemt zulk een biljet argeloos aan". Valsche munt. Nauwelijks is de nieuwe stuiver in omloop, of valsche stuiverstukken worden in omloop gebracht. Ten politiebureele te Maastricht is zoo'n valsch stuiverstuk gedeponeerd, dat vrij slordig is nage maakt. Het is van tin en veel lichter dan de door het Rijk gemunte stuiver. De kleur is meer witachtig, terwijl de rand niet ïond maar eenigzins hoekig is. (L. K.) TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1